Co je nejkrásnější na Vánocích? Dárky, cukroví, atmosféra? Nebo to, že jsme s lidmi, které máme rádi. Dokážete si představit, že byste byli od svých nejbližších vzdáleni několik tisíc kilometrů?

Pojďme se podívat, jak se žije cizinci Timovi v zemi, ve které není příliš šťastný. Jak bude slavit svátek bez rodiny a jaké zvyky mají v jeho rodné zemi, ve Finsku.

Jak dlouho žiješ v USA?
Od října 2012.

Byl to tvůj sen odjet do USA?
Ano, byl.

Jaké jsi měl ideály, když jsi odjížděl?
Lépe se naučit anglicky, stát se uspěšnějším a rozšířit okruh přátel.

Splnila se tvá očekávání alespoň částečně?
Ano splnilo a na překvapení úplně všechno.

Co pro tebe bylo nejtěžší, když jsi přišel do US? To odloučení nebo rozdíl v kulturách?
Myslím, že to odloučení, a že mě nemá kdo usměrňovat a říct mi, že dělám chybu. Taktéž mi dělal problémy spánek. Časový posun je to o 7 hodin. S tím spaním mám problémy dodnes.

Přesto nejsi šťastný. Přesto nejsi šťastný, co tě nejvíc trápí?
Nemám partnerku. Nedostatek lásky mě tíží nejvíc.

Ženy mě tu nějak nepřitahují a též se nechci vázat na USA. Taktéž bych na ni neměl čas. Mám pestrý harmonogram, to by jí jistě vadilo, že nemám na ni čas.

Jak dlouho chceš ještě v USA zůstat?
Do roku 2015, než mi skončí smlouva.

A chceš ještě prodloužit smlouvu?
Ne, ne. Dlouho tu jsem a ještě dlouho budu. Už mi to tu leze na nervy.

Jak často se vidíš s rodinou, stýská se ti?
S rodinou se vidím dost málo. Například teď jsem si poprvé vyprosil dovolenou, kterou mi dali na úplně minimální čas. Chybí mi rodina, to je jasné. Ale je to to, čeho jsem se musel vzdát, když jsem odešel pracovat do USA.

Jak budeš trávit Vánoce?
Doufám, že pěkně. Pozvala mě na Vánoce rodina mého velmi dobrého kamaráda. Doufám, že bude sranda.

A s rodinou budeš nějak slavit nebo si jen zavoláte, popřejete pěkný den?
Když přijdu teď domů, budou trochu předčasné Vánoce. Nebudou takové magické jako 24. 12., ale aspoň něco.

Jak se slaví Vánoce ve Finsku a jak v USA, co se ti víc líbí? Tuším, že finské. Protože jsi velký patriot.Oulu

Vánoce v USA? Nebudu lhát, letos je zažiju poprvé. Finské vánoce, to je magie jednoho dne. V TV běží úžasné pohádky. Sousedé si dávají dárečky a přejí vše dobré v čase Vánoc. Děti blbnou ve sněhu. Vždy okolo čtvrté až šesté hodiny je štědrovečerní večeře, a potom se jde na dárečky. Přesně na půlnoc se vypouštějí lampiony štěstí. Každému bych přál zažít naše Vánoce.
Děti během Štědrého dne přichystají kousek pšenice ptákům a odejdou s otcem na hřbitov, aby zapálili svíce. Když se vrátí, nesmí zapomenout na důležitou část Vánoc, saunu. Potom se hrají společenské hry, zpívají se koledy a těší na večeři.

Kdo nosí dětem dárky? Jak vypadá?
Joulupukki, vypadá stejně jako St. Claus. My velcí ale víme, že peníze. Vždy mě fascinuje můj 20letý bratr, když se rozeběhne do obýváku a těší se na ně jako malý.

Máte nějaký tradiční vánoční pokrm?
Ano, ale nikdo ho už nedělá.
Například k snídani rýžový nákyp se skořicí.

Jak vypadá štědrovečerní večeře?
Na stole je ryba lipeäkala, obložené mísy, mrkev s brambory, šunka s hořčicí, hrášek s bramborami, houbový salát, domácí sýr, po večeři káva a švestkový puding.

Kolik máte ve Finsku vánočních svátků?
Velkou noc a dva vánoční svátky.
Slavíme ještě Nový rok. Další velké svátky jsou Příchod tří králů, Vappa, to je příchod jara (1. května) a Den osvobození 6. 12. Máme hezké zvyky a svátky.
Třeba i jeden, který se dělá o svatbě. Ale už jen na vesnici. Nevěsta chodí zabalená v plachtě s košíkem od domu k domu a prosí milodary. Jde s ní vždy otec ženicha a drží jí bílý deštník. Je to hezké, když nemáš zrovna blbé sousedy. Mohli by to považovat za žebrání. (smích)
Moc se mi finské zvyklosti líbí. Nejraději mám Vánoce. Rád bych proto popřál všem čtenářkám krásné svátky. A ať bude nadílka jakákoliv, je důležité, že budete se svými blízkými!

Reklama