Bulvár

Geniální sluha Saturnin


Přemýšleli jste už někdy o tom, co uděláte, když budete v neděli dopoledne sedět v luxusní kavárně pohodlně opřeni v měkkém boxu a před vámi na stole bude mísa plná koblih? Podle teorie dr. Vlacha existuje několik skupin lidí: „…Jde-li o člověka bez fantazie a smyslu pro humor, bude se v poloprázdné kavárně na mísu koblih dívat třeba do oběda… Pak jsou lidé, kteří se při pohledu na mísu koblih baví představou, co by se dělo, kdyby někdo začal ostatní koblihami bombardovat… A nakonec existuje třetí skupina lidí, které zmíněná představa láká natolik, že vstanou a uskuteční ji…!“
Jiří: „Ne! Takoví lidé, pevně věřím, neexistují…“
Doktor Vlach: „A kam byste potom zařadil Saturnina…?!“


Už jste si vzpomněli? Teorie dr. Vlacha. Saturnin. Hlavní postava stejnojmenného humoristického románu. Neopakovatelný svérázný a věrný sluha Saturnin. A vedle něj další originální postavy, jako jsou doktor Vlach, dědeček, teta Kateřina nebo její pubertální syn Milouš.

 

Když vyslovíme název této knihy, vybaví se nám jméno jejího autora. Zdeněk Jirotka. Nebyl jen spisovatelem, ale i novinářem, fejetonistou, soudničkářem, autorem rozhlasových a televizních hříček. Člen PEN klubu.


Narodil se v Ostravě, kde v letech 1925-1929 studoval reálku. V roce 1933 absolvoval na stavební průmyslovce v Hradci Králové. Poté vstoupil do armády. Jako důstojník působil v Košicích, Banské Bystrici, Olomouci, Brně a Vyškově. Za nacistické okupace do r. 1942 působil na Ministerstvu veřejných prací. Pak už se výhradně věnoval spisovatelské činnosti. Už v r. 1940 začal psát pro Lidové noviny, po válce působil do r. 1951 ve Svobodných novinách, po roce 1951 pak na dva roky přešel do redakce humoristického týdeníku Dikobraz. Mezi lety 1953 a 1962 působil v redakci Československého rozhlasu, odkud se opět vrátil do redakce Dikobrazu. Zde byl do r. 1971 šéfredaktorem.


Jeho knižní prvotina zastínila další autorova díla. Postava Saturnina se poprvé objevila v povídce Lidových novin Můj sluha Saturnin. Spisovatel si uvědomil, že hlavní postava této povídky vydá na celou knihu. Ta vyšla v roce 1942. Setkala se s mimořádným ohlasem. Zdařile v ní parodoval konvenční návyky strnule uhlazeného prostředí à la "anglická čajová společnost". Inspirací byla tradice anglického suchého, lehce sarkastického humoru. Tuto poetiku „nedořečeného a skrytého“ nalezneme například u J. K. Jeroma nebo u G. Wodehouse.


Ze Saturnina se stal legendární humoristický román. Přesto by možná nebyl vydán. Když si rukopis přečetla Jirotkova manželka, řekla mu: „S tímhle neprorazíš.“ Prorazil. O dva roky později vyšla další kniha plná laskavého humoru Muž se psem, která parodovala detektivní žánr. Úspěšná byla i rozhlasová hra z r. 1946 Hvězdy nad starým Vavrouchem. V r. 1956 vychází sbírka anekdot a kratších povídek z let 1951-1955 Profesor biologie na žebříku. Jsou to veselé příběhy ze školního prostředí, které si všímají záporných jevů tehdejší současnosti. Jirotka se podílel na legendárním rozhlasovém a později televizním pořadu Sedmilháři. Stejnojmenná sbírka povídek vyšla v r. 1970. Posledním vydaným dílem je sbírka povídek Pravidla se změnila z r. 2000.


Zdeněk Jirotka se netajil obdivem ke Karlu Poláčkovi a vážil si přátelství s Eduardem Bassem a Jaroslavem Žákem (Cesta do hlubin študákovy duše aj.). Sám říkal, že si myslí, že napsal lepší věci než Saturnina. Ale jeho geniální sluha je prostě nepřekonatelný. Lehkost vyprávění, nadhled anglického humoru poutá další a další generace čtenářů.

Myslím, že mnozí si vzpomenou na ustálené slovní hříčky z této knihy. Ať už jde o výše zmíněnou teorii koblih nebo například mou oblíbenou „stožárovou“ scénu:

Teta Kateřina: „Ale stejně je to tu docela romantické… Hned zítra spravím stožárovou plachtu…“
Saturnin: „Tato loď není poháněna plachtou, nýbrž šroubem.“
Teta Kateřina: „Tvoje loď nemá plachtu, synovče…?! Hned zítra je třeba koupit stožárovou plachtu!“
Saturnin: „Stožár se jmenuje předmět, na který při slavnostních příležitostech stoupá vlajka. To, na co stoupá plachta, se jmenuje stěžeň. Na této lodi nemá plachta na co stoupat, tato loď nemá stěžeň.“


Anebo přísloví a úsloví tety Kateřiny dovedená do naprosté dokonalosti:

Teta Kateřina: „Ovšem, kdo chce kam, pomozme mu tam! Ale komu není rady, tomu není pomoci. A pak už je pozdě bycha honit… A kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. Jenom abychom jednou my nesloužili Saturninovi…! Protože jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, ale to už bude pozdě plakat nad rozlitým mlékem…“

Možná Saturninovi sloužili všichni „účastníci“ románu, ale většina z nich to zajisté dělala ráda a s chutí. Prostě je to bavilo.

 

Zdeněk Jirotka by se 7. ledna dožil 95 let. Mimochodem jeho humor asi napomáhá k dlouhověkosti. Jeden z králů českého humoru zemřel 12. dubna 2003. Dožil se požehnaného věku a překonal tak teorii tety Kateřiny, že člověk před sedmdesátkou už má být připravený na smrt.

 

 

 

   
06.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [87] Jeremi [*]

  medved: No dyť říkám, že co se mi nelíbilo, k tomu se vracím náhodou. Třeba takovou, že o té knize s nadšením mluví někdo z lidí, na jejichž názor dám, nebo, že jde o knihu, o které si myslím, že by se mohla líbit juniorovi...

  superkarma: 0 08.01.2006, 23:45:40
 2. avatar
  [86] medved [*]

  Jeremi: no, co se mi libi, to si prectu vickrat...nektere knihy jsem uz cetla mockrat...ale kdyz se mi neco napoprve nelibi, tak nemam chut to po letech zkouset, jestli jsem ciste nahodou nedospela do stadia, ze se mi libit bude

  superkarma: 0 08.01.2006, 21:37:48
 3. avatar
  [85] Jeremi [*]

  medved: Bóže, Ty jsi jak můj otec! Ten tohle heslo razí taky. Já se občas ke knihám vracím. K těm, co mě na první pokus nezaujaly spíš náhodou - takhle jsem se s Jeremiášem vrátila k Hobitovi, který mě v 19 totálně otrávil - a k těm, co mě zaujaly klidně i programově - třeba u takového Jihu proti Severu mám pocit, že čtu pokaždé jinou knihu.

  superkarma: 0 08.01.2006, 20:43:33
 4. avatar
  [84] medved [*]

  Jeremi: ja tedy knihy podruhe nectu....pokud se mi hned napoprve nelibi ...dyt literatury je tolik, ze cist neco 2x je ztrata casu

  superkarma: 0 08.01.2006, 18:51:50
 5. avatar
  [83] Jeremi [*]

  medved: Já Saturnina prvně četla ve čtvrté třídě. Máti mi ho s sebou dala jako četbu na školu v přírodě. A přestože dneska tu knihu čtu a chápu jinak, tak už tenkrát jsem se nad ní nachectala šíleně. Zejména nad scénou z nemocnice.

  superkarma: 0 08.01.2006, 13:42:26
 6. avatar
  [82] Dášule [*]

  Ve filmu mi chyběla scéna z nemocnice. Myslím, že to bylo trestuhodné ji tam nedat.Jinak se Saturninem jsem se setkala poprve na VŠ, když jsme se před zkouškou z Dějin MDH a KSČ sešli ke společnému šprtání na jednom pokoji. Kolem půlnoci jsem usnula a vzbudila jsem se, když se kolektiv mohutně chechtal. Nějk mi to k těm dějinám nepatřilo. Probudila jsem se úplně a poprve uslyšela Saturnina. stal se naší kolejní knihou, neznat řečit tety kateřiny se rovnalo nechápat o čem se vůbec mluví. Potom jsem ji dala přečíst manželovi a museli jsme koupit další vydání, abychom měli každý své. Syn se k saturninovi dostal v 15, samozřejmě vlastní knihou. Dcera jediná v té době Saturnina nemusela, o to víc se jí líbí teď.
  Medved:Je to docela klidně možné. Já jsem takhle dostala do ruk ve 12 Zvonokosy, vůbec jsem je nechápala a teprve v 26 jsem je slyšela nádherně zdramatizované na gr. desce /K. Höger jako vypravěč, J. Vojta jako farář Calaba. Teď to máme na CD a je to pořád k poslouchání. / Tepúrve potom jsem tu knihu pochopila a mám ji ráda. I když její další 2 díly už nepovažuji /možná dík překladu/ za tak dobré.
  vikina - připiš si Dášule+2

  superkarma: 0 08.01.2006, 13:20:21
 7. avatar
  [81] medved [*]

  asi pujdu proti proudu, ale me nikdy saturnin neoslovil...jako kniha ani jako film ...je to tak nejak humor, ktery jde mimo me ...tudiz je mi uplne sumak jak saturnin vypada ...z humoristicke literatury me spis oslovuje Adrian Mole...nad tim jsem se nasmala nepomerne vic mozna to bude tim, ze jsem to poprve cetla, kdyz mi bylo 13 a 3/4

  superkarma: 0 08.01.2006, 12:39:39
 8. avatar
  [79] Křeček [*]

  Kdo je pro:
  vikina007 + Tinah + olafka + kubikm + Křeček +

  superkarma: 0 07.01.2006, 20:20:12
 9. avatar
  [78] Křeček [*]

  vikina007: prosím přidat do seznamu

  superkarma: 0 07.01.2006, 19:56:39
 10. avatar
  [77] Vivian [*]

  já se žádnýho házení koblihama nezúčastním , já bych vám je všechny sežrala, než by došlo na první hod
  čerstvý jsou sice čerstvý, ale ona ani starší kobližka nemusí chutnat zle...

  superkarma: 0 07.01.2006, 14:18:08
 11. avatar
  [75] Jeremi [*]

  Lhasa: Můžem si jít stoupnout za výklad a pozorovat to zvenku.

  Pokud jde o filmové zpracování saturnina, tak jsem taky měla jiné představy o doktoru Vlachovi, dědečkovi, slečně Barboře, domě, krajině... Ale výsledná podoba mi nijak zvlášť nevadí. Radši mám ten čtyřdílný seriál, protože se toho do něj z knihy vejde pochopitelně mnohem víc. A Víznera v roli Saturnina dost obdivuju. Některé jeho kreace (zejména mimika - povytažení obočí apod.) jsou okouzlující.

  superkarma: 0 06.01.2006, 22:35:31
 12. avatar
  [73] Lhasa [*]

  vikina007: A vy mě trefíte, co?

  superkarma: 0 06.01.2006, 22:10:23
 13. avatar
  [71] Lhasa [*]

  vikina007: Nemůžu. Já nejsem kategorie Saturnin

  superkarma: 0 06.01.2006, 21:59:37
 14. avatar
  [69] Lhasa [*]

  Omlouvám se předem, jestli tady naruším obecné nadšení z filmové podoby Saturnina. Ta mě totiž značně zklamala. Jistě, asi je to tím, že představu o prostředí, fyzické podobě hrdinů, jakož i všech rekvizitách nelze nezískat, jakmile si člověk tuhle geniální knížku přečte, a je u každého jiná.
  Ale bílý rapid slečny Barbory byl ve filmu nahrazen jakousi starou aerovkou, navíc zelené barvy, jejíž rok výroby nebyl vyšší než 1920. Taky doktor Vlach podle mých představ rozhodně nemá plnovous, ač mám Milana Lasicu ráda. Synková tetu Kateřinu karikovala až příliš, Milouše měl hrát konzervatorista, kterému by člověk ještě uvěřil mutování, a ne třicátník Vacek
  Celkem vzato mě ten filmi velmi velmi zklamal a jakožto skalní saturninoložku mě neurazil jen Havelka a Vízner (Saturnin je ovšem mladší a hezčí)

  superkarma: 0 06.01.2006, 21:30:50
 15. avatar
  [68] kubikm [*]

  6.1. 2006 14:28:01 - vikina007 (Odpovědět) (Poslat vzkaz) [!smazat]
  Takže za A) pokud se dožijeme roku 2007 máme všichni - obzvlášť pražáci, za úkol hlídat znovuotevření a zjištění podmínek, za B) pokud to bude platit - okamžitě rozšířit tuto bohulibou zprávu, C) všichni budou mít za úkol to dát co nejvíce lidem na vědomí (samo že z tohoto okruhu) a za D) první sobotu, násleujícího měsíce po otevžení si tam dáme všichni rande a budeme se mydlit koblihami - pokud se dodrží v Imperiálu tato tradice, pokud ne, každý má za úkol donést pytlík koblih a budeme se mydlit stejně!!!! Kdo je pro:
  vikina007 + Tinah + olafka + kubikm +

  superkarma: 0 06.01.2006, 18:09:31
 16. avatar
  [67] Susina [*]

  vikina007: no jasně, přijdu s famílií, jen bacha, Rišák má dost přesnou trefu...

  superkarma: 0 06.01.2006, 18:08:28
 17. avatar
  [60] olafka [*]

  vikina007: já všemi 20

  superkarma: 0 06.01.2006, 14:39:34
 18. [57] Anai [*]

  Knížku jsem četla těsně před porozením staršího syna, kdy jsem chodila po "hekárně" a v těch hrozných bolestech se smála nahlas, což nově příchozím připadalo nemístné... ale aspoň se člověk rozptýlil - vřele doporučuju! No a syn, dnes 24-letý, Saturnina miluje - náhoda?

  superkarma: 0 06.01.2006, 14:12:03
 19. avatar
  [55] Girasole [*]

  Tinah: Pro Tinah a ostatní milovníky Koblihové kavárny Imperial - tato kavárna je už asi měsíc v rekostrukci a vypadá to na hodně dloohou dobu Moc mně to samotnou mrzí. Ráda jsem tam poseděla a myslela jsem si, že si tam s přítelem zajdeme na skleničku, protože právě v Imperiali před rokem proběhlo naše první rande. Ale Saturnina taky miluju a považuji ho za nejlepší z našich humoristických románů.

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:49:58
 20. avatar
  [54] Křeček [*]

  Amélie: to nakonec můžeš, když k Tobě nějaká přiletí ovšem je to dost drahá sváča, asi je v tom napočítanej i následnej úklid kavárny

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:39:35
 21. avatar
  [53] Křeček [*]

  Holky, tak kdy půjdeme?

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:38:40
 22. avatar
  [52] Amélie [*]

  Vivian:Nejsi .Sežrat je bylo to první, co mě napadlo .

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:37:57
 23. avatar
  [51] Křeček [*]

  Vivian: to jsou nejmíň den staré koblihy, asi by Ti nechutnaly teda beru to podle sebe, já staré pečivo nerada

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:37:24
 24. avatar
  [48] Vivian [*]

  to jsem jediná, kdo by ty koblihy sežral?

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:28:56
 25. avatar
  [47] Susina [*]

  Jeremi: tak to je teda dobrá, že byla schopná se při punkci vůbec smát...

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:03:29
 26. avatar
  [46] Jeremi [*]

  Susina: Moje matka takhle s panem Kaplanem zase vzbuzovala útrpné pohledy na punkci dutin - napíchali jí do nosu dráty a poslali ji do čekárny; prý se tam nad Kaplanem smála tak, až s lidi mysleli, že se jí těma drátama museli trefit přímo do mozku.

  superkarma: 0 06.01.2006, 13:00:07
 27. avatar
  [45] Jeremi [*]

  Jenny: Ona vůbec autorka cituje jen z filmu/seriálu. Už ten v úvodu popisovaný dialog mezi Dr. Vlachem a "Jiřím". My saturninologové totiž dobře víme, že vypravěč v knize jméno nemá.

  superkarma: 0 06.01.2006, 12:58:14
 28. avatar
  [44] Susina [*]

  vikina007: mně se podobná situace stala jak u Saturnina, tak u knížky Pan Kaplan má třídu rád.. u týhle jsem na ten smích dokonce málem sbalila nějakýho kluka.. četla jsem to v autobuse, dusila se smíchem a když jsem vystoupila, přistoupil ke mně kluk a ptal se, jestli mě může doprovodit domů, že jsem se mu v autobuse hrozně líbila, jak jsem se smála...

  superkarma: 0 06.01.2006, 12:56:06
 29. avatar
  [42] Křeček [*]

  vikina007: Susina:

  superkarma: 0 06.01.2006, 12:48:27
 30. avatar
  [41] Susina [*]

  vikina007: Nedolovím!! Nedolovím!!! u setapoucha se Rišák zalomil a přepadl ho takovej záchvat smíchu, že jsme ho nemohli uklidnit.. Lízinka na něj koukala dost vyděšeně...

  superkarma: 0 06.01.2006, 12:42:00

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme