Zdraví

Flašku! Království za flašku!

S lázněmi mám mnoho zajímavých zážitků. Ne, že bych se nořila do rašeliny nebo tak něco, nesnáším, když na mě někdo chytne, natož aby mě patlal nějakým svinstvem po celém povrchu, ale svého času nějaký mladý intelektuál z rodiny vymyslel, že naše starce každoročně někam vytáhneme, aby kouřili na čerstvém vzduchu, protáhli si zkrácené šlachy a našli jiná témata k hovoru než seriály nebo ťuťu ňuňu pejsánek pani Vomáčkové.

Nu což, takto jsem zažila Luhačovice, Jeseník, Karlovu Studánku a Velké Losiny. Kdo zná Jeseníky, ví, že je to jeden velký Vystrkov s dopravním spojením typu jeden autobus ráno tam, druhý večer zpátky. Takže jsem z Losin vyrazila na Červenohorské sedlo - asi v šest ráno, něco dalšího jelo v poledne - že to vezmu po hřebenu na Ramzovou nebo někam dál (podle sil, počasí a nálady) a zpátky se nějak vrátím. Takže jsem celý den tlapkala, ve tři jsem byla v Ramzové, shodou okolností mi za deset minut jel rychlík plzeňák do Hanušovic... z Hanušovic pak do Šumperka a v Šumperku jsem měla hodinu a půl času na další vláček do Losin.

A volala matka. Že babička prudí, druhá babička prudí taky, děda trucuje, teta je naštvaná, protože musela jít pěšky, a že ona potřebuje flašku, kterou nejdřív vypije, a tou prázdnou je pak všecky umlátí. Při bližším optání jsem zjistila, že máti rozhodla, že programem dne je čvachtání se v bazénu s termální vodou a že někteří jedinci se odmítali namočit, protože jim to dělá špatně na pleť, někteří jedinci odmítli dojít těch celých pět set metrů od penzionu k lázeňskému zařízení a ostatní se nějak pohádali o to, kdo komu sebral tatranku... to mi stačilo. Znám své blízké a bylo mi jasné, že když moje stoická matka proslavená prohlášeními typu Ať se v těch vajglech utopí vyhrožuje narušením tělesné integrity kohokoli, jde do tuhého.

Jenomže byla sobota odpoledne a v Šumperku. Bylo to před dobou, kdy byl na každé samotě aspoň jeden Lidl nebo Svinstvomarket, takže místní konzum byl prostě zavřený a vlastně bylo všecko prostě zavřené, protože byla sobota odpoledne. Nejdřív jsem se pokoušela najít nějakou periferii, kde by mohla být benzinka, ale v Šumperku nejspíš jezdí na staré holinky nebo mají benzinky někde daleko za humny, prostě mě to po ujití asi pěti kilometrů přestalo bavit a soustředila jsem se na centrum města, že třeba najdu nějakou putyku. Ale ani putyky nebylo. Asi jsou na tom Sudety tak špatně, že tam lidi už ani nechlastají, co já vim. Když už jsem se vracela na nádraží s tím, že máti má smůlu, našla jsem jakousi cukrárnu. Plna zoufalství jsem tam vlezla a koupila dvě láhve Vavřince (jak se později ukázalo, velmi kvalitního). Prodavačka si evidentně myslela, že jsem nějaký začínající notorik, ale už mi to bylo vcelku jedno, hlavním úkolem bylo zachránit příčetnost mé jediné matky.

Nakonec to skončilo tak, že z první lahve jsme si udělaly večírek a namazaly tetu tak, že tato odpadla... a s druhou lahví jsme si udělaly aftervečírek, na kterém jsme řádně pomluvily i tetu.
Následující den lázeňský výlet končil. Teta s mámou měsíc nemluvila, protože máma mohla za to, že se teta spálila a že si namohla lýtka, babička s mámou nemluvila, protože proto, a s otcem nemluvila, protože se ji pokusil otrávit (to je na jiný příběh), a protože proto... no, měsíc byli všichni ublížení a pak začali sousedkám vyprávět, jak se měli bezva a jak maj hodný děti, co jsou na ně hodný.
A flaška v Šumperku skončila v rodinné mytologii jako symbol zoufalého poslání.

Gentiana


:-) Jó, bejvávalo. Taky pamatuju dobu, kdy jsem v ještě menším hnízdě hned vedle (Zábřeh) musela v sobotu ráno křepce uhánět do města, abych ještě dostala rohlíky, a aspoň nějaké maso. Ale to se divím, že se starouškům v Losinách nelíbilo. Voda sice smradlavá, ale teploučká...

Soutěž: všechno,

   
01.06.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Lídy [*]

  Moc jsem se u čtení pobavila , ale jinak si celou situaci dovedu dost živě představit - a to by mě smích zaručeně přešel ... Naše rodina by snad nebyla schopná ani společně odjet, takže podobné akce nehrozí. Před 15 roky jsem zorganizovala takovou menší rodinnou "dovolenou" - když si na to dnes s manželem vzpomeneme, oba se osypáváme a víme jistě, že už NIKDY VÍCE!!! (A to jsme se tenkrát ani nemohli "namazat"!)

  superkarma: 0 01.06.2007, 10:05:12
 2. avatar
  [1] beruška2 [*]

  Jo jo, rodinné výlety a dovolené, to je něco... Ne že bych své rodiče a ostatní členy rodiny neměla ráda, dokonce jsem už párkrát byla v pokušení, společnou rodinnou dovolenou zorganizovat, ale zřejmě pud sebezáchovy způsobil, že k tomu naštěstí nikdy nedošlo. Něco mi říká, že by to dopadlo stejně...

  superkarma: 0 01.06.2007, 09:50:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme