Zubní hygiena

Heslem „Čistý zub nemůže onemocnět“ by se měli řídit všichni ti, kteří si přejí mít chrup v bezvadném stavu. To zajistí pravidelné a správné čištění zubů a dutiny ústní a použití efektivních, nepoškozujících pomůcek. S jejich správným používáním vám nejlépe poradí odborník – dentální hygienista nebo zubní lékař. Cílem správného čištění zubů je udržet chrup bez plaku a „odvrátit“ tak neoblíbené zásahy zubního lékaře. Pokud je zub zasažen kazem, signalizuje to, že prevence selhala. Proto je nutné učit děti již od ranného věku, tedy od jejich prvních „mléčných“ zoubků, aby dbaly o svůj chrup. Učit je správně si čistit zuby nejméně dvakrát denně a v době, kdy nemají kartáček u sebe, používat po každém jídle vhodné žvýkačky bez cukru. Ty je třeba vnímat pouze jako doplněk osobní hygieny. Jejich výhodou je však možnost okamžitého a pohodlného použití.

 

Používání správných dentálních pomůcek zůstává alfou a omegou při prevenci zubního kazu a vhodné ústní hygieně. Na trhu se v současnosti vyskytuje takové množství dentálních pomůcek, že zorientovat se mezi nimi není jednoduché.

O jejich výběru je vhodné se poradit se zubním lékařem nebo dentálním hygienistou. U kartáčku bychom se měli zaměřit na dobře „padnoucí“ držadlo a hlavici malých rozměrů s dostatečným množstvím kvalitních, měkkých, na konci zaoblených vláken. Novinkou již také nejsou mezizubní kartáčky. Ty by měly mít správnou velikost a co nejmenší jádro, v němž jsou vlákna zachycena. Zubní nitě jsou výhodné v případě, že nelze použít mezizubní kartáček. Ale pozor! Správné používání zubní nitě je často složitější, než se většina z nás domnívá, a bez správné instruktáže je její použití téměř neúčinné a navíc nebezpečné pro dásně. Zubní pasta slouží k zpříjemnění čištění zubů, je nositelem důležitých fluoridů, eventuelně bělicích látek, bylinných výtažků a podobně. Je však pouhým pomocníkem při čištění. Zásadní roli při odstranění zubního plaku hraje kartáček. Škrabka na jazyk odstraňuje zbytky potravy z hřbetu jazyka. Doplňkem ústní hygieny může být ústní voda, ale pozor na obsah desinfekčních látek!
Dalším vhodným doplňkem ústní hygieny jsou žvýkačky bez cukru, zejména s obsahem xylitolu, který je součástí například žvýkaček Happydent nebo Mentos. Xylitol je přírodní sladidlo, které je obsaženo v ovoci nebo v některých rostlinách, například v bříze. Díky svým pozitivním vlastnostem je dnes vnímán jako nejprogresivnější sladidlo používané k nahrazování cukru ve žvýkačkách. Oproti běžnému cukru nejsou kazotvorné bakterie schopny zpracovat xylitol jako zdroj své energie, což brání jejich růstu a množení. Žvýkačky Happydent a Mentos jsou k dispozici v hygienickém balení – tzv. platíčkách, a žvýkačky Mentos i v praktické plastové lahvičce, která je vhodným balením pro řidiče, pro ty, kteří tráví celý den v kanceláři anebo vůbec pro všechny, kdo chtějí mít dostatečnou zásobu žvýkaček vždy při ruce.  Žvýkačky Happydent a Mentos Vás určitě uspokojí i co se týče příchutí, neboť si můžete vybrat jak mezi mintovými – peppermint, spearmint, tak i ovocnými příchutěmi, k těm nejoblíbenějším patří třešeň a pomeranč.

 

Více informace o zubní hygieně a žvýkání najdete na stránkách www.veselyzoubek.cz

Reklama