Bulvár

Frida Kahlo: Extravagantní malířka autoportrétů

Dnes má pověst největší a nejoriginálnější mexické malířky, ale za svého života si slávy příliš neužila. Žila tak trochu ve stínu svého manžela a kolegy Diega Rivery. Dnes je o její obrazy nebývalý zájem a prodávají se za rekordní částky…

Frida se narodila v roce 1907 v Modrém domě v pěkné vilové čtvrti v obci Coyoacánu, nyní součásti metropole Mexico City. Sama občas později uváděla jako rok svého narození letopočet 1910. Nebylo to snad ani kvůli tomu, že by se potřebovala dělat mladší. Tento rok se ale shodoval s počátkem komunistické revoluce v Mexiku a to jí jako přesvědčené soudružce nesmírně imponovalo.

FridaFridin otec Guillermo Kahlo, potomek maďarských Židů žijících v Baden Badenu, emigroval v roce 1891 z Německa do Mexika, kde se stal vyhledávaných fotografem a amatérským malířem. Po smrti své první ženy se oženil podruhé s Mexičankou s indiánskými a španělskými předky. Frida tedy měla multikulturní kořeny.

Odmalička se potýkala se zdravotními problémy. Narodila se s rozštěpem páteře, v šesti letech pak onemocněla dětskou obrnou. Provázely ji velké bolesti a téměř rok byla připoutána na lůžko. Ačkoli poctivě rehabilitovala, nemoc zanechala trvalé následky. Frida už doživotně kulhala. I když vše skrývala nošením kalhot, nevyhnula se posměchu spolužáků a přezdívce „kulhavá nožka“.

Přestože Frida nejspíš zdědila talent po otci, stát se malířkou si neplánovala. Navštěvovala Národní přípravnou školu, která v té době nabízela nejlepší vzdělání v Mexiku a zároveň jako jedna z prvních umožňovala studium pro hochy i dívky. Tehdy potkala osudového muže Diega Riveru, v té době už uznávaného malíře. Studenti školy byli totiž považováni za elitu mexické mládeže, a proto bylo na ministerstvu školství rozhodnuto, že bude škola vyzdobena freskami z mexických dějin. Jedním z vybraných umělců byl právě i Diego, mohutný, o jednadvacet let starší, sto třicetikilový obr.

Frida byla skvělou studentkou. Výborně se učila, psala básně a toužila po kariéře lékařky. Jenže osud rozhodl jinak.

Jednoho zářijového dne v roce 1925 dobíhala se svým spolužákem a zároveň nejspíš prvním milencem Alejandrem na cestě ze školy autobus. Doběhli ho. Bohužel!

Na rušné třídě došlo ke střetu autobusu s tramvají. Následky byly tragické. Na místě umírá několik lidí. Frida je po nárazu vymrštěna z autobusu, má stržené šaty a nahá nehybně leží na dlažbě. Zranění jsou viditelně tak vážná, že si jí lékaři vůbec nevšímají, nepředpokládají, že by mohla vůbec žít, a ošetřují jiné.

Modrý dům

La Casa Azul - Modrý dům

Když se konečně vzpamatuje lehce zraněný Alejandro, žádá lékaře o pomoc. Ti se ale raději věnují těm, co mají větší šance na přežití. Alejandro to však nevzdá, z nejhoršího Fridě  pomůže a pak ji dopraví do nemocnice. Sice jí zachrání život, ale ani teď nemá Frida vyhráno.

Stráví stovky hodin na lůžku, podstupuje první sérii operací. Za celý život jich kvůli neustálým komplikacím prodělala na třicet! A Alejandro? Toho rodiče přesvědčí, aby odjel studovat do Evropy. Už se z ní nevrátí…

Frida je vyřazena z normálního života. Zklamání z lásky a setkání se smrtí ji ovlivní na celý zbytek života. Aby se nenudila a také aby vydělala nějaký peníz, začne vleže malovat. Portrétuje příslušníky své rodiny, přátele, ale hlavně sama sebe. Svých autoportrétů vytvoří padesát pět. Zdůvodňuje to tím, že maluje to, co nejlíp zná, tedy sama sebe…

Když se vyhrabe z nejhoršího, snaží se najít si práci. Školu nedokončila, studium a povolání lékařky patří do oblasti sci-fi. Vezme pár svých obrazů a jde s nimi za Diegem Riverou, aby posoudil, zda má talent. Diego, který o sobě tvrdí, že pochází ze šlechtické rodiny, je nadšen, líbí se mu obrazy, stejně jako Frida. Je uznávaným a finančně zajištěným umělcem. Povzbuzuje ji k další tvorbě. Navštěvuje ji a radí jí s malováním. Postupné sbližování přeroste v celoživotní vášeň.

Pompézní svatba se uskuteční v roce 1929, pro Diega je v pořadí už třetí. Dokonce se na nějakou dobu zbavuje všech svých milenek a seká latinu. Fridiným rodičům nevadí Diegova pověst nenapravitelného sukničkáře, ani jeho věk. Hlavně že Fridu i je finančně zabezpečí. Peněz se jim totiž zoufale nedostává.

Modrý dům

Manželství je divoké, kromě posedlosti sexem spojuje Fridu a Diega umění i víra v komunismus, jak to bylo ve třicátých letech mezi umělci módní. Diego neumí být monogamní. Idylku hatí mladé modelky, na které Frida příšerně žárlí. Nicméně ani ona nezůstává pozadu, také má milence a prý i milenky. K nejznámějším patřil Lev Davidovič Trockij, ruský revolucionář, který skončil ve vyhnanství v Mexiku, kde je nadšeně vítán mexickými komunisty v čele s velkými obdivovateli Diegem a Fridou. Diego načas Trockého i s jeho ženou Natálií ubytuje ve své vile. Nicméně když dojde na nevěru, Diego řádí a ve zlém se s Trockým rozejde. A na oplátku si začíná další románky, takže Frida, i když se s ní mezitím Trockij kvůli své ženě rozešel, požádá o rozvod.

Když je pak v roce 1940 na příkaz Stalina Trockij v Mexiku zavražděn (povedlo se to až napodruhé, první atentát jako zázrakem přežil), Frida se zhroutí a hledá útočiště opět u Diega. Tato událost je znovu sblíží a k údivu všech se po čase podruhé vezmou. Tentokrát už si stanoví předem přesná pravidla. Frida, i když Diega stále miluje, potřebuje zejména finanční zabezpečení a Diego, který je velice nepraktický, zase někoho, kdo se o něj bude starat. K tomu se jeho milenky jaksi nemají…

Frida celoživotně moc touží po dětech, Diego naopak vůbec ne. I přes obrovské následky zranění se Fridě podaří otěhotnět – a to dokonce třikrát! Všechna těhotenství však skončí potratem. Frida tím nesmírně trpěla a její bolest se často promítala na její plátna.

Modrý dům

A stále se objevují další a další zdravotní problémy, díky nimž Frida podstupuje další – většinou neúspěšné - operace. Je připoutána na lůžko, nosí ocelový korzet, silné bolesti jsou tišeny morfiem, na němž se stává závislá.

Přesto maluje jako o život. I když její tvorbu propagoval už dříve v Paříži surrealista André Breton, který jí také dopomohl v roce 1938 k výstavě v Julien Levy Gallery v New Yorku, samostatné výstavy v Mexiku se Frida dočká až v roce 1953. Nedbá zákazu lékařů a nechá se houkající sanitkou i s postelí na vernisáž dopravit. Úspěch je fenomenální.

 

Muzeum DR

I Diego Rivera má v Mexico City své muzeum

Neraduje se však dlouho. Brzy dostává sněť do nohy a končetina jí musí být pod kolenem amputována. Ač celý život bojovala, nyní Frida definitivně ztrácí vůli žít. Má obrovské deprese a otevřeně mluví o sebevraždě. Umírá ve 13. července 1954 a nelze vyloučit, že dobrovolně…

Její ostatky jsou uloženy v urně v Modrém domě, který rok po její smrti Diego Rivera věnoval mexické vládě. Dnes je zde Muzeum Fridy Kahlo.

Modrý dům

Dnes patří Frida mezi národní symboly Mexika. Celosvětovou popularitu získala díky biografickému filmu natočeném v americko-mexické koprodukci v roce 2002 pod názvem Frida. Titulní roli ztvárnila Salma Hayek, která si tak splnila svůj sen, film také produkovala a za roli byla nominována na Oscara.

Foto: Zdeňka Müllerová, Coyoacán, Mexico City, září 2015

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

   
01.10.2015 - Historie - autor: Jana Ládyová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [38] lalica [*]

  Zajímavý a těžký osud

  superkarma: 0 22.10.2015, 21:59:08
 2. avatar
  [37] kobližka [*]

  linde — #35 Stojíí za to,věř mi.

  superkarma: 0 01.10.2015, 23:13:23
 3. avatar
  [36] samecka [*]

  Ač jsem viděla film, článek jsem četla s nadšením. Díky!Sml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 20:59:00
 4. avatar
  [35] Linde [*]

  film jsem nikdy neviděla, ale Fridu znám z ilustrací a článků a mám ji pouze zafixovanou jako "tu s tím srostlým obočím a knírkem", nikdy jsem nepátrala, co byla zač. Teď jsem překvapena, jak pestrý a hrozný měla život Sml15. Film zkusím shlédnout Sml22

  1. na komentář reaguje kobližka — #37
  superkarma: 1 01.10.2015, 20:49:04
 5. [34] bábovka [*]

  Film se mi líbil. Byla to úžasná žena.

  superkarma: 0 01.10.2015, 20:31:55
 6. avatar
  [33] peetrax [*]

  Opět moc hezky zpracovaný pohled na známou ženu!

  Film jsem viděla před cca desíti lety, dostala mě víc postava Diega než Fridy, perfektně zahráno. Ale víckrát se divat nebudu, nechci si zkazit dojem a vzpomínky. Sml16

  superkarma: 1 01.10.2015, 19:11:37
 7. [32] Jasmína [*]

  vladka321 — #31Jo, byl super. velmi dramatický a uvěřitelný Sml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 17:08:15
 8. avatar
  [31] vladka321 [*]

  Viděla jsem film "Frida" a byla jsem jím nadšená, stejně tak jako tímto článkem. Velice pěkně a čtivě napsáno Sml67

  1. na komentář reaguje Jasmína — #32
  superkarma: 0 01.10.2015, 15:39:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Boros [*]

  Velmi zajímavé, syn bude maturovat, hodí se mu to

  superkarma: 0 01.10.2015, 15:33:14
 2. [29] Jana Ládyová [*]

  mamkaJa — #24Toto je volně přístupná fotka z Wiki -z roku 1932 - a jejím autorem je Fridin otec, skvělý fotograf.

  Ona sama to nejspíš na autoportrétech s tím knírkem i brežněvovským obočím trochu přeháněla...

  superkarma: 1 01.10.2015, 14:43:15
 3. avatar
  [28] kobližka [*]

  Tolik bolesti,utrpeni a vule k zivotu je nevidany osud.Nevim,kolik lidi by tohle uneslo...videla jsem jiz zminovany film,ktery me doslova uchvatil.

  Jsem rada za nove informace,bylo to krasne cteni,diky.

  superkarma: 1 01.10.2015, 14:24:42
 4. avatar
  [27] enka1 [*]

  Jana Ládyová — #8 Aha, nějak jsem si to nespojila, jména zásadně zapomínám Sml30

  superkarma: 0 01.10.2015, 14:17:04
 5. avatar
  [26] risina [*]

  Zajímavé čtení, děkuji!

  superkarma: 0 01.10.2015, 14:16:27
 6. avatar
  [25] Jindriska8 [*]

  Pěkný a zajímavý článekSml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 14:08:48
 7. [24] mamkaJa [*]

  je zajímavé, že je pořád zobrazovaná s knírkem a příšerně srostlým obočím a na této fotce vypadá moc pěkně. žádné šílené obočí, po knírku ani památky.

  za článek díky Sml59

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #29
  superkarma: 2 01.10.2015, 14:03:49
 8. [23] slávenka [*]

  Obdivuhodná žena-malířka, díky za článek o jejím životě.Sml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 14:03:17
 9. [22] Dana Haklová [*]

  Jana Ládyová — #16Ano, to mohu potvrditSml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 12:17:58
 10. avatar
  [21] Hanyna [*]

  Sml59super počteníčko

  superkarma: 0 01.10.2015, 12:02:46
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  Jana Ládyová — #12aha, děkuju za upřesnění. V každém případě mimořádná osobnost, když tolik inspiruje.Sml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 11:11:55
 12. [19] kozeluhova [*]

  ladouch — #9 ano, potvrzuji, obojí bylo dobré

  superkarma: 0 01.10.2015, 10:34:15
 13. [18] kozeluhova [*]

  Jasmína — #11 ano, potvrzuji,film byl dobrý

  superkarma: 0 01.10.2015, 10:33:47
 14. avatar
  [17] Kadla [*]

  Tybrďo, jedna ženská a životních kotrmelců, že by to vydalo na tři životy.... Díky, Jano, za super čtení.. Sml67

  superkarma: 1 01.10.2015, 10:02:31
 15. [16] Jana Ládyová [*]

  Dana Haklová — #14Díky moc za doplnění - přímo od pramene!

  Na to jsem úplně zapomněla. Někde jsem četla, jak Světlana dobře vypadá v tom "Fridině" stahovacím korzetu a že jí sluší i černá paruka.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #22
  superkarma: 0 01.10.2015, 09:44:47
 16. [15] bobani [*]

  takového čtení více !

  superkarma: 0 01.10.2015, 09:42:33
 17. [14] Dana Haklová [*]

  Jana Ládyová — #12Dokonce vzniklo i divadlení představení, hraje se v Divadle Radka Brzobohatého. Je to taková zkratka z jejího pohnutého, ale přitom velmi pestrého života. To všechno se vešlo do skvělého scénáře Jakuba Macečka. Měla jsem tu čest navrhnout scénu a kostýmy, takže se mi Frida vryla pod kůži. Fridu hraje Světlana Nálepková, Diega Martin Sochor.

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #16
  superkarma: 1 01.10.2015, 09:32:43
 18. avatar
  [13] ehornych [*]

  Zajímavé čtení. Neměla jsem o této malířce ani tušení. Díky.

  superkarma: 0 01.10.2015, 09:27:57
 19. [12] Jana Ládyová [*]

  gerda — #1 Ano - správně napsáno - musela to být nesmírně statečná žena! Nemoci a bolest prožívala téměř neustále. Nechtěla jsem naturalisticky popisovat, jaká devastující zranění měla po té nehodě ve svých 18 letech. Je zázrak, že se z toho dostala a že se pokoušela o děti...

  Ale rebelka byla taky! Vlastně od dětství, nic si nenechala líbit.

  Tereza Kostková se nechala stylizovat jako Frida Kahlo pro focení kalendáře Nadace Archa Chantal PROMĚNY 2015. Často se píše, že je Fridě podobná i Mahulena Bočanová.

  Kromě toho filmu byla o Fridě napsána opera a jazmann James Newton jí věnoval album.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #14
  2. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 1 01.10.2015, 09:20:22
 20. [11] Jasmína [*]

  I film byl super Sml67

  1. na komentář reaguje kozeluhova — #18
  superkarma: 0 01.10.2015, 09:14:28
 21. avatar
  [10] Jandywoman [*]

  Sml67 skvělý článek, díky

  superkarma: 0 01.10.2015, 09:05:06
 22. avatar
  [9] ladouch [*]

  Viděla jsem film i četla knihu, oboje super.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje kozeluhova — #19
  superkarma: 0 01.10.2015, 09:04:16
 23. [8] Jana Ládyová [*]

  enka1 — #4A já jsem si zase naopak myslela, že Fridu všichni znáte právě díky filmu se Salmou Hayek, a tak jsem dlouho otálela, zda o ní vůbec psát. Rozhodla jsem se teprve díky tomu, že mi moje kamarádka ze studií, která má vdanou dceru v Mexico City, napsala, že bydlí právě ve čtvrti Coyacán v blízkosti Modrého domu. Proto jsem ji požádala o fotky.

  1. na komentář reaguje enka1 — #27
  superkarma: 1 01.10.2015, 08:57:40
 24. avatar
  [7] Hanula [*]

  Sml16Frídu mám moc ráda - měla těžký život, ale snad byla trochu šťastná...

  superkarma: 0 01.10.2015, 08:57:08
 25. [6] ZdenaZ [*]

  zajímavý článek díkySml67

  superkarma: 0 01.10.2015, 08:40:09
 26. [5] free [*]

  Znám ji hlavně díky filmu a ten je výborná.

  superkarma: 0 01.10.2015, 08:34:57
 27. avatar
  [4] enka1 [*]

  Sml67 a já neměla o této dámě ani tušeníSml16, dík

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #8
  superkarma: 0 01.10.2015, 08:28:58
 28. avatar
  [3] v.poho [*]

  gerda — #1...a ten film je výborný.

  http://www.csfd.cz/film/15093-frida/prehled/

  superkarma: 0 01.10.2015, 07:24:10
 29. [2] kimil [*]

  Tyhle články milujiSml59

  superkarma: 1 01.10.2015, 06:44:04
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Chudák holka, já ani netušila, jak moc musela být statečná, aby překonala fyzické obtíže! Znala jsem ji spíše jako skandalistku, v poslední době se o ní víc psalo a dokonce snad i filmovalo (?). Nebo to byl muzikál??Sml80 Nechce se mi to vyhledávat...Tereza Kostková to, myslím, byla, kdo ji zahrál a byla úspěšně namaskována, i s tím knírkem, který jako správná jižanka, měla.

  1. na komentář reaguje v.poho — #3
  2. na komentář reaguje Jana Ládyová — #12
  superkarma: 1 01.10.2015, 06:16:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme