Navštivte s dětmi Barrandovský fundus. Obsahuje zhruba tři sta tisíc kostýmů a rekvizit od gotiky až po současnost, nudit se určitě nebudete!

Barrandov má osmdesátiletou tradici a historii a zhruba padesát let se tu hromadí kostýmy. Nic se tu nelikviduje a nevyhazuje, věci se opravují a udržují. Je škoda kostýmy schovávat v depozitářích, tak vznikl nápad pořádat vnitřní i venkovní expozice, ať už u nás, nebo v zahraničí, na hradech, zámcích, v galeriích atd. „Zároveň chceme návštěvníky přilákat i sem, aby viděli zázemí, kde se kostýmy tvoří, kde a jak vznikly a jak probíhá výroba dneska. Chtěli jsme využít toho, co tu je, co nechceme vyhodit, a předat to dál,“ říká manažer marketingu Jan Hlubek.

fundus

Kostýmy z filmu Ať žijí duchové.

Zhruba před pěti lety se rozhodlo, že ve spolupráci s Ministerstvem kultury se část kostýmů začlení do sbírky kulturního dědictví ČR. Proto tu třeba svatební šaty Popelky už nenajdete.

fundus

Šaty princezny Eleny z pohádky Pták ohnivák.

„Zhruba od loňského roku pořádáme vždy první sobotu v měsíci komentované prohlídky, první začíná v deset a poslední ve tři. Trvá zhruba jednu hodinu. Je však nutné rezervovat si místo,“ doplňuje Hlubek.

fundus

Kostýmy z Dívky na koštěti.

Fundus bude bavit určitě i děti, protože jak vidíte na fotkách, pořadatelé mysleli hlavně na ně. S námi prohlídku absolvovalo pár dětí a rozhodně se nenudily. Nejdříve nás čekala prohlídka skladu kostýmů z období gotiky. Tady jsme viděli kostýmy z klasických pohádek o princeznách a z historických filmů.

fundus

Pak nás čekal sklad vojny. Tady se bohužel nesmělo fotit kvůli kostýmům s hákovými kříži. Vidět jsme tu mohli všemožné policejní a válečné uniformy, kostýmy z filmů Tmavomodrý svět, Lidice, Habermannův mlýn a Nebeští jezdci. Kvůli možnému zneužívání se tyhle kostýmy půjčují jen prověřeným firmám, soukromníkům téměř vůbec.

fundus

Následoval sklad od 40. let po současnost. Tady si půjčovala kostýmy i kapela Nightwork na natáčení klipu Tepláková souprava.

fundus

fundus

fundus

šaty z filmu Starci na chmelu

fundus

kostým Karla Rodena z filmu Habermannův mlýn

fundus

sklad dvaceti tisíc párů bot

Pak nás čekal sklad renesance, baroka a rokoka, kde nám sehrály scénku skupiny historického šermu Taurus a Alotrium. Viděli jsme kostýmy z filmů Císařův pekař, Pekařův císař, Cirkus Humberto, Dobrý voják Švejk a další.

fundus

fundus

kostým pana Taua

fundus

Krakonoš

Ve vlásenkářské dílně jsme viděli paruky Princezny ze mlejna, Emílie Vašáryové z Postřižin nebo Ozzáka z Comebacku. Devadesát procent paruk se vyrábí z pravých vlasů.

fundus

Následoval sklad dobových kostýmů, kde byly k vidění kostýmy z pohádek i historických filmů, nebo třeba z muzikálu Monte Cristo.

fundus

fundus

patnáctikilové šaty, jejichž výroba trvala dvě stě hodin

No a nakonec nás čekala pohádková místnost. Tady jsou k vidění kostýmy z legendární Popelky, kterou ztvárnila Libuška Šafránková.

fundus

fundus

A na co se můžete těšit příště? První prosincovou sobotu tady bude Mikulášská pro rodiny s dětmi. Nebude přímo ve Fundusu, ale v jednom z ateliérů. Těšit se můžete na dětskou diskotéku, pohádkové bytosti, soutěže, děti si budou moct odnést mikulášskou nadílku, potkají se s Čertem, Mikulášem a Andělem. Kapacita je zhruba dvě stě až tři sta lidí, tak si místo rezervujte co nejdříve. Téma akce bude pochopitelně inspirované nejpopulárnějšími předvánočními pohádkami, především S čerty nejsou žerty. Vstupné je 120 Kč / dítě (v ceně je i nadílka) a 80 Kč / dospělý. Rezervace přijímáme na prohlídky@barrandov.cz a vstupenky je možné koupit už předem na recepci v hlavní budově studií na Kříženeckého náměstí 322/5. Prostřednictvím této akce chceme lidem ukázat, že se koncept fundusu trochu změní. Chceme, aby tu vznikla stálá expozice, především zaměřená na Popelku. Rádi bychom z toho udělali spíš takový showroom, jednou za čas by se sem lidé v určitou hodinu přišli podívat. Ale všechno je teprve v přípravách,“ vysvětluje Hlubek.

fundus

Prohlídky jsou k dispozici i větším skupinám, školám a zájezdům. Kostýmy si tu můžete také půjčit. Výroba renesančního kostýmu stojí kolem sto tisíc, tudíž se od té ceny odvíjí i cena půjčovného. Barrandovské kostýmy jsou mnohem kvalitněji vyrobené než třeba divadelní kostýmy, které nabízejí v klasických půjčovnách.

Některé soboty pořádá Fundus i speciální akci, kdy si můžete některé kostýmy obléct a vyfotit se v nich. „Fotokostymérna je vždy součástí doplňkového programu komentovaných prohlídek pro veřejnost, současně ji nabízíme i v rámci jiných našich marketingových aktivit (nedávno například na halloweenské akci v Malostranské besedě či právě minulý víkend v rámci doprovodného programu Pražského divadelního festivalu německého jazyka, jenž se zčásti koná právě u nás v ateliérech),“ uzavírá Hlubek. Barrandovský fundus vám vřele doporučuji! Rezervace na e.mailu prohlidky@barrandov.cz.
Více informací na www.barrandov.cz nebo na facebooku.

Reklama