Rodina

Genetika: Dědíme i názory a myšlení?

genetika

Jablko nepadá daleko od stromu - hovoří tohle přísloví jen o vzhledu a fyzické výbavě člověka, nebo poukazuje i na dědičnost ve způsobu myšlení? Neříkejte mi, že vás tahle otázka nikdy nenapadla. Bude syn masového vraha také masovým vrahem? Zdědí potomek vynálezce a génia jeho intelektuální schopnosti? Důkazy, že se podobné věci dějí, jsou hmatatelné.

Každý se už někdy setkal s výkřikem například své pramáti: „Přesně takhle by to řekl můj děda!" Ale o tom, že dědíme povahu, můžeme spekulovat i z dalších náznaků - krásně je to vidět třeba na hereckých či politických klanech: Jak geniálními herci jsou například Hrušínští a jak talentovanými politiky Kennedyové.

Jeden příklad za všechny

Když sáhnu do domácího rybníčku, napadne mě hned, že velký T. G. M. měl bezesporu státnický talent - zdědil jeho povahu Jan Masaryk, anebo ho politika začala zajímat až pod tíhou prostředí, ve kterém vyrůstal?

Otázka je tedy jasná: Když předáváme svůj genofond budoucím generacím, co všechno vlastně předáváme?

Teoretizovat bych mohl do aleluja, ale mě zajímají fakta. Proto jsem kontaktoval zkušeného evolučního biologa Daniela Fryntu, abych s ním tohle téma rozebral...

Co si myslí biolog?

Navrhuji doplnit: Genetické faktory mají vliv na valnou většinu vlastností organismů. Proto by bylo bláznivé myslet si, že genetika psychiku člověka neovlivní, ale stejně tak bláznivé by bylo myslet si, že s tím nejde hnout. Jsou v podstatě dva hlavní ukazatele, které na sebe mají vliv: genetická variabilita a variabilita prostředí, ve kterém člověk vyrůstá a žije. Genetickou variabilitu navíc z menší části ovlivňuje i etnická příslušnost. 

Obecně lze říct, že nás genetická výbava ovlivňuje z 20 až 80 %. Když budeme uvažovat velmi z ptačí perspektivy, kolik je děděné a kolik je naučené, je dáno poměrem mezi rozdílností genetických vloh a rozdílnosti prostředí, které člověka ovlivňují. Proto procento, které vysvětlí genetická složka, záleží na genetické variabilitě populace, kterou sledujete. U člověka záleží, jestli budeme sledovat například Finy či jinou menší izolovanou populaci, kde je genetická variabilita relativně malá, a naopak třeba Američany, kde je genetická variabilita vysoká.

Další rozdíl je v tom, jak ti lidé vyrůstají, jestli je výchova uniformní, tak v podstatně všechno zbývá už jen na genetiku, pokud bude různorodá, bude efekt prostředí větší než efekt genetických vloh.

A co si myslíte vy? Podobáte se někomu? Zdědili jste postoje a názory svých rodičů, prarodičů...?

   
08.02.2010 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [8] gentiana [*]

  To jsme se toho dozvěděli, genetické zatížení nás ovlivní z pětiny, nebo taky ze čtyř pětin, vono je to různý u různejch lidí, a taky podle toho, co sledujeme.

  Zkuste tenhle slovní salát vyhodit z okna a napsat článek s informační hodnotou.

  superkarma: 0 19.02.2010, 09:49:11
 2. avatar
  [7] marcous [*]

  jjj,jsem dost po tátovi a doufám,že mám i něco z jeho maminkySml59

  superkarma: 0 08.02.2010, 23:38:08
 3. avatar
  [6] Bugy [*]

  Určitě se nějaké chování dědí.

  Moje mamka už nežije, ale často si uvědomím, že se chovám jako ona. Třeba gesta.  Něco odpovím a v tu chvíli vím, že by reagovala stejně.

  Nějak, jak stárnu, jí i více rozumím.

  superkarma: 0 08.02.2010, 18:48:40
 4. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Podobám se matce svého muže...asi proto si mě vzal....možná proto se se mnou jednou rozvedeSml54

  superkarma: 0 08.02.2010, 11:58:36
 5. avatar
  [4] Dimsy [*]

  Můj táta vždycky říkal:"jestli si někdo něco myslí, tak se teda strašně mejlí".Sml30 Jasně, že jsem podobná svým rodičům, prarodičům, praprarodičům... Moje děti jsou zase pododné mně ale i manželovi. A to nejen fyziky. My jsme si celá rodina taková podobná. Sml22

  superkarma: 0 08.02.2010, 09:19:05
 6. [3] hypsik [*]

  Jste někomu podobní, snad. Co to má znamenat - být na někoho podobný???

  superkarma: 0 08.02.2010, 08:40:43
 7. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Sml22 určitě, geny neošálíme Sml23 nikdo.

  superkarma: 0 08.02.2010, 07:17:25
 8. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Dědí se i model chování. Stačí si udělat strom života, posbírat informace a dosadit je do něho. Pracné, ale rozhodně zajímavé.

  superkarma: 0 08.02.2010, 06:44:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme