Bulvár

Filmové premiéry na tento čtvrtek

 

Noční hlídka

Konečně do českých kin dorazil do jisté míry legendární ruský film Noční hlídka, jakási východní odpověď na filmy, jako je Matrix, Blade či Pán prstenů, a to všechno v jednom.
Ruský velkofilm vytváří vlastní fantaskní svět a režisér se rozhodl použít všechny možné technické vymoženosti, které mají filmaři k dispozici. Film vychází z toho, že mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot.

Nochnoj dozor, akční / fantasy / sci-fi / thriller
Rusko, 2004, 115 min
Režie: Timur Bekmambetov

***

Legendy z Dogtownu

V 70. letech přivedla skupina mladých surfařů z nehostinné čtvrti Dogtown v kalifornském Venice během suchého léta k životu nový, revoluční styl skateboardingu. Zkombinovali dech beroucí surfařské kousky se skateboardingem a stali se doslova přes noc obrovskou senzací a místními legendami.
Uvnitř prázdných bazénů, které se proměnily v dějiště strhujících kaskadérských kousků, položili pod vedením staršího Skipa (Heath Ledger) základy dnešních extrémních sportů a vytvořili životní styl, jenž se postupem času stal celosvětovým antikulturním fenoménem.
Když se však obyčejná odpolední zábava proměnila ve velký byznys, začala si sláva vybírat svou daň v podobě rozpadajících se přátelství, o nichž se všichni domnívali, že budou trvat navěky.
Asi nejlepší z filmové nabídky tohoto týdne. A čas ukáže, nakolik může dnešní diváky oslovit příběh o zakladatelích skateboardu. Navíc podbarvený muzikou, kterou si dneska s tímto stylem spolujuje málokdo. Totiž rockem typickým právě pro 70. léta, ve filmu zazní Black Sabbath, Iron Maiden a také David Bowie. Fanoušci této muziky si ovšem přijdou na své i na nadupaném soundtracku.

Lords of Dogtown, akční /drama, USA / Německo, 2005, 107 min

Režie:  Catherine Hardwicke, Hrají: Heath Ledger, Rebecca De Mornay


*** 
 
Panenství na obtíž
Původem norský film jasně míří především na dospívající publikum, což ještě umocnil distributor jeho českým názvem. Děj není nikterak originální, distributor ho shrnuje jasně: šestnáctiletá Bea je poslední panna ve třídě. Jestli se nechce dál ztrapňovat, musí jí kamarádky pomoci najít vhodnou "oběť", která by ji o panenství připravila.
 
Bare Bea, Norsko / Švédsko, 2004, 86 min, drama/komedie
Režie: Petter Naess, Hrají: Kaia Foss
 
***

3-iron

Tvorbě předního korejského filmaře Kim Ki-duka věnoval karlovarský festival prostor v roce 2002 a vloni uvedl hned dva jeho filmy. Tentokrát jsou hrdiny vizuálně vytříbeného vyprávění dva mladí lidé, jejichž náhodné setkání přeroste ve zvláštní milostný vztah. Mladík Tae-suk vlastní jen silnou motorku, s níž objíždí různé městské čtvrtě a vyhledává prázdné byty. V těch pak stráví nějaký čas. Nají se a na oplátku vypere prádlo a spraví rozbité věci. Snaží se zmizet před návratem majitelů, což se mu ne vždy zdaří. V jedné domněle prázdné vile se setká s týranou manželkou bohatého muže. Ta se k němu přidá… Kim Ki-duk natočil snímek během velmi krátké doby a nabízí v něm svou osobitou meditaci nad násilím, nespravedlností a krutostí, v níž se převracejí role.

Bin-jip, drama/romantický

Jižní Korea/Japonsko, 2004, 95 minut

Režie: Kim-Ki Duk

***

Příběh modré planety
Po více než pěti letech do kin dorazilo další dílo tvůrců vynikajícího Mikrokosmu, bohužel, první ohlasy ukazují, že tentokrát o tak oslnivý úspěch rozhodně nepůjde. Film vypráví o zrození vesmíru a hvězd, popisuje výbušné začátky naší planety a vznik života na Zemi. Nevystačí si však na rozdíl od Mikrokosmu víceméně jen s obrazem, ale celým filmem provází africký průvodce, přičemž právě jemu vkládají autoři do úst poněkud problematické hlášky. Mají film nejspíše doplnit o další moudra a zároveń odlehčit, avšak místy jsou spíše trapné.
 
Genesis, dokumentární, Francie/Itálie, 2004, 81 minut
Režie: Marie Pérennou, Claude Nuridsany
Hrají: Sotigui Kouyaté

***

Tajemné hlubiny 3D

A jako poslední sllíbená novinka pro IMAX, tentokrát z kamery oskarového režiséra Jamese Camerona (Titanic), který se novou technologií doslova nadchl. Nečekejte však čistý dokument, Tajemné hlubiny 3D si zahrávají i s fikcí. Cameron využívá základních konceptů astrobiologie (vědy, zkoumající život na jiných planetách), podle nichž by mohly bizarní živočišné druhy, žijící v extrémních podmínkách na dně našich oceánů, poskytovat představu o podobě života na jiných planetách. Režiséra na výpravě doprovází skupina mladých mořských biologů a výzkumníků z NASA, kteří sdílejí jeho zápal a nadšení pro průzkum možného vztahu mezi tvory v oceánských hlubinách a životem, který možná jednoho dne najdeme v okolním vesmíru.  
Uvidíme, jak se mu podařilo překonat častý problém filmů promítaných v IMAX technologii, totiž nedostatek nosného děje.

Aliens of the Deep, dokumentární, USA 2005, 47 minut
Režie: James Cameron


 
   
   
08.09.2005 - Kultura - autor: Anna Příhodová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme