Domácnost

Foxteriér má v tlapách skákací pružiny

Hladkosrstý bratránek slavné Čapkovy Dášeňky je dalším psem, o kterém si můžete přečíst v našem Atlasu psích plemen. Jaké to je vyrůstat s hladkosrstým foxíkem se dozvíte od redaktorky Lucky Paličkové...

Země původu: Velká Británie
Použití: teriér
Klasifikace podle FCI:

Velikost: až 40 cm

Hmotnost:

 • Psi: 7,5 až 8 kg
 • Fenky: 7 až 7,5 kg

Dožívá se: 13 až 14 let
Chovatelské kluby: Klub chovatelů foxteriérů ČR (www.foxterrier.cz)

Historie plemene...

Foxteriér

Foxteriér, a to hladkosrstý i hrubosrstý, má britské kořeny a pravděpodobně vděčí za svou existenci stejným typům psů, ze kterých vznikl bulteriér a Manchester teriér. Jednotný typ byl stanoven na konci 19. století a původní standard foxteriéra pochází z roku 1876.

Je to jeden z nejživějších a nejpozornějších teriérů. Jeho šlechtění do dnešní dokonalosti nedovoluje, aby o něm někdo neslyšel. Je schopen odvést libovolné množství práce, vždy je připraven se vypořádat s krysami, králíky a samozřejmě s liškami.

Vzhled psa a důležité proporce...

Aktivní a plný elánu. Kostra a síla odpovídají jeho malému rámci. Nesmí být hrubý ani těžkopádný. Nemá ani příliš vysoké, ani příliš krátké nohy. V postoji foxteriér připomíná dobře stavěného loveckého koně (huntera) s krátkým hřbetem, ale pokrývá hodně terénu.

Povaha foxíka...

Živý a rychlý v pohybu, bystrého výrazu, plný očekávání a reagující při sebemenším popudu. Přátelský, vstřícný a nebojácný.

Jak o psa pečovat...

Hladkosrstý foxík je pes bezúdržbový, co se týče srsti. Je také nenáročný na stravu a na ubytování - snáší stejně dobře pobyt v kotci, jako v bytě. Pozor, je to ale pes plný energie, který vyžaduje neustálou pozornost a aktivitu. proto je dobré s ním pracovat, nebo dělat nějaký náročný psí sport. Rozhodně nejde o psa pro seniory a nedoporučujeme ho, vzhledem k temperamentu, ani začátečníkům.

Vyzpovídal jsem kolegyni Lucku, jaké bylo dětství s foxteriérem

foxík Oxík

Ty jsi vyrůstala s foxteriérem, jaké to bylo dětství?
Veselé, byl hrozně živý, pořád skákal. Vlastně jsem ale vyrůstala s foxteriéry, nejdřív jsme měli drsnosrstého Nopa a pak hladkosrstého Oxíka. Oba byli stejné povahy.

A jaká to byla povaha?
Jsou hrozně živí, potřebují se vylítat, což je s dětmi ideální. A opravdu hodně skáčou, třeba když přijde návštěva - vítají a skáčou.

foxík Oxík

Respektovali tě jako pána, i když jsi byla dítě?
Myslím, že mě moc neposlouchali. Platil na ně jenom taťka.

A venčila jsi je třeba sama?
Většinou jsme s nimi chodili na procházky jako rodina.

Co si s nimi prožila nejveselejšího?
Když u nás v létě bývala na návštěvě babička, tak jednou spala ve stanu a on jí ukradl zuby. Babička mu povídá: „Oxíku, tys mi ty žuby někam odnes, viď?“ on se tak kulišácky podíval, doběhl pro ně, a jak je měl v tlamě, tak s nimi cvakal.

foxík Oxík

Měli nějaké zlozvyky?
Jako všechna štěňata, že sem tam něco rozkousala, ale pak už ne. Jen to skákání na návštěvy je nešlo odnaučit.

Proč sis teď v dospělosti nepořídila foxteriéra?
Protože často někam jezdíme a ne všude se dá pes vzít. Musela bych ho někomu dávat na hlídání a bylo by mi to líto. Také je to starost na deset let a s malými dětmi mi to přišlo moc. Časem si ale psa koupíme, jsem na ně zvyklá. Jestli to bude foxík, to ještě nevím, ale bude to nějaký takový menší veselý sympatický pes.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

   
25.01.2013 - Atlas psů - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Trefa [*]

  Trefa:krasny pejsek,ale dobre je jak sebral babicce zuby.to se mi moc libilo.

  superkarma: 0 27.01.2013, 16:39:48
 2. avatar
  [6] peetrax [*]

  Máme a je to miláček!

  superkarma: 0 26.01.2013, 00:09:27
 3. avatar
  [5] átéčko [*]

  Máme kamaráda Rosse. Foxíčka.

  superkarma: 0 25.01.2013, 14:41:35
 4. avatar
  [4] denkas [*]

  Tak to asi náš vořech má v sobě kus foxteriéra! protože skáče jak blázen.A neodnaučí se to a neodnaučíSml80Div až na hlavu mě neskočí.Plot přeleze jak kočka a taky rád štěká!

  superkarma: 0 25.01.2013, 13:51:00
 5. [3] Anime Otaku [*]

  Hanyna — #2 Oni teriéři obecně mají zálibu v nepřetržitém štěkání když se nudí - proto jsme teriéra při výběru pejska vyškrtli ono v paneláku to nedělá dobře. Ale ja fakt že sestra má Jack Russel Teriéra a protože její manžel pracuje z domova tak se štěkáním nemají problém.

  superkarma: 0 25.01.2013, 09:02:31
 6. avatar
  [2] Hanyna [*]

  Foxíka mají sousedi a je to pěknej uštěkánekSml58 

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #3
  superkarma: 0 25.01.2013, 08:22:35
 7. avatar
  [1] zsuzsika [*]

  líbí se miSml16

  superkarma: 0 25.01.2013, 07:18:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme