Domácnost

Formy na lité svíčky

Lití svíček je jedna z velice jednoduchých technik, a když jsme ji zkoušeli, omezili jsme se na použití doma lehce dostupných jednorázových forem - trubiček z lepenky. Další variantou byla sklenička, ze které vyšla svíčka krásně hladká.    

Co ještě můžeme použít? Prakticky všechno, z čeho pak svíčku vyklopíme nebo v čem můžeme nechat parafín dohořet: skořápky ořechů, kalíšky, skleničky nejrůznějších tvarů nebo formičky na cukroví, které umístíme do písku. To ale pořád nejsou ty pěkné svíčky v nejrůznějších tvarech, které vídáme na pultech obchodů a na stáncích.

Jak si tedy můžeme vyrobit takovou svíčku, která by měla tvar podle našich představ?

Nejprve si musíme uvědomit, že tvar svíčky musí být jednoduchý, a navrhnout si model - ideálně z plastelíny. Není drahá a dobře se s ní pracuje. Tvar budoucí svíčky musí být takový, aby šel dobře vyklopit z půlené formy - pro začátek jsem vybrala hruštičku s jedním lístkem.

Protože forma bude půlená, musíme rozpůlit i plastelínový model - a nejlépe se to udělá ostrým nožem. Plastelínu nemůžeme půlit za tepla, to bychom si tvar modelu poškodili, musíme ji umístit do ledničky - ideálně na hodinu nebo i déle. Pak ji lehce rozřízneme na dvě poloviny.

Obě poloviny modelu přiložíme proti sobě tak, aby přiléhaly těsně na sebe. Když použijete průhlednou podložku do sešitu, pomohou vám jednak linky, jednak si ji můžete lehce prosvítit, a tím zajistit, aby výsledná svíčka neměla nikde nepravidelné tvary. Pak model i s podložkou umístíme do kalíšku od jogurtu a zalijeme sádrou.

Po zatuhnutí sádry vyndáme formu z kalíšku, vyškrábneme zevnitř plastelínu a vytřeme vnitřek formy separátorem - stačí lak nebo lepidlo na découpage, pokud chcete používat ceresin, je dobře použít lak, který snese vyšší teplotu - například vypalovací.

Na dno kalíšku upevníme knot, který jsme předtím protáhli horkým parafínem, aby držel pěkně zpříma, formu slepíme troškou plastelíny, vrátíme zpátky do kalíšku a můžeme nalévat parafín. Nezapomeňte, že je zapotřebí během odlévání několikrát dolít parafín tak, aby nevadilo smršťování během tuhnutí.

Při vyklápění svíčky vydržíme, dokud nebude opravdu studená, jinak bychom ji zaručeně zdeformovali.

Další podobné návody můžete najít na serveru  www.gar.cz/svicky.

 

           
   
12.12.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. [13] MartinaC [*]

  dobrej napad diky

  superkarma: 0 12.12.2006, 09:50:09
 2. avatar
  [12] pajda [*]

  lucka_p: máme ho v nabídce skoro všechny - od Týny přes mně až po Majku, která se tady občas objevuje...

  superkarma: 0 14.12.2003, 12:11:05
 3. avatar
  [9] Susina [*]

  Arkáda: to mi připomíná, že mám doma ještě dvě balení svíčkového gelu.. tak o vánocích šup vyrábět svíčky.. dík za připomenutí

  superkarma: 0 12.12.2003, 11:23:46
 4. avatar
  [8] Susina [*]

  pajda: já vím, ale vzhledem k šíři mých výtvarných zájmů (což je, pravda, i tvůj případ, viď) a pracovnímu vytížení nepředpokládám, že bych těch svíček vyrobila víc než jen pár a stejně bych se vrátila ke stejně efektním, ale míň časově náročným aktivitám..

  superkarma: 0 12.12.2003, 11:22:45
 5. avatar
  [7] pajda [*]

  Susina: výhoda je, že forma ti vydrží na x odlití - a máš něco atypického...Lukoprenová forma je ještě lep=ší, ale vyjde dráž a dlouho trvá.

  superkarma: 0 12.12.2003, 11:20:56
 6. avatar
  [4] Susina [*]

  Asi by se mi to povedlo, ale zabere to tolik času, že se radši vrhnu na zdobení svíček už hotových - koupila jsem teď barvu v lahvičce na svíčky, bílou, a když jsem udělala sněhové vločky na vínovou svíčku, vypadá to moc hezky. A jeden minidáreček je na světě.

  superkarma: 0 12.12.2003, 09:39:50
 7. avatar
  [3] Žábina [*]

  Taky by se mi to určitě nepovedlo...nechám to raději na profesionálech....

  superkarma: 0 12.12.2003, 09:18:24
 8. avatar
  [2] Dašenka [*]

  Aja:A jak? Poděl se!

  superkarma: 0 12.12.2003, 09:02:51
 9. avatar
  [1] Aja [*]

  Svíčky jsem už lila, ale teda nic moc...Nakonec jsem je zase roztavila, protože nějak se jim nechtělo hořet. Maluju tím teď ubrusy a trika...

  superkarma: 0 12.12.2003, 08:39:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme