Bulvár

Filmový projekt Lidice je zachráněn, složily se na něj české firmy i města

Film Lidice, popisující lidské osudy během jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin, se od svého počátku potýkal s nedostatkem financí, který ohrožoval jeho realizaci. Producent filmu Adam Dvořák se proto rozhodl spustit celonárodní sbírku na jeho natočení. Rozhodující finanční spoluúčast nakonec přislíbily české obce i soukromé společnosti. První klapka tak téměř zcela určitě padne ještě letos v červnu.

Dlouhou dobu to vypadalo, že film Lidice – vysněný projekt režisérky Alice Nellis a scénáristy Zdeňka Mahlera – nebude natočen. Kvůli nedostatku financí byly dokonce na konci minulého roku pozastaveny veškeré přípravné práce. „Začali jsme sice již točit, ale nakonec jsme celé hlavní natáčení museli o půl roku posunout a shánět prostředky dál. Přitom film spojuje silné nadnárodní téma, nejnadějnější českou režisérku a oceňovaný scénář podle skutečné události,“ komentuje obtížnou situaci z přelomu roku Dvořák.

Ani mnohá filmová ocenění a mezinárodní věhlas autorů totiž nepřesvědčily evropský fond Eurimages, aby projekt finančně podpořil. Podobně se zachovaly i firmy s německými majiteli, podle kterých nemají Němci ve filmu dost reprezentativní podobu. Producent proto spustil téměř celonárodní sbírku, při které oslovil česká města a nejvýznamnější české firmy.

Hned v prvních dnech pak sbírka vyvolala nečekaný zájem jak mezi soukromými společnostmi, tak i městy. Přispět se rozhodly mj. Praha, Opava a Kladno, které je s lidickou tragédií silně spojeno. „Pokládáme za důležité, aby toto pro Čechy významné téma dostalo svůj prostor na filmovém plátně. Jen tak je podle nás možné, aby odkaz všech lidických obětí neupadl v zapomnění,“ říká Martin Grigar ze společnosti AutoCont, která na film rovněž přispěla. Právě finanční sbírka pak vyznění snímku dodává úplně nový rozměr. Lidice mohou být prvním českým filmem, který se hluboce dotýká české národní historie a na jehož natočení Češi sami finančně přispěli. „Film o Lidicích měl podle mě už dávno někdo natočit. Toto téma má totiž v sobě něco, co je dnes velmi aktuální. V době, kdy se většina válečných konfliktů naštěstí odehrává daleko od nás, člověk často zapomíná, že to, co válku jako takovou umožňuje, je součástí lidské podstaty a je nebezpečné zapomínat nebo se tvářit, že nás už se to netýká,“ připomíná hlavní poselství filmu jeho režisérka Alice Nellis.

Jak celý projekt s hvězdným hereckým obsazením (Karel Roden, Zuzana Bydžovská, Milan Kňažko, Ivan Trojan a další) nakonec dopadne, se budeme moci přesvědčit 9. června 2011, tedy den před 69. výročím lidické tragédie.

Zdroj: Tisková zpráva

   
27.04.2010 - Kultura - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] Marie Dymackova [*]

  Pozdě, ale přece.Měl být natočen tak před 20 roky.

  superkarma: 0 03.05.2010, 08:31:14
 2. [3] Tobbi [*]

  Němci mají právo se na takovém filmu nepodílet. Každý má právo udělat si se svými penězi, co chce. Ostatně my bysme asi taky neskákali nadšením, kdyby po nás Sat 1 chtěla zafinancovat seriál o divokém odsunu.

  Na druhé straně, my máme právo takový film natočit. Dokonce jsem si říkala, že kdyby byla sbírka, tak přispěju drobným obnosem Sml22

  superkarma: 0 30.04.2010, 10:12:39
 3. avatar
  [2] cicinka [*]

  Alka1 — #1 No tak to se budou němci pak divit.Sml22 Co by tak asi chtěli na takové hrůze reprezentativního.Sml57

  superkarma: 0 27.04.2010, 11:08:52
 4. avatar
  [1] Alka1 [*]

  To si někdo dělá srandu - dost reprezentativní podoba Němců - nacistů ve filmu o Lidicích? Sml15 

  1. na komentář reaguje cicinka — #2
  superkarma: 0 27.04.2010, 10:37:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme