Zdraví

Genitální bradavice trápí 30 milionů lidí na celém světě!

Kdo z nás někdy trpěl klasickými bradavicemi a podstoupil například takzvané „vypalování“ či měl tu čest seznámit se s exkochleační lžičkou, jistě mi dá za pravdu, že toto vcelku banální onemocnění vám dokáže život pěkně okořenit. Obzvláště v případě, že se mu vaše tělo natolik zalíbí, že jej nechce opustit ani přes několikero rozličných typů přesvědčovacích metod.

Nicméně běžné bradavice, jak je zná většina z nás, jsou doslova malou legráckou přírody proti bradavicím genitálním (Condylomata accuminata). Jak je již patrné z názvu, tyto útvary nalezneme především na genitáliích. U žen kolem poševního vchodu, ale i v pochvě a na děložním hrdle, u mužů na penisu nebo šourku. Mohou se však vyskytovat kolem ústí konečníku a v prostoru mezi genitáliemi a řitním otvorem, a též na třísle. Útvary pak velmi znepříjemňují intimní život postižených a v konečných důsledcích se podepisují i na špatném psychickém stavu nemocných.

Jak vypadají a co je způsobuje?

Condylomata accuminata jsou výrůstky bělavé nebo přirozeně tělové barvy, mohou však mít i tmavší pigmentaci. Velikost útvarů se pohybuje od úplně malých, pouhým okem velmi těžko postřehnutelných bradaviček, až po velké květákovité útvary. Původcem tohoto nepříjemného onemocnění je infekce tzv. lidským papilomavirem HPV, což je nejčastější sexuálně přenosná infekce, která mimo jiné stojí i za poměrně dosti mediálně známou rakovinou děložního čípku.  V průběhu života se HPV nakazí až 80 % sexuálně aktivních jedinců, infekce většinou naštěstí proběhne bez jakýchkoli příznaků, bohužel u malé části infikovaných se projeví výsevem genitálních bradavic. Choroba je zákeřná v tom, že od nákazy uplyne několik týdnů či dokonce měsíců, než se objeví oni nevítaní návštěvníci.

V průběhu posledních let došlo k dramatickému nárůstu počtu nemocných, a to až o desítky procent! Například ve Velké Británii stoupl výskyt tohoto onemocnění od roku 1998 do roku 2001 o celých 70 %. Odhaduje se, že genitální bradavice lze nalézt zhruba u 30 milionů lidí na celém světě! Dle nejnovějších pozorování trpí prý každý stý sexuálně aktivní člověk touto nepříjemnou chorobou.

Jak k nim přejdu?

Infekce HPV je téměř vždy přenášena při sexuálním styku. To znamená, že se nelze infikovat kontaminovanými předměty, jakými jsou například spodní prádlo, ručníky a žínky, vana a toalety apod. V lékařské literatuře je ale popisován i nepříliš častý způsob přenosu nemoci z těhotné matky na dítě. Velmi vzácně dochází k „předání“ choroby druhé osobě pomocí infikovaných rukou z genitálií a okolí či ústí konečníku. Typ HPV (je známo mnoho desítek typů tohoto viru), který vyvolává genitální bradavice, není naštěstí schopen způsobit patologické změny na jiných místech těla.

Jaká je prevence?

Jedinou naprosto spolehlivou ochranou je sexuální abstinence, pokud bychom se řídili tímto doporučením, planetě Zemi by si sice velmi ulevilo, ale naše sluneční soustava by pak zela prázdnotou. Praktičtější informací se zdá být zjištění, že vysokou míru ochrany poskytuje kondom. Bohužel pro „Condylomatně uvědomělé“ osoby, které kondom používají, existuje ještě jedna smutná skutečnost. HPV totiž žije i v oblastech kůže, které nejsou při sexuálním styku chráněné (oblast hráze apod.), proto i přes použití prezervativu existuje možnost přenosu viru. Dokonce i sexuální styk s partnerem, který nemá projevy nemoci, nezaručuje, že není nositelem skryté HPV infekce, a tudíž také jejím šiřitelem. Z uvedeného tedy logicky vyplívá, že na počtu sexuálních partnerů závisí pravděpodobnost nákazy, čím více partnerů, tím větší riziko. Smutnou zprávou pro všechny osoby tíhnoucí k monogamii je fakt, že infikovat se lze i při jediném sexuálním styku v monogamním vztahu. Záleží totiž i na předchozím intimním životě partnera. Genitální bradavice tedy nemusí být nutně známkou promiskuitního způsobu života postiženého.


Způsob léčby

Jak bylo již podrobněji popsáno v předchozím odstavci, ke genitálním bradavicím můžete přijít „jako slepý k houslím“. Proto se vám znalosti o možnostech léčby mohou hodit. Vzácně mizí malé bradavičky bez jakékoliv léčby. Samoléčení nebývá však v těchto případech účinné, a ani se nedoporučuje. V současné době běžná terapie nejčastěji spočívá v chirurgickém odstranění, které bývá i přes lokální anestezii velmi bolestivé. Odstranění condylomat v oblasti řitního otvoru se pro obrovskou bolestivost dokonce provádí v celkové anestezii! Po chirurgickém ošetření se však genitální bradavice bohužel často objeví znovu.

Naprostou, na našem trhu unikátní novinkou je léčba pomocí lokální imunoterapie. Mast s obsahem látky zvané imiquimod (přípravek Aldara), neléčí jen viditelné projevy infekce, ale odstraňuje i viry, které osidlují podkoží. Obrovskou výhodou tohoto typu léčby je, že pacient není nucen podstoupit případnou celkovou narkózu, a tudíž odpadá i hospitalizace a poměrně dlouhodobé vyřazení ze sexuálního života. Mast se aplikuje 3x týdně v soukromí a teple domova po dobu zhruba 10 týdnů. Samozřejmě odpadá i značná bolestivost, jež chirurgické odstraňování provází. A asi nejdůležitějším pozitivem je skutečnost, že oproti značné recidivě nemoci u klasických postupů (80-85 %) je imunoterapie mnohonásobně účinnější. Pravděpodobně každého postiženého bude zajímat cena léčebné kúry pomocí imiquimodu, ta se pohybuje od 2-5 tisíc a zdravotní pojišťovny ji zatím nehradí, i když klasická léčba genitálních bradavic se vzhledem k jejich recidivě zdravotním pojišťovnám rozhodně nijak víc nevyplatí.

 

Zdroj: Tiskové setkáni „Novinky v léčbě genitálních bradavic“ za účasti MUDr. Radka Litvika z Kožní kliniky FN Ostrava

   
07.06.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Cinderela [*]

  S těmi ohavnými na obrázcích zkušenosti nemám, navíc to vidím poprvé.Když mi ale bylo 18 let, měla jsem šílenou bradavici na horní straně palce u nohy.V botě už strašně bolela.Maminka mi radila, abych, až bedu mít menzes, ji potřela čerstvou krví.Děsně jsem se ofrňovala a považovala to za nechutné.Jednou,v oné inkriminované době,mi to nedalo, a tu potvoru jsem krví potřela a nechala zaschnout.Hned druhý den jako by rozkvetla,inu dostala další dávku a nastala další změna.Jenže byl konec cyklu ,tak jsem hned příští měsíc od prvního dne cyklu denně potichoučku krmila onu potvoru krví a nebudete věřit,zmizela bezbolestně, bez jakéhokoli pozůstatku, či obnovy.A mohu to potvrdit i dalším pokusem,kdy můj malý synek měl bradavičku na chodidle a já mu ji v době,když spal, několikrát potřela svojí krví a ona též zmizela.Tedy opravdu babská rada, moje maminka je už 25 let po smrti, ale mně se její rada osvědčila.

  superkarma: 0 07.06.2007, 19:50:30
 2. avatar
  [32] femme [*]

  chuanita: nakrájela jsem hafo česneku a kousek cibule, zalila neředěným octem a nechala asi dva dny odležet

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:59:23
 3. avatar
  [30] femme [*]

  wampiregirl: mně nepomohl ani citrón

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:39:28
 4. avatar
  [29] wampiregirl [*]

  Na obyčejné bradavice přítel zkoušel všechno možné, pak mu někdo poradil potírat šťávou z citrónu a bradavice mizí.

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:05:45
 5. avatar
  [28] femme [*]

  to "byla" je jen pozůstatkem nedomyšlené myšlenky

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:00:51
 6. avatar
  [27] femme [*]

  chuanita: tak to se máš, já jsem ho sice nikdy neměla šanci vyzkoušet, ale mangel na něj vzpomíná s láskou ale stejnak, on přece neroste po celý rok já jsem si na ni nedávala česnek, ale jen jsem namočila kousek vaty do toho česnekového octa a přelepila náplastí bradavice bledla a bledla a pak se nějak vypařila byla

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:59:55
 7. avatar
  [25] femme [*]

  v Praze, bože

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:44:46
 8. avatar
  [24] femme [*]

  chuanita: no já mám v Prazue po ruce spíš ten česnek, než vlaštovičník

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:44:20
 9. avatar
  [22] femme [*]

  Arči: než jsem zkusila ten česnek, tak jsem vyzkoušela snad všechny dostupné i nedostupné prostředky na trhu, ale nic tohle jsem brala jako poslední možnost a vyšlo to

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:31:45
 10. avatar
  [21] Arči [*]

  femme: jj, staré dobré babské recepty. Já zas zkusila křen v octě na akné.. jenže to nějak nazabralo.

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:28:24
 11. avatar
  [20] femme [*]

  Arči: mně na bradavice pomohl až naložený česnek v octě

  superkarma: 0 07.06.2007, 13:52:22
 12. avatar
  [19] Amálie [*]

  gentiana: Moje MUDra mi sdělila, že největší smysl má vakcína před zahájením sexuálního života, ale tak do 35 je stále vhodné ji podat. U mého případu obzvlášť, jsem po chemoterapii a mám v krvi negativní to, nač se Silgardem očkuje, takže účinek prý stejný, jak kdybych byla panna.

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:51:30
 13. avatar
  [18] Amálie [*]

  Tohle naštěstí neznám. Bradavici jsem měla akorát klasickou, na noze. Zimní vypalování dusíkem nepomohlo, ale jak jsem v létě sundala boty a lítali jsme bosky, byla za chvilku pryč. A už se nevrátila.

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:46:40
 14. [17] gentiana [*]

  A propos článek, kdyby někdo zjistil, jak je to s tím Silgardem, tak byx mi to nevadilo. A myslím něco nosnějšího, než opsat tiskovou zprávu.

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:44:17
 15. avatar
  [16] Arči [*]

  wich: hm, já už si zvykla , na dusík

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:32:28
 16. avatar
  [15] wich [*]

  Arči: Hlavně je to úplně bez bolesti. Oproti tomu hnusnému dusíku

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:20:05
 17. avatar
  [14] wich [*]

  Není zač. Hodně štěstí v boji s mrchama malýma

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:19:19
 18. avatar
  [13] Arči [*]

  wich: aha aha aha, ok ok, děkuju moc:)))) zlatá holka

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:09:56
 19. avatar
  [12] wich [*]

  Arči: Jako děcku se mi vytvořila pod palcem na noze, do puberty se docela solidně rozrostla po celé plosce dole na palci . Začala jsem mazat pravidelně a asi za tři týdny se celá ta hnusná kůže komplet odloupla a bylo po mnohaletém trápení. Protože jsem letos hodně chodila do bazénu, tak se mi udělala maličká na prstu u ruky, poctivě několikrát denně mažu a už je skoro pryč (za týden), svině prašivá...
  Verrumal je jen na předpis, tak si ho nechej napsat a kdyby se cukal/a, ať si koupíš Duofilm, nenech se přemluvit. Je to totéž, s tím rozdílem, že za Duofilm dáš přes stovku a Verrumal ti hradí pojišťovna

  superkarma: 0 07.06.2007, 11:03:48
 20. avatar
  [10] Arči [*]

  wich: jo? máš zkušenosti??

  superkarma: 0 07.06.2007, 09:40:12
 21. [9] gentiana [*]

  Martina Machová: Hm.... jednou jsem cosi kreslila, nějaké kosti nebo co, a měla jsem půjčený krásný starý anatomický atlas s kreslenýma obrázkama. Nádhera, včetně střev a jiných drobů. Sestřenka, když studovala medicínu, měla novej, s fotkama. Stejný drůbek, ale okolo kůže na hákách a.... a vůbec. Fuj.

  superkarma: 0 07.06.2007, 09:21:18
 22. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  Ještě že tenhle problém nemám ani já, ani nikdo z mých blízkých, nikomu to nezávidím a nepřeji.

  superkarma: 0 07.06.2007, 09:18:03
 23. avatar
  [6] wich [*]

  Arči: A na bradavici si nechej napsat Verrumal. Pomáhá. Vypalování je ÚPLNĚ k ničemu.

  superkarma: 0 07.06.2007, 08:44:19
 24. avatar
  [5] wich [*]

  Arči: Taky právě snídám

  superkarma: 0 07.06.2007, 08:42:47
 25. [4] gentiana [*]

  Jinak.... ještě mohli napsat, jestli třeba nepomáhá něco jako umytí mýdlem s jelenem před akcí... místo těch škaredých obrázků

  superkarma: 0 07.06.2007, 08:29:00
 26. [3] gentiana [*]

  Meander: To říkám furt, že ten sex nestojí za všecky ty trable kolem:D
  Arči: nech si to normálně vyříznout kudlou, pokud to jde. Já jsem měla takovou úpornou bradavici na chodidle, dělali mi s tím psí kusy a pomohlo až tohle. Akorát na prstě to bude bolet jak sviňa.... no, na tom chodidle to nebylo zrovna příjemné....

  superkarma: 0 07.06.2007, 08:28:18
 27. avatar
  [2] Arči [*]

  fuj, z těch obrázků jsem se málem pozvracela,.. zrovna jim:-(
  Ale jinak mám bradavici na prstě a nechávám si jí vypalovat, nic moc, ale musim, jinak se zvětšuje. Taky jí každej týden seřvu, nadávám jí.. tak třeba zmizí.
  A toho, kdo má bradavice na genitáliích, upřímně lituju...

  superkarma: 0 07.06.2007, 07:48:27
 28. avatar
  [1] Meander [*]

  Jaký je rozdíl mezi sexuální abstinencí a uvědoměle používaným kondomem? Myslím ohledně reprodukce.

  superkarma: 0 07.06.2007, 00:49:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme