20. října letošního roku se v českých kinech premiérově představil mezinárodně mnohonásobně oceněný snímek režisérky Zuzany Liové - drama DŮM. Scénář filmu získal už v roce 2007 na MFF Cannes prestižní cenu Krysztofa Kieslowského za nejlepší středoevropský scénář. Produkce snímku se před dvěma lety ujali Viktor Tauš a Michal Kollár, tvůrci filmu Sněženky a machři po 25 letech a Poslední plavky. Vedle excelujícího Miroslava Krobota v hlavní roli se ve filmu objeví Taťjana Medvecká, Ester Geislerová a Judit Bárdos, pro kterou se DŮM stal filmovým debutem.

dům

„DŮM je příběh o tom, že v životě často chceme dávat dary z lásky a nejsme si přitom schopni uvědomit a připustit možné následky svých činů. To pak může vést k rodinným tragediím a generačním střetům,“ uvedla režisérka a scénáristka filmu, Zuzana Liová. „Podstatným rysem filmu je, že herci v něm vlastně ani nehrají, ale spíše existují, což je pro tento snímek naprosto nezbytné. To bylo nakonec i jedno důležitých kritérií při výběru hereckého obsazení,“ dodala k filmu Zuzana Liová.

dům

DŮM je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě. Imrich buduje svůj vlastní životní sen - staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domu projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva - první, nedokončený dům měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otcovi vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“. Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory a jeho chování vůči matce a sestře, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou, přivydělává si a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým jí do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat...

dům

DŮM byl uveden ve světové premiéře na Mezinárodním festivalu Berlinale 2011, v sekci Fórum, která je věnována mladým talentům. Od té doby film prošel řadou dalších mezinárodních festivalů a stal se na nich nejvíce oceňovaným českým filmem posledních let.

Herecké obsazení

Imrich - Miroslav Krobotdům
Eva - Judit Bárdos
Viera - Táňa Medvecká
Jakub - Marián Mitaš
Hana - Ester Kadlecová Geislerová

Tvůrci filmu

Scénář a režie: Zuzana Liová
Kamera: Juraj Chlpík, Jan Baset Střítežský
Hudba: Walter Kraft
Zvuk: Lukáš Moudrý
Střih: Anna Johnson Ryndová

ROZHOVOR S MIROSLAVEM KROBOTEM

Miroslav Krobot, 12. listopadu 1951
Šumperk, Česká republika

Miroslav Krobot, divadelní režisér, herec a dramatik, se řadí mezi nejvýraznější filmové tváře poslední doby. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal ztvárněním vedlejší role Davida Haneka ve filmu Příběhy obyčejného šílenství, která se stala jeho divadelním a filmových debutem, a stejně tak postavou řidiče Karla, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil ve filmu Účastníci zájezdu. V roce 1996 založil nový divadelní soubor v Dejvickém divadle, kde dodnes působí jako jeho umělecký vedoucí.

Když jste poprvé četl scénář, jak na Vás zapůsobil?
Scénář je dost obsáhlý, ale přečetl jsem ho najednou a se zvědavostí, jak to všechno nakonec dopadne. To bylo dobré znamení. To však ještě nic neznamenalo, protože zajímavý scénář ještě neznamená dobrý film.

Zuzana Liová je velkým talentem. Jak se Vám s ní, jako s režisérkou, spolupracovalo?
Hezky jsme si popovídali o ženském a mužském světě, zásadním motivem v tomhle filmu. Z mé strany bez sprostých slov, protože to se v její přítomnosti nehodí. Bez sprostých slov mluvíme obvykle s někým, koho si vážíme.

Co říkáte na postavu Imricha, kterého jste ve filmu ztvárnil?
Dlouho mi trvalo, než jsem našel věrohodnou motivaci jeho jednání. Tedy skutečnost, že svou rodinu miluje, ale dává to najevo naprosto přežitým a blbým způsobem.

Čím si myslíte, že snímek zaujme filmového diváka?
Složitost mezilidských vztahů a rozpory mezi generacemi jsou součástí života každého z nás. Myslím, že každý si ve filmu najde to své.

Reklama