Bulvár

Frantíci na nás útočí


Francie podle západních médií útočí na české předsednictví Evropské unie. Francouzský deník Le Monde s odvoláním na poradce francouzského prezidenta napsal, že Nicolas Sarkozy chce Česko buď úplně vyšachovat, nebo ho aspoň zastínit.

Podle rakouského deníku Kurier sílí v Evropské unii hlasy volající po prodloužení nynějšího francouzského předsednictví. Čeští politici si ale vyblokování nepřipouštějí, diplomati zase tvrdí, že to ani není možné.

Část unie podle spekulací volá po silném vůdci, který by za sedmadvacítku mluvil jasným hlasem. Přesně to splňuje Sarkozy urovnávající gruzínsko-ruský konflikt nebo řešící světovou finanční krizi.

Jeho volání po větší regulaci kritizoval ale například český prezident Václav Klaus: „Francouzský prezident by měl vědět, že jeho návrhy a opatření ke konci kapitalismu velmi silně přispívají. Tyto návrhy nevedou k nějakému novému kapitalismu, jak to minulý čtvrtek nazval v Bruselu. Jde naopak o návrat ke starému socialismu.“

Podle francouzského Le Monde bude chtít Sarkozy české předsednictví, a následné Švédské, zastínit pomocí eurozóny. Tedy zemí, které jako měnu používají euro. Praha ani Stockholm k těmto státům nepatří, a tady se podle francouzského deníku otevírá prostor pro Sarkozyho, který údajně bude chtít zůstat v čele eurozóny ještě rok.

V unii se podle tisku množí hlasy, že pro malou členskou zemi v čele unie bude obtížnější zvládání ekonomické krize. Skrz prsty se někteří představitelé dívají i na zahraniční politiku české vlády, která je považována za spíše proamerickou než proevropskou. Existují i pochybnosti, jestli Česko jako malá členská země nebude mít těžší vyjednávací pozici s mocnostmi, jako je třeba Rusko.

O Topolánkovi v čele unie pochybuje taky česká opozice – Jiří Paroubek po volbách prohlásil, že Topolánek je v čele vlády v době českého předsednictví Evropské unii nepřijatelný.

   
23.10.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] femme [*]

  Frantíků mám po letošní dovolené plné zuby

  superkarma: 0 23.10.2008, 19:53:02
 2. avatar
  [4] Kelly [*]

  ToraToraTora: Jak vidno, není to jen český syndrom ...

  superkarma: 0 23.10.2008, 14:02:50
 3. [3] gentiana [*]

  Sarko je vůl. Ne, že by byl v politice jedinej tohoto typu, ale stejně je vůl. Začínám mít pocit, že taková osvícená diktatura je nejlepší státní zřízení.

  superkarma: 0 23.10.2008, 13:58:17
 4. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Neříkám, že máme příkladnou politickou scénu,ale za velkohubé postoje Sarkoszyho a ostudu, kterou své zemi dělá bych neměnila ani Bradavičníka s Tupolánkem

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:58:47
 5. avatar
  [1] Lukáš Čejka [*]

  No to si teda vybrali kone.
  urovnávající gruzínsko-ruský -> Ivanovi dal Osetii a Abchazii, to se to pak vyjednava, prokazal zhruba stejne schopnosti jako Chamberlain v 1938

  superkarma: 0 23.10.2008, 12:21:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme