Bulvár

Génius Albert Einstein


V sobotu 14. března je to na den přesně 130 let, kdy se v německém Ulmu – ve Württembersku – narodil v židovské rodině jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob, teoretický fyzik, Albert Einstein.

Často je označován za největšího vědce 20. století, případně spolu s Newtonem za nejvýznamnějšího fyzika vůbec.

Mezi jeho příspěvky fyzice patří speciální teorie relativity, myšlenka kvantování elektromagnetického pole a vysvětlení fotoefektu, vysvětlení Brownova pohybu a snad nejvíce obecná teorie relativity, která doposud nejlépe popisuje vesmír ve velkých měřítcích.

V roce 1921 byl oceněn Nobelovou cenou za fyziku za „vysvětlení fotoefektu a zásluhy o teoretickou fyziku“. Obrovským vědeckým úspěchem totiž byly i ostatní tři práce z roku 1905 a v prvé řadě obecná teorie relativity, v době udělení ceny ještě zcela nedoceněná.

Poté, co zformuloval obecnou teorii relativity, stal se Einstein známým po celém světě, což je pro vědce nevídaný úspěch.

V pozdějších letech jeho sláva zastínila ostatní vědce a Einstein se stal synonymem pro člověka s velmi vysokou inteligencí. V roce 1999 ho časopis Time zvolil „osobností století“.

Jak se zrodil génius

Malý génius vyrůstal v židovské rodině. Jeho rodiči byli Hermann Einstein, obchodník, který později pracoval jako elektrochemik, maminka se před svatbou jmenovala Pauline Kochová. Albert navštěvoval katolickou obecnou školu a na naléhání matky se učil hrát na housle.

Když bylo Albertovi pět let, jeho otec mu ukázal kapesní kompas. Einsteina napadlo, že něco v „prázdném“ prostoru musí působit na střelku. Později tuto zkušenost popsal jako jednu z nejdůležitějších ve svém životě.

Ačkoli pro zábavu stavěl fyzikální modely a mechanická zařízení, byl považován za pomalého žáka, pravděpodobně kvůli dyslexii, ostýchavosti nebo velmi vzácné a neobvyklé struktuře svého mozku (což se ukázalo po jeho smrti). Novější teorie o jeho duševním vývoji pokládají za příčinu Aspergerův syndrom, poruchu příbuznou s autismem.

Einstein se začal učit matematiku, když mu bylo asi dvanáct. Traduje se, že v matematice propadal, ale není to pravda. Příčinou je změna známkování, která způsobila v pozdějších letech zmatek. V době Albertova dospívání podporovali jeho intelektuální zájmy dva strýcové, kteří ho zásobovali knihami o vědě a matematice.

V roce 1894, poté, co zkrachovala otcova elektrotechnická firma, se Einstein přestěhoval s rodiči z Mnichova do Pavie v Itálii. Kvůli stěhování mladý Albert ani nedokončil střední školu.

Ve svých 16 letech, 1895, se přihlásil k přijímacím zkouškám na Spolkovou technickou vysokou školu v Curychu. Ve fyzice a matematice sice dopadl na výbornou, ale propadl v ostatních předmětech. Bylo mu doporučeno dokončit střední školu a přihlásit se znovu. Nakonec odmaturoval na Kantonální škole v Aarau v roce 1896.

Při druhém pokusu již byl Einstein na curyšskou polytechniku přijat. Téhož roku se zřekl německého občanství a zůstal bez státní příslušnosti.

Polytechniku dokončil o čtyři roky později, v roce 1900. O rok později získal švýcarské občanství. Během studií, v roce 1898, potkal Einstein Milevu Maričovou, srbskou studentku a přítelkyni Nikoly Tesly.

S Milevou měl nemanželskou dceru Liserl, která se narodila v lednu 1902, v Srbsku. Tam ji Mileva – na Einsteinův nátlak – odjela porodit a dát k adopci, a to i přes to, že tam tou dobou řádila záškrtová epidemie. Liserl údajně krátce na to na záškrt zemřela.

Po promoci nemohl Einstein najít žádné vysokoškolské učitelské místo, hlavně kvůli tomu, že jeho mladická drzost rozčilovala většinu jeho profesorů. Nakonec mu otec jednoho z jeho spolužáků v roce 1902 pomohl získat místo technického asistenta na švýcarském patentovém úřadu.

Einstein se s Milevou oženil 6. ledna 1903. Jejich manželství bylo vzájemným osobním a intelektuálním partnerstvím, neboť Mileva byla matematička. Původně snila o medicíně, ovšem její láska k matematice a fyzice nakonec zvítězila a stala se tak pátou ženou, která byla přijata ke studiu na curyšské polytechnice.

14. května 1904 se narodil Einsteinům jejich první syn Hans Albert. Druhý syn, Eduard, se narodil 28. července 1910.

V roce 1905 získal doktorát za práci „O novém určení molekulárních rozměrů“. Tentýž rok napsal čtyři články, které se staly základem moderní fyziky.

Dokázal to, aniž by se odkazoval na odbornou literaturu a aniž by své teorie diskutoval s vědeckými kolegy. Témata těchto článků byla Brownův pohyb, fotoelektrický efekt, speciální teorie relativity a ekvivalence hmotnosti a energie. Za vysvětlení fotoelektrického jevu získal Einstein roku 1921 Nobelovu cenu.

V roce 1908 získal oprávnění učit v Bernu jako soukromý docent, a tři roky nato se Einstein stal profesorem na Pražské (německé) univerzitě. V té době úzce spolupracoval s Marcelem Grossmanem.

V roce 1912 začal Einstein poprvé mluvit o čase jako o čtvrtém rozměru


V roce 1914, těsně před vypuknutím 1. světové války se Einstein usadil v Berlíně, kde působil jako profesor na místní univerzitě, a stal se členem Pruské akademie věd.  

Jeho pacifismus a židovský původ byl trnem v oku německým nacionalistům, kteří mu navíc záviděli jeho slávu. Jeho osoba se tak poprvé stala terčem organizované kampaně, která měla zdiskreditovat jeho teorie.

Od roku 1914 až 1933 byl ředitelem Fyzikálního ústavu císaře Viléma. Během této doby obdržel Nobelovu cenu a učinil objevy, které nejvíce otřásly světem.

Dne 14. února 1919 se rozvedl s Milevou, aby se 2. července oženil se svojí sestřenicí Elsou Löwnethalovou. Elsa byla o tři roky starší než Albert a pomohla mu, aby se uzdravil po částečném nervovém kolapsu kombinovaném s žaludečními obtížemi. Toto manželství zůstalo bezdětné.

Osud prvního Albertova a Milevina dítěte, dcery Lieserly, je nepotvrzený. Někdo tvrdí, že v dětství zemřela, jiní že byla dána k adopci. První Einsteinův syn Hans Albert se stal univerzitním profesorem v Kalifornii a uznávaným vědcem v oboru hydrologie. S otcem se stýkal velmi zřídka. Druhý syn Eduard byl jako schizofrenik umístěn do ústavu, kde později zemřel.

Einstein se postupem času stával ve svém výzkumu více a více izolovaným a byl díky svému úsilí charakterizován jako „šílený vědec“. Jeho snahy o konstrukci sjednocené teorie obecné relativity a kvantové mechaniky byly zcela neúspěšné.

Einstein zemřel v Princetonu 18. dubna 1955. Zanechal zobecněnou teorii gravitace nevyřešenou. Kremace jeho těla proběhla ještě tentýž den v Trentonu v New Jersey a jeho popel byl rozptýlen na utajeném místě.

Jeho mozek se nicméně zachoval. Analýzy provedené v roce 1999 na McMasterově Univerzitě odhalily, že jeho jedna část chyběla a kvůli její kompenzaci byl Einsteinův temenní lalok o 15 % větší, než obyčejně bývá. Tato oblast mozku je zodpovědná za matematické myšlení, vizuálně prostorové vnímání a představy pohybu.

Na jeho počest po něm byly pojmenovány fotochemická jednotka einstein, chemický prvek einsteinium a planetka 2001 Einstein.

Zdroj: Wikipedie

   
13.03.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [23] 7kraska [*]

  a.... ja jsem jen hodne zjednodusila zaver te knihy...stejne se uz neda prijit na to, jak se to cele odehralo

  superkarma: 0 15.03.2009, 21:44:13
 2. avatar
  [22] rek11 [*]

  aja22: tak jsem to nemyslela,spíš jsem to myslela tak,že je to na jednu stranu i prokletí a hodně těžko se hledá partner. Málokdo na to má nervy...

  superkarma: 0 15.03.2009, 12:45:23
 3. avatar
  [21] shb [*]

  a...: jojo, on to vymyslel a ona spočítala, resp. pomohla s tou hrubou prací, máš recht

  superkarma: 0 15.03.2009, 11:09:25
 4. [20] a.... [*]

  7kraska: Až tak to asi nebylo bylo to zřejmě tak, že mistr měl MYŠLENKU a jeho žena za něj udělala tu hrubou práci...prostě všechny výpočty a opatřila podklady, které by potvrdily jeho teorii. On pak slíznul slávu. Prostě jak to tak i dnes někdy bývá

  superkarma: 0 15.03.2009, 10:18:43
 5. avatar
  [19] shb [*]

  mam-ča: tak

  superkarma: 0 15.03.2009, 09:25:40
 6. avatar
  [18] mam-ča [*]

  7kraska: Asi ano, ale Mileva by s teorií relativity určitě neuspěla. Tu by v té době za její vědecké výzkumy maximálně šoupli do blázince. Zatímco Albert už byl v té době uznávaný vědec. Sice trochu zvláštní svým chováním, ale jako chlap měl větší šanci.

  superkarma: 0 15.03.2009, 08:16:22
 7. [17] 7kraska [*]

  prej genialita...ja cetla knihu o tom, ze autorkou teorie relativity je jeho prvni zena Mileva Maric :-)))

  superkarma: 0 14.03.2009, 21:49:24
 8. avatar
  [16] shb [*]

  Solei: já vím Bohumile, já vím ...něco jsem o tom už slyšela, ona byla příliš exaktní a on prostě věděl, že některé věci jsou jak jsou, ale měl ten vyjadřovací problém, resp. dyslektický (tedy jako ne vyjadřovací, ale ten, že JEHO vyjadřování nebylo vždy lehké porozumět)- ona přílišná genialita už je překážkou- pro život...takže se v té exaktnosti musel o ni (ženu) opřít.
  Prostě jako já něco vím, ale nedokážu to sdělit takovým způsobem, aby to bylo pochopeno tak jak myslím...uf, no vidíš sama jak to melu

  superkarma: 0 13.03.2009, 21:29:02
 9. avatar
  [15] shb [*]

  lukas.cejka: to bylo spíš takové mé soukromé povzdychnutí :o( jako, že není sám kdo může být zároveň geniální a zároveň dyslektický....ale víc už bych to tu nerozvíjela nebo se toho zase někdo chytne a bude ze mě dělat nevímco, a na to si vcelku vystačím sama

  superkarma: 0 13.03.2009, 21:22:01
 10. avatar
  [13] sanvean [*]

  rek11:

  superkarma: 0 13.03.2009, 16:05:27
 11. avatar
  [12] rek11 [*]

  sanvean: tak tak

  superkarma: 0 13.03.2009, 16:03:55
 12. avatar
  [11] sanvean [*]

  rek11: Nebo třeba jaderné elektrárny, že.

  superkarma: 0 13.03.2009, 16:02:09
 13. avatar
  [10] rek11 [*]

  sanvean: ano,krom jineho bychom nemeli atomovku,kde bychom bez ni byli a pokud tyto osoby nekdo hlida aby je enco neprejelo apod,tak obcas i na neco jsou

  superkarma: 0 13.03.2009, 16:01:08
 14. avatar
  [9] sanvean [*]

  rek11: No a? Zaplaťpánbůh za velmi chytré, pro praktický život nepoužitelné lidi

  superkarma: 0 13.03.2009, 15:55:35
 15. avatar
  [8] rek11 [*]

  http://www.myubo.cz/page/media_detail.html?movieid=b200a759-d90e-4ad9-8344-165a3d0695e4

  superkarma: 0 13.03.2009, 15:54:46
 16. avatar
  [7] rek11 [*]

  http://zena.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/pribeh/einsteinov-syn-bol-cech.html

  superkarma: 0 13.03.2009, 15:51:22
 17. avatar
  [6] rek11 [*]

  Solei: to byl jeden z duvodu,proc jeho zena porodila dite tady a nechala ho tu. Nechoval se k nim dobre Jeho syn byl velmi chytry,ale pro prakticky zivot nepouzitelny

  superkarma: 0 13.03.2009, 15:43:25
 18. avatar
  [5] Solei [*]

  shb: a kromě geniality to byl také agresivní hrubý subecký pedant existují i doměnky,že velká část nápadů, které jsou považovány za jeho ve skutečnosti pochází od Milevy a celý život čerpal z jejích zápisků.

  superkarma: 0 13.03.2009, 15:38:35
 19. avatar
  [4] rek11 [*]

  až na to,že měl ještě jedno dítě při návštěvě v čechách-tu jeho žena porodila a zanechala v porodnici ženě,která o dítě přišla.Mnt je to vzhledem k tomu,že nemůže být poskytnuta DNA neprokazatelne.Tak se dělal test příbuznosti se sestrou matky,který vyšel asi tak jako mě a matce Tereze Šel o tom dokument-nejeden na ČT

  superkarma: 0 13.03.2009, 15:15:31
 20. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Každé století mělo osobnost, která způsobem myšlení předešla dobu. Tím nesnižuji Einsteinovu zásluhu o rozvoj fyziky. Na přednášku o obecné teorii relativity jsme museli s gymplem na vysočku a stále mám schované lístky, které jsme si tam posílali. Nejlepší hlášky mám od těch spolužáků, kteří později matiku nebo fyziku opravdu vystudovali.

  superkarma: 0 13.03.2009, 14:53:31
 21. avatar
  [2] Lukáš Čejka [*]

  shb: pls jeste jednou, vubec nerozumim co si to chtela rict

  superkarma: 0 13.03.2009, 14:25:25
 22. avatar
  [1] shb [*]

  geniálnějšího člověka lidstvo nemá, je o člověk, kterého nejíc obdivuji, už to že ve stejnej den, už to, že přes svou genialitu:..."Ačkoli pro zábavu stavěl fyzikální modely a mechanická zařízení, byl považován za pomalého žáka, pravděpodobně kvůli dyslexii, ostýchavosti nebo velmi vzácné a neobvyklé struktuře svého mozku (což se ukázalo po jeho smrti). Novější teorie o jeho duševním vývoji pokládají za příčinu Aspergerův syndrom, poruchu příbuznou s autismem." Je mi veeeelmi sympatické

  superkarma: 0 13.03.2009, 14:10:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme