Novinky

Gayové a lesby na Slovensku mají smůlu

Stejná práva a povinnosti jako manželé. Respekt společnosti. Možnost nechat se v nemocnici informovat o zdravotním stavu svého protějšku. To si homosexuální páry slibují od registrovaného partnerství, které je vmnohém, ale ne zcela, rovnocenné manželství

Společné znaky registrovaného partnerství a manželství

gay

 • Vzájemná vyživovací povinnost (po skončení partnerství může jeden z partnerů za určitých okolností požadovat výživné).
 •  Právo dědit (pozůstalý partner dědí ze zákona v první dědické skupině stejným dílem s dětmi zesnulého)
 • Možnost informovat se u lékaře o zdravotním stavu partnera
 • Zastupování (partneři se mohou zastupovat v běžných záležitostech – např. převzít dopis, zrušit rezervaci hotelu, jednáním jednoho partnera jsou zavázáni oba).

Rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím

 • V předpokladech uzavření (v registrovaném partnerství musí jít o osoby stejného pohlaví starší 18 let (nelze od 16 let), alespoň jeden z partnerů musí být občanem ČR.
 • Nevzniká žádné společné jmění partnerů (cokoliv, co si osoba po uzavření registrovaného partnerství pořídí, bude pouze v jejím vlastnictví).
 • Automaticky nevznikne společný nájem bytu (ten je možný pouze na základě dohody v nájemní smlouvě s vlastníkem bytu).
 •  Ukončení registrovaného partnerství je jednodušší (není nutné majetkové vypořádání ani rozhodnutí o výživě nezletilých dětí, ani nijak dokazovat existenci rozvratu).

Hlavním cílem rodiny – porodit děti

Zastánci konzervativních hodnot, zejména tradiční rodiny a odpůrci registrovaného partnerství a homosexuálních párů, striktně vymezují manželství jako instituci, jejímž hlavním cílem je vytvořit rodinu a porodit děti. Toto kritérium však osoby stejného pohlaví nejsou schopny splnit.

„Manželství je jedinečným svazkem mezi mužem a ženou“ – formulace novely slovenské ústavy jim dává za pravdu. Striktně vymezila mantinely a registrovaná partnerství tedy na Slovensku nebudou. Představitel LGBT komunity se bouří, že jde o změnu proti principům Evropské unie: „Navíc se vymyká progresivnímu vývoji zemí EU jako i západních zemí, k nimž se chceme řadit.“ Například ve Španělsku nebo v Nizozemsku umožňují nejen stejnopohlavní manželství, ale i adopci dětí.

Na rozdíl od našich slovenských sousedů, mohou páry stejného pohlaví v ČR uzavřít registrované partnerství od roku 2006. V červenci téhož roku na nádvoří hradu Karlštejn uzavřeli registrované partnerství (po 20 letech vztahu!) zpěvák Pavel Vítek a manažer Janis Sidovský. Mezi gratulanty nechyběl ani Karel Gott s originálním přáním novopečenému páru: „Chlapci, mějte se rádi tak, aby to zaregistrovali opravdu všichni. Možná i záviděli. A žijte, jak je vám vhod, to vám přeje Karel Gott.“

   
05.06.2014 - Redakční novinky - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [1] Rikina [*]

  Mno, protože v mým věku už fakt rodit děti nebudu, tak klasické manželství konzervativních hodnot nepotřebuju. Zajímalo by mě vědět, jestli tuhle volnější formu "manželství", tedy registrované partnerství, bych mohla uzavřít s chlapem, skutečně netrvám na "jedinečném svazku", mně by to docela vyhovovalo i bez toho společného jmění a společného nájmu bytu a dalších oslovin. A proti prostému vztahu druh - družka by to zas mohlo něco zjednodušit. Ovšem je mi jasné, že legislativa určitě na tohle nemyslela. Pořádek musí být, a na chudý lid přísnost. Sml57

  superkarma: 0 05.06.2014, 16:22:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme