Rodina

Finsko a porody v sauně

Sauna neodmyslitelně patří k finské kultuře a po staletí byla místem, kde se rodil nový život. Tato tradice byla udržována až do druhé světové války. Dnes už porody v sauně patří ve Finsku  k historii, přesto byste stále ještě našli Finy, kteří přišli na svět právě tam.

 

Důvodů, proč Finky své děti přiváděly na svět v sauně, bylo hned několik. Nejenže sauna byla v dávných dobách pro Finy místem posvátných rituálů, ale také měla pro porody několik praktických výhod. Saunu měl – a to platí pořád  – každý dům. Stávala spolu s místností k odpočinku většinou odděleně od obytných a hospodářských budov, takže  budoucí maminka měla nejen klid a soukromí, ale byla i stranou od mužů, protože dříve  byly porody ve Finsku čistě ženskou záležitostí.

 

Díky vysokým teplotám byla sauna také nejčistším místem domu nebo farmy a nebyl problém v ní za krátkou chvíli ohřát vodu. Horká voda nebyla zamýšlena ani tak k umytí budoucí maminky, ale spíš jako prostředek ke zmírnění bolestí. Přestože každá sauna má lavice, rodilo se na zemi pokryté rohoží a u každého porodu asistovala porodní bába. Ta také miminko po narození rituálně umyla a věřilo se, že první koupel určí základní charakterové vlastnosti dítěte.

 

Pokud bychom se vrátili hodně do historie, pak maminky s novorozeným miminkem zůstávaly v sauně ještě minimálně týden po porodu. Teprve potom přicházela slavnostně maminka s dítětem do domu, kde ho poprvé viděl i tatínek. Dítě tehdy dostávalo jméno od nejstaršího člena rodiny –  často podle toho, jak vypadalo nebo jaké bylo.

 

Za posledních šedesát let se přístup k porodům ve Finsku zásadně změnil. Porody doma nebo v sauně už jsou výjiměčné, protože  děti se rodí v porodnicích. Také vymizelo nahlížení na porod jako na ženskou záležitost. Těhotenství a narození dítěte je chápáno jako věc dvou lidí – ženy a muže. Dnes je zcela běžné, že budoucí tatínek je nejen u porodu, ale chodí spolu s těhotnou maminkou na všechny kontroly do poradny i na lékařské prohlídky. Všude jsou nachystány dvě židle, všude jsou spolu s budoucími maminkami i budoucí tatínkové.

 

A co se nezměnilo? Fini mají rádi klid a soukromí, proto i v porodnicích  každá maminka rodí v samostatném pokoji a většina Finů pojmenovává své dítě až několik dnů nebo týdnů po narození, aby vybrali správné jméno podle povahy nebo podoby miminka.

 

 

Hanka Žižková

Zahraniční dopisovatelka

Finsko

   
25.03.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [13] Janík [*]

  zatím jsem v sauně ještě nebyla, ale co není může být

  superkarma: 0 25.03.2004, 19:04:08
 2. avatar
  [12] Vivian [*]

  Já jsem teda v sauně nikdy nevydržela, při dýchání mě pálily nosní dírky, bylo mi tam spíš nepříjemně... zkusila jsem i páru, ale zjistila jsem, že mi horko nesvědčí, vždycky jsem se těšila do ledové vody
  Ale už jsem hodněkrát četla, že horká voda pomáhá maminám při porodních bolestech

  superkarma: 0 25.03.2004, 15:54:59
 3. avatar
  [9] danca79 [*]

  Zajímavý článek...ale já bych to tak asi řešit nemohla, stačilo mi zkusit páru co bývá u bazénu a málem jsem zkolabovala, neumím v tom pořádně dýchat...a po sauně mi zas tekla krev z nosu - tehdy mi sice bylo asi 10 ale mám strach to riskovat a zkusit saunu znova.

  superkarma: 0 25.03.2004, 11:30:30
 4. avatar
  [5] Vivian [*]

  Zajímavé

  superkarma: 0 25.03.2004, 09:52:05
 5. avatar
  [3] lightblue [*]

  Řekněte mi a to neměli v sauně v té vysoké teplotě problémy s dýcháním? Vždyť už takhle těhotná maminka nemůže při porodu moc dýchat natož v sauně

  superkarma: 0 25.03.2004, 09:23:40
 6. avatar
  [2] pohodarka [*]

  Hana: souhlasím, třeba to nemusí být podle povahy, ale mnoho rodičů má nějaká jména vybraná, ale není si stopro jistá a pak najednou uvidí toho drobečka a dojde jim řeč imyšlenka

  superkarma: 0 25.03.2004, 09:12:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme