Bulvár

Gaudeamus igitur!

Jakmile se měsíc květen přehoupne do své druhé půlky, začnou se na ulicích měst rojit mladíci v oblecích a slečny v krásných šatech. A všichni mají takový nějaký dospělý výraz. Jak by taky ne? Skládají přece zkoušky dospělosti! Tedy, mezi námi, nevím, kdo tenhle termín vymyslel! Jakápak dospělost, někdo je dospělý dávno před maturitou a někomu ani maturita a vysokoškolský diplom k rozumu nepomohou...

V našich zemích se maturuje už od dob císaře pána ( tedy přesně od roku 1849). V průběhu své historie se pochopitelně maturity měnily. Zpočátku se maturovalo ze všech předmětů (dovedete si to dnes představit?) a mít maturitní vysvědčení bylo výsadou jen těch vyvolených. Dnes má možnost získat maturitu každý a v podstatě z čehokoliv, povinná je pouze čeština (a cizí jazyk na gymnáziích). No a vysoké školy pak jen zřídka přihlížejí k maturitnímu vysvědčení při přijímacích zkouškách.

Bude v roce 2008 zavedena státní maturita? Tedy povinná maturita z češtiny, cizího jazyka a jednoho volitelného předmětu testovou formou? Mezi námi testování je věc také velmi sporná – někdo skvěle ovládá angličtinu a když se v testech „sekne“, může klidně propadnout. Otázky v testech jsou totiž mnohdy formulované tak, že by je zvládl snad jen Šalamoun. Uvidíme, jak tenhle problém vyřeší naši páni poslanci!

Před maturitami "tečou" nervy všem: studentům, kteří se o „svaťáku“ snaží do sebe nahustit všechno, co nestihli za čtyři roky(dnes i za osm). Jejich maminkám snad ještě víc (úmyslně říkám maminkám, protože to znám z vlastní zkušenosti a pak tatínkové jsou tak nějak klidní nebo to umějí líp tutlat) A co teprve zkoušející! Napadlo vás někdy, že oni to taky prožívají? Myslíte, že jim to dělá dobře trápit u bílé prostřeného stolu své svěřence? (i když mezi námi, ten Novák by si to vážně zasloužil, co ten se mě naotravoval!) Zkoušející se převrací na posteli a přemýšlí, naučí se Janatová romantiky? Ve druháku kvůli nim málem propadla. A co Horák, vzpomene si, kde leží Londýn?

Maturita je ovšem i věc velmi veselá. Všichni dobře známe klasické „Málková, što vy dělajetě v svabodnoje vremja zimoj?“

U maturity se také můžete dovědět, že:

Mikuláš Koperník, byl známý polský astronaut...

a ...typickým znakem gotických staveb je žebravá klenba...

nebo, že ...známe pět oxidů a všechny tři jsou jedovaté a plynné látky mají ty vlastnosti, že plynou a nejsou vidět...

Krásný zážitek měla ovšem kolegyně češtinářka, které student při otázce o Osvobozeném divadle přezpíval málem celý jeho repertoár.

 A co vy? Taky rádi vzpomínáte na ten den D nebo byste raději zapomněli?  

   
22.05.2003 - Společnost - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Bobina: Při přijímačkách na veterinu tvoří maturitní vysvědčení 50 % hodnocení, zbylých 50 % je přijímací test, takže není až tak pravda, že se na to nekouká.

  superkarma: 0 22.11.2003, 21:51:43
 2. avatar
  [19] RaSpo [*]

  Já asi všechny trumfnu, maturita v roce 1977, ale minulý týden maturovala na stejné škole moje dcera. Osm let se učí s vyznamenáním (končí se dvěma dvojkami) a tak ji moc mrzelo, že zrovna u maturity dostala otázky, které ji nesedly (nebo nervozita?). Byly to tři dvojky a jedna. Je to ale vysvědčení, které bude předkládat všude, a přitom zrovna nevypovídá o jejích schopnostech.Ale jsem šťastná, že to má za sebou.Maturita nikdy více!

  superkarma: 0 26.05.2003, 12:15:38
 3. avatar
  [18] Bobina [*]

  Já si taky nemyslím,že maturita je dostatečné přezkoumání znalostí (nervozita často udělá své a stane se,že z 20-ti otázek znáte perfektně 19 a tu 20-átou si vytáhnete a poděláte to na celý život),ale kdyby se zrušila maturita,tak z čeho by pak člověk měl mít v tomhle věku respekt?
  No a na maturitní vysvědčení už se dneska taky zas až tak moc nekouká,spíš si vás prubnou co umíte a musíte to dokázat pořádnou prací.
  Takže ono i ta maturita je o tom umět prodat i to málo co znáte,ale dát tomu šťávu a je to (to už tu ale někdo psal).
  Nějak jsem se do toho zamotala,ale nechci tím říct,že když neumíte nic,jen mluvit,tak že to stačí!! To

  superkarma: 0 26.05.2003, 06:18:41
 4. avatar
  [17] Ťapina [*]

  amincan: Je to tak u všech zkoušek, ale nemyslím si, že je to něco špatného. V životě taky nejde o to, co umíš, ale o to, jaký máš projev a jak umíš zapůsobit na lidi. A zkouška by měla být nějakým takovým prověřením přípravy pro život.

  superkarma: 0 23.05.2003, 11:50:30
 5. avatar
  [16] mirrea [*]

  jo a DĚKUJI VÁM VŠEM ZA VAŠE VESELÉ ZÁŽITKY

  superkarma: 0 23.05.2003, 11:48:52
 6. avatar
  [15] mirrea [*]

  amincan: je to smutné, ale máš úplnou pravdu. Jenže CO S TÍM???

  superkarma: 0 23.05.2003, 11:47:14
 7. avatar
  [9] Clerenc [*]

  Nikdy nezapomenu kdyz maturovala kamradka z cestiny a mela vyjmenovat dve dila od A. Moravii, na jedno si vzpomela a kdyz ji u druheho ucitelka napovidala vetou " stejnej nazev jako susenka s cokoladou", tak z kamosky misto Horalka, vypadlo Tatranka

  superkarma: 0 22.05.2003, 14:32:50
 8. avatar
  [7] jankucharo [*]

  Kouzelné slůvko maturita...jazyk ruský - hned první hodinu na škole nás ruštinářka vítala slovy - jedeme jedeme, maturita se blíží...měla pravdu, ty čtyři roky utekly jako voda. U maturity pak děsně těžký článek, povyprávět svými slovy, dále o literatuře a nakonec před politickou mapou SSSR (psal se rok 1985) se mě ruštinářka zeptala - a gdě vyráščivajut chlópok (kde pěstují bavlnu)? nezmohla jsem se na nic než - na júgě (na jihu)...dostala jsem za dva...

  superkarma: 0 22.05.2003, 10:26:14
 9. avatar
  [2] Bobina [*]

  Perlička mé spolužačky z hodiny češtiny:
  Vyjmenuj básně z Kytice: Kytice, Polednice,.....Noční košile,...

  Učtitel:jak vypadá taková romantická krajina?
  Žákyně:No,tak si představuji takový nějaký romantický zámeček,kolem zelený parčík,v parčíku jezírko a na něm.....
  učitelka: no a na něm plavou...????
  žákyně: hmmm......husy.

  superkarma: 0 22.05.2003, 06:54:59
 10. avatar
  [1] Bobina [*]

  No jasně,já při maturitě z češtiny na ekonomce zase málem převyprávěla celý výlet pana Broučka,jen abych v té hrůzné chvíli ukázala,že hodně čtu.
  A když jsem měla vyjmenovat 5 básníků z dané doby a na toho posledního ne a ne si vzpomenout a že profesorka na češtinu měla zájem mi napovědět a když už toho básníka jmenovala asi po desáté a už pořádně nahlas,tak se začal smát i náš pan ředitel,který jindy působil velice děsivým dojmem a mně už to bylo trapné to po ní opakovat,tak jsem řekla "prostě si nevzpomenu" (ale dostala jsem tenkrát za 2,tak to zas tak hrozné nebylo).

  superkarma: 0 22.05.2003, 06:51:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme