Bulvár

Game over, závisláci!


Řekne-li se discomgoogolation, budeme to slovo hledat ve slovníku cizích slov. Pravda je ta, že u nás se příliš nepoužívá, ačkoliv je to problém, který plíživě degeneruje nemalou část zejména mladších generací. Závislost na počítačích, zejména na internetu a hrách.

To šílené slovo vymysleli britští odborníci a kombinuje slova frustrace a Google, tedy nejvyužívanější internetový vyhledávač. Tamní experti reagovali na zjištění, že téměř polovina Britů touto závislostí trpí. Jedná se o 44 procent!

Na reprezentativním vzorku z nich, změny srdečního rytmu a mozkové aktivity ve chvíli, kdy jsou offline.

V Česku se zatím rozsáhlé seriózní průzkumy, z nichž by vyplynula čísla hovořící o dopadu tohoto problému u nás. O jeho rozsáhlosti se však nepochybuje. A stále více českých odborníků se jím zabývá.

„Naše společnost to dosud nepovažuje za nemoc. Nepíše se o tom, moc se o tom nemluví. A když už někdo má pocit, že má nějaký takový problém, tak obvykle neví, kam by se měl obrátit pro radu. Těch, kteří skutečně vyhledají pomoc, je dosud poměrně málo, většinou se na nás obracejí jejich blízcí či rodiče,“ říká terapeut Petr Růžička, který se zabývá závislostí na internetu a počítačových hrách.

Zmiňovaná závislost nenese negativní dopady jen v odtržení od ostatních, od rodiny, partnerů. „Virtuální realita však bude patrně poskytovat prostor pro rychlejší, hlubší a rafinovanější závislost, protože mi umožňuje vytvářet si virtuální lepší svět, než jak vnímám ten reálný, ve kterém žiji. Lze předpokládat, že čím méně příznivý je můj reálný svět, tím spíše se budu uchylovat do těch virtuálních, neboť závislost se též projevuje tendencí dosahovat věcí, zážitků či vztahů „pokud možno snadno a rychle“. A tak než abych tvrdě pracoval na změnách ve svém reálném světě, což může trvat dlouho a musím při tom překonávat nepříjemné překážky a unášet frustraci, mohu se pomocí několika kliknutí dostat, alespoň na čas, do těch lepších, virtuálních světů,“ vysvětluje Růžička.

Aby bylo možné šíření této závislosti omezit, vznikl proto nový internetový portál www.KonecHry.cz, který financuje Všeobecná zdravotní pojišťovna jako jeden ze svých preventivních programů.

Reaguje na to, podle průzkumů tráví sledováním televizní nebo počítačové obrazovky české 14 hodin týdně. Díky nim se odhaduje, že více než 60 procent patnáctiletých hochů ležící u netu o víkendu, o 52 procent chlapců surfujících nebo hrající ve všední dny.

Web nabízí rodičům i dětem informace o projevech závislosti i o možnostech léčby. Jsou na něm také testy, jimiž si návštěvníci mohou svoje tendence ověřit.

Ještě než si na stránkách KonecHry.cz potvrdíte své tendence k závislosti, vyzkoušejte si náš již méně seriózní test, který autor tohoto článku našel na internetu během surfování v pracovní době...

„wéwéwé tečka Já přece nejsem závislej tečka cézet“
(aneb s nadsázkou, jak vysledovat symptomy závislosti)

+ Když přijdete domů, nesnažíte se ani vyzout, převléci se, ale hned zapínáte počítač a stahujete poštu.

+ Pokud žádná nepřichází, zkoušíte to znovu a znovu. Když ani po půlhodině nic, pošlete si z jiné e-mailové adresy vlastní a můžete jít spokojeně dělat něco jiného: e-mailový klient funguje.

+ Samozřejmostí je, že vaše webová stránka má každý měsíc nový design, protože při surfování přicházíte na nové nápady.

+ Do CD shopů chodíte s tužkou a papírem, abyste si mohli opsat vaše oblíbené písničky, které si ještě ten večer stáhnete z Internetu v podobě MP3.

+ Vaši kamarádi a známí mají ve jméně zavináč.

+ Poslední známost na jednu noc jste měli na ICQ.

+ Nejvhodnější doba pro vás je asi 3:00 hod. ráno, když nejsou zahlcené linky a vy můžete spokojeně a rychle surfovat.

+ Když vás už nic nebaví, zkoušíte náhodné FTP servery a jejich hesla. Pokud se náhodou někam dostanete, nálada okamžitě stoupne a je zase co dělat.

+ Když se vás někdo na něco zeptá, odpovídáte zpravidla: "Najdeš to na wéwéwétečkaněcotečka..."

+ Dopisy na papír píšete zcela výjimečně, protože je to ztráta a plýtvání informacemi.

+ E-mailem jste nadšení jako malé dítě z nového kola.

+ Známí, kteří ví o vaši závislosti se vás snaží zdeptat a ostatní chtějí taky zakusit internet a proto vás prosí o jeho nainstalování.

+ Když hoří, automaticky píšete www.hasici.cz

+ Případně čekáte na hlášku spojení přerušeno a začnete hasit podle návodu, který jste našli na Internetu.

+ Poslední peníze utratíte za nové číslo časopisu Internet.

+ Když si napouštíte vodu do sklenice, hledáte odkaz na ukončení tekoucí vody.

+ Než se vám to podaří, voda přeteče a vy nadáváte to shitových webmasterů a mačkáte CTRL+F pro vyhledání něčeho k úklidu.

Jste si jistá, že máte hodiny strávené u počítače pod kontrolou?
 

   
05.11.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. [27] KamcaPol [*]

  Ze mě se stál závislák se vším všudy. Dokonce znám jeden hráčský magazín, kam chodím číhat na novinky ;-)

  superkarma: 0 26.07.2016, 15:04:03
 2. avatar
  [26] shb [*]

  mám pod kontrolou, ale nemám daleko k podlehnutí někdy bych i ráda podlehla, tento virtuální prostor mám moc ráda, ráda podléhám, když jsem třeba nemocná a mám čas...

  superkarma: 0 05.11.2008, 16:54:30
 3. avatar
  [25] Kassy [*]

  Já mám pocit, že jak v článku tak v diskusi se trochu směšují dvě věci. Záleží na prvotní motivaci. Je rozdíl, jestli člověk tráví čas u Internetu a je mu jedno, co tam dělá, hlavně že je on-line, nebo jestli hledá informace, komunikuje s lidmi nebo se prostě cíleně baví a internet používá jako nejsnáze dostupné, nejrychlejší a mnohdy i nejlevnější médium. To první je závislost zcela jistě, to druhé je podle mě v dnešní době normální a prohlašovat to za závislost by bylo stejné jako tvrdit o někom, že je závislý na novinách, protože je denně čte, na autě, protože jím denně jezdí do práce, nebo na tužce, protože s ní denně píše.

  superkarma: 0 05.11.2008, 16:13:16
 4. avatar
  [24] ToraToraTora [*]

  Tohle mi také zrovna nehrozí. když na to přijde, nezapnu si ani mobil, když zrovna nemusím.

  superkarma: 0 05.11.2008, 13:48:17
 5. avatar
  [23] hankku [*]

  7kraska: internet je zdroj informaci, pro nekoho nezbytnost k praci,pro vetsinu bezna soucast zivota, ale postavilas to tak, ze se na tvuj dotaz nedalo reagovat jinak

  superkarma: 0 05.11.2008, 13:06:53
 6. [22] klarka66 [*]

  Vůbec si nejsem jistá. Nemám ty hodiny pod kontrolou. Mám psát bakalářku a jsem na ženě-in.

  superkarma: 0 05.11.2008, 12:13:52
 7. avatar
  [21] lilithheta [*]

  Tak tahle závislost mi skutečně nehrozí, neb můj přítel je ještě závislešjí, takže doma bych se k počítači teoreticky dostala, jen když bych si na to vzala dovolenou

  superkarma: 0 05.11.2008, 12:02:15
 8. avatar
  [20] kareta [*]

  Petunie: v tom případě něco takového mám doma

  superkarma: 0 05.11.2008, 11:35:15
 9. avatar
  [19] Petunie [*]

  kareta: to je krásný novotvar pro knihovnu plnou knih o ...ničem

  superkarma: 0 05.11.2008, 11:21:49
 10. [18] 7kraska [*]

  kdyz pracuju "dusevne" z domova, tak jak asi jinak nez po netu? zdroje mych pracovnich informaci jsou na netu a ja je zpracovavam...a co si mam doma oblikat pri praci? kostymek? a kde mam hledat informace o otviracich dobach a krouzkach pro dite? mam volat na Prazskou informacni sluzbu? existuje jeste vubec? a ze se obcas mrknu na zenu-in, tak to je misto pokecu v praci u kavovaru...vikendy travime cela rodina v prirode (hledanim kešek z www.geocaching.cz :-)))) )...takze podle mne normalni jsem

  superkarma: 0 05.11.2008, 10:26:50
 11. avatar
  [17] femme [*]

  ze závislosti na netu jsem už vyrostla

  superkarma: 0 05.11.2008, 10:03:50
 12. avatar
  [16] Landriel [*]

  7kraska: heh, vítej do klubu.

  superkarma: 0 05.11.2008, 09:07:55
 13. avatar
  [15] kareta [*]

  kniohovna = KNIHOVNA

  superkarma: 0 05.11.2008, 08:56:47
 14. [14] Lindaa [*]

  Nerozumím??? V soucasné dobe a zahlcenosti informacemi mi internet prijde jako rychlá, levná a vzdy dostupná pomoc se zorientovat a najít to co zrovna potrebuji. A proc bych mela sepisovat dopis, druhý den se sním hnát na postu a pak cekat buh ví jak dlouho na odpoved kdyz to samé zvládnu behem pár minut e-mailem a mozná dostanu odpoved ten samý den (a to nepocítám, ze postovné stojí stejne ne-li víc nez internet). Jako sranda dobrý, ale tak mozná pred 10-ti lety, kdy internet mel jenom nekdo ale dneska?

  superkarma: 0 05.11.2008, 08:55:56
 15. avatar
  [13] kareta [*]

  7kraska: alespoň přes net mám u někoho autoritu, v reálu mě neposlouchá momentálně ani PES Jinak ale- autoritu bych nesnesla, je to pro mě hrozná představa vzhlížet k někomu Leda tak JAKO
  Závislá na netu - jsem, pracovně Ale - neumím stahovat, jsem prostý uživatel a obdivuju všechny, kdo dokáží trávit čas stahováním kniohoven a písní a filmů...zároveň jimi ale lehce pohrdám, asi jako kdyby se přiznali, že berou drogy Je to rozporuplné...chatovala jsem občas, když se na mě nějaký Casanova přilepí, vytáhnu z něj recepty na vaření včetně obrázků Virtuálně to vypadá, že arabové a turci doma vaří úplně běžně Je možné, že manžel machruje na nějakou němku a dělá ze sebe pipinu

  superkarma: 0 05.11.2008, 08:55:53
 16. avatar
  [12] hankku [*]

  Evikus:mela by sis udelat nejakej test,jestli nejsi nejak nezdrave zavisla na realite ...a koupit nejakej ten pohodlnej oblecek - ja uz planuju vejlet po mistnich sekacich, snad budu uspesna

  superkarma: 0 05.11.2008, 07:36:25
 17. avatar
  [11] Evikus [*]

  hankku: jo, taky jsem si vybavila ty modré tepláky s gumou přes patu
  Sex po chatu jsem taky zkusila
  Ale nemám žádnou tu autoritu, to je se mnou špatný

  superkarma: 0 05.11.2008, 07:23:43
 18. avatar
  [10] hankku [*]

  Evikus: nemas snad zadnou virtualni autoritu a teplaky? (vybavily se mi ty modry, vytahany, s gumou pres patu )Nerada sex po chatu? jestli nahodou neni neco spatne s nama

  superkarma: 0 05.11.2008, 07:18:55
 19. avatar
  [9] Evikus [*]

  7kraska: taky si myslím, že nejsi normální

  superkarma: 0 05.11.2008, 07:10:18
 20. avatar
  [8] hankku [*]

  7kraska: autority? vetsinu casu v teplakach u notebooku? nejsi normalni

  superkarma: 0 05.11.2008, 06:54:50
 21. [7] 7kraska [*]

  jo, je to tak....pres net pracuju, bavim se a ziju....pres net jsem nasla byt, partnera, porodnici a vsechny informace o miminech, batolatech a predskolakach....na netu hledam, kdy ma otevreno bazen a jaky krouzky pro deti existujou, pres net platim ucty...nejvetsi autority pro mne jsou OlgaMarie, kareta a Meander, ktery jsem v zivote nevidela...svou paralelni znamost udrzuju jen po mailu...vetsinu casu prosedim v teplakach u notebooku, kazdy vytrzeni realem mi vadi...zamlada jsem zkusila sex pres chat a moc se mi to libilo...jsem normalni?

  superkarma: 0 05.11.2008, 02:36:54
 22. avatar
  [6] Dux [*]

  borovsky: asi jeste vic

  superkarma: 0 05.11.2008, 01:55:24
 23. avatar
  [5] Dux [*]

  Podvojnou stanici vám zrušili po týdnu, kdy si sousedi soustavně stěžovali na nemožnost volat.
  mozna tak pred deseti lety

  superkarma: 0 05.11.2008, 01:54:17
 24. avatar
  [4] Meander [*]

  Altamora: Pravda. Teď jsem se začetla pečlivěji (i když to bolelo). Je to aktuální asi jako seriál Profesionálové

  superkarma: 0 05.11.2008, 00:57:02
 25. avatar
  [3] Altamora [*]

  Meander: Čas od času to koluje netem již drahně let

  superkarma: 0 05.11.2008, 00:55:01
 26. avatar
  [2] peetrax [*]

  "Když hoří, automaticky píšete www.hasici.cz" - POMOC!!!

  superkarma: 0 05.11.2008, 00:12:24
 27. avatar
  [1] Meander [*]

  Pasáže tohoto článku mi ještě před půlnocí četl odněkud z netu můj milý. Řvali jsme smíchy. Odkud je to obšlehnuté?

  superkarma: 0 05.11.2008, 00:09:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme