Rodina

Firemní školky už nemusí být jen snem

skolka

Malé děti jsou častou překážkou při hledání zaměstnaní. Jednou z možností, kterou mohou zaměstnavatelé poskytnout pro usnadnění kombinace práce a rodiny svým zaměstnancům, je zřízení podnikových jeslí či mateřské školy. Realizace této možnosti je ale v ČR stále velmi vzácná. Možná se ale dočkáme obratu k lepšímu.

Právě teď mohou podniky čerpat 1 až 8 milionů na firemní školku z dotací Evropské unie. Minulý týden byla vyhlášena výzva Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu vzniku firemních školek, podle ní mají možnost čerpat finanční prostředky z fondů EU až do výše 100 % vynaložených nákladů na firemní školku!

Ministerstvo si pro předkládání grantových projektů - Rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce a slaďování pracovního a rodinného života v rámci operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost vyhradilo částku 250 000 000 korun.

Co tato výzva znamená pro společnosti, které chtějí realizovat projekty firemních školek?

„Mimopražské firmy mají nyní jedinečnou příležitost zažádat o dotaci z fondů EU na zřízení a provoz své firemní školky. Z našich zkušeností při přípravě projektů firemních školek ze zdrojů EU můžeme říct, že dotace vystačí na financování cca 2–3 let provozu firemní školky,“ odpovídá Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky.

„Firmám poskytujeme komplexní informační servis a ještě před rozhodnutím firmy, zda budou chtít žádat o dotace, poskytujeme konzultační poradenství, kde firmu seznámíme s výhodami, ale i nevýhodami celého procesu. A samozřejmě doporučíme, zda má smysl o dotace žádat nebo zda je lepší počkat na některou z příštích příležitostí,“ dodává.

„Firmám doporučujeme, aby se do příprav projektu firemní školky pustily co nejdříve, protože termín odevzdání žádostí je již na konci března. Zhruba od září 2010 by již mohl být projekt realizován,“ doplňuje Markéta Hlavicová.

Aktuální informace zveřejňuje občanské sdružení Firemní školky na svých stránkách www.firemni-skolky.cz.

Uvítala byste firemní školku i ve vašem zaměstnání? Jak se vám daří skloubit práci s rodinou?

   
19.01.2010 - Finance a práce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Bambulka1 [*]

  samozřejmě ,uvítala míst je málo

  superkarma: 0 03.02.2010, 08:25:13
 2. avatar
  [20] dazou [*]

  Kuře — #10  myslim ,ze firemni skolky by resinim opravdu byli. ja nastest ipraci po md sehnala jen na 5hodin denne a babicka dela jen do pul 3, takze holky vyzvedavat pri nejhorsim bude moct, ale znam hodne rodin, kde delaji oba u zahranicni firmy( ne u pasu) a maji pracvoni dobu od 7 do nez udelaji co maji, jako manzel. nekdy z prace odejde v16 nedky az v 19, proste podle toho, jak moc se mu toho nakupi. a trend je takovy ,ze uz moc lidi na 6 do prace nechodi. Vim ze ucitelky taky chteji byt doma s rodinou ,ale bohuzel i statni skolky by se meli malinko prizpusobit dnesni pracovni dobe.

  superkarma: 0 20.01.2010, 09:47:15
 3. avatar
  [19] tortora [*]

  wich — #9 já jsem běžně dělala do 17-18hod a manža musí být v práci někdy až do 22Sml80takže u nás by to byl docela velkej problém,no uvidíme,co si najdu za práci,bo mi zrušili firmu na mateřské,naštěstí máme ještě babičku,ale spolíhat se na to fakt nemůžu,chodí 3x týdně do práce a jezdí v 18,30...ale malá školku miluje,ale chodí jen do mikroškolky,ne do klasické,tam mi ji nevzali,stejně tak ráda chodí do dětskýho koustku a musí tam být co nejdýl,jinak by nás zavraždila pohledemSml30Sml30a bude řvát,že ještě nechce odejít

  superkarma: 0 19.01.2010, 20:50:23
 4. avatar
  [18] Kuře [*]

  wich — #16 Tak to je drsný. Když byly děcka menší, tak jsem platila studentku, aby přišla v 6:00 k nám a počkala, až se mrňata vzbudí. Pak jim dala snídani a odvedla je k dědečkovi. Kdybych je měla budit v 5:00, tak bych to asi nezvládla. I když vím, že někdo prostě jinou volbu nemá.

  superkarma: 0 19.01.2010, 18:15:08
 5. avatar
  [17] Bambulka1 [*]

  Určitě bych ji uvítala jsem na rodičovské dovolené 4 rok ted na Mdž mi končí malá má 4 roky ,ale nemám školku strašně ráda bych ,nastoupila do zaměstnání ,ale ve 3 letech jsem dostala výpověd tak mi malou do šěkolky nevzali,mají na to nárok asi jen jiné děti ,ted musím jít na pracák protože nemám nikoho kdo by mi ji hlídal /nemám rodiče/syn by sice mohl ,ale je epileptik a tomu se ji nechat bojím i když má 16 let .Kolikrát mám pocit že školky jsopu jen pro někoho kdo má na sponzorské dary a na nás zbydou jen drahé školky za 5 000 a na tu já bohužel nemám

  superkarma: 0 19.01.2010, 18:09:56
 6. avatar
  [16] wich [*]

  Kuře — #14 Odkládací matky, to je ten správný výraz Sml22 Dřív jsem bydlela hned vedle školky a vždycky jsem litovala ty malé polospící chudáky - vstávala jsem v šest a oni už mazali do školky Sml79

  Něco podobného si teď vymyslela bratrancova žena - při RD si otevřela obchůdek a zneužívá tety - ředitelky MŠ, ta si dvouletého kluka bere každý den s sebou, je ještě malý, takže věčně je u ní v kanclu, což ji zdržuje od práce, režim dětí ještě nezvládá (když si děti hrají, jemu už se chce spát, na vycházkách ho musí nosit). Přitom madam pracuje 9-11, 14-16 a malý musí vstávat v 5 a jezdí domů v 5 odpoledne Sml3 Přivydělávat si při RD, proč ne, ale tohle je pro kluka trošku "hard core" Sml31

  1. na komentář reaguje Kuře — #18
  superkarma: 0 19.01.2010, 17:11:40
 7. avatar
  [15] Gwendylon [*]

  Kuře — #12  A to si představ, že já jsem jako dítě málem skončila v internátní školce, kde mohly být děti i přes noc - máma servírka, táta horník, a když se jim sešly směny... táta kvůli mě tehdy změnil práci na denní směny mimo obor.

  superkarma: 0 19.01.2010, 15:39:28
 8. avatar
  [14] Kuře [*]

  wich — #13 Znám taky takové "odkládací" matky. To je k Sml43.

  Ale právě proto si říkám, že taková firemní školka by to pořešila. Protože ve chvíli, kdy by mamina odcházel az práce, tak by si brala dítě domů. Právě tady ty odkládačky by pak byly líné se tam pro dítě vracet a braly by ho hned po šichtě .

  Taky jsem čekala a plánovala si, že budu pracovat na poloviční úvazek, dokud mladší nevychodí druhou třídu. Život zamíchal karty a všechno je jinak než když jsme si říkali, že teď už si to mimčo v klidu pořídit můžeme. Sml80

  1. na komentář reaguje wich — #16
  superkarma: 1 19.01.2010, 15:29:18
 9. avatar
  [13] wich [*]

  Kuře — #12 Praxe je taková, že dost dětí v té školce trčelo, i když nemuselo. Hodně smutné. "Každý volí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí" a proto zatím dítě nemáme - je třeba pracovat a nejen z něčeho žít, ale i šetřit, abychom při dítěti mohli být více doma Sml22

  Je hezké, že si se sousedkou pomáháte. U nás také  ten, kdo končil z rodičů dříve, vyzvedl i synovce a neteř. Jsme tady ve městě rodina malá, takže to bylo tak nějak samozřejmé, pomoci si.

  1. na komentář reaguje Kuře — #14
  superkarma: 0 19.01.2010, 15:00:33
 10. avatar
  [12] Kuře [*]

  wich — #11 Nemusí školku využívat 6-19. Nebo ne každý den. Kdo pracuje do večera, tak většinou dítě vodí na pozdější dobu a kdo jezdí v šest, tak chodí brzy ze směny. A taky jsou lidi, co jedne den pracují dlouho jiný krátce...

  Ale kdo pracuje 8 hodin, tak potřebuje mít dítě ve školce minimálně 9 hodin, neb nějaký čas trvá cesta.  

  Naše školka má otevřeno od 7:00 do 16:00. Úžasné.

  Takže když pracuji od 7:00 do 15:30, tak ráno odcházím v 6:30 a spoléhám na to, že děti nezalezou zpět do postele a že starší vypraví mladšího tak jak jsem přikázala a předá ho v 7:15 sousedce k jejímu dítku. Odpoledne zase sousedka vyzvedne mé dítě ve školce a to je u ní doma cca půl hodiny, než já přiletím z práce. Báječný režim. Jediné štěstí je, že mé dítě tohle prožívá jenom třikrát týdně, protože mám šanci část svých povinností plnit doma.

  Kdybych měla možnost využít firemní školku, tak bych ho tam mohla jednou týdně nechat až do večera a jít se za ním v průběhu dne na hodinku podívat. A zbylé dny bychom mohli být spolu každé odpoledne. Takhle si musím nechat rozpliznout rozvrh do tří dnů a v reále jsem s děckem mnohem míň času,než když si to nechám nahrnout na jeden den.

  Proč rodiče nemají na děti čas? Představ si, že děti taky musí z něčeho žít. A člověk je kolkrát rád, že najde vůbec NĚJAKOU práci. Každý volí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Já volím práci, kdy sice mám dny v týdnu s nutností být v práci do večera, ale vím, že to je období jenom 2x tři měsíce v roce, ten zbytek můžu hodně pracovat doma. A když jsou děti nemocné, tak můžu být doma bez obav, že mě šéf vyhodí.

  1. na komentář reaguje wich — #13
  2. na komentář reaguje Gwendylon — #15
  superkarma: 1 19.01.2010, 14:09:37
 11. avatar
  [11] wich [*]

  Kuře — #10 Na co si ale rodiče, kteří využívají služby školky 6-19, děti pořizují, když na ně stejně nemají čas. To potom můžou fungovat jako hostitelská rodina a na víkendy si brát děti z DD, efekt je bohužel stejný Sml80 Děti znamenají hodně ústupků a investovaného času, těm rodičům se to pak všechno mnohokrát vrátí, ať v negativním či pozitivním smyslu.

  1. na komentář reaguje Kuře — #12
  superkarma: 0 19.01.2010, 13:20:25
 12. avatar
  [10] Kuře [*]

  wich — #9 Právě proto by mohla být dobrá firemní školka. Tam by nezaměstnaní děti dávali jen tak "na hlídání" asi těžko.

  Jinak ano, děti mají zpravidla rodiče dva. Třeba u nás tatínek jezdí domů na víkend, u sousedů dělá na směny... Málo kterou maminku těší, že chodí z práce pozdě, ale většina z nás je ráda, že vůbec nějakou práci má.

  1. na komentář reaguje wich — #11
  2. na komentář reaguje dazou — #20
  superkarma: 1 19.01.2010, 11:52:05
 13. avatar
  [9] wich [*]

  Někteří lidi pracují do 18h, ale většinou děti mají rodiče dva. Školka, která funguje od 6 do 19 je opravdu pouze odkládárna dětí. V jedné takové jsem byla na stáži ještě na SŠ a děkuji pěkně, většina dětí po odpoledním klidu už vyhlížela rodiče Sml15 Loni před státnicemi jsem byla opět ve školce na stáži a nejdéle zůstávaly ve školce děti nezaměstnaných rodičů, kteří bydleli naproti školce a půl dne hulili na balkóně Sml3

  1. na komentář reaguje Kuře — #10
  2. na komentář reaguje tortora — #19
  superkarma: 0 19.01.2010, 11:43:10
 14. avatar
  [8] dazou [*]

  hura, konecne nejake reseni. ja ted skolku shanela dva mesice. statni jsou totalne preplnene, alternativa je jen soukroma a ta je o 1500% zdrazsi nez statni. je to des.  Jeste aby se toh onejaka firma chytla.

  superkarma: 0 19.01.2010, 11:10:11
 15. avatar
  [7] Kuře [*]

  wich — #3 Já bych tak neodsuzovala, školka končící v 16:00 je sice fajn, ale pracovní doba většiny lidí tou dobou ještě nekončí. A je spousta lidí, co končí opravdu až v 18:00. Takže dítě sice v 16:00 ze školky odchází, ale s rodiči je stejně až od těch sedmi. To mi přijde lepší nechat děcko v tom "jeho" prostředí. Mé děti teda z duše  tyhle předávačky nenávidí.

  superkarma: 0 19.01.2010, 10:03:51
 16. avatar
  [6] Kuře [*]

  To by bylo úžasné. Vzhledem k tomu, že se u nás učí až do 20:50 večer, tak bych byla nadšená, kdybych nemusela shánět dobrovolníka na hlídání. I když letos jsem si hódně zadupala nožkou a neučila po 17:00. Což mi ovšem příští rok nemusí projít.

  superkarma: 0 19.01.2010, 09:59:08
 17. avatar
  [5] maje [*]

  wich — #3 promiň, ale nemyslím si, že by rodiče schválně nechávali děti ve školce do 19. hodin. ale je fajn, že když se potřebují rodiče zdržet, není žádný problém. a pokud by dítěti např. bylo špatně, jsem hned u něj a nemusím se kodrcat přes celé město. jsem také proSml22

  superkarma: 0 19.01.2010, 09:36:13
 18. avatar
  [4] edith1975 [*]

  Super nápad. Momentálně jsou školky přeplněné, naštěstí se otvírají i nové třídy. Mně se to už netýká, ale jako nápad super. Chválím.Sml67

  superkarma: 0 19.01.2010, 09:29:16
 19. avatar
  [3] wich [*]

  To je určitě moc dobrý nápad. Hlavně se také ze školky nestane odkládárna dětí, jedna školka tady funguje do 19 hodin Sml6 Kdybych měla víc zaměstnanců, asi bych nějakou mladou kočku po škole klidně najala a zřídila na firmě nějaký prostor, kde by mohly děti bezpečně a kreativně trávit čas, kdy rodiče pracují. Nyní mám zaměstnanců málo a z toho je jen jedna samoživitelka a s tou se vždy při nějaké kolizi domluvíme Sml67

  1. na komentář reaguje maje — #5
  2. na komentář reaguje Kuře — #7
  superkarma: 0 19.01.2010, 09:07:23
 20. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Je to vynikající nápad a velké ulehčení nejen maminkám, ale hlavně dětem.

  Když si vzpomenu, jak děti jsem budila v 5 hodin ráno, aby jsme byli do 6 hodin ve školce a v jeslích, byly to hrozný doby Sml68Sml15.Přijít později, už bylo zamčeno a já jsem mohla jít tak jedině do práce s dětmi, což nepřicházelo do úvahy, ach jo Sml68Sml15

  superkarma: 0 19.01.2010, 07:44:07
 21. avatar
  [1] maje [*]

  moje dcerka začala chodit do 1. třídy, takže já už to neřeším. každopádně ve školce byla bezkonkurenčně první - hned, jak otevírali - a odcházela poslední - pak už zavírali. a teď to máme s družinou to samé. u nás ve firmě sice malé děti máme, ale já jsem jediná ženská, zbytek rodičů malých dětí jsou chlapi

  superkarma: 0 19.01.2010, 07:04:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme