Bulvár

Filmy nejsou zadarmo!

OSVĚTOVÁ KAMPAŇ FILMY NEJSOU ZADARMO ZAČÍNÁ

PROTIPIRÁTSKÉ TRAILERY JDOU DO KIN

Praha, 1. listopadu 2006 – Pozitivně mířená kampaň Filmy nejsou zadarmo, kterou představila Česká protipirátská unie (ČPU), nabírá na obrátkách. Do českých kin budou v listopadu premiérově uvedeny dva filmové protipirátské trailery, každý o délce 40 sekund. Jako první dne 1. listopadu spoty uviděli návštěvníci slavnostní premiéry filmu Ro©k podvraťáků a filmoví diváci Multikina Ládví. Od čtvrtka 2. listopadu pak budou spoty promítat všechna multikina a postupně by se protipirátské trailery měly dostat do většiny stálých kin. „Jeden z trailerů je namířen proti sdílení filmů prostřednictvím internetu, druhý proti nákupu pirátských kopií filmů na DVD,“ vysvětluje Markéta Prchalová, ředitelka ČPU, a dodává: „Podoba obou spotů navazuje na celosvětovou protipirátskou kampaň MPA, sdružující filmová studia Paramount, Sony Pictures, 20th Century Fox, Universal, Walt Disney a Warner Bros.“

Na uvedení trailerů do kin je navázáno také spuštění protipirátského webu www.filmynejsouzadarmo.cz, kde si zájemci mohou přečíst informace o pirátství a protipirátských aktivitách, seznámit se s příslušnou legislativou, zasoutěžit si o velmi atraktivní ceny, přehrát a stáhnout si samotné trailery, protipirátské samolepky, tapety apod. Dále je možné seznámit se s pohledem a zkušenostmi filmových tvůrců, herců, producentů a distributorů. Svůj názor mimo jiné vyjádřili také reřisér Ro©ku podvraťáků Karel Janák a herec Jiří Mád. Ten má k cílové skupině kampaně věkově velmi blízko. Pirátství velmi často bují už u třinácti až patnáctiletých školáků a přesouvá se s nimi i na střední a vysoké školy. „Snadnost kopírování vyžadující zpravidla jen jeden klik myší, masivnost rozšíření souborů s nelegálním obsahem i nedostatečná kulturní a společenská výchova vedou děti a mladé lidi k tomu, že filmy vnímají pouze jako spotřební zábavu,“ upozorňují odborníci z ČPU. ,,Piráti už se ale nezamýšlejí nad tím, že ke vzniku filmu je potřeba nejen úsilí velkého množství specialistů, ale také nemalé investice. Právě na to se snažíme prostřednictvím naší kampaně poukázat,“ zpřesňují detaily zástupci organizace. 

Mediálními partnery kampaně „Filmy nejsou zadarmo“ jsou Český rozhlas 1 - Radiožurnál, portál Seznam.cz, deník Právo a magazín Cinema.

JAK TO VIDÍ PODVRAŤÁK Jiří Mádl 
Jiří Mádl – (1987), studuje gymnázium v Českých Budějovicích. Proslavil se rolí Jáchyma v celovečerním filmu Snowborďáci. Dále hrál ve snímcích Po hlavě do prdele, Všichni musí zemřít, Rafťáci a v seriálu Redakce. Je hlavním protagonistou filmu Ro(c)k podvraťáků, který momentálně boduje v českých kinech.     

Co si myslíte o filmovém pirátství?
Je špatné, čím víc kopií, tím míň filmů.  

Setkal jste se s pirátstvím osobně a za jakých okolností?
Setkal, párkrát jsem to viděl u známých. Tedy ne hromadné šíření, ale kopie pro osobní potřebu.

Jakým způsobem podle Vás pirátství působí na filmovou tvorbu a filmový průmysl?
Podle mě negativně.

Jak myslíte, že je možné pirátství omezit? Kde byste Vy sám viděl řešení?
Asi nějaká bezpečnostní opatření, dokud to piráty nepřestane bavit. 

O České protipirátské unii

Česká protipirátská unie (ČPU) byla založena v roce 1992 za účelem ochrany autorského práva a práv souvisejících s právem autorským k audiovizuálním dílům a potírání všech forem pirátství v oblasti výroby, dovozu a šíření audiovizuálních děl. ČPU se konstituovala z Protipirátské sekce Unie videodistributorů, která vyvíjela protipirátské aktivity v oblasti audiovize již od počátku 90. let. Dle stanov spočívá činnost ČPU především v ochraně autorských práv, sledování a analýze informací, týkajících se autorských práv, přípravě právních kroků proti porušování autorských práv, spolupráci s veřejnými orgány a ostatními institucemi. V současné době sdružuje ČPU 14 subjektů, z toho devět společností se zabývá též videodistribucí. V členské základně ČPU jsou nemalou měrou zastoupeni i vysílatelé a filmoví distributoři. Na činnosti ČPU se podílí též protipirátské oddělení mezinárodní organizace Motion Picture Association a mimořádným členem ČPU je Národní filmový archiv.
www.cpufilm.cz


KAREL JANÁK – režisér
Karel Janák vystudoval FAMU, obor hraná režie. Na začátku své kariéry natáčel hlavně reklamní spoty. Výrazný průlom pro něj znamenal v roce 2004 film Snowboarďáci, který získal cenu Český lev 2004 za divácky nejúspěšnější film. V březnu 2006 byl do kin uveden jeho nový film Rafťáci, ve kterých stejně jako v předchozím filmu Snowboarďáci hráli Jiří Mádl a Vojtěch Kotek. Ti samí protagonisté se také objevili v aktuálním Janákově snímku Ro©k podvraťáků.


Co si myslíte o filmovém pirátství?
Je to nešvar, který zabíjí film a speciálně český film, který má strašně málo peněz na výrobu. Když se nebudou vracet peníze do výroby, český film skončí, a to bude hrozná škoda. Situace je myslím naprosto transparentní u CD nosičů – hudební studia postupně končí. Jedna z možností, která se nabízí je, že jednou nemusí být žádné české filmy, protože je nikdo nebude platit ani točit.  

Jakým způsobem Vás osobně filmové pirátství poškozuje?
V tuto chvíli mě příliš nepoškozuje. Jsem režisér a jsem placen za to, že odvedu svou práci. Ve výsledku pirátství poškozuje producenta a je třeba si uvědomit, že ve chvíli, kdy už producenti nebudou dostávat práci a nebude nikdo, kdo by zaplatil film, přijdou o práci i režiséři. Tedy i já.

Setkal jste se někdy s pirátstvím osobně? Za jakých okolností?
Samozřejmě, když natočím film a ten film se objeví dříve na internetu než v kinech, tak na něj přijde méně lidí. Je to velmi složitá problematika, na níž jsem narazil v případě Snowborďáků i Rafťáků. 
 
Jak byste vysvětlil dítěti či teenagerovi, že vypalování filmů i muziky není úplně v pořádku?
Teenegerům to těžko vysvětlím. Jde prostě o to, aby se neobjevovaly filmy na ´netu´ ve vynikající kvalitě, srovnatelné s DVD. To je potom potíž. Princip je stejný, jako kdybyste vyrobili auto a pak jej dali zdarma k dispozici na internet. Brát si něco zadarmo je destruktivní proces. Spíše než na teenagery bych se určitě zaměřil na ty, kteří filmy na internet dávají. Jde o krádež a podle toho je třeba k aktérům přistupovat.

Jak myslíte, že je možné filmové pirátství omezit? Kde byste vy sám viděl řešení?
Je velmi těžké stíhat piráty na ´netu´, protože je to strašně těžce ohlídatelný prostor. Policie by však viníky měla stíhat stejně jako pedofily. Jde o trestný čin a na základě toho je třeba jednat.

 

 

 

 

 

 


soutěž

 


 

   
07.11.2006 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [32] markeet [*]

  prosim nepausalizovat, treba ondrickuv grandhotel je cesky a zaroven skvely! (a videla jsem ho v kine, aby bylo jasno )

  superkarma: 0 07.11.2006, 19:01:46
 2. avatar
  [29] Vivian [*]

  Simba: české filmy poslední dobou stojí až na výjimky za hovínko, za "klenoty" typu Rafťáci nemá smysl utrácet peníze natož si tím zasírat hard disk

  superkarma: 0 07.11.2006, 14:54:48
 3. avatar
  [27] malenina [*]

  Nyotaimori: Tam jsem koukala a nepsala jsem, že všechno jsou šunty A do kina chodím, tak 5x do roka

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:50:45
 4. avatar
  [26] man-mimo [*]

  OSVĚTOVÁ KAMPAŇ FILMY NEJSOU ZADARMO tady zrovna nepadla na úrodnou půdu

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:44:49
 5. avatar
  [24] malenina [*]

  lilithheta: Kvalitu si musíš zajistit sama. Většina originálů je kvalitních, pokud si to před tebou nepůjčí pár prasat, kteří se k tomu neumí chovat. My si na kvalitu potrpíme a pokud je při vypalování velká komprese, hodíme to na 2 dvd. Od dětství se zajímám o film a mám svou filmotéku, čítající xxx titulů, vč. hudby a to by se mi originály jó prodražily

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:37:24
 6. avatar
  [23] lilithheta [*]

  malenina: pro nás ne, jelikož nemáme vypalovačku a taky ta kvalita nebýva nej. jak jsem psala, ty nic moc máme nějaké vypálené, ale přítel je takový blázen, že když ho něco zaujme, tak chce mít prostě original - a většinou to časem vyjde v nějakém časopise. ale mezi námi (mít doma vypalovačku, tak si taky pořídím svoji vlastní filmotéku) a nekafrám tady nad kvalitou

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:30:31
 7. [22] tornado-lou [*]

  jedina cesta jak zatocit s piratstvim je nabidnout originaly za rozumnou cenu. kupovala bych si originaly, kdybych si to mohla dovolit, lec nemuzu. nicme mily pan Janak muze byt uplne bez obav, jeho filmy si rozhodne stahnout neplanuju.

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:21:55
 8. avatar
  [21] Simba [*]

  Vivian: A znáš snad nějaké jiné vysvětlení, proč se teda nové české filmy takových světových tvůrců jako pan režisér nekupují? Přeci nechceš říct, že za ty prachy ty jejich filmy nestojí?

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:18:22
 9. avatar
  [20] malenina [*]

  lilithheta: To je ale pořád jen zlomek těch lepších. Nechci se hádat a přesvědčovat někoho Já taky koukám na komerci, ale zajít do půjčovny a vypálit si dvd doma, je pro mě pořád levnější a taky mám daleko větší výběr

  superkarma: 0 07.11.2006, 13:05:47
 10. avatar
  [19] lilithheta [*]

  Simba: A plno těch dobrých na DVD ani nevyšla. Už několik let nedočkavě čekám, až vyjde Všichni dobří rodáci s Brzobohatým a nemůžu se dočkat. Do toho bych klidně investovala těch 500 Kč.

  superkarma: 0 07.11.2006, 12:59:32
 11. avatar
  [18] lilithheta [*]

  malenina: Z Levných knih máme doma např. Kurosawu a z časopisů např. téměř celého Eastwooda (ikdyž toho až na Million Dollar Baby nesnáším), Příběh z Bronxu, japonskou Nenávist, teď má vyjít Kill Bill. Jasně Viscontti to není, ale pro nás komerční nadšence to stačí.

  superkarma: 0 07.11.2006, 12:56:48
 12. avatar
  [17] Vivian [*]

  Český filmy se taky stahujou? To jsem ještě neviděla...

  superkarma: 0 07.11.2006, 12:37:01
 13. [16] Tobbi [*]

  "Policie by však viníky měla stíhat stejně jako pedofily. Jde o trestný čin a na základě toho je třeba jednat." A jako vrahy. Ono je vůbec otázkou, jestli internetoví piráti nejsou pro světový mír větším nebezpečím než celá KLDR.

  superkarma: 0 07.11.2006, 11:34:40
 14. avatar
  [15] man-mimo [*]

  Když si koupím čisté CD, DVD ... i kdybych je použil jen jako vánoční ozdoby, tak už platím těmhle podivným mafiím výpalné. Takže mám morální právo na jakékoliv "pirátské" kopie

  superkarma: 0 07.11.2006, 10:34:01
 15. avatar
  [13] Aja [*]

  Mádl ani Janák se přece nepřiznají, že kopčí taky

  superkarma: 0 07.11.2006, 10:07:23
 16. avatar
  [12] Simba [*]

  Juana: Taky máme z LK Sedm samurajů pár dní doma, a ještě Černá kočka, bílý kocour - úžasný film.

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:31:12
 17. avatar
  [11] malenina [*]

  Juana: Každý si bere jen to co se mu hodí, viď. Psala jsem AŹ NA PÁR VYJÍMEK
  Všchno je předražené, počínaje zvláštními efekty a honoráři konče

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:28:54
 18. avatar
  [10] Juana [*]

  Manžel nedávno přitáhl z Levných knih Sedm samurajů - to je film, podle kterého se pak filmovalo Sedm statečných. Teda, je to síla - tohle žádný šunt teda není. A ty peníze, co za to dal, jsou tak adekvátní, tolik by měl stát normální film. Pak by to kradlo rozhodně míň lidí.
  Problém je v tom, že celej šoubyznys ze sebe dělá něco, co není, každej si hraje na celebritu, požaduje nesmyslne vysoký odměny za svoji práci a to pak filmy šíleně prodražuje. A pak se diví, že jim lidi nechtějí na ten jejich životní styl přispívat. Copak je například adekvátní odměna milion dolarů za jeden díl Přátel, co ke konci hlavní hrdinové inkasovali?

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:24:06
 19. avatar
  [9] svetluszka [*]

  a mimo to...kdo si kopíruje a stahuje filmy, do kina stejně nechodí.... ....

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:18:31
 20. avatar
  [8] svetluszka [*]

  ..fakt dobrý....

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:17:18
 21. avatar
  [7] malenina [*]

  Simba: Těch pedofilů jsem si nevšimla, nečetla jsem to celé Opravdu to sedí

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:15:49
 22. avatar
  [6] Simba [*]

  Stejně jako pedofily?? Pane Janáku, u kopírování filmů na dvd jde jen o peníze, ale protože o Vaše peníze, tak to přirovnáte mrknutím oka k trestným činům spáchaným pedofily? Máte trochu pokřivené hodnoty. Pro Váš klid, já nakopírované filmy české produkce nemám a ani je mít nehodlám, taková super díla to zase nejsou, většinou.

  superkarma: 0 07.11.2006, 09:02:01
 23. avatar
  [5] malenina [*]

  lilithheta: V Levných knihách až na pár vyjímek jsou samé šunty. Do časopisů taky nedávají zrovna žádné filmové skvosty. Ale to je můj názor. Každému se mi líbí něco jiného Já mám doma snad jen 10 originálů, zbytek kopie, jinak bych přišla na buben

  superkarma: 0 07.11.2006, 08:59:23
 24. avatar
  [4] lilithheta [*]

  Nějaké filmy (většinou průměrného typu Da Vinci code, Scary movie, etc.) máme doma zkopčený. Ale většinu original v edici Levné knihy nebo jak vycházejí v časopisech. Jen pár kousků fakt za drahé peníze (tedy normální cena v obchodě). Kdyby člověk měl dát za každé DVD v průměru 400 Kč, tak by byl buď odkázaný jen na TV nebo by musel mít 3 zaměstnání.

  superkarma: 0 07.11.2006, 08:33:53
 25. avatar
  [3] malenina [*]

  To myslí vážně? Premiéry 40 sekundových trailerů Tohle jsem viděla snad měsíc zpátky na několika originálních DVD. Lidi budou kopírovat pořád, kdo by kupoval originály za tu cenu Kdyby umělci nebrali přemrštěné honoráře, bylo by víc peněz na nové filmy

  superkarma: 0 07.11.2006, 07:20:01

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme