Na základě čtenářských dotazů, které mi zasíláte do Poradny, jsem se pro vás rozhodla připravit sérii fotočlánků. Témata článků budou zaměřena na vaše konkrétní potíže týkající se bolestí šíje, zad a vytvarování některých partií těla.
Články budou sestaveny tak, aby si každý vybral cviky, které může cvičit doma nebo ve fitnesscentru. Součástí každého článku bude i strečink dané svalové partie.
Těším se na vaše reakce a ráda napíši další článek dle vašeho zájmu o konkrétní téma. 
Tématem příštího článku budou uvolňující cviky páteře.

 

Uvolnění svalů v oblasti krku

   Bolesti svalů v oblasti krční páteře jsme zažili zřejmě všichni. Tento velmi častý problém je způsoben stresem, dlouhodobým sezením u PC, atd.
   Bolestivost svalů v této oblasti se dá zmírnit nebo úplně odstranit správným cvičením zaměřeným na uvolnění určitých svalových skupin, a je vhodné tento efekt podpořit masáží. 
   Níže je uvedeno několik protahovacích cviků na uvolnění těchto partií.

 


1. Výchozí poloha

Turecký sed s rovnými zády nebo sed na židli (balonu), ruce volně položené dlaněmi na kolena. Záda jsou rovná, pánev podsazená, hlava v prodloužení páteře.Temeno hlavy je vytažené směrem vzhůru a brada kolmo k hrudníku. Ramena jsou rozložena do strany a stažena dolů. Plynule dýcháme.

 

 


2. Uvolnění svalů v oblasti krku

Turecký sed s rovnými zády nebo sed na židli (balonu). Hlava je vytažena temenem vzhůru, ramena rozložena do strany a stažena dolů. Rameno na protahované straně se fixuje pomocí úchopu za koleno. Druhá ruka překrývající ucho táhne hlavu do čistého úklonu. Brada zůstává i během úklonu svým středem nad hrudní kostí. Provedeme nádech a s výdechem hlavu ukloníme. Protažení by mělo trvat 20-30 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

 

 

3. Uvolnění svalů v oblasti krku

Turecký sed s rovnými zády nebo sed na židli (balonu). Hlava je vytažena temenem vzhůru, ramena rozložena do strany a stažena dolů. Plynule otočíme hlavu do strany – brada a krk svírají stále pravý úhel (hlavu nepředsouváme). V protažení setrváme 20-30 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

 

4. Uvolnění svalů v oblasti krku

Turecký sed s rovnými zády nebo sed na židli (balonu). Hlava směřuje temenem vzhůru, ramena jsou rozložena do strany a stažena dolů. Při protahování svalů na pravé straně leží levá ruka těsně pod pravou klíční kostí na prvních žebrech. Hlava nejprve narotuje diagonálně doleva, a pak následuje šikmý záklon. V protažení setrváme 20-30 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

 

5. Uvolnění svalů v oblasti krku

Turecký sed s rovnými zády nebo sed na židli (balonu). Hlava směřuje temenem vzhůru, ramena jsou rozložena do strany a stažena dolů. Levou rukou se chytíme za temeno hlavy a bradu stáhneme do půlky klíční kosti. Nezvedáme ramena. V protažení setrváme 20-30 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

 

 


6. Uvolnění svalů v oblasti krku

Turecký sed s rovnými zády nebo sed na židli (balonu). Hlava směřuje temenem vzhůru, ramena jsou rozložena do strany a stažena dolů. Propleteme prsty rukou na temeni hlavy s lokty volně visícími dolů. Bradu lehce stáhneme směrem k hrudníku. Nezvedáme ramena. V protažení setrváme 20-30 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

Autorka je profesionální trenérka fitness, www.trener-fitness.cz, její poradnu najdete na našich stránkách ZDE. 

Reklama