Zdraví

Genitální bradavice – příčinou byl zřejmě nezávazný sex bez kondomu

Milé čtenářky,

druhý příběh na téma HPV virus, který vám dnes přinášíme, je na téma genitální bradavice. Dočtete se v něm, že onemocnění genitálními bradavicemi, přestože není fatální, dokáže pěkně znepříjemnit život. Zajímavé je také setkání s českým zdravotnictvím - zkušenost, kterou získala čtenářka s nickem marry.lu. Doufáme, že vy máte pozitivnější zážitky!

Pokud jste nám ještě nenapsaly a máte k tomuto tématu co říci, podívejte se prosím ZDE.

gen

Příběh druhý od čtenářky s nickem marry.lu

Ahoj,
rozhodla jsem se, že i já napíši svůj příběh.
Ano, rakovina děložního čípku je velikým strašákem, proto by žádná žena neměla podceňovat prevenci! Vždyť nejde o nic jiného než si jednou za rok nechat udělat u gyn. lékaře stěry. Nebolí to, je to zdarma a máte klid.

Mě bohužel potkalo to druhé onemocnění. (Bohužel proto, protože bych nestála ani o jedno...)
Bylo mi teprve 18 let, užívala jsem si mládí, jak jen to šlo. Patřil k tomu i občasný nezávazný sexík. :) Potkala jsem borečka, chemie fungovala na 200 % procent, trocha alkoholu a bylo to. Když jsem po nějaké době na spodku nahmatala malé výrůstky, mohla jsem se jen domýšlet, co to je a z čeho. Říkala jsem si, že jsem si to nadělení přivezla právě od onoho „úletu“ na festivalu, kde byla hygiena max. omezená. Zpětně si říkám, jak jsem riskovala. Sice s prášky, ale bez kondomu? Dnes už to vím! A až bude čas, bude to vědět i má dcerka.

Nicméně jsem se vydala na svoji gynekologii. Doktor mi po prohlídce napsal mastičku, neřekl, co to je ani kde jsem k tomu přišla, jak dlouho se to bude léčit, no prostě nic. (Po letech jsem od tohoto lékaře odešla, zjistila jsem, že tuto mast předepisuje na každý gyn. problém. I na poranění po porodu, záněty, prostě jako by nic jiného neznal.) Mazala jsem poctivě, ale nebylo to nic platné. Na kontrolní prohlídce jsem měla těchto výrůstku na spodku dvakrát tolik. Čekal mě zákrok v nemocnici. Při objednání mi bylo řečeno, „bohužel tento týden malujeme oddělení, bereme jen akutní zákroky, přijďte za týden.“ Dobře, řekla jsem si. To se dá chápat. Po týdnu jsem se dozvěděla, že mají plné postele žen s nechtěným těhotenstvím, ať přijdu příště. Cože?!! Supěla jsem uvnitř, ale co mi zbývalo. Toto jsem si vyslechla ještě jednou.
Konečně se našlo místo i pro mne. Na sál jsem šla jako poslední, (asi po dvaceti potratech). Než mne uspali, zaslechla jsem ještě doktorku jak si ulevila „no to je zase den“. :(
Po probrání mi sestra vysvětlovala, že kvůli velkému rozšíření bradavic budu muset na zákrok ještě jednou. :( Musela jsem tak zrušit dovolenou s kamarády ve Španělsku. Prošla jsem si tím tedy podruhé, bez komplikací, jen s příšernou zkušeností.

Tento příběh není ani tak o nemoci jako o bezohlednosti a neochotě zdravotnictví. Ještě se mi vybavilo, že asi po 4-5 dnech po druhém zákroku ze mě vypadl zapáchající operační tampon. Nebo to byl nějaký kus vaty, nevím. Prostě to ve mě jen tak zapomněli... Následoval zánět dělohy. Dnes si říkám, docela slušný důvod k žalobě. Jenže to bych musela mít před lety chápavou, tolerantní matku, která by se za mě (za sice dospělou, ale světem ještě nezkušenou dceru) postavila.

Poučení? Informovanost je nejlepší prevencí. Tímto přeji své dcerce, aby byl náš vztah vždy tak skvělý a upřímný, jako je teď, a taky trochu víc rozumu, než měla její maminka. :)

Občanské sdružení HPV College

hpvHPV College je neziskovou organizací, která sdružuje lékaře zabývající se problematikou HPV. Jejím cílem je zvýšit povědomí laické i odborné veřejnosti o infekci HPV a onemocněních, jež s ní souvisejí, jelikož mnoho lidí nemá dostatečné informace o rizicích a možnostech ochrany. Znalost problematiky je přitom pro účinnou prevenci nezbytná.  HPV College se snaží  soustavnou edukací motivovat veřejnost k aktivní účasti v preventivních programech.

Více na www.hpv-college.cz.

Na očkování proti papilomavirům přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Kompletní očkování tak může vyjít jen na 2 400 Kč. To je případ Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, u které dívky ve věku 12 až 17 let mají hned dvojí zvýhodnění. Nejprve mohou získat očkovací látky za zvýhodněnou cenu a po aplikaci třetí dávky si ještě navíc mohou požádat o příspěvek na očkování ve výši až 4 000 Kč.

   
01.11.2011 - Zdraví - autor: Zuzana Sommerová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] femme [*]

  a co takhle mluvit o své nezodpovědnosti Sml58

  superkarma: 0 01.11.2011, 19:04:51
 2. avatar
  [9] átéčko [*]

  Altamora — #8 Jaké si to udělay, takové to mají.Sml22

  superkarma: 0 01.11.2011, 15:22:28
 3. avatar
  [8] Altamora [*]

  Takže na courání po festivalech a nezávazný nechráněný sex byla autorka zkušená dost, ale jinak potřebovala maminčin dohledSml80 Takové to: "Nekecej mi do toho, co dělám a koukej za mě vyřešit průšvihy, do kterých jsem se dostala." Sml57 Fakt dospělý přístup. Nemají to dnešní matky snadné.

  1. na komentář reaguje átéčko — #9
  superkarma: 0 01.11.2011, 14:00:44
 4. avatar
  [7] átéčko [*]

  Karo Líná — #6 Sml22

  superkarma: 0 01.11.2011, 12:11:09
 5. [6] Karo Líná [*]

  átéčko — #1 Přesně tak. Kromě toho si nedokážu představit, že bych se vůbec svojí matce svěřovala, že se léčím s pohlavní nemocí, kterou jsem chytila vlastní blbostí. Když už jí to "hrdinka" příběhu vyžvanila, může být ráda, že neskončila v nemocnici ještě s vyraženými zuby Sml30

  1. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 01.11.2011, 09:37:06
 6. avatar
  [5] átéčko [*]

  Jitulinka — #3 Klára Křížová — #4 V 18 jsem věděla, že sex má následky a nevázaný sex ještě horší. Bála jsem se nemocí a tak bych tohle nedělala.

  To není o zkušenosti.Sml23

  Moje kamarádka tyhle bradavice dostala asi ve 25letech. nevěděla co to je, nikde se o tom nepíše, nemluví, nikdo neví, jak to vypadá. Měla strach, že dostala rakovinu, protože to rostlo příliš rychle. Nasměrovala jsem ji za svým gynekologem, který ji uklidnil a pomohl jí.

  superkarma: 0 01.11.2011, 09:36:06
 7. [4] Klára Křížová [*]

  V 18 jsem si myslela, jak jsem dospělá ale dneska vím přesně, jak jsem byla nezkušená...ach jo, dneska to sleduju u svých dětí Sml16

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  superkarma: 0 01.11.2011, 08:42:54
 8. avatar
  [3] Tulinka [*]

  átéčko — #1 V 18 jsem taky byla ještě telátko Sml32

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  superkarma: 0 01.11.2011, 08:28:42
 9. [2] funnka [*]

  átéčko — #1 na mámu bych se nevymlouvala,ale v 18 jsem moc rozumu taky neměla

  superkarma: 1 01.11.2011, 07:55:34
 10. avatar
  [1] átéčko [*]

  I v 18 by mohla mít rozum a nevymlouvat se na svou mámu!!

  1. na komentář reaguje funnka — #2
  2. na komentář reaguje Jitulinka — #3
  3. na komentář reaguje Karo Líná — #6
  superkarma: 0 01.11.2011, 07:13:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme