.

Fyzické trestání dětí je začarovaný kruh. Jako výchovná metoda oslabuje, ale je stále živé

Novinky

Fyzické trestání dětí je začarovaný kruh. Jako výchovná metoda oslabuje, ale je stále živé

Téměř dvě třetiny české populace připouští využívání fyzických trestů u svých dětí minimálně ve výjimečných případech.

 Praha, 30. května 2013 – Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu staví benevolentně. Téměř dvě třetiny české populace připouští využívání fyzických trestů u svých dětí minimálně ve výjimečných případech. Přitom se zcela jistě jedná o začarovaný kruh a fyzicky trestané děti používají násilí aktivně dále ve svém životě. Potvrzuje to i zbrusu nový výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů. Jako jediná cesta k prolomení tohoto stereotypu se jeví změna chování rodičů. „Kritizujeme násilí ve školách, na ulicích nebo stadionech. Přemýšlíme ale kriticky o násilí na dětech v samotných rodinách? Kolik z nás dosud používá nebo schvaluje tělesné tresty? Zkusme místo kritiky poměrů například jeden měsíc nevyužívat tohoto až příliš jednoduchého způsobu výchovy. Výsledkem budeme možná překvapeni,“ navrhuje řešení Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů (LOM) a mluvčí projektu Rodina bez násilí.  

Začarovaný kruh českých trestů

„Fyzické trestání ze strany rodičů v dětství vede k benevolentnějšímu přístupu k fyzickým trestům a také vyššímu využívání fyzických trestů u vlastních dětí,“ upozorňuje na hlavní závěr výzkumu agentury Mediaresearch z května 2013 Martin Jára z LOM.

Dobrá zpráva: Trestáme méně než naši rodiče, ale …

Výzkum Mediaresearch prokázal, že Češi trestají své děti dnes méně než jejich rodiče. Zatímco zhruba polovina české populace byla občas vystavena fyzickým trestům ze strany rodičů, pouze necelá čtvrtina respondentů deklaruje stejné chování. Téměř třetina české populace deklaruje, že fyzické tresty téměř nevyužívá.

I podle výzkumu agentury GfK z roku 2011 pro nadaci Naše dítě je četnost fyzických trestů u dnešní generace výrazně nižší, než byla u předchozí generace rodičů. Zatímco dříve byly fyzické tresty první volbou, dnešní rodiče raději volí tresty v podobě zákazů či domluvy. Změnila se i skladba prohřešků, za které jsou děti fyzicky trestáni. Netrestá se za školní prohřešky, ale spíš za fyzické napadání, šikanu, krádeže a další podobné skutky. Většina rodičů je však proti legislativnímu zákazu fyzických trestů v České republice

Mezi fyzickými tresty na dětech rozlišujeme

Dle průzkumu agentury Median z roku 2012 schvaluje většina české populace fyzické tresty, jako je naplácání rukou na zadek (72 %) a pohlavek (65 %). Razantnější potrestání, facku či nařezání páskem, schvaluje menšina lidí - 29 % respektive 24 % populace. Nepotvrzuje se hypotéza, že by míra fyzického trestání dětí závisela na vzdělání, místě bydliště, věku, či příjmu rodičů.

Svět přitom fyzické trestání dětí zakazuje

Celosvětová výzkumná studie UNICEF 2006 - Study on Violence against Children říká, že více než polovina evropských dětí se těší plné legislativní ochraně před fyzickými tresty, a to jak na školách, tak i v rodinách. EU směřuje stále k rozšíření uzákonění zákazu fyzických trestů ve všech zemích EU včetně ČR. Hlavním argumentem je studie WHO z roku 2002 o vlivu násilí na dětech na jejich pozdější chování a vztahy v dospělosti, která ukazuje, že děti bité rodiči jsou v dospělosti častěji zatýkány za násilné trestné činy. Čím přísněji jsou chlapci v dětství a mládí trestáni, tím více používají v dospělosti fyzické tresty u svých dětí a tím více také používají násilí ve svém životě.


Liga otevřených mužů (LOM) se zaměřuje na kvalitu života dnešních mužů a v oblasti propagace aktivního otcovství se angažuje od svého vzniku v roce 2006.

Stránky sdružení Liga otevřených mužů: www.ilom.cz a projektu Rodina bez násilí: www.muziprotinasili.cz

   
30.05.2013 - Redakční novinky - autor: Tisková zpráva

Komentáře:

 1. [22] helešicová [*]

  Všechno závisí na rodině ,jak dítě trestá a jak ho vychovává.Je fakt ,že dnes nějaká ta facka nebo lepnutí přes zadek dětem chybí. Pak to tak vypadá .Dnešní děti a mládež nemají úctu k rodičům ani ke kantorům.Dnešní kantor se nemůže na dítě škaredě podívat,protože už je zle.Vidím to ve školce ,jaké děti máme .Jak je rodiče rozmazlují a rodiče poslouchají děti ne děti rodiče.

  superkarma: 0 30.05.2013, 22:31:36
 2. [21] janaf [*]

  dadma — #19 to je tedy síla, to nevím, co bych dělala, kdyby mi přinesl potvrzení od lékaře. Tyto situace se odehrávaly na ZŠ, na střední škole byli slušní studenti. Byla to dobrá zkušenost, ale ze školství jsem zdrhla Sml16 je nedoceněné

  superkarma: 0 30.05.2013, 21:40:25
 3. avatar
  [20] daska59 [*]

  Ono je to taky na těch dětech vidět, že se už tolik netrestá Sml15. Cigárko u huby, dlaždič by se styděl, kdyby je poslouchal a v dopravním prostředku vás pustí sednout spíš řidič než školní děti Sml80

  superkarma: 0 30.05.2013, 21:32:00
 4. [19] dadma [*]

  janaf — #16 Tenhle popis co jsem sem dala napsal jeden mladý učitel.Nadnesené? V dnešní době si myslím, že ani ne.

  Moje dcera nyní učí na střední škole,ale jednu dobu byla na základce a když odmítla, žáka pustit podruhé v hodině na WC,tak jí donesl potvrzení od  lékařky ,že ho musí pouštět na záchod.Děti dnes znají jen svá práva,ale do povinností se jim nechce.A někteří rodiče je ještě podporují a místo s dítětem si to jdou vyříkat s učitelkou a někteří rodiče ,se zase neobjeví ve škole ,jak je rok dlouhý.Já bych tu práci nedělala,ani za dvojnásobný plat.

  1. na komentář reaguje janaf — #21
  superkarma: 0 30.05.2013, 21:18:13
 5. avatar
  [18] tauferova monika [*]

  Já jsem byla hrozný dítě,doma ze mě rostliSml30 Radši jsem jednu slízla,jen abych nemusela poslouchat ty řeči kolem.Sml22Kluk byl živější dítko,tak parkrát taky jedna přistálaSml22.Moje máti se jen smála....povídala,,tys byla taky hajzlík,tak ti to vrací i s úrokama"Sml30

  superkarma: 0 30.05.2013, 20:59:31
 6. avatar
  [17] Claire [*]

  Já zatím děti nenám,ale nemyslím, že bych lehkou na zadek nedalaSml57

  superkarma: 0 30.05.2013, 20:05:21
 7. [16] janaf [*]

  dadma — #13 Sml67 né až v takové míře, ale zažila jsem. Při prvním dožadování žáka odejít na WC uprostřed hodiny jsem prohlásila, že jdu s ním, což ho zaskočilo a vyčůrat se ani kouřit nešel. No a dalšího sígra zkrotil pohlavek, takže jsem měla až do konce roku respekt. Vyhrožoval, že na mě pošle rodiče, na což jsem mu řekla, že se na ně moc těším a že si s nima ráda popovídám o tom, jak mají vychovávat svého syna. Byla ve mně malá dušička, ale naštěstí nepřišli Sml16

  1. na komentář reaguje dadma — #19
  superkarma: 0 30.05.2013, 18:55:08
 8. [15] MaVy [*]

  dadma — #13 ještě,že jsem se matce vzepřela a nešla tamSml67

  superkarma: 1 30.05.2013, 18:04:54
 9. avatar
  [14] lenig [*]

  někdy je jedna rychlá přes zadek 1000 x lepší než stále dokola omílání...to nedělej, tam nesahej, nesmíš a pod.

  toť můj názor Sml80

  superkarma: 1 30.05.2013, 17:44:59
 10. [13] dadma [*]

  pokračování:

  To si snad děláte...

  Vytrženi cvrkotem z letargie začnou žáci kolektivně syčet, bučet, mečet, mňoukat, vzájemně si prozvánět mobily či pouštět písně typu: „Jsem gay, jsem teplej!“ Hoch, jenž za celý rok nesundal z hlavy kšiltovku, v níž vypadá jako lego panáček, na vás ukazuje vztyčený prostředník „jako že jste jednička“ (vivat, Topolánek). Než se stačíte naštvat, nahrnou se zadní řady k oknu, protože po ulici právě projíždí bývalý propadlík na čtyřkolce. Po návratu do lavic zjišťují, že jim zmizel gel na vlasy, rozečtený Blesk či Inteligentní modelína (!). Během vyšetřování se ozývají výkřiky: „Drž hubu, prase, buzno, faráři!“ Směřují k žákovi v přední lavici, který celou hodinu zarytě mlčí a provinil se tím, že nechodí s ostatními krást do Žabky ani hulit na kuželník. To víte, jsou to citlivé děti z rozvedených rodin a mají svůj názor.

  „Můžu na záchod?“ ptá se mládenec, který byl během letních prázdnin dvakrát venku, tj. 60 dní strávil od rána do noci u počítače, a už dávno ztratil pojem o realitě. Jelikož je tuto hodinu už sedmnáctý, kdo chce na WC, nepustíte ho. „To si snad děláte prdel? To je moje právo!“ začne křičet a vy máte máte chuť srolovat závěsnou tabuli Práva dítěte, co visí na zdi, a prásknout ho s ní, až by hubou smazal tabuli. Ale nemůžete. Nemůžete jim zabavit mobil, vyloučit je ze školy ani poslat do zvláštní bez jejich souhlasu. Můžete od nich akorát tak chytnout vši, žloutenku nebo křivé obvinění ze sexuálního obtěžování. A tak se raději modlíte, aby někdo z té hordy konečně zavolal, že je ve škole bomba.

  Tím adrenalinová lekce končí. Učitelé při evakuaci vybíhají naproti do Žabky vsadit si Sportku, jedinou vidinu záchrany, anebo je sanitky odvážejí rovnou do Bohnic, pokud si už předtím neprokláli srdce ukazovátkem. Ti největší šílenci zůstávají až do důchodu.

  1. na komentář reaguje MaVy — #15
  2. na komentář reaguje janaf — #16
  superkarma: 0 30.05.2013, 16:33:15
 11. avatar
  [12] Jindriska8 [*]

  ekleinovka — #7 U nás taky a vůbec jim to neuškodiloSml16

  superkarma: 0 30.05.2013, 16:31:17
 12. [11] dadma [*]

  dadma — #10 Pokračování:

  Při psaní na tabuli dejte pozor, aby v křídě nebyl špendlík a uvnitř tabule přilepená vložka nebo použitý toaleťák. Nikdy nedávejte k rozboru věty jako Chlapec měl malého ptáčka, Láďa objel vesnici či Jedli jsme vejce natvrdo. Jakýkoli dvojsmysl dohání znalce Kameňáků a Prciček k nepříčetným záchvatům smíchu. Při „totálním výtlemu“ začnou hýkat, nekoordinovaně sebou zmítají, až se smíchy svalí pod lavici, kde ještě dlouze tlučou rovnátky o lino. Žáci s největším počtem uhrů na cm² jsou dvojsmysly uneseni natolik, že zuřivě čmárají po lavici kosočtverce a nápisy PRC, MRD, ŠUK. Donutíte-li je to smazat, vylijí na lavici celý obsah ředidla a ve třídě je rázem nedýchatelno. Po otevření oken dozajista nějaký šikula zapálí na parapetu noviny, takže se dovnitř vevalí hustý dým.

  To si snad děláte...

  Vytrženi cvrkotem z letargie začnou žáci kolektivně syčet, bučet, mečet, mňoukat, vzájemně si prozvánět mobily či pouštět písně typu: „Jsem gay, jsem teplej!“ Hoch, jenž za celý rok nesundal z hlavy kšiltovku, v níž vypadá jako lego panáček, na vás ukazuje vztyčený prostředník „jako že jste jednička“ (vivat, Topolánek). Než se stačíte naštvat, nahrnou se zadní řady k oknu, protože po ulici právě projíždí bývalý propadlík na čtyřkolce. Po návratu do lavic zjišťují, že jim zmizel gel na vlasy, rozečtený Blesk či Inteligentní modelína (!). Během vyšetřování se ozývají výkřiky: „Drž hubu, prase, buzno, faráři!“ Směřují k žákovi v přední lavici, který celou hodinu zarytě mlčí a provinil se tím, že nechodí s ostatními krást do Žabky ani hulit na kuželník. To víte, jsou to citlivé děti z rozvedených rodin a mají svůj názor.

  superkarma: 0 30.05.2013, 16:30:27
 13. [10] dadma [*]

  Lákají vás adrenalinové sporty? Už máte za sebou bungee jumping, let stíhačkou, potápění mezi žraloky či střemhlavý skok do propasti?

  Tak zkuste něco opravdu nebezpečného-

  učit na základní škole!

  Pokud si myslíte, že učitelem může být každý, kdo 45 minut udrží křídu a moč, jste na omylu. Dnes verbují do školství důstojníky s výcvikem pro přežití v extrémních podmínkách. Současné učitelství je služba v permanentně nepřátelském prostředí bez možnosti obrany. Krizové situace tu jedou na běžícím pásu a napětí, stres a adrenalin stříkají jak Niagarské vodopády. Jedna hodina učitele rovná se tři hodiny v jiné práci. Zkuste si to jediný den! Vsaďte se, že o velké přestávce se budete cítit vyčerpaní, jako byste holýma rukama povalili stoletý dub, a po odpoledce radši strčíte hlavu lvovi do tlamy, než byste si znovu stoupli před tabuli.

  Vítejte v klubu odvážlivců! Cestou za adrenalinovým nářezem si nevšímejte dopravního značení – všechny otočené a zasprejované značky jsou jen dílem žáků krátících si cestu z domova. Zásadně neparkujte před školou, pokud nechcete mít urvané stěrače, ucpaný výfuk, poplivané sklo.. Jo, ještě před otevřením školy si dojděte na záchod. Až tu budou žáci, mohli by vás na WC zabarikádovat. Pokud budete nuceni se jít vymočit během dne, stoupněte si zády ke dveřím. Jinak vás vyfotí mobilem a fotku pověsí na web školy.

  Po pravdě řečeno, dnešní základka druhého stupně je tak trochu odpadkový koš školství. Lepší žáci odešli na gymnázia a zůstalo to, co zůstalo. Abyste si užili, vybral jsem vám 9. třídu v čase, kdy jsou všichni přijati na střední školy. Člověk by řekl, proč sem vlastně ty vousaté a prsaté děti ještě chodí a nezůstanou radši doma, když se stejně odmítají učit? No protože je pro ně škola druh zábavy, estráda, show.

  Tak, připraveni ke vstupu do třídy?

  Totální výtlem

  Nenechte se zmýlit malým počtem žáků v učebně. Zbytek přijde tak za čtvrt hodinky – musí nakoupit v Žabce naproti kuřivo, čipsy a redbuly. Když omladina dorazí, vevalí se s ní do třídy čmoud trávy, cigár a tabáku z vodních dýmek. Jakmile se žáci usadí, začnou si vyměňovat flašky s pitím (pitný režim zaručuje školní řád). Vzduchem létají z první do poslední lavice plastové lahve, které se občas za letu srazí. „Kreténe, debile, zmrde!“ ozve se obvykle po takové kolizi, což druhá strana kvituje slovy: „Mrdám na tebe, čůráku vyjebanej! (oslovení „čůráku“ je dnes mezi mládeží konverzační obrat stejně jako kdysi „vole“).

  Když ty štěbetálky za cenu vyřvaných hlasivek ztišíte, začíná nejklidnější fáze hodiny. Třetina třídy zalehne se staženými kapucemi na lavice dospat noc strávenou na ICQ či Wowku (World of WarCraft), třetina si začne vyřizovat korespondenci v mobilu a zbytek osazenstva tupě zírá vyrývaje žiletkou klikyháky do lavic či, patří-li k hnutí emo, do svého předloktí. Nyní můžete začít s výkladem. Ovšem i kdybyste jim říkali, že jste právě vynalezli elixír nesmrtelnosti, jedinou reakcí bude cedulka NUDA K CHCÍPNUTÍ! opřená o penál dívenky, kterou vzali bez přijímaček na gymnázium, přestože běžně píše „bríle“, „výtr“ či „lžýce“.

  1. na komentář reaguje dadma — #11
  superkarma: 0 30.05.2013, 16:27:23
 14. avatar
  [9] AnteaX [*]

  Když vidím neukázněné dcery mého bratra, s chutí bych jim dala na zedekSml57

  superkarma: 0 30.05.2013, 16:23:17
 15. [8] V19 [*]

  Hoci nie som zástancom faciek, ale niekedy  "jedna na zadok" skôr pomôže ako nadávanie a krikSml15

  superkarma: 0 30.05.2013, 15:44:09
 16. avatar
  [7] ekleinovka [*]

  Děti jsem nebila, ale pár na zadek dostaly - podotýkám jen pár . A právě proto, že nedostávaly, tak si pamatují, že jich několik na zadnici mojí malou ručkou slízly :)) :))

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #12
  superkarma: 0 30.05.2013, 15:36:30
 17. avatar
  [6] blesksoft [*]

  dneska se všechno žene do extrémů

  superkarma: 0 30.05.2013, 14:51:22
 18. [5] MaVy [*]

  lépe pár plácnutí v dětství,než hádky a boje v pubertě

  Dokud jsem já Janko,

  ohýbej mě, mamko,

  až já budu Jano,

  neohneš mě,mámo.

  superkarma: 1 30.05.2013, 14:24:05
 19. [4] Danulka K. [*]

  Já nejsem zastánce fyzických trestů, ale někdy není vyhnutí. Moje babička vždy říkala"škoda rány,která padne vedle". Já osobně jako dítě jsem měla raději pár facek,než sedět a poslouchat výčitky rodičů.

  superkarma: 0 30.05.2013, 14:21:09
 20. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Ono se jim to trochu zvrtlo. protože nedokázal nikdo účinně bránit oběti domácího násilí na dětech, radši se prosazuje úplné nic, aniž by někoho napadlo, že jedna na zadek ještě nikoho za katr nedovedla a je daleko horší, když se rodič tak snaží vyhnout fyzickému trestu, až se uchýlí k psychickému teroru.

  superkarma: 1 30.05.2013, 14:19:48
 21. avatar
  [2] marde [*]

  Někdy je účinnější jedna na zadek než dlouhé vysvětlováníSml22

  superkarma: 0 30.05.2013, 14:14:23
 22. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16sem tam zasloužená facka také není od věci - když vidím, co si ti někteří mladí dovolují.....Sml68

  superkarma: 0 30.05.2013, 14:02:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme