Flitry byly, jsou a budou efektní. Ty zvláštní malé umělohmotné plošky s kovovým, perleťovým nebo  dokonce holografickým efektem v barvách, na jaké si jen pomyslíte, přišité, přitavené nebo prachobyčejně nalepené na úplet, hedvábí či krajku, budou vždycky vítězit tam, kde se žádá lesk, blyštivost a slavnostní záře.
Z flitrových látek se šijí šaty dlouhé i krátké, topy, dokonce jsem viděla i kalhoty. Někdy stačí, aby se použila jen flitrová porta na lem, živůtek nebo okraj výstřihu a hvězdný look je zaručen.

Ale nemyslete si, že flitry jsou nějakým novodobým vynálezem. Ve svých sbírkách mám černou sametovou pelerínu z konce devatenáctého století, zdobenou výšivkou a černými flitry. Na secesních šatech byly flitry celkem běžnou ozdobou.
Obrovké obliby získaly pochopitelně ve dvacátých letech, kde zvláště charlestonkám propůjčovaly váhu a nezaměnitelný pohyb.
Z těch let mám i černý hedvábný top, vyšívaný sekanými korálky a flitry, ve kterém můžu honit vodu i dnes...

...že, moje milá přítelkyně? Tenkrát jsi neměla v čem jít na ples, tak jsme to vyřešily tvými černými kalhotami a mým starým dobrým flitrovým topem. Všichni na tobě mohli oči nechat a nevěřili, že máš na sobě takovou „vykopávku".


Flitry levnějšího ražení však mohou udělat i pěknou neplechu. To jsme měli ještě půjčovnu divadelních kostýmů. Jedna paní se zamilovala do černých tylových šatů zdobených zlatými flitry. Když je vracela, nemohla jsem je poznat. Flity byly spečené do tvrdého chuchvalce a šaty tím pádem v čudu". Tvářila se provinile a vypadlo z ní, že v nich zmokla. Některé flitry holt vodu nesnesou, naboptnají a posléze se úplně rozpustí do jakési beztvaré gelové hmoty.

Tak pozor, milé dámy, až si přinesete domů nějakou flitrovou parádu, udělejte si před praním raději malou zkoušku, ať nespláčete nad výdělkem. Nebo spíš nad prodělkem.

Co vy a flitry?
Líbí se vám?
Které nejvíc?
Vzala byste si na sebe flitrové šaty?
Máte alespoň něco zdobeného flitry?
Nebo je vám tahle móda protivná?

Reklama