Vztahy

Franto, neobtěžuj!!

Není to tak dávno, kdy se na stránkách zdejšího magazínu "propíraly" vztahy na pracovišti. Je to bezesporu téma, které se dotýká každé z nás, a tak i ohlasy ukazovaly, do jaké míry se setkáváme s pozitivy, ale i negativy od našich kolegů.
Není to také dlouho, kdy jsme zde zveřejnily převzatý agenturní článek o tom, jak se rozhodli v Itálii řešit tolik "běžné poplácávání po zadečku" - samozřejmě myšleno po zadečku ženském a prováděné rukou mužskou...

Nepadla zde však ani zmínka o tom, co určitě i kolem nás, v našem okolí, bez debaty existuje také - sexuálním obtěžování.
Znáte? Ne?
Zkusím to tedy s jedním příběhem - dnes již vyřešeným během života...

Lenka nastupovala do nového zaměstnání se spoustou iluzí a plánů. Z doby hned po sobě jdoucích dvou mateřských dovolených jich měla nastřádáno "habaděj", a tak se jen těšila na jejich realizaci.
A navíc - dosáhla toho, že pracovala na tolik vysněném místě - v jednom nejmenovaném rádiu!

Manželství již v té době nebylo nic moc, a tak Lenka všechnu svoji energii rozdělovala mezi (malé) děti a práci, která se jí stala opravdovým koníčkem.
Jelikož radio, v kterém se děj odehrával, nepatřilo mezi právě nejmodernější rozhlasová studia, byl zde zcela nepostradatelný pro každodenní dobrou práci - mimo Lenčiny kolegyně Evy - také zvukař - říkejme mu Franta.
Byl to potřetí ženatý pán, ve věku málem Lenčiného otce, ale se zálibou v mladších ženách. A rozhodně si nepřipouštěl pravidlo: Co je v domě, není pro mě! Právě naopak!

Lenka mu padla do oka, což zcela očividně dával najevo před všemi a při každé příležitosti. Věděl, že měla problémy s manželem, a to mu dost možná i nahrávalo.   
Nevadilo mu, že připravuje podhoubí pro šuškandu po celé firmě (snad to podvědomě i chtěl - protože tím pádem byl středem pozornosti), že ubližuje své ženě, ale vůbec nedomýšlel ani to, že nejvíc ubližuje Lence. U ní doma totiž problémy kulminovaly a odrážely se i do sexuální sféry. Přestože na to navenek nevypadala, začala mít skrytý strach z mužů (hlavně z jejich blízkosti).

Radar Franty na tohle přesně čekal.
Jakmile si jednou při těsném kontaktu - během vybírání CD do vysílání, všiml Lenčina zmatečného chování v souvislosti s náhodným dotykem jejich rukou - byl na koni! 
To je ono!

Nevím, jestli se domníval, že tak Lenka neuměle dává najevo, jak moc ji (on  - jako MUŽ) skrytě přitahuje anebo se rozhodl "dotáhnout" věc stůj co stůj do zdárného konce, ale od té doby se Lenky jen "tak mimochodem" dotýkal každodenně a občas její rozpaky okomentoval tím, že je "upejpavka" a že kdyby si s ním "užila", tak by viděla, že je na rozdíl od jejího chlapa ten nejlepší a nejvhodnější - tedy jako milenec (z minulosti se vědělo, že s některou z předchůdkyň Lenky známost úspěšně udržoval a bez ohledu dával i ty nejintimnější zážitky k dobru svým kolegům a známým).

A tak se vysněné zaměstnání a jakás takás oáza klidu (na rozdíl od domova, v kterém se schylovalo k rozvodu) změnilo v černou můru.
Tedy - konkrétněji - v určitých periodách. Vysvětlím: Čtrnáct až dvacet dní bylo vždy období, kdy Franta udělal Lence co jí na očích viděl (tedy pracovně - nic víc po něm opravdu nechtěla) a práce vzkvétala a těšila (hudba zněla tak, jak měla, ztrácela se v tom a tom daném okamžiku přesně do textu).
A pak následovalo období Frantovo vzpoury - to po té, co v závěru "plodného" období Frantík pozval Lenku na večeři a Lenka odmítla. (Dlužno podotknout, že pozvání na večeři bylo doprovázeno kytkou, drobným dárkem a dokonce korunováno příslibem zlatého šperku, což ani v jednom případě od manžela neměla).
V takových dnech - následujících po odmítnutí a nepřevzetí dárku - pak byla práce spíš trestem a vytvoření vysílání, hrou nervů, z které často vycházela Lenka s třesoucíma se rukama (a často i hlasem).

Její nejbližší kolegyně i nadřízení o celém stavu věcí věděli, ale nikdo s tím nechtěl nic řešit. Všichni to pokládali za banalitu -  přesto, že kolegyně Eva moc dobře věděla, co se za dveřmi s červeným světlem: Nevstupovat! Natáčí se! děje. Tak nějak byla ráda, když s Lenkou situaci probíraly, že není Frantíkův typ.
No - musím říci, že Lenka nebyla nějaká extrémní netýkavka (tak, jak ji v období "neplodné" spolupráce za zády označoval Frantík, s dodatkem, že když se chlapů tak bojí, chtělo by to...), ale rozhodně měla své logické důvody, proč svého blízkého kolegu odmítala. K tomu všemu věděla, že tady vůbec nejde o nějakou osobní náklonnost, ale jen o "zářez na pažbě" (tak tomu pánové říkají, že?).

Možná si řeknete, že byla slaboch, ale Lenka zůstala na pracovišti několik let i po té, co zjistila při debatě se svým šéfem, že nápravu nikdo dělat nehodlá, protože holt "Frantík už jinej nebude". Konec konců - odešla-li by:
1. přišla by o práci, kterou měla ráda
2. nebyla by schopná být finančně soběstačná - hlavně při reálné hrozbě rozpadu jejího manželství
3. těžko by hledala ve městě, v kterém se děj odehrával, jakékoli jiné zaměstnání alespoň adekvátní jejímu vzdělání

Nebudu to ale už protahovat - nakonec Lenka z rádia odešla. Šrám na srdci nad bezmocností v téhle situaci jí ale zůstal. Nezbývá než dodat, že od té doby již podobný problém naštěstí řešit nemusela.
A co vy? Měly byste odvahu k radikálnímu kroku? Máte takovou zkušenost?

                
   
22.07.2003 - Láska a vztahy - autor: Ariadna

Komentáře:

 1. avatar
  [47] Lucimo [*]

  gryzli: Zadna zenska si nemuze zapomenout podprsenku...
  jedine ze by si ji nevzala schvalne...a nebo ma tak maly prsa, ze stejne nikdo nepozna, jestli ji ma, nebo nema...
  Ty uz sis nekdy zapomnel trenky?

  superkarma: 0 24.07.2003, 12:08:13
 2. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Kamča: To jak působíš na muže kolem sebe jde ovlivnit nejen oblečením, ale i pohyby, chováním celkově. Můžeš mít vedle sebe dvě ženy v úplně stejných tílkách a minisukních a jedna bude u mužů vzbuzovat erotické choutky a druhá ne.

  superkarma: 0 22.07.2003, 21:16:23
 3. avatar
  [33] Dudlajlama [*]

  Budiz, pochvaleni ucesu muze pri trose fantazie spadat do sfery eroticna, podrzeni dveri je ale porad jeste slusnost a jeste jsem nezazila, ani na zdejsim preemancipovanem kontinentu, ze by chlapek ve strachu pred narcenim ze smirovani pustil litacky na hubu za nim prochazejici dame. To aby ty zahranicni firmy, ktere tu nekdo dole zminuje, zavedly automaticky prispevky na zubare .

  superkarma: 0 22.07.2003, 20:07:28
 4. avatar
  [31] Veruška [*]

  gryzli: bod č. 6 -

  superkarma: 0 22.07.2003, 15:42:09
 5. [29] Radka JS [*]

  Tomáš: Velmi rozvážný přízpěvek, ale nemůžu než souhlasit. Pokud se žena vyzývavě oblékne, chce být "viděna". Osahávání a oplzlé řeči, to už je něco jiného. To je přímo hnus!! Mám jenom štěstí, že ke mě si to nedovolují a to pracuji téměř výhradně s muži! Jsou velmi umírnění ale dvojsmyslné řeči si neodpustí.. Jakékoliv sblížení naprosto odmítám!!

  superkarma: 0 22.07.2003, 14:38:20
 6. avatar
  [27] Exupery [*]

  Přiznám se, že když vidím žeskou, něco jako tu popsal tomas, tak čumím taky. A nejsem na holky Koneckonců proč se některý ženský oblíkají do nesmyslně nepohodlnejch bot a hadrů, když ne proto, aby to ostatní viděli? Nebo v tom chodí i doma a sedí v tom u televize??

  superkarma: 0 22.07.2003, 14:27:46
 7. avatar
  [25] Lucimo [*]

  Majucha: Kunda? Holt kazdymu se zda sprosty neco jineho, ze?

  superkarma: 0 22.07.2003, 13:26:31
 8. avatar
  [22] _Lucky [*]

  Těžké. Je to o domluvě. Chlapi náznakům a gestům, že to čumění (,...) vadí nerozumí. Odpálkovat - narovinu a přesně(pokud to není šéf). Každý má svou míru, co mu vadí a co ne. Holt, někdy to nepomůže. Zkuste se vcítit do situace chlapa, který nemá ponětí, PROČ by to mělo být nepříjemné.

  superkarma: 0 22.07.2003, 12:31:19
 9. avatar
  [21] Exupery [*]

  Toniniella: Tak to je, někdo je nechutnej už když řekne dobrý den Od někoho to člověku tolik nevadí

  superkarma: 0 22.07.2003, 12:30:31
 10. avatar
  [20] Exupery [*]

  Majucha: Já vím, já jenom jak si jednu vyhodnotila jako zveřejněníhodnou a tu druhou zašifrovala. Ono je to sprostý obojí A ty to slýcháš???

  superkarma: 0 22.07.2003, 12:23:42
 11. avatar
  [19] Toniniella [*]

  Ono je to člověk od člověka. S někým se dá popovídat, někdy i dvojsmyslně zažertovat a vůbec to člověku nepřijde vlezlé, protože to ten člověk umí decentně a tak, jak to k životu patří. A naopak, někdo je nechutný už když řekne dobrý den.
  Člověk si to nemá nechat líbit, ale pokud jsou to pohledy, poznámky, zákulisní kecy, stejně tomu nezabráníte. Někdy to chce zkrátka zůstat nad věcí.
  Pracovala jsem kdysi mezi 50 chlapy a nakonec jsem se naučila je perfektně ignorovat. A za čas je to prostě přestalo bavit.

  superkarma: 0 22.07.2003, 12:21:54
 12. avatar
  [17] borůvka [*]

  Majucha: třeba kuchta?

  superkarma: 0 22.07.2003, 12:16:23
 13. avatar
  [14] Exupery [*]

  Majuch: Mě pobavilo, jak tam máš kurva bez hvězdiček a to druhý s hvězdičkama

  superkarma: 0 22.07.2003, 11:27:05
 14. avatar
  [13] Veruška [*]

  Majucha: ano, tyhle ubožáky mám fakt nejradši

  superkarma: 0 22.07.2003, 11:22:56
 15. avatar
  [12] Veruška [*]

  emma: no mám zkušenost, že dělník si nic nedovolí a rádobyinteligent v saku od bosse se chová jako to .... viz příspěvky níže

  superkarma: 0 22.07.2003, 11:21:58
 16. avatar
  [10] emma [*]

  asi záleží kde kdo pracuje. zaměstnanec mezinárodní společnosti by si nedovolil ani pohled, dělník si dovolí i šáhnutí. a ,yslím, že je to i o tom, co si ta žena nechá líbit. já bych je teda pálkovala zvostra. za to vás ani šéf nemůže vyhodit.
  a kouření? v minulé práci jsme měli kolegyni, která sice hulila jen ve své kanceláři ale průvanama se to roztáhlo do celého patra. nemilosrdně jsem vždy při zapálené cigaretě vlezla do jejího kanclu, nastříkala to sprejem na WC a otevřela okno (i v mrazech), a měli byste koukat jak přestala časem vyhulovat!

  superkarma: 0 22.07.2003, 11:15:25
 17. avatar
  [8] Exupery [*]

  Emílie: Musíš umět dobře pálkovat. J8 s tímhle taky problém nemám. A dělám s chlapama odjakživa. A ani nejsem moc hnusná

  superkarma: 0 22.07.2003, 11:09:14
 18. avatar
  [4] pajda [*]

  Podle své zkušenosti byc řekla, že hodně věcí si dělají ženské samy, by´t i nevědomky. Já sama jsem nakonec z tohoto důvodu místo měnila, ale musím poctivě přiznat, že to bylo za situace, kdy můj muž dělal dlouhodobě mimo město a prostě jsem byla "potřebná"...pokud je všechno v pořádku, nemám problém chlapa odpálkovat tak, jak zaslouží - a tím pádem nemám ani komplikace na pracovišti.

  superkarma: 0 22.07.2003, 09:48:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme