V rodině čtenářky Petry jsou dva psi. Jedním z nich je cane corso Goliáš - veselý pes, co má rád svůj klid. Přečíst si o něm můžete v pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz...

Země původu: Itálie
Použití: hlídací pes, obranář, policejní pes a stopař

Klasifikace podle FCI:Cane Corso

 • Skupina 2, pinčové a knírači, molossové, švýcarští horští a salašničtí psi
 • Podskupina 2.2, psi molosského typu, horští psi
 • Bez zkoušek z výkonu
 • Celý standard FCI: Cane Corso (klikni)

Velikost (kohoutková výška s tolerancí +/- 2 cm):

 • Psi: 64 až 68 cm
 • Fenky: 60 až 64 cm

Hmotnost:

 • Psi: 45 až  50 kg
 • Fenky: 40 až 45 kg

Dožívá se: průměrně 12 až 13 let

Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Cane Corso je přímým potomkem starých římských molossů. Dříve se vyskytoval na celém území Itálie, v posledních letech se však uchoval především v Apulii a v přilehlých jihoitalských provinciích. Jeho jméno je odvozeno od latinského výrazu „cohors“, což znamená ochránce a strážce domu, dvoru a pozemků.

Vzhled psa a důležité proporce...

Cane Corso

Cane Corso je středně velký až velký pes. Robustní, silný a mohutně stavěný, přesto elegantní. Jeho jasné linie tvoří jeho plasticky vystupující svaly.

Důležité je:

 • Formát psa je poněkud obdélníkový (délka poněkud přesahuje výšku).
 • Délka hlavy dosahuje 36% kohoutkové výšky.

Povaha plemene...

Vyplývá z jeho historie: Jde o ochránce majetku, rodiny a domácích zvířat. V minulosti se používal ke strážení stád a lovu velké zvěře.

Jak o Cane Corso pečovat...

Vzhledem k velikosti a mohutnosti psa je u tohoto plemene kladen důraz na kvalitní krmivo v odpovídajícím množství, a to zvláště ve štěněčím věku, kdy se vyvíjí kostra. Ovšem pozor, toto plemeno si neumí říct při jídle „Dost!“, takže zde musí být zodpovědný pán, který bude mít to srdce mlsné štěně nepřekrmovat.

Cane Corso můžete chovat v bytě i kotci, ale je potřeba věnovat mu dostatek pozornosti, kterou potřebuje. Je to pes, který miluje svou rodinu a za pánovo pohlazení je ochotný udělat cokoli. Proto i výchova psa musí být klidná a přátelská, ale důsledná.

Slovo čtenářky Petry - paničky cane corsa Goliáše

Štěňátko plemene Cane Corso jsem si vyhlédla na internetu. Už jsme jednoho psa (maďarského ohaře, se kterým jsem vás již seznámila) měli a druhého ani nechtěli - tedy spíš moji rodiče druhého nechtěli - v té době jsem ještě bydlela doma... Když jsem ale na obrázku to stříbrné modrooké klubíčko, o kterém paní chovatelka psala, že je poslední, uviděla, neodolala jsem!

cane corso Goliáš

Předtím jsem o tomto plemenu nikdy neslyšela a první zástupce této rasy, kterého jsem viděla, byla až maminka našeho Goliáše. Toho nyní máme přes 3 roky a stále nás něčím překvapuje. Vzhledem k tomu, že už jsme jednoho psa měli, s Goliášem už jsme na cvičák chodit nemuseli, protože se od toho staršího všechno naučil. Stejně jako Bart chodí bez vodítka, poslouchá na slovo. Je bezkonfliktní jak vůči lidem, tak vůči ostatním psům.

Goliáš

O Cane Corso se říká, že jsou to velmi vyrovnaní psi, ale to o tom našem moc neplatí. Už jako malý se bál lidí a jeho nedůvěra stále trvá. Na neznámé věci nebo na „divné“ lidi často štěká. Vzhledem k jeho velikosti a vzhledu to není nic příjemného. Goliáš byl velmi netypické štěně. S ostatními psy si moc nehrál a doma taky spíš jen ležel a odpočíval. Rozhodně to nebylo hyperaktivní vše ničící štěně. Mazlení a jakýkoli jiný kontakt s námi taky moc nevyhledával. To se ovšem v posledním roce výrazně změnilo a teď chce být furt drbán a s někým v těsné blízkosti. Jinak je to veselý pes, který má rád svůj klid. Jiných psů si v podstatě nevšímá a do boje se pouští, jen pokud je on nebo jeho starší „brácha“ napaden. Sám konflikt většinou nevyvolává. Je to takový náš flegmatik milující svou rodinu, ale k cizím lidem nedůvěřivý!

 • O Goliášově „bráchovi“ si můžete přečíst zde: Bart (klikni)

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama