Přepychový interiér, top jídlo, vysoké ceny, luxusní restaurace. Ne. Krásné prostředí, výborné delikatesy, příznivé ceny, moderní bistro. Až doposud byly jistou zárukou nevšedního gurmánského zážitku pouze luxusní restaurace, které sice nabízejí vysokou gastronomii, ale zároveň je pro ně typická příliš formální atmosféra a mnohatisícová útrata. Nyní přichází do Čech nový světový trend, bistronomie, a s ním moderní bistra nabízející nejen vysokou gastronomii, ale také pohodovou atmosféru a rozumné ceny.     

Nový světový trend

 bistronomie Slovo bistronomie vzniklo spojením slov bistro a gastronomie, formuloval ho francouzský foodkritik Sébastien Demorrand. Styl bistronomie spojuje malý tým personálu, jednoduše prostřené stoly, kvalitní kuchyni vedenou špičkovými kuchaři, krátké atraktivní menu a přijatelné ceny. Trend bistronomie se začal vyvíjet před pěti lety v Paříži, o něco později v Londýně a New Yorku. Česko je k světovým trendům všeobecně skeptické, minimálně zpočátku. V Praze bylo otevřeno první moderní bistro hlásící se ke stylu bistronomie letos v červenci.  

 bistronomie Moderní bistra s vysokou gastronomií za ceny přístupné širší klientele začali zakládat kuchaři, kteří léta pracovali ve špičkových restauracích včetně drahých michellinovských restaurací, určených jen pro úzkou skupinu bohatých lidí. Své znalosti a techniky z luxusních restaurací nyní využívají ve vlastních bistrech a aplikují je na bistro-gastronomii. Používají kvalitní, čerstvé sezónní suroviny, nepoužívají drahý kaviár, lanýže, foie gras.  

Bistro ve stylu bistronomie je bistro-restaurant, vedle kterého existuje i bistro-café. Zatímco bistro-café je vlastně kavárna, kde dostanete i něco málo k snědku, bistro-restaurant je místo, kde se především výborně vaří. Místo, kam můžete zajít na oběd nebo večeři, kde si můžete vychutnat několikachodové menu nebo jen tak zajít na misku skvělé polévky a sklenku výborného vína.  

Bistro, jak ho neznáte

Krásný interiér v provensálském stylu, pohodovou atmosféru, příjemnou obsluhu, delikatesy francouzské a české kuchyně, vybraná vína z Francie a Čech, zkrátka nezapomenutelný zážitek nabízí v kompletně zrekonstruovaných, klimatizovaných nekuřáckých prostorech Ola Kala Bistro na pražských Vinohradech, první francouzské moderní bistro v Čechách (Korunní 48, Praha 2, www.olakalabistro.cz).

Na jídelním lístu Ola Kala Bistro najdete kromě předkrmů, polévek, ryb, hlavních chodů a dezertů také tři typy menu za zvýhodněné ceny. Jedno menu je bezmasé (vegetariánské), druhé je tříchodové a třetí degustační šestichodové. Součástí nabídky jsou i pokrmy vhodné pro klienty s bezlepkovou dietou, s alergií na mléko nebo na vejce aj. – stačí požádat obsluhu a kuchaři sestaví menu na přání. Kuchyně je francouzská a česká s využitím kvalitních, čerstvých sezónních surovin. Například hovězí steak pochází z Beskyd, jehněčí maso ze Slezska ze známého chovu ve Vendryni, zelenina z Polabské nížiny.

Šéfkuchařem Ola Kala Bistro je mladý, talentovaný a velmi pilný Radek Kašpárek, který vařil v pětihvězdičkovém hotelu Savoy a poté v rovněž pětihvězdičkovém hotelu Aria. Dva roky vede úspěšný televizní pořad o vaření Co bude dnes k večeři a téměř tři roky předává své znalosti a zkušenosti na oblíbených kurzech vaření v kulinářském ateliéru Ola Kala. Neustále se vzdělává a zkouší známé recepty s použitím nových technologií, jako je třeba sous vide, rád experimentuje a vymýšlí nové kombinace.

„Sous vide [sú víd] je moderní metoda úpravy masa a zeleniny vyvinutá ve Francii. V České republice je díky finanční náročnosti této metody jen několik prestižních restaurací, které ji využívají. V podstatě se jedná o pomalé vaření ve vakuu při nízkých teplotách. Například steak se připravuje několik hodin při teplotě mezi 50 a 55 °C. Takto šetrně připravené maso je šťavnaté, křehké, měkoučké. Stupeň propečenosti (well done, medium, rare) se volí právě nastavením teploty a času,“ vysvětluje Radek Kašpárek.

„V Ola Kala Bistro podáváme ke každému masu silný extrakt z kostí a masa demi glas, různě dochucený podle druhu masa – ke kachnímu prsu je omáčka jemně ochucená calvadosem, k telecím líčkům zase esencí ze silného červeného vína, vepřovou panenku servírujeme se šťávou doplněnou smrži,“ říká šéfkuchař Kašpárek a dodává: „samozřejmostí naší kuchyně je používání čerstvých bylinek, v nichž maso a zeleninu marinujeme, pečeme nebo jinak dochucujeme.“

 bistronomie

Více informací najdete na www.bistronomie.cz.

Reklama