Zdraví

Fousatý nohy

Podle nejnovější studie mohou zvířata, která jsou klonovaná, žít o polovinu déle než zvířata, která nenaklonovali. Vědci jsou přesvědčení, že se jim při klonování podařilo zvrátit proces stárnutí. Objevili elixír mládí?


Při naklonování šesti telat zjistili odborníci z výzkumného ústavu Advanced Cell Technology v Massachusetts to, že buňky telat jsou biologocky mladší než buňky obyčejných telat, která jsou stejně stará. Použili při tom jinou techniku klonování než britští vědci při klonování slavné ovce Dolly v roce 1997. Ta byla klonována z buňky dospělé ovce. U ní byl zjištěn úplně opačný efekt – předčasné stárnutí.


Tajemství je prý skryto v kratším konci chomozomů, které se nazývají telomery. Jsou to tenká vlákna DNA. V těchto telomerech se údajně podle vědců skrývá proces stárnutí. Zkracují se pokaždé, když se buňky rozdělí. Při stárnutí organismu se telomery opotřebovávají a ničí. To znamená, že se zkracují. To prý vysvětluje, proč se Dolly reálně narodila s organismem šestileté ovce. Americká telata při posledním klonovacím pokusu z plodových buněk mají oproti ostatním telatům telomery delší. Buňky normálních zvířat se mohou dělit 61krát, buňky klonovaných telat až 93krát. To prodlužuje jejich život skoro o polovinu.


Tento objev otevírá světu nové možnosti a zároveň obavy z vedlejších účinků a zneužití. Nové možnosti vědci vidí ve využití a tvorbě tzv. nových a mladých tkání pro nemocné pacienty. Takže by se staré orgány vyměnily za nové. Objev samozřejmě vzbuzuje vášnivou debatu o etice a samotné matce přírodě, která si vše řídí sama a člověk se neustále pokouší zvrátit běh života. Na druhé straně vyvstává obava z tlaku na klonování lidských plodů a výrobu buněk určených k transplantaci.

Podle zahraničních zdrojů zpracovala
   
02.05.2000 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Simba — #1 nevim

  superkarma: 0 04.11.2012, 01:32:49
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Mám ale dojem, že nakonec olly stárla rychleji a umřela stará, byť mladá. Měla třeba pokročilou artrózu a podobně.

  superkarma: 0 07.12.2003, 11:09:34
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Nakonec se ukázalo, že je to přesně naopak, ne?

  superkarma: 0 06.12.2003, 12:53:30
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Ano, a proč tedy ovce Dolly zemřela tak brzy? Jsou někde výsledky pitvy?

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 11.11.2003, 13:44:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme