Bulvár

Filmy, z kterých mrazí, ale je dobré je vidět

Čím jsem starší, tím více si vybírám spíš zábavnější snímky, v podstatě nejraději klasické komedie. Programově se vyhýbám válečným filmům, hororům, různým střílecím fantasmagoriím a televizním zprávám... Na druhou stranu občas je dobré být v jistých záležitostech v obraze, připomenout si historii a špatné lidské vlastnosti, které ničí svět a normální lidi.

Připravila jsem dnes pro vás výběr filmů, které jsem v poslední době viděla a které jsou těmi výjimkami, potvrzujícími pravidlo, jež jsem uvedla v první větě nahoře.

Zhlédla jsem je, popřemýšlela o nich a byla vděčná, že není tady a teď u nás tak zle, jak se říká... A že mám kolem sebe povětšinou skvělé lidi.

Kolonie

Půvabná Emma Watson, jež už dávno vyrostla ze střevíčků Hermiony Grangerové, se dostává shodou okolností (špatné místo ve špatný čas) do nezáviděníhodné situace. A protože je to stále holka odvážná (stejně jako v Harry Potterovi) rozhodne se pro přímo ďábelský plán...

Kolonie, CinemArt a.s.

Snímek se odehrává v roce 1973 v Chile, kde za vydatného přispění tehdejšího prezidenta vznikají hrůzostrašné „tábory“. A právě do jednoho takového - kolonie Dignidad - se hlavní hrdinka vydává hledat svého ztraceného milého.

Jde o drama inspirované skutečnými událostmi. V kolonii docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. V roce 1997 zakladatel sekty Paul Schäfer z Chile uprchl a v roce 2005 byl zatčen v Argentině. Během několika procesů s ním a jeho spolupachateli vyšetřovatelé odhalili, že se v kolonii skrývali i hledaní nacističtí zločinci, včetně nechvalně proslulého doktora Mengeleho, a že tajná služba diktátora Pinocheta kolonii pravidelně využívala jako tajnou mučírnu politických vězňů.

Švadlena

Jak moc dokáže ublížit lidská závist? A jak se takovou sebrankou, která neumí bez ní žít, vypořádat? Tak o tom je film režisérky Jocelyn Moorhouse, jenž si zaslouží vaši pozornost.

Okouzlující Kate Winslet v hlavní roli se vrací ze světa, kam byla nedobrovolně odvlečena jako dítě, do svého rodného maloměsta v zapadákově v Austrálii. Tady zažila těžké a špatné časy kvůli lidem, kteří byli omezení, zlí, závistiví... a nebáli se lhát a škodit.

Jejich činy zničily dětství nejen ústřední postavě, ale také život její matky.

Švadlena, Bontonfilm

Jako bůh pomsty v tarantinovském duchu se hlavní hrdinka vypořádává s těmi, kdo se k ní kdysi nezachovali hezky. A že jich bylo. Ve jménu hesla „pomsta je zpátky v módě“, které vtipně přibližuje její dovednosti i záměry, jsou její zbraní šicí stroj a styl, jenž se naučila v pařížských salónech, pro které šila.

 • A pozor - jedna bonusová scéna, která vám dá na chvíli vydechnout - Liam Hemsworth odkládá oděv, aby jej švadlena mohla přeměřit. Asi není třeba dodávat, že on je jednou z mála kladných postav.

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Jako poslední chci zmínit starší film (2009), který na mě opravdu hluboce zapůsobil. Vykresluje totiž hrůzným a geniálním způsobem situace, kterou si nedovedeme představit, a přesto patří do naší nedávné historie...

Drama podle románu Johna Boynea ukazuje nejen z nevšedního úhlu nesmyslnost a zničující důsledky války, ale také brutalitu, která se může probudit v lidech, kteří žijí zdánlivě normální život jako my - a prožívají šťastné chvíle se svými dětmi.

Co dodat? Snad jen že „válka je vůl“!

Přečtěte si také:

   
09.05.2016 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [11] KamcaPol [*]

  Pár takových filmů znám, jsou mrazivé a jejich děj strhující. Kdo váhá, jestli na něco jít do kina, doporučuji recenze filmů.

  superkarma: 0 27.06.2016, 11:32:37
 2. avatar
  [10] AmeA [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 09.05.2016, 21:37:43
 3. [9] knihovna [*]

  Švadllenu bych taky chtěla vidět, ale jinak na násilí a holocaust nemám.

  superkarma: 0 09.05.2016, 15:24:07
 4. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Nechci vidět ani jeden film. Nač se zbytečně týrat?

  superkarma: 4 09.05.2016, 11:10:01
 5. [7] Bucík [*]

  Posledně jmenovaný film Chlapec v pruhovaném pyžamu mě vyprávěla dcera a přiznám se, že na to nemám, abych se na něj podívala.

  superkarma: 1 09.05.2016, 11:00:35
 6. avatar
  [6] *Lefff* [*]

  Hmmm... Všechny filmy zní dobře. Píšu si do pořadníku. A děkuju za tip! Sml67

  superkarma: 1 09.05.2016, 10:51:29
 7. avatar
  [5] gerda [*]

  Chlapce v pruhovaném pyžamu jsem viděla a zanechal ve mně opravdu hluboký dojem. Mimořádně silný film, který snad nikoho nenechá v klidu. Závěr je nad očekávání strašný, pro rodiče to nejhorší, co si můžou představit. Zvlášť, když to sami zaviní. Film o Chile vidět nechci, já tu dobu zažila a dobře vím, co se tam dělo. Přečetla jsem si Zmizelé od Falconera a všecko se mi to vrátilo. Stačilo číst....Sml15 Nemám na to už nervy, ještě to vidět znovu naživo ve filmu. Jediné, co bych teď ráda viděla, je Švadlena.

  superkarma: 1 09.05.2016, 10:27:59
 8. [4] macamala [*]

  Svadlenu jsem docetla minuly tyden. Pomsta byla "velka",ale nic proti tomu,co hlavni hrdinka musela prozit diky mestackemu mysleni. Kdyz kniha zacne odkryvat vsechny krivdy, zacla jsem brecet.

  superkarma: 1 09.05.2016, 08:56:26
 9. [3] bobani [*]

  dvd Chlapec v pruhovaném pyžamu mám objednané už přes rok . na Švadlenu se těším .

  superkarma: 1 09.05.2016, 07:30:05
 10. avatar
  [2] Ni-ka [*]

  Běhá mi mráz po zádech - jsem docela strašpytlík:)))No ale švadlena mě vcelku zaujala.

  superkarma: 1 09.05.2016, 06:57:26
 11. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 09.05.2016, 06:46:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme