Bulvár

Fyzika bez ztráty kytičky? Těžko...


Dnes bych se ráda rozepsala na téma Fyzika!

K této oblasti máme všichni blízko, protože fyzikálním zákonům obvykle podléháme společně se zbytkem vesmíru, zároveň však málokdo z nás studiem fyziky projde bez ztráty kytičky. Jak záhadné!

První překážky před nás naklade život sám. Fenomén páky mě zasáhl v mateřské školce (jak jinak) v podobě houpačky. Bořek stavitel ji umístil na betonové dlaždice - asi měl děti rád. V hodinu H jsem zrovna visela nahoře na sedátku houpačky, kterou fortelně vyzdvihla do vzduchu bytelná Martička a následně měla velké ambice mě tam držet navždy. Naneštěstí pro Martičku dorazila k vrátkům zahrady moje maminka. Jak jsem ji zahlédla, naplnil mě radostný záchvěv nebývalou silou a rychlým kmitem jsem Martičku dostala nahoru a já jsem se octla dole - au - na dlaždicích. Vyskočila jsem ze sedátka a nabrala směr k mamince. Tou dobou už Martička letěla - au - na dlaždice a mým směrem se řítilo - au - moje sedátko. Kupodivu mohu dodnes mlet pantem nejen na klávesnici PC. Celá akce místo mámina náručí skončila rázným rozhovorem, protože je snad jasné, co se stane s houpačkou, když se přesune závaží. Aha.

Jak je to s tím přesunem těžiště a gravitací, to jsem si ověřila brzy poté. Nebylo totiž většího štěstí než fušovat mamince do vaření, k čemuž jsem nutně potřebovala přistavit ke kuchyňské lince židli. Ze židle jsem dosáhla i na obrovské plechové dózy na mouku, které jsem sama neuzvedla, mohla jsem ale do nich šmatat a prášit po okolí. Uprostřed pracovního zápalu jsem ztratila balanc a židle se nebezpečně zakymácela (hádejte, na kterou stranu jsem si otočila opěradlo), pud sebezáchovy mi velel drapnout každou rukou jednu "moukovku" - jsou přece tak těžké, musí mě udržet - a následně jsem letěla k zemi a obrovským obloukem vyklápěla do prostoru zbytku světa hladkou i polohrubou. Maminka stiskla zuby, zametla, vysála, naplnila plechovky novou moukou a, světe div se, pustila mě znovu k válu. A to neměla dělat. Máte pravdu, stalo se to zase. Ten večer jsem rozlila i mastnou slepičí polévku a to byl úplný konec mého působení ve společnosti, pak už mě jen rázně odtáhli do postele, abych třeba nevyprovokovala i nějaký zahraniční konflikt.

Tedy těch možností, kde se poučit, jsou hromady, navzdory tomu jsem například minulý týden strhla rameno věšáku, neboť jsem na něj zavěsila opravdu všechny svoje bundy a kabáty. Byla bych tam dala i bicykl, bylo to tak úhledné!

Fyzika je zařazena do programu základních škol, z čehož usuzuji, že se jeví lidstvu jako důležitá. Zatímco základy matematiky, jazyka nebo přírodopisu se dají nahledat téměř v každém z nás, fyzika nebo chemie jakoby zůstaly v našich vzpomínkách jen díky kníru vyučující (ho) a ohořelým silonkám při pokusech. Jakkoli je tedy asi fyzika důležitá, nesetkala jsem se ještě s tím, aby ji učil fyzik nebo fyzikou protřelá dáma. Nejčastějším předmětem v ruce mých vzdělavatelů byla stejná učebnice, jako jsem měla já. Drželi ji tak celé roky, ba i desetiletí. Už jen její upuštění by nám mohlo více přiblížit zákon o gravitaci, ale bohužel... drželi ji pevně a já mám podezření, že ani ne tak stiskem prstů, jako mohutnou přitažlivostí násobenou vlastní nejistotou.


Vzpomínáte na malou holčičku, která při vlně Tsunami zachránila celou vesnici, protože si ze školy pamatovala...? To by se u nás stát nemohlo. Praktické pokusy a zkušenosti, které by nám přirozené fungování světa vštípily do paměti ty, jako když spadnete do mraveniště, se na půdě školy nekonaly. Vsadím se, že řada z vás má v paměti Laboratorní práce. Zadání debilní tak, že člověku slezly vlasy nudou. V osmé třídě jsme si vážili penál. Muselo být hrozně těžké vymyslet, co vlastně máme na těch cvičeních dělat. Tedy hrozně těžké pro někoho, komu fascinace vesmírem není vlastní. Proto těžiště celé akce nespočívalo ani tak v tom, co jsme dělali, ale v konceptu, kterým jsme měli celé bádání zaznamenat. Špatný učitel je totiž výborný úředník.

Výsledek celé té školní štrapáce je maximálně otrávený člověk, který až ze současných encyklopedií pro děti fascinovaně objevuje svět. Pochopitelně blbec zůstane blbcem, to nezvládne odvalit žádný učitel a bylo by bláhové to od nich chtít. Nemyslím, že by mi něco mohlo zabránit tam ty bundy věšet. Sotva kdy vystuduji jadernou fyziku, tak jako asi nedokážu přejít po laně. Jsou různá nadání. Jde mi ale o ten zájem, o nadšení z objevů a tajemství, nadšení z poznání, které nám naši učitelé zatajili. Moc bych přála všem dětem, aby tohle prožívaly jinak. Ani na dnešních školách jsem kvalitního fyzikáře nebo "kářku" nezahlédla. Je to jasné, člověk se zájmem o obor a schopností jej "prodat" přece nepůjde učit za 12 tisíc čistého. Ale přesto, zajímalo by mě, jestli někdo z vás měl to štěstí, že místo drcení pouček z učebnice (přečtené už o prázdninách) objevoval duhu na hladině akvária, tajemný svět čoček a nedej bože elektrického napětí. To by mě fakt zajímalo.
   
31.03.2006 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [53] tornado-lou [*]

  Dogtor: nemluvila jsem o sobe v muzskem rode. vubec jsem o sobe nemluvila.

  superkarma: 0 03.04.2006, 10:11:51
 2. [52] karkule [*]

  linde: to byla za socialismu taková TV vědomostní soutěž /teď si nevzpomínám na jméno/ a když nevěděl, tak mu vzali obrázek kytičky.

  superkarma: 0 03.04.2006, 08:57:10
 3. avatar
  [51] Linde [*]

  hele a jak mám chápat to "bez ztráty kytičky"?
  nějak mi to v pondělí po ránu nesepíná..
  Děkuji za odpověď.

  superkarma: 0 03.04.2006, 07:09:40
 4. avatar
  [50] Linde [*]

  fyzika docela šla, hlavně laboratorky byly super - vážení perliček, měření objemu kamínků v odměrném válci, pozorování světelného paprsku ve spojce a rozptylce atd

  superkarma: 0 03.04.2006, 07:07:35
 5. avatar
  [48] Amálie [*]

  Meander: jakýpak?? povídej, jsem jedno velký ucho

  superkarma: 0 01.04.2006, 12:17:14
 6. avatar
  [47] Meander [*]

  Amálie: Mám i jiné anomálnie

  superkarma: 0 01.04.2006, 11:35:26
 7. avatar
  [46] Amálie [*]

  pralinka bez rumu:Meander: Anouk: založíme klub exotů?


  bonito: to je realita, která nemá s aprílem nic společného pubošům mě klidně za vzor dej, ale umim si představit, jak se budou tvářit, páč jsem byla dávána za vzor i mým vrstevníkům

  superkarma: 0 01.04.2006, 11:23:00
 8. avatar
  [45] Malenka [*]

  No a, hetero? Ten film jsi brala taky tak vážně nebo más potíže s humorem jen tady?

  superkarma: 0 01.04.2006, 09:02:01
 9. avatar
  [44] trdlo [*]

  Dogtor: Pust si Limonadnika. Tornado Lou je zenska.

  superkarma: 0 01.04.2006, 02:08:28
 10. avatar
  [43] Jeremi [*]

  Beruška Elliah: Anouk: Na historky o Faynmannovi mě sbalil můj muž. Konečně jsem ve svých jednadvaceti slyšela podávat fyziku poutavě a humorně. Do té doby to byla noční můra. A dodnes jsou pro mě manželova vyprávění o fyzice tou nejnapínavější pohádkou.

  tornado-lou: No, upřímně - moje fyzikářka byla tak příšerná a o fyzice toho věděla tak málo, že vůbec nemělo smysl jí jakékoliv otázky klást.

  superkarma: 0 31.03.2006, 18:58:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [42] Meander [*]

  Pentlička: Naše matikářka na SŠ nenáviděla všechny mladší a/nebo hezčí osoby ženského pohlaví. Takže všechny

  superkarma: 0 31.03.2006, 18:12:36
 2. avatar
  [41] Pentlička [*]

  My jsme měli na základce naprosto šílenou fyzikářku - už na chodbě řvala ještě než vůbec vkročila do třídy a každý náznak hluku při vyučování ji vyprovokoval k hysterickému záchvatu. Co učila si nepamatuju, ale ty její výstupy vidím dodnes po víc než třiceti letech zcela zřetelně. ale jestli to měla následkem toho, že vyučovala zrovna fyziku, to nevím ...

  superkarma: 0 31.03.2006, 18:10:57
 3. [39] karkule [*]

  Tak jsem přišla domů a jmenuje se to "To snad nemyslíte vážně!" a dál nic. Ještě mám od něj "Snad Ti nedělají starosti cizí názory" a je to taky skvělé. Opravdu - všechny si to koukejte přečíst, ať rozumíte fyzice nebo ne!

  superkarma: 0 31.03.2006, 16:46:27
 4. [38] karkule [*]

  Beruška Elliah: já mám ještě vydání z dob socialismu, to se jmenovalo "..., pane profesore". Ale v tom novém vydání,... Feynmane je toho víc, protože bolševik nějaké kapitoly trochu upravil nebo vypustil.

  superkarma: 0 31.03.2006, 15:08:28
 5. avatar
  [37] Meander [*]

  marketa.brenikova: Ještě tam hoď "Ti kterým způsobila doživotní trauma" jako mně ten děják

  superkarma: 0 31.03.2006, 14:22:34
 6. avatar
  [36] Meander [*]

  Beruška Elliah: To je asi lepší příklad - ekonomika, výborný učitel - debilní žákyně. Nepochopila jsem nikdy nic, i kdybych se na halvu stavěla a na ruby obracela. Jak ze mě byl zoufalý...

  superkarma: 0 31.03.2006, 14:20:30
 7. [35] tornado-lou [*]

  ale v tom ceskym jsou navic jeste reseny priklady, to myslim v tom slovenskym neni.

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:57:48
 8. avatar
  [34] marketa.brenikova [*]

  Tak jsem vám sem anketu přidala - tak schválně, koho je víc?

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:45:34
 9. [32] tornado-lou [*]

  feynmann toho napsal spoustu. To nemyslite vazne je asi nejznamejsi. vyslo asi 5 knizek uvah a ruznyho povidani o fyzice, ale nejlepsi je jeho kurz Feynmannovy prednasky z fyziky. vyslo to nejky v 70letech slovensky a ted nedavno cesky. jsou to tri knihy, obsahuji celou zakladni fyziku zajimave podanou, neni to preplacany matematikou, ale jsou tam treba pekne popsany pokusy... da se to cist na mnoha urovnich. pro laika jako povidani o fyzice, ale kdyz se nad tim chcete zamyslet hloub...

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:33:47
 10. avatar
  [31] Anouk [*]

  karkule: Beruška Elliah: Feynman A ta kniha je uzasna jen se jmenuje To snad nemyslite vazne, pane Feynmane! (Surely you're joking, Mr. Feynman) myslim, ze Feynman by si profesora do nazvu sam nikdy nedal

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:30:23
 11. [27] karkule [*]

  A ta holčička se to učila v zeměpisu...

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:24:08
 12. [26] karkule [*]

  Každému, komu se zdá fyzika zajímavá, doporučuju, ať si přečte nějakou knihu od Richarda Feynmanna /třeba To snad nemyslíte vážně, pane profesore/. Je to jeho životopis a není třeba se bát komplikovaných výkladů.
  Co se týká té holčičky, tak je to třeba na: http://www.blesk.cz/Clanek29645.htm
  podrobněji v angličtině:
  http://news.nationalgeographic.com/news/2005/01/0118_050118_tsunami_geography_lesson.html

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:23:11
 13. avatar
  [25] Meander [*]

  Beruška Elliah: Tak jest. Já to mám s tím dějákem. Jsem ten blbec a jako bonus byl můj učitel opovrženíhodný zmetek.

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:17:23
 14. avatar
  [23] Anouk [*]

  Beruška Elliah: Ale me bavilo skoro vsechno Krome vytvarky a hudebky tedy, to mi neslo a mela jsem z toho trauma. Mozna bych to take mohla svest na ucitele

  superkarma: 0 31.03.2006, 13:06:52
 15. avatar
  [22] Vivian [*]

  Já měla úžasného fyzikáře, učil předtím i moji mámu a určitě učí ještě dnes Díky němu mě fyzika na ZŠ bavila. Na střední jsme pak ale měli kantora, který moc učit neuměl, takže není divu, že to nikoho nebavilo...

  superkarma: 0 31.03.2006, 12:56:21
 16. avatar
  [20] Clerenc [*]

  Na matikare a fyzikare jsem mela taky pech Zato cestinarku jsem bezvadnou.

  superkarma: 0 31.03.2006, 12:45:59
 17. avatar
  [19] Anouk [*]

  Amálie: Meander: Hlasim se k exotum Jeste si pamatuju, jak me moooc bavilo treba upravovani slozitych vyrazu

  superkarma: 0 31.03.2006, 12:23:09
 18. [18] tornado-lou [*]

  Vazena pani Matuskova. To, ze Vy jste se na zakladni zkole neobtezovala fyzice porozumnet neznamena, ze jsou vsichni ucitele fyziky spatni. Zkusila jste svemu "spatnemu fyzikari" nekdy polozit nejakou otazku? Zajimala jste se? Jiste jste si nekdy hrala s bublifukem. Zeptala jste se tedy sveho fyzikare, proc je ta bublina vzdycky kulata? Sebelepsi ucitel nedokaze nic naucit nekoho, kdo se o predmet ostentativne nezajima.
  A co se tyce Vaseho vazeni penalu v osme tride: ucelem pochopitlene nebylo zvazit penal. Ucelem bylo naucit se zpracovavat mereni, vyhodnotit ziskana data, urcit nakolik jsou hodnoverna... popripade sestroji graf nejake zavislosti a interpretovat ho... Tohle je jedna z nejdulezitejsich partii fyziky (vlastne libovolne exaktni vedy) s nesmirnym praktickym vyznamem pro zivot. Spravne interpretovat soubor vysledku a informaci je v zivote klicove.
  Stale se vola po tom, ze skoly neuci zaky pracovat s informacemi. A kdyz se o to pokusi, v te nejjednodussi podobe, tak to povazujete malem za sikanu ze strany ucitelu protoze si dovolili po Vas chtit abyste vyplnila protokol o mereni a zamyslela se nad tim, co to znamena? Jestli je toto vas pristup k fyzice, tak se nedivim, ze se Vam zda, ze narazite jen na same spatne fyzikare.
  Mimochodem: jestlize jste fascinovana vesmirem a chcete ho poznavat, tak mi napiste. Fyziku Vas klidne doucim.

  superkarma: 0 31.03.2006, 11:51:59
 19. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Mě přírodní vědy taky bavily, i fyzika, ale jenom dokud se nemuselo něco počítat. Matematika není moje silná stránka

  superkarma: 0 31.03.2006, 11:37:20
 20. avatar
  [16] Meander [*]

  Amálie 8: Jsi prostě můj člověk. Nejsi sama za exota

  superkarma: 0 31.03.2006, 11:23:50
 21. avatar
  [15] Meander [*]

  Na základce i na střední jsem měla skvělé kantory na přírodní vědy a kretény na vědy humanitní, v důsledku čehož miluju fyziku a chemii a nenávidím literaturu a dějepis

  superkarma: 0 31.03.2006, 11:06:50
 22. [14] bonito [*]

  Amálie: to už je jako k tomu aprílu? Pokud ne tak aspoň špetku z tebe bych potřebovala pro svoje ději - určitě i s pralinkou bez rumu budete u nás večer dávány za vzor už vidím ty svoje puboše jak se tváří

  superkarma: 0 31.03.2006, 10:56:09
 23. avatar
  [13] Beruška1 [*]

  Pokud si to nepletu, tak ta holčička pri tsunami zachránila lidi z pláže, protože věděla, že když ustupuje moře, přijde velká vlna a lidé se zachránili na nějakém kopci. Jinak by je to taky spláchlo. Ale jistě to nevím, zda to tak přesně bylo. Jinak nejen fyzika, ale i chemie mě děsila a dodnes si z toho pamatuji tak tak základy. Holt to není můj obor.

  superkarma: 0 31.03.2006, 10:17:58
 24. avatar
  [9] Maši [*]

  Tak fyzika byla, je a bude moje noční můra...Na gymplu jsme měli fyzikářku-teroristku, která úplně cíleně ,nejenom ve mně ,vypěstovala ne nechuť, ale přímo odpor k tomuto děsivému předmětu...Moje dcery to bohužel zdědily po mně, takže bojuju dosud...

  superkarma: 0 31.03.2006, 08:13:22
 25. avatar
  [8] Amálie [*]

  Matematika, geometrie, fyzika, chemie, gramatika a jazyky mě vždycky strašně bavily, je v nich všechno pěkně logické a odvoditelné Vím, jsem asi exot

  Zato děják, literatura a zemák jsou odporné předměty, ve kterých může vyniknout i totální tupec, který má náhodou trošku mechanické paměti

  Z matiky, byť jsem měla vždycky za 1, jsem chodila i na doučování, abych si mohla hezky započítat, tak moc mě to bavilo

  superkarma: 0 31.03.2006, 07:54:24
 26. avatar
  [7] pele [*]

  Teda o té holčině jsem taky nic neslyšela.

  superkarma: 0 31.03.2006, 07:50:59
 27. avatar
  [6] pele [*]

  Já teda nevím kde autorkaa bere přesvědčení že nejsou dobří fyzikáři ale já jsem vlastně jiné neměla než dobré a znalé svého oboru. jiná věc je že ne všichni své znalosti dokázali dobře předat dál

  superkarma: 0 31.03.2006, 07:49:39
 28. avatar
  [4] Jeremi [*]

  No, bez ohledu na to, že já sama jsem měla fyzikářku mizernou (původně chtěla jít učit češtinu, ale tetička ji ukecala, že češtináři tahají domů hromadu sešitů na opravování, tak šla na kombinaci matika-fyzika, o kterých věděla ), považuju ten příklad s holčičkou, co zachránila pláž, za silně mimo mísu. "To by se u nás stát nemohlo"? Ale klidně mohlo. V tom množství českých dětí se určitě najde nějaké, které dává ve škole pozor, pamatuje si a má dobré učitele. Ostatně - jistě i na ostatních plážích byly děti školou povinné a vypadá to, že prudce ustupující vodu si s tsunami dala dohromady jen ta jedna jediná holčička. Skoro by se dalo říct, že to nevypovídá nic dobrého ani o britských, německých, australských, švédských a kdoví jakých všech školách, co?

  superkarma: 0 31.03.2006, 07:19:47
 29. avatar
  [3] Mici [*]

  Fyzika mě teda vždy upřímně děsila

  superkarma: 0 31.03.2006, 01:46:55
 30. avatar
  [1] Anouk [*]

  Autorka prosla vsechny "dnesni skoly", ze tak rychle soudi? Ja bych rekla, ze najit kvalitniho ucitele fyziky je uplne stejne pravdepodobne jako najit kvalitniho ucitele cehokoli jineho. Sama znam minimalne jednu vybornou fyzikarku bohuzel neucila me, ale ja jsem nastesti vuci neschopnym ucitelkam byla celkem odolna

  superkarma: 0 31.03.2006, 00:15:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme