.

Folklor, festivaly, vinobraní i přírodní unikáty. To vše a mnohem více nabízí Slovácko

Cestování

Folklor, festivaly, vinobraní i přírodní unikáty. To vše a mnohem více nabízí Slovácko

Slovácko, to jsou krásy Pálavy, Chřibů, Bílých Karpat. Je to majestát zámků v Lednici, Mikulově nebo Bojkovicích či pevnost hradů Buchlova a Malenovic. Jsou to velkomoravská hradiska Starého Města, Mikulčic či Pohanska i poutní místa Velehrad nebo Žarošice. Je také domovem řady unikátních kulturních a technických památek. Ne náhodou se vloni stalo Slovácko držitelem titulu destinace nejvyšší kvality EDEN 2011 (European Destinations of ExcelleNce) za Českou republiku. Disponuje totiž komplexní nabídkou služeb pro všechny věkové skupiny, pestrostí nabízených zážitků a vlídnou pohostinností.

 

Bile_Karpaty

Jízda králů

Žádný výletník by si neměl nechat ujít tradiční Jízdu králů, která se loni dostala na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Známá lidová tradice, kterou dodržovali ještě v polovině dvacátého století v přibližně 60 obcích, se nyní koná již pouze na čtyřech místech: v Hluku, Kunovicích, Skoronicích a ve Vlčnově. Ústřední postavou Jízdy králů je král, což má být podle tradice panic. Král jede na bílém koni přestrojen v ženském šatu, s tváří zakrytou pentlemi a růží v ústech na důkaz mlčenlivosti. Po straně má pobočníky s tasenými šavlemi, jejichž úkolem je svého vyvoleného chránit. Po cestě „legrúti“, členové královy družiny, vyvolávají oslavné verše a žádají přihlížející vtipnými zvoláními o drobné finanční příspěvky „na chudobného krála“.

jizda_kralu_Vlcnov

Nejpopulárnější je Jízda králů ve Vlčnově, která se může pochlubit dvousetletou tradicí. Koná se každoročně poslední víkend v květnu a tisíce návštěvníků si mohou užít slavnostní atmosféru a bohatý doprovodný program. Samotný průvod a hlavní slavnost jsou na pořadu v neděli, nicméně po oba dny to ve Vlčnově žije - koncerty dechových hudeb i cimbálek z celého regionu ale i Slovenska, vystoupením krojových souborů, jarmarkem s nabídkou řemeslných lidových výrobků a ochutnávkou místních specialit. Milovníky slivovice jistě potěší zdejší Muzeum lidových pálenic, které seznamuje příchozí s podobou podomácké výroby ovocných destilátů. Osobní kontakt a bezprostřední zážitek z poznání velkolepého svátku slováckého folkloru je jedinečný, snad každý návštěvník je uchvácen hrou barev a emocí.

Letos si můžete tuto výjimečnou lidovou slavnost užít naživo v Kunovicích 18. - 20. 5., ve Vlčnově pak 25. - 27. 5.2012. Podrobnosti naleznete na www.slovacko.cz nebo na stránkách obou obcí.

Co dále na Slovácku neopominout?

velke_pavlovice_rozhledna

Kde jinde proniknout do tajů moravského vinařství než právě na Slovácku. Téměř u každé obce se rozprostírá vinice, ve zdejších bohatě zásobených vinných sklepech lze okoštovat místní lahodné moky s nezaměnitelným charakterem. Nejrozšířenějšími bílými odrůdami jsou Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Müller-Thurgau, z červených je to především Frankovka či Svatovavřinecké. Mnohé z vinařských staveb jsou architektonickým skvostem, zmiňme barokní sklepy v Pavlově, templářské sklepy v Čejkovicích či zajímavý vinohradnický areál ve strážnickém skanzenu. O vinařství se rovněž dozvíte v muzejních expozicích v Mikulově či v rozsáhlé vinotéce ve Valticích. Nezapomeňte si naplánovat výlet přímo v období, kdy se konají místní slavnosti jako je zářijové vinobraní, místní košty či „zarážání hory“, zajímavé akce probíhají v regionu po většinu roku.

Vrbice_cyklistika

Turistický tip: spojte příjemný degustační zážitek s cykloturistikou a projeďte se některou z četných vinařských stezek. Pod hlavičkou projektu Moravské vinařské stezky, do kterého se zapojilo na 280 vinařských obcí, čeká na návštěvníky regionu 1 200 km dlouhá síť vinařských cyklostezek. Ta nejdelší tzv. Moravská vinná stezka spojující Uherské Hradiště se Znojmem měří 280 km a je páteřní stezkou protínající sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Více na www.stezky.cz

Sportovní i turistické příležitosti

Pokud se rádi touláte přírodou pěšky nebo na kole, na Slovácku najdete stovky kilometrů krásných tras. Od lehkého výletu kolem vody, vhodného pro celou rodinu, přes projížďku vinicemi až po sport, kdy si můžete dát například s partou kamarádů pořádně do těla v chřibských lesích. Netradiční pohled na Slovácko, návštěvu romantických zákoutí, pohodovou plavbu a nové zážitky nabízí Baťův kanál.

Batuv_kanal

Turistický tip: Poznejte kouzlo Slovácka z vodní hladiny - vyberte si některou výletní plavbu na velké lodi nebo si zapůjčte menší člun či vlastní hausbót pro plavbu po vlastní ose. K dispozici je celkem 15 půjčoven s různými typy plavidel (např. lodě pro 4-5 osob, ale i větší s kapacitou 8 či 12 osob).
Baťův kanál, unikátní technická památka vystavěná v letech 1934-1938 o délce cca 53 km, v současné době slouží pro rekreační plavbu od Otrokovic až do Skalice. Některé úseky kanálu vedou řekou Moravou a místy uměle vyhloubenými kanálovými úseky, rozdíl vodní hladiny vyrovnává 13 zdymadel.

Kulturní nabídka Slovácka

Poznávat rozmanitou kulturní nabídku Slovácka lze mnoha způsoby. Záběr muzeí a expozic je velmi široký - k zvláštnostem patří skanzen ve Strážnici, větrný mlýn v Kuželově, letecké muzeum v Kunovicích či muzeum obuvi ve Zlíně. Se způsobem života místních obyvatel se seznámíte ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Pro mnohé návštěvníky je Slovácko synonymem folklóru a živých lidových tradic. Jednou z nich je i řemeslná výroba. V řemeslných dílnách či na tradičních jarmarcích máte možnost shlédnout její ukázky - malovaná keramika, vyškrabované kraslice, figurky z kukuřičného šustí, modrotisk, paličkované krajky a mnoho dalších. Můžete nejenom vidět, co dokáží šikovné ruce řemeslníků, ale i prověřit svůj um.

Turistický tip: Neopomeňte navštívit Lednicko-valtický areál - jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Lze obdivovat nejen zámky a menší historické objekty, tzv. salety, ale také největší evropský zámecký park, který lze přehlédnout v celé kráse z vrcholu 60metrového minaretu.


O projektu EDEN (European Destinations of ExcelleNce)

Projekt Evropské komise vyhlašovaný od roku 2006 zaměřený na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Prostřednictvím národních soutěží se hledají excelentní evropské destinace, které se vyznačují svou jedinečností, kombinují nevšední přírodní a kulturní krásu s nabídkou atraktivních služeb pro všechny skupiny návštěvníků a díky tomu zprostředkovávají výjimečné a neotřelé zážitky. Soutěž se vyhlašuje každý rok na specifické téma s cílem zviditelnit méně známé evropské regiony a upozornit na jejich kouzlo a unikátní rysy - v dané zemi ale i za hranicemi. Česká republika se soutěže účastní od roku 2009 a jejím garantem je agentura CzechTourism.

Vítězové jednotlivých ročníků:
2009 - téma Cestovní ruch a chráněná území - České Švýcarsko
2010 - téma Voda - turistický cíl - Bystřicko
2011 - téma Obnova hmotného dědictví - Slovácko

Zdroj: tisková zpráva CzechTourism, zdroj foto EDEN

   
17.04.2012 - Doma - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [28] RosaGloriaDei [*]

  free — #26 jak si tu tak klikám kvůli krémům, sklouzlo mi oko do diskuze :-) jestli myslíš tu Jízdu, jak tu naši skvělí souboráci zajali při průvodu "krála", tak to tenkrát fakt přehnali (můj muž u toho samozřejmě nemohl chybět)

  superkarma: 0 28.04.2012, 14:50:46
 2. [27] free [*]

  A jinak.. až k nám pojedete, dejte mi vědět, provedu vás.

  superkarma: 0 19.04.2012, 22:02:15
 3. [26] free [*]

  peetrax — #25    Malenovice jsou mezi Zlínem a Otrokovicemi.

  Mě se zas líbí vyzvedávaná Jízda králu ve Vlčnově.  Dělá se ještě ve více vesnicích POcházím ze Skoronic a tam má taky silnou tradici. Jenomže není každý rok ale jenom při slavnostních příležitostech a jednou za čtyři roky v Kyjově na Slováckém roku.  Jak řekla dcera, kterou jako brigádnici v informační kanceláři, že by ani nechtěla, aby ta naše byla takto veřejně známá  je naše v domácím prostředí. A Kyjov toto domácí prostředí taky dokáže vytvořit. Jinak jednou jsme ji vyjeli dělat do Strážnice na festival a byl to trapas.... jako nevítaní hosté.

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #28
  superkarma: 0 19.04.2012, 22:01:28
 4. avatar
  [25] peetrax [*]

  Jsem z Hanáckého Slovácka, je tu fakt krásně, ale vždycky se u takových článků zastydím, že jsem ještě všechna zajímavá místa regionu nenavštívila. A ani nevím, kde jsou Malenovice...

  1. na komentář reaguje free — #26
  superkarma: 0 17.04.2012, 21:10:12
 5. avatar
  [24] ladouch [*]

  Byla jsem tam několikrát a je tam krásně a příjemní lidé.Sml22Sml22

  superkarma: 0 17.04.2012, 21:09:08
 6. [23] jukl [*]

  Moravu mám ráda

  superkarma: 0 17.04.2012, 20:02:13
 7. avatar
  [22] Kytinkak [*]

  může tam být krásně

  superkarma: 0 17.04.2012, 18:04:35
 8. avatar
  [21] capkova [*]

  Znám z TV ale jednou se tam podívám.

  superkarma: 0 17.04.2012, 17:51:26
 9. [20] kocicih [*]

  dobrý tip na výlet

  superkarma: 0 17.04.2012, 17:32:26
 10. [19] PEPI11 [*]

  kobližka — #14 Folklor mám taky ráda. Slovácké písničky, Jožku Černého -Za tu horu za vysoku - tu mám nejradši Jinak Slovácko je krásná příroda, ty původní domečky, zahrádky, všechno je tam pěknéSml16

  superkarma: 0 17.04.2012, 17:16:45
 11. avatar
  [18] saruz [*]

  Do Mikulova jezdíme pravidelně na vinobraní, je tam vždy moc krásně.

  superkarma: 0 17.04.2012, 16:25:59
 12. [17] Trefa [*]

  Trefa:jeste vam doporucim vylet po rece lodi,po Batovem kanalu,velice pekny vylet.vinobrani znam jen z vypraveni,jeste jsem tam nebyla.

  superkarma: 0 17.04.2012, 16:15:27
 13. [16] alice72 [*]

  Jo holky a taky mrkněte na obec Starý Hrozenkov a červencové Kopaničářské slavnosti a  začátkem září dělají dožínky.Sml67Sml59

  superkarma: 0 17.04.2012, 16:00:13
 14. [15] jithule [*]

  já zase do vinného sklípku bych šla hned

  superkarma: 0 17.04.2012, 13:38:53
 15. avatar
  [14] kobližka [*]

  Jo,folklór,to je moje srdcová záležitost.Vinný sklípek a kola bych oželela,ale na foklór bych šla hned.

  1. na komentář reaguje PEPI11 — #19
  superkarma: 0 17.04.2012, 13:04:16
 16. avatar
  [13] RosaGloriaDei [*]

  helča 65 — #5 a MFF ve Strážnici - poslední celý červnový víkend v roce (od pátku do neděle)

  superkarma: 0 17.04.2012, 12:15:43
 17. avatar
  [12] RosaGloriaDei [*]

  magic11 — #8 minimálně část trasy se dá absolvovat na lodi i s koly, kdyby vás už náhodou rozbolely zadečky a přestalo se chtít šlapat do pedálů :-)

  superkarma: 0 17.04.2012, 12:13:41
 18. avatar
  [11] hubajda [*]

  u nas mame take vinobrani

  superkarma: 0 17.04.2012, 11:28:46
 19. avatar
  [10] Jindriska8 [*]

  Krásné pozvánky,brala bych Čejkovice a Mikulov.Sml22

  superkarma: 0 17.04.2012, 10:55:09
 20. avatar
  [9] carmi [*]

  lacetka — #3 Díky za hezký tip. Chceme se letos v létě trochu toulat po vlasti, tam bysme fakt mohli zajet. Slovácko se mi vždycky líbilo, je to nádherný kraj!

  superkarma: 0 17.04.2012, 10:42:48
 21. [8] magic11 [*]

  Chystáme se na kola kolem Baťova kanálu za 14 dní, tak snad vyjde počasí Sml67

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #12
  superkarma: 0 17.04.2012, 09:18:44
 22. avatar
  [7] ekleinovka [*]

  Folklor bych take rada videla zive,ne jen v tv

  superkarma: 0 17.04.2012, 08:51:55
 23. [6] Roland [*]

  Ukázku z jízdy králů ukazují každý rok v TV ve  zprávách. Musí být moc pěkné.

  superkarma: 0 17.04.2012, 08:37:43
 24. [5] helča 65 [*]

  Sml59A nezapomeňte navštívit Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou v červenci. Sml16

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #13
  superkarma: 0 17.04.2012, 08:04:51
 25. avatar
  [4] lacetka [*]

  lacetka — #3 v srupnu.. Sml28 nojo, asi si ještě chvilku schrupnu Sml79

  superkarma: 0 17.04.2012, 07:55:00
 26. avatar
  [3] lacetka [*]

  Koho zajímá ta tradiční stránka jižní Moravy, dobrý na to je "Slovácký rok v Kyjově", nejstarší folklórní festival v Česku  http://www.slovackyrok.cz/

  Má to jediný zádrhel - tato akce se koná jednou za 4 roky, a byla naposled právě vloni v srupnu.

  Ale v menším se totéž dá vidět na každoročních letních Kyjovských slavnostech, dožínkách (letos 12.8.2012) nebo na podzim na Martinských hodech (9. - 11.11.2012).

  Teďka aktuálně je 30.4. v Kyjově na náměstí stavění májky a 1.6. to potom kácí.

  1. na komentář reaguje lacetka — #4
  2. na komentář reaguje carmi — #9
  superkarma: 0 17.04.2012, 07:52:04
 27. [2] lidicka [*]

  V Lednici je moc hezky,byli jsme tam už několikrát a vždy je na co se dívat.   zámecké zahrady nemaí konkurenciSml22

  superkarma: 0 17.04.2012, 07:51:43
 28. avatar
  [1] HankaPU [*]

  Na Slovácku jsme byli několikrát na výletě a stálo to za to. Hned bych jela zase. Sml57

  superkarma: 0 17.04.2012, 00:58:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme