Magie

Filip Ditrich: Všechny hřbitovy jsou krásné

Filip Ditrich je architekt se spoustou zájmů, jak sám o sobě říká. Zdánlivě bez vztahu ke své profesi, nicméně vše souvisí se vším a podstata přemýšlení v racionálním kontextu, práce s prostorem a hledání toho podstatného prostupuje všemi jeho aktivitami. Pro někoho se jeho koníček - focení hřbitovů může zdát podivný, ale koho z nás tato místa tak nějak příjemně s lehoučkým mrazením v zádech nepřitahují?

filipJá sama je mám ráda, je tam takový posvátný klid. Když projdu branou na hřbitov, mám pocit, že čas tam plyne jinak, vzduch je tam prosycen jakýmsi nepopsatelným tajemstvím, snad je to smíření, snad vědomí pomíjivosti všeho, co nás obklopuje, nevím sama. Jedno je ale jisté, tato místa jsou jiná, zvláštní...

Kdy tě napadlo fotit zrovna hřbitovy, a ještě ty židovské?
Hřbitovy mám rád vlastně odjakživa. Už v kočárku mě táta vozil po Olšanech a některá „podstatná životní moudra“ jsem pochytal mezi hrobkami v rámci gymnaziálních dýchánků v 80. letech. Ale vážně - vzhledem k tomu, že se aktivně zabývám fotografií, velice brzy jsem „identifikoval“ hřbitov jako jedinečný fotogenický prostor zejména ve spojitosti s hrou světel a stínů, letitými stromy a mým oblíbeným časem foto výprav „v čase mezi dnem a nocí“. Také v zahraničí se o návštěvu hřbitova zajímám velmi přednostně, spolu s místy dalekých rozhledů a nějakým podnikem s dobrým místním jídlem a domorodci.

Židovské hřbitovy navštěvuji a dokumentuji cíleně a aktivně zhruba rok a půl. „Spouštěčem“ bylo pro mne dohledání náhrobku mé prababičky v Brandýse nad Labem. Když jsem se postavil zády k hrobu, několik metrů přede mnou jsem měl macevy (tak se židovské stély správně nazývají), které tam stojí vztyčené již staletí. Uvědomil jsem si tu úžasnou kontinuitu a musím říci, že tento zážitek ve mně zanechal hlubokou a doufám, že již nesmazatelnou stopu. Začal jsem se o židovství, svět, prostředí a víru svých předků zajímat intenzivněji. Židovský hřbitov nelze poznávat a vlastně si ho ani „vychutnat“ bez alespoň základních znalostí, bez odpovědí na všudypřítomné „proč“? Od té doby jsem navštívil již více než 100 „domů světla“ či „domů věčnosti“, jak se tato místa v hebrejštině nazývají.  

Co tě na těch místech tak láká, či zajímá?
Kromě atmosféry, která je na každém místě zcela specifická (daná denní i roční dobou mé návštěvy, morfologií terénu i okolím), jsem stále znova a znova fascinován různorodostí jednotlivých náhrobků, jejich ikonografií, hebrejskými nápisy na náhrobcích (epitafy), typy písem i různými způsoby práce s kamenem. Zcela jinak vyznívají například macevy vytesané z pískovce oproti těm, na jejichž výrobu posloužil vápenec či jeho varianty. V neposlední řadě velmi silným zážitkem je „hledání“ hřbitova ve volné přírodě a pocit úspěchu při jeho nalezení. U některých z nich se mi podařilo přispět k upřesnění jejich lokalizace. Když jsem s touto „prací“ začínal, měl jsem ty největší obavy, že budu povětšinou objevovat místa zdevastovaná, zapomenutá a zarostlá plevelem. Ano - i taková místa jsem navštívil, nicméně příjemným překvapením pro mne bylo a je, že většina těchto pietních míst, tak podstatných v kontextu židovské víry a vnímání světa, doznala v posledních 10 letech pozitivní změnu - hřbitovy jsou průběžně zbavovány náletové zeleně, náhrobky jsou zpětně vztyčovány, řada z nich byla restaurována či alespoň očištěna. Zároveň spolupracovníci Židovského muzea v Praze a jejich partnerských organizací intenzivně dokumentují náhrobní nápisy a uvádějí je do patřičného kontextu. Tato práce má zásadní význam, neboť kameny erodují a tento proces je v některých případech nezvratný.   

FOTOGALERIE:

/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_VESELICE.jpg
Veselice
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_NEVEKLOV.jpg
Neveklov
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_SPOMYSL.jpg
Spomyšl
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_KOSTELEC.jpg
Kostelec
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_ZVESTONIN-POHORI.jpg
Zvěstonín-pohoří
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_HRESIHLAVY.jpg
Hřešihlavy
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_KOLIN1.jpg
Kolín
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_KOLIN2.jpg
Kolín
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_KOSOVAHORA.jpg
Kosova Hora
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_RADLICE.jpg
Radlice
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_DIVISOV.jpg
Divišov
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_BLEVICE.jpg
Blevice
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_BRANDYS1.jpg
Brandýs
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_BRANDYS2.jpg
Brandýs
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_BREZNICE.jpg
Březnice
/users/1/galerie/files/img/PR/hrbitov/middle_BOLESLAV.jpg
Boleslav
 

Máš nějaký, který je pro tebe ten nejhezčí na světě? Zažil jsi na svých cestách po místech posledního odpočinku nějaké blízké setkání jiného druhu?
Všechny jsou krásné, to říkám zcela zodpovědně, a myslím tím i zastrčený hřbitůvek, na kterém se dochoval byť jediný náhrobek. Doopravdy! Ale - pokud bych si měl přece jen vybrat, tak kromě již zmíněného hřbitova v Brandýse (což je hřbitov dnes již obklopený městskou aglomerací) mám rád malé zapadlé hřbitůvky daleko od „civilizace“. Takový je třeba hřbitov ve Větrném Jeníkově na Vysočině. Nebo - naopak - hřbitovy v tak jedinečné poloze v krajině, že tak ovládají široké okolí - takový lze nalézt například v jihočeském Radeníně. A blízké setkání? ...naštěstí ne. Jsem velmi racionálně uvažující bytost, žádný mystik. Neustále se při svých toulkách obávám setkání se zlými lidmi, místa, která navštěvuji, jsou často velmi odlehlá...

Fotíš rád ještě jiné věci (tedy mimo rodinné foto) a plánuješ nějakou další výstavu, jako byla ta ve Vraném?
Fotím samozřejmě architekturu, kam řadím i jiné než židovské hřbitovy a vlastně vše, co mne svým způsobem zaujme a inspiruje. Fascinují mne stará auta, staré stroje, industriální stopy a „různé smetí“, které by třeba spoustě lidí ani za vyndání foťáku z brašny nestálo. Mám rád Český Kras, kam se vydávám fotit skály a přírodu... opět s poznámkou, že žádné počasí není pro fotografa překážkou, je to spíš výzva. 

Když jsme si povídali o tvé lásce k focení, říkal jsi, že další tvojí vášní je Lego... kolik máš doma sestav a jaké jsou tvé nejoblíbenější?
Ano, trochu jsem před lety „ujel“ na Legu. Když jsem si na začátku 80. let pomalu přestával s Legem hrát, netušil jsem, že do toho za 30 let zase vletím. Stalo se... v současné době disponuji několika stovkami setů a sbírka dále „neřízeně roste“. Mám za sebou úspěšnou výstavu toho nejzajímavějšího z celé kolekce a pokukuji po nějaké možnosti vystavit vše nastálo. Nejsem samozřejmě první, kdo dostal tenhle nápad, ale Lego se dá nahlédnout a vystavit mnoha způsoby, některé mně známé vnímám nešťastně... Nejoblíbenější stavebnici nemám, raduji se ze všech tak nějak stejným dílem (ony si to zaslouží). 

 Už sis z Lega postavil i nějaký ten hřbitůvek? 
Vzhledem k tomu, že se „profiluji“ a tvrdím o sobě, že jsem sběratel, do vlastních kreací se prozatím nepouštím, jistě i pro nedostatek časoprostoru. Snad příště...  Ale - kdyby si snad někdo chtěl nějaký ten náhrobek postavit, šanci má - existuje stavebnice k tématu o Harrym Potterovi „Souboj na hřbitově“, kde lze nalézt několik opravdu dobře provedených hrobů a hrobek... a moře inspirace, o kterou jde ve světě lega především. :-)

   
11.11.2014 - Magie - autor: Klaudie Lišková

Komentáře:

 1. avatar
  [18] kobližka [*]

  Tak jsem našla i jeden hřbitov 4km od nás.Je to starý židovský hřbitov.Fotky se mě moc nelíbí,některé jsou tak malé,že celkem nic neukazují,podle mě nemají žádnou atmosféru.

  superkarma: 0 11.11.2014, 22:07:29
 2. avatar
  [17] monkee [*]

  ČB zpracování těch fotek v galerii mi přijde morbidní. Kameny jsou usazeny v zeleni nebo v listí, barevné zpracování by nepůsobilo tak depresívně. Aspoň tu a tam u některé fotky. Můj osobní názor.

  superkarma: 0 11.11.2014, 20:23:12
 3. [16] Cestazměsta [*]

  Sml67

  Moc hezký rozhovor a krásné fotky.

  superkarma: 0 11.11.2014, 18:42:22
 4. avatar
  [15] peetrax [*]

  Jsou krásné.

  superkarma: 0 11.11.2014, 18:14:24
 5. [14] Roland [*]

  Také se ráda toulám hřbitovem. U nás už cesta je k němu pěkná - podél lesa. Ráda se dívám na rozličné náhroby a květinou výzdobu vkusnou i tu naopak.

  superkarma: 0 11.11.2014, 14:57:15
 6. avatar
  [13] Hanula [*]

  Sml16ráda se toulám po hřbitovech - nedávno jsem byla na komentované přednášce na židovském hřbitově pod televnízní věží a na dušičky na Malostranském hřbitově. Samozřejmě, že chodím s kytičkou na hřbitov v mém rodném městě....

  superkarma: 0 11.11.2014, 14:25:29
 7. avatar
  [12] rendvo [*]

  Mě se strašně moc líbí ty hřbitovy jak mají v Americe. Aspoň jak to ukazují v televizi jen takový ten upravený trávníček a světlý kříž. No každopádně já chci určitě spalit abych měla jistotu že jsem opravdu mrtvá. Co kdybych se pak někde v zemi v rakvi probudila že.

  superkarma: 0 11.11.2014, 13:43:39
 8. avatar
  [11] Léthé [*]

  Na hřbitovy nechodím ani o dušičkách. Cítím tam takovou podivnou tíseň a chlad, jako by ti mrtví na mě sahali.

  Posledně při pohřbu našeho kamaráda jsem viděla ten rozptylový palouček a hlavně pak místo, kam jsme nechali před X lety rozptýlit maminku (tak si to přála)….na tom místě již byla nejspíš padesátá vrstva popeleSml28 a já litovala, že jsem jí nevysypala do Dunaje. Já nechci být pohřebená na hřbitově, chci být rozsypaná na jednom již mnou přesně určeném místě. A jestli mě tam kidrharanti nevysypou, budu je každou noc strašitSml32Sml30.

  A co se focení náhrobku týče ?…a jo, hezké, fotky mi nevadí, navíc každý máme nějakou tu úchylkuSml80.

  superkarma: 0 11.11.2014, 13:30:44
 9. avatar
  [10] enka1 [*]

  Sml67

  Taky se mi hřbitovy líbí, tolik jsme jich za vandráckých časů prošli.

  superkarma: 0 11.11.2014, 11:27:59
 10. avatar
  [9] řeřicha [*]

  Pěkný článek Sml67 fascinují mě staré kamené náhrobky.

  superkarma: 0 11.11.2014, 10:43:12
 11. avatar
  [8] Pentlička [*]

  IVECO — #5 Smrt je součást života. Kultura každé společnosti se pozná mimo jiné i z toho, jak pohřbívá své zemřelé členy.

  Jinak hřbitovy miluju - ty venkovské, malé, ale i velké městské hřbitovy, kde jsou různé sochy, plačící andělé a mrtvé holubičky na pomnících, i židovské hřbitovy, které jsou podle mě plné tajuplného kouzla.

  superkarma: 1 11.11.2014, 10:20:09
 12. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Fotky jsou krásné. Hřbitovy se mi líbí, obzvláště tyhle s každým náhrobkem jiným. Cítím z těch míst klid a smíření, je mi tam dobře Sml16

  superkarma: 0 11.11.2014, 09:41:48
 13. [6] Bucík [*]

  Zajímavé, hřbitovy působí někdy značně depresivně, ale občas se tam při návštěvě rodinného hrobu projdu, hlavně o Dušičkách, před vánoci. Všude svítísvíčky, hroby jsou upravené. Židovský hřbitov u nás máme, není přístupný, takže při procházce okolo jsme nakoukli bránou.

  superkarma: 0 11.11.2014, 08:53:24
 14. [5] IVECO [*]

  sebehezčí hřbitov je pořád jenom hřbitov....Sml58

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 0 11.11.2014, 08:52:36
 15. [4] DCOlga [*]

  Když jsem chodila na základku, tak jsme měli za školou opuštěný židovský hřbitov, kluci tam chodili kouřit. podle toho to tam vypadalo, po revoluci to nějak upravili, akle to už jsem tam nebyla.

  superkarma: 0 11.11.2014, 08:23:39
 16. avatar
  [3] Milala [*]

  Marně vzpomínám,jestli jsem kdy navštívila židovský hřbitov.

  superkarma: 0 11.11.2014, 08:14:07
 17. avatar
  [2] gerda [*]

  Židovské hřbitovy mě deprimují, mám radši naše klasické, s květinovou výzdobou a zelení kolem dokola.

  superkarma: 0 11.11.2014, 07:07:33
 18. [1] Breberka456 [*]

  Moc pěkný článek, zajímavé informace

  superkarma: 0 11.11.2014, 06:52:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme