Zdraví

Formujte postavu do plavek. V plavkách!

Běh je na vás moc náročný, do fitka se příliš nehrnete a skupinové lekce nejsou nic pro vás? Tak co takhle zkusit plavání? Plusových bodů, proč se do tohoto sportu pustit, je hned několik!

Říká se, že plavání je jednou z nejzdravějších aerobních pohybových aktivit vůbec. Zatížíte u něj rovnoměrně svaly na celém těle, přitom nepřetížíte určité svalové skupiny na úkor jiných, má vynikající vliv na celý aparát, srdce, oběhový systém i dýchací orgány. Navíc rozvíjí vytrvalost celého těla. Plavání je přesně ta aktivita, která se doporučuje i lidem v pokročilém věku, lidem s nadváhou nebo s kloubními problémy. A co je k tomu potřeba? Plavky a to nejdůležitější – správnou techniku plaveckého stylu.

plavky

Plavejte správně a bez chyb

Zapomeňte na plavání ve stylu „paní radová“, tedy „výletní“ tempo s hlavou nad vodou. Základní podmínkou k tomu, aby bylo plavání pro tělo přínosné, je vyvarování se hrubých chyb. Jaké to jsou?

 • plavání s hlavou nad hladinou (přetěžuje krční páteř a šíjové svalstvo)
 • asymetrické pohyby nohou u plaveckého stylu prsa (přetěžování bederní páteře)
 • špatné dýchání

Nezaměřujte se proto při plaveckém tréninku na výkon, ale na techniku. V tom nejlepším případě se doporučuje požádat o radu trenéra nebo alespoň technicky zdatnějšího plavce.

Kraul, prsa, znak

Nejčastěji se setkáte se styly, jako je kraul, prsa a znak. A každý z jmenovaných, tělu prospívá trochu jinak. Společné mají jedno – polohu hlavy. Ta by se neměla příliš předklánět, zaklánět, naopak by se měla co nejvíce vytahovat z těla. Testem pro vás může být splývání.

 • kraul – nejrychlejší plavecký styl. Technika, při níž se nadechujete při vytáčení hlavy doprava nebo doleva. Dýchá se nejčastěji při každém druhém až třetím tempu rukama. Pohyb nohou nevychází z kolenou, ale z kyčlí.
 • prsa – nejoblíbenější plavecký styl. Pozitivně působí na pohybový aparát teprve, když začneme vydechovat do vody, správně splývat a natahovat se. Při plavání prsou s hlavou stále nad hladinou je bederní páteř nadměrně prohnutá (je v tzv. hyperlordóze). Výrazně jsou také namáhány šíjové svaly. Namísto úlevy vás krční páteř může naopak začít bolet. Chcete-li si zlepšit vytrvalost, je tento styl tím pravým.
 • znak – nejzdravější plavecký styl. Poloha na zádech pomáhá vyrovnávat vady, způsobené nesprávným držením těla. Pravidla pohybu nohou jsou stejná jako u kraulu.

plavky

Jak začít?

Pokud se do plavání vrhnete po hlavě a bude vás to bavit, věřte, že bude vaše tělo posílené, vy si skvěle vyčistíte hlavu a protáhnete svalstvo. A na co dál myslet?

 • optimální teplota vody by měla být mezi 26-28 ºC
 • v začátcích zvolte volné tempo a nezapomínejte odpočívat
 • trénujte alespoň dvakrát týdně
 • dejte si za cíl plavat ze začátku minimálně 10 minut v kuse, pak intervaly prodlužujte
 • trénujte splývání
 • kraulové nebo znakové nohy můžete trénovat s destičkou

Také si přečtěte:

   
16.05.2017 - Zdraví - autor: Marie Cicvárek Fléglová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] AmeA [*]

  Chodím plavat a je to velmi supr i v mém věku Sml16

  superkarma: 0 16.05.2017, 21:52:18
 2. [2] Milca97 [*]

  plavání je super, ale bazény většinou studené

  superkarma: 0 16.05.2017, 15:34:48
 3. [1] bobani [*]

  podnětné

  superkarma: 0 16.05.2017, 09:49:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme