Bulvár

Filmová výstava kanadského režiséra Davida Cronenberga přilétá do Prahy

Kultovní Moucha, Crash, Dějiny násilí, Cosmopolis, eXistenZ, Nahý oběd či Scanners. Všechny tyto známé filmy spojuje jedno velké jméno – David Cronenberg. Nejvlivnější kanadský režisér současnosti, který často spolupracuje s hvězdami světového formátu, jako jsou Jeremy Irons, Keira Knightley či Viggo Mortensen, představí v Praze svou unikátní filmovou výstavu s názvem „David Cronenberg: Evolution“.

Výstava, za níž stojí organizace Art Movement společně s Galerií hlavního města Prahy a TIFF (Toronto International Film Festival), proběhne ve dnech 19. února až 17. července 2016 v Domě U Kamenného zvonu v Praze.

Výstavou „David Cronenberg: Evolution“ navazují Art Movement a GHMP na svou předchozí spolupráci na úspěšném projektu “Tim Burton a jeho svět”, který se v roce 2014 stal nejnavštěvovanějším kulturním počinem v České republice. Expozice v prostorách Domu U Kamenného zvonu v Praze bude zahájena 19. února a potrvá do 17. července 2016.

„Výstava kanadského filmového tvůrce Davida Cronenberga, který se zapsal do filmové historie svým surrealistickým pojetím obrazu a vědecko-fantastickými tématy, bude jednou z výrazných událostí roku 2016 v Galerii hlavního města Prahy. Jedinečnost této výstavy spočívá především ve ztvárnění režisérovy surrealistické vize, která bude prezentována prostřednictvím skutečných filmových artefaktů a modelů vzniklých pro jednotlivé snímky spolu s dynamickými audiovizuálními prvky. Návštěvník bude moci nahlédnout do Cronenbergovy filmařské historie, která je spjata s interpretací evolučních myšlenek a jejich vlivu na lidskou populaci,“ přibližuje výstavu ředitelka Galerie hlavního města Prahy PhDr. Magdaléna Juříková.

Výstava v Domě U Kamenného zvonu věnovaná Cronenbergovu celoživotnímu filmovému dílu bude chronologicky mapovat všechny jeho světoznámé i artové filmy, a to v podobě více než 300 originálních artefaktů. Retrospektiva pod kurátorským vedením Pierse Handlinga, výkonného ředitele Mezinárodního filmového festivalu v Torontu, a Noaha Cowana nabídne sochařské instalace, mnoho skic, kreseb, objektů, filmových triků, pracovních deníků a vzácných, nikdy nezveřejněných filmových záběrů. Vše doprovodí promítání Cronenbergových filmů včetně speciálních instalací, které galerijní prostředí změní v režisérovu svatyni prostoupenou konstantními a obsedantními tématy jeho surrealistické tvorby (strach, děs, sex, vědomí a nadvědomí apod.).

„Jsme nadšeni, že se můžeme s městem Prahou podělit o práci vynikajícího kanadského filmaře Davida Cronenberga,“ říká Handling, spolukurátor výstavy „David Cronenberg: Evolution“. „Jde o první významnou putovní výstavu, na níž se kurátorsky podílí TIFF, organizace, jejímž posláním je prosazování kanadského filmu na celosvětové scéně. Jsem přesvědčen, že zvláštní a často surreálný svět, který Cronenberg svým dílem stvořil, návštěvníky pražské výstavy zcela uchvátí.“

David Cronenberg je u nás známý především jako filmový režisér a scénárista, či jako příležitostný herec. Za jeho největší filmový hit je považován snímek Scanners. První uznání mu zajistil v roce 1977 snímek Rabid, ale až Videodrome z roku 1983 s Jamesem Woodsem a rockovou zpěvačkou Deborah Harry jej proměnil v tvůrce s kultovními parametry, kterým je dodnes. Pro české diváky je nejznámějším snímkem dnes již kultovní film Moucha z roku 1986. David Cronenberg se čas od času objevuje ve svých filmech také jako herec – kupříkladu v dílech Mrtvá zóna či Příliš dokonalá podoba. Mezi jeho nejbližší spolupracovníky patří Jeremy Irons či Viggo Mortensen.

Výstavu doplní Cronenbergova filmová retrospektiva s projekcemi ve speciálně vybudovaném kině s kapacitou 30 míst. Veškeré informace k výstavě budou od ledna k dispozici na webu  www.cronenberg.cz. Další detaily či zajímavosti mohou zájemci hledat také na Facebooku či Instagramu.

   
16.05.2016 - Kultura - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] RenataMor [*]

  já si ji klidně nechámn ujít

  superkarma: 0 16.05.2016, 17:23:36
 2. [2] bobani [*]

  hm Sml80

  superkarma: 0 16.05.2016, 08:31:22
 3. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 16.05.2016, 06:56:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme