Pokud zvažujete nákup funkčního oblečení svým dětem, měli byste znát také pravidla pro jeho správné fungování. Byť je to skvělý vynález, můžete jeho benefity nevědomky zahodit a spíše si uškodit. Máme pro vás rady, jak se vyvarovat těch největších chyb.
Vrstvení funkčního oblečení má svůj smysl. Každá vrstva má totiž jiný účel. První odvádí přebytečnou vlhkost od těla a stabilizuje tělesnou teplotu. Druhá vrstva tepelně izoluje a odvádí vlhkost do třetí vrstvy, takzvané ochranné. Ta zase nedá šanci nepříznivým vnějším vlivům, ale zároveň zůstává prodyšnou.
Základním pravidlem je nekombinovat!
Všechny vrstvy, které si oblékáte, musí být funkční. Nemá totiž smysl brát si pod funkční oblečení například bavlněný nátělník, ačkoliv je to velmi příjemný materiál. „Bavlna vlhko zadržuje a neodvádí dál. Pot by tak pouze nasávala a vytvořila na těle pocit vlhka, třebaže další vrstvy by už byly z funkčních materiálů. Stejně tak je nesmysl si na funkční triko obléknout neprodyšné nebo nasákavé mikiny a bundy. První vrstva by vlhkost odvedla dál, ta by ale zůstala uzavřená v další vrstvě a pouze by zvyšovala pocení těla a celkový diskomfort,“ říká Zenon Raszyk z britské společnosti Regatta, která funkční oblečení vyrábí už desítky let.
Zvolte správnou velikost
Aby mohlo funkční oblečení plnit svou roli, musí k tělu přiléhat, nedělat záhyby z přílišného množství látky. Proto nikdy nepořizujte funkční oblečení dětem větší s tím, že do něj dorostou. Neprokazovalo by jim správné služby. „Stejně tak, pokud dojde například k radikálnímu úbytku váhy. Pak je třeba pořídit si nové, adekvátně velké funkční oblečení,“ radí Zenon Raszyk.
Myslete na komfort
Ve funkčním prádle budeme v pohybu, takže pozor, aby nikde neškrtilo a netlačilo. V ideálním případě by mělo mít ploché švy, aby nedocházelo k odření pokožky.
Zdroj foto: Regatta
Univerzální ano, ale…
Funkční oblečení může být i univerzální, ale jen do určité míry. Jeho používání se liší ročním obdobím i námahou a sportovní disciplínou. Kdo skutečně aktivně sportuje a sporty střídá, měl by mít oblečení přizpůsobené pro více možností, jinak v určitých situacích může dojít ke ztrátě funkčnosti.
Myslete na správnou údržbu
Základem je dodržet vždy postupy uvedené na informačních štítcích oblečení. Dále pamatujte na to, že pot je agresivní, a proto perte funkční oblečení přiměřeně často. Nepoužívejte bělicí a změkčovací přísady, aviváže a ani sušičku. Oblečení před praním obraťte naruby. Pokud máte oblečení s membránou, neždímejte je v ruce, zničila by se.
Funkční prádlo má tři vrstvy:
|
---|
Čtěte také:
- Chystáme se do první třídy: „Dítě má být především samostatné,“ radí pedagožka
- Rady pro maminky: Na cestách s malými dětmi
Nový komentář
Komentáře
snad pro sport
Podle mě je do toho rozumný investovat jen v tom případě, že to využijete opravdu pravidelně.
Byli u nás známí, oblíkli si všechny hi-tech vrstvy, každej toho na sobě měl tak za tři tisíce a pak s námi obešli pár baráků a už byli unavený a muselo se zpátky. To nás pobavilo
ale prej maj málo peněz a nevědí, kde ušetřit.
A naopak znám lidi, co nasportujou stovky hodin ročně, ale stačí jim to bavlněný triko (a v nouzi maj v baťohu druhý, přehoděj zpocený za suchý a mažou dál).
pro sportovce určitě dobré
denkas — #8
to je vrstev!!!
denkas — #8

koni 

RenataMor — #6Když na to máte,tak ho máte
i dvakrát!
naše děti sportují,funkční prádlo máme ve všech vrstvách
naše děti sportují,funkční prádlo máme ve všech vrstvách
murat — #4 Jo
tohle je pravda,bavlna neodvádí pot,tudíž se člověk zpotí a pak tělo snáze prochladne.
Já myslím, že je to vysvětleno v článku. Funkčí = odvádí vlhkost. Třeba bavlna ji zadržuje. Zkuste si zaběhat v bavlněném tričku.
Léthé — #2 Taky na to čučim,.. gerda — #1 I to mě napadlo. No prostě to musí být funkční značkový
Když to tak čtu, tak mám pocit, že bych dnes již nebyla schopná obléct dítě
. To je táááák moc komplikované
Možná by bylo dobré dát sem definici funčního oblečení a jak se pozná. Ve mně název vyvolává smíšené pocity, copak existuje nějaké nefunkční?