Redaktor Jakub D. Kočí navštívil zahradnickou školu, aby se zde vžil do role zahradnického učně. Protože je před dušičkami, vyzkoušel si vázání dušičkového věnce. A podíval se i do místních obrovských skleníků...

ženich a nevěsta

Moje maminka se kdysi učila zahradnicí a nedávno mi říkala, že sestřenka Renata dělá mistrovou na škole, kde se před lety učila. Slovo dalo slovo a dohodl jsem se s Renatou, že bych si zašel k ní do třídy něco vyzkoušet a že vezmu maminku s sebou, aby mi udělala nějaké pěkné fotky a trochu si zavzpomínala.

adély

Renata nebyla proti, ani ředitel školy, tak jsme naplánovali akci „Z“ - ano, akci „zahradníkem“.

Jenže...

...maminka v den plánovaného zahradničení onemocněla, tak jsem se vypravil do Střední odborné školy stavební a zahradní v Praze 9 sám. Moc jsem nebloudil, ježto jsem měl Renatu na telefonu. Z Jarova se popojede jednu zastávku autobusem, tam už je to pěšky asi tři sta metrů, když se zahne na světelné křižovatce doprava a stojíte u spodní brány botanické zahrady této školy. Najít ale Renatu v zahradě byl už trochu oříšek, protože je skutečně rozlehlá. Mají tu jezírko, zámeček, nějaké ty altánky, několik skleníků... a jestli chcete, můžete se sem jít podívat, protože zahrada je přístupná veřejnosti.

kvítka

Šťastně v cíli

Nebudu vás napínat, nakonec jsme se našli a Renata mě vzala do třídy plné děvčat. „Protože budou dušičky, děláme teď hlavně věnce,“ řekla mi, když mě usazovala do pracovní lavice: „Tak to bude tvůj úkol,“ ukázala na nádherný již hotový věnec. No potěš.

Byl jsem z toho trochu v rozpacích, protože věnec jsem nikdy nevázal. Navíc jsem cítil pohledy všech slečen, které byly ve vázání zběhlé, a tak jsem pro ně byl něco jako exotická opička...

„A vy nás budete jako filmovat?“ ozývalo se od ostatních lavic.
Nebo: „To jako budeme teď slavný?“
A hned: „Ty určitě, ty pí**!“ ano, ano, učnice mají slovník silně nevytříbený. Tedy některé, nechci všem křivdit. Jen mě to u holek trochu překvapilo. Ale Renata mi vysvětlila, že to děvčata tak nemyslí, něco řeknou a za minutu už o tom neví. Dostal jsem se totiž do třídy, kterou navštěvují dívky s větším či menším handicapem, které mají trochu problém s chováním. „Už se mi stalo, že mi řekly takové věci, až mě to dohnalo k slzám, ale pak za mnou ta holka přišla, omluvila se a byla v pohodě,“ dodala Renata. Tak jsem ty průpovídky prostě ignoroval a bylo mi trochu smutno, že podobný slovník nepatří jen do mužského světa.

Chvíli jsem dokonce uvažoval, jestli nenazvu článek: „Víly vily věnce, ty krávo!“ ale na poradě se mě šéf zeptal, jestli je to opravdu to nejzajímavější, co jsem na reportáži zažil. Měl pravdu, není! Ani název „Kozel zahradníkem“ by nebyl úplně trefný - sice mám bradku, ale zelí se na zdejší škole pěstuje jen okrasné...

okrasné zelí

Tak teď k tomu nejzajímavějšímu...

Můj první věnec

Teď se konečně dostáváme k té fotoreportáži. Když kliknete na následující fotogalerii, zobrazí se vám můj heroický výkon při výrobě prvního dušičkového věnce...

FOTOGALERIE 13 snímků: Výroba dušičkového věnce

Věnec byl hotov a já se pomalu se zahradnickou školou loučil.

„Tak co, Renato, je to aspoň na dvojku?“
„J
e to moc pěkný věnec. Ale já bych ho ozdobila jinak...“
„No, mně se líbí spíš tlumené barvy, aby to nebylo moc strakatý.
„Hele, tu dvojku sis dal sám, myslím, že se ti povedl.“

Tak možná, kdybych nechal známkovat mistrovou, dostal bych i za jedna mínus. Jinak výroba mi trvala asi dvě hodiny, což je horní hranice normy, kterou na výrobu takového věnce mají učnice při závěrečné zkoušce. Vzhledem k tomu, že se pak na hřbitově na Olšanech prodá za 150 korun, tak to moc dobrý kšeft není, ale už v průběhu vázání jsem se od holek dozvěděl, že jim věnec zabere tak půl hodiny. Klobouk dolů, to bych asi nestihl.

Původně jsem chtěl dát hotový věnec jako cenu do nějaké soutěže tady v magazínu, ale nakonec se mi to rozleželo a donesl jsem ho mamince, když už se mnou na reportáž nemohla jít. Měla z něj velkou radost a říkala, že ho o dušičkách odnese dědovi na hrob.

vánoční hvězdy už se pomaličku vybarvují

  • Článek vznikl ve spolupráci se Střední odbornou školou stavební a zahradnickou v Praze 9: www.skolajarov.cz

Kam dál?

Reklama