Bulvár

Fiktivní otcové pod lupou policie


Pro cizince je to dobrý způsob, jak si pojistit trvalý pobyt, pro svobodnou matku s dítětem to bývá zdánlivě slušný kšeft. Fiktivní otcovství.

Čtyřiadvacetiletému Nguyenovi před několika týdny cizinecká policie zamítla i přes odvolání žádost o trvalý pobyt, není mu prodloužen ani dočasný. Během pár dní tedy nastoupí do letadla a odletí směr rodná zem. Nad tím asi není ještě nic k pozastavení. Smutné však je, že tu zanechá českou přítelkyni s jejich šestiletým synem. Úřad totiž nevěří, že se nejedná o fiktivní otcovství. Nguyen je zoufalý, stává se obětí snahy svých krajanů, a nejen jich, o zakotvení v českých vodách.

Zatímco dříve byl oblíbený způsob k zajištění trvalého pobytu falešný sňatek, v posledních letech se cizinci „rozvzpomínali“ na své děti, a tak se stávalo, že matka na úřadě vysvětlovala, že otec neznámý byl uveden jen proto, že s tím skutečným byla rozhádaná. A to už je minulost. Tak proč by přece dítě nemělo svého tátu v rodném listě, že?

Většinou jde o ženy ze sociálně slabšího prostředí, které ucítily závan rychlého přilepšení, aniž by jim došly následky. Bývaly nespokojeny s výší alimentů biologického rodiče či se zaradovaly nad tím, že mít potomka s otcem neznámým kapsu zas až tolik neobohacuje.

Mnohým z nich se dost možná otevřely oči díky procesu s pětadvacetiletou Plzeňačkou, první ženou v Česku souzenou za fiktivní sňatek. Ta se za 35 000 korun provdala za Pákistánce, aby získal trvalý pobyt v ČR, pomohla i dalším dvěma Vietnamcům. Nechala je uvést do rodného listu svého tříletého i šestiletého dítěte. Za každé vyinkasovala 10 000 korun.

„Šlo o občany Vietnamu, jednoho z Opavy a druhého ze severu Čech, které jako otce svého dítěte následně uvedla na matrice. Za jedno dítě dostala 10 000 korun. Prostě to rozjela ve velkém na všechny strany,“ popsal situaci Pavel Pospíšil z plzeňského ředitelství cizinecké policie. Oba muži, kteří se stali rodiči českých dětí, automaticky získali trvalý pobyt v Česku.

Podvod s falešným otcovstvím tehdy ženě ještě prošel, tatínky dětem pořídila na přelomu let 2006 a 2007. Za trestný čin to totiž považuje novela zákona o pobytu cizinců v ČR, která ovšem vzešla v platnost až v červenci 2007.

U „otců“ podnikavé matky se okamžitě rozjela procedura rušení jejich formálního nároku na děti. Po vymazání jejich jmen na matrice už jen mohlo následovat zrušení povolení k pobytu a následné vyhoštění.

Málem se svezl Fond ohrožených dětí…

Reakce na vyšlapávání nové pěšinky cizinců na cestě k trvalému pobytu však neudělalo vrásky jen jejich krajanům, skutečným otcům. Zhruba před dvěma lety byl ze zprostředkovávání fiktivních otců osočen Fond ohrožených dětí. Ten však pouze usnadňoval rodičům toužícím po adopci zkrátit jejich nekonečné čekání.

Spekulace, že tuto aktivitu mohou zneužívat i cizinci, odrážela ředitelka Fondu Marie Vodičková tím, že noví rodiče bývají vždy prověření žadatelé o osvojení. A že jde spíše o pomoc těm, kteří, ač již prověřeni, museli by na osvojení ještě dlouho čekat.

Navíc v těchto případech nešlo o zisk. „Myslím, že tohle o nás někteří lidé tvrdili jen proto, že nemohli pochopit, že by to někdo mohl dělat bez peněz,“ vysvětlila Vodičková.

A co na to zákon?

…není příliš složité představit si, že lze obejít zákonný postup, podle kterého si lze osvojit dítě. Po dohodě s matkou tak fiktivní otec může souhlasně prohlásit, že je otcem dítěte. Stane se tak jeho otcem v souladu se zákonem a nabude vůči dítěti rodičovskou zodpovědnost…
…pokud se podaří prokázat, že matka přijala za tento svůj čin úplatu, jde o trestný čin obchodování s dětmi.
…pokud se tento postup uskuteční bezplatně anebo se úplatnost tohoto činu nepodaří prokázat, jsou účastníci této transakce nepostižitelní. Fiktivní otec ale riskuje (v praxi velmi časté) vydírání ze strany biologické matky, která může skutečnosti, že zná pravdu, využívat…
(redakčně upraveno)

Matky zaúpěly a raději se doznaly

Cizinecká policie díky nárůstu žádostí o trvalý pobyt pokus cizinců prohlédla. A drtivou většinu těch, které jsou podložené právě tímto důvodem, zamítne. A že v řadě případech nebyli jen zbytečně bezcitní, potvrzují samy hlavní aktérky.

Mnohé matky totiž teprve dodatečně pochopily svou naivitu a došlo jim, že pár desítek tisíc vyplacených na ruku za zapsání dítěte do rodného listu nemůže vyvážit kdysi možná malé, ale pravidelné alimenty skutečného biologického otce nebo sociální dávky v případě otce neznámého. Ti fiktivní se totiž velmi často po společné návštěvě matriky vypařili. A vidina výživného od nich se rozplynula.

Soudy evidují nemálo případů, kdy ženy, které pochopily, že si tím jen nadělaly komplikace, se dožadují opětovného vymazání účelové zapsaného rodiče z rodného listu.

A i přes sebelépe zamaskované důvody bývá zjevné, že se tím snaží napravit svoji neprozíravost. Podle novely zákona je jejich jednání trestný čin, tyto jsou však ještě z obliga. Tedy pokud jejich potomek získal „nového otce“ do července 2007. Zákon totiž nemůže trestat zpětně.

…..

Nguyen, kterého ale s českým dítětem pojí opravdové otcovské pouto, se nevzdá. Cesta do Vietnamu ho nemine, nicméně už podal žalobu, kterou napadl rozhodnutí cizinecké policie. Byl sice varován, že soudy odůvodněné podobných rozhodnutí této složky ministerstva vnitra berou za bernou minci. Svědectví přítelkyně či testy DNA by je ale měly přesvědčit. Nguyen tedy věří, že svého syna zase brzy uvidí. Je o tom přesvědčen, jak jen SKUTEČNÝ otec může být…

Slyšeli jste o případech, kdy žena legalizovala trvalý pobyt cizince sňatkem či jeho zapsáním jako otce do rodného listu svého potomka?

   
13.10.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [22] OlgaMarie [*]

  Rikina: Pokládám za nehoráznost a bezohlednost vůči dítěti dát si za prachy zapsat jakéhosi fiktivního otce a asi kdyby hrozila povinnost vystěhovat se do země otce, rychle by si to každá rozmyslela. Leda, že by se dítěte chtěla zbavit?

  superkarma: 0 13.10.2008, 18:08:44
 2. avatar
  [21] grizzly [*]

  Co všechno nedokáží češky prodat.

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:33:35
 3. avatar
  [20] Kassy [*]

  OlgaMarie: A proč by to měla dělat? Ona je doma tady a to dítě taky, má snad české občanství. Co by dělala v nějaké cizí zemi? Nehledě na to, že naše úřady by jí problém nedělaly, ale ty z té druhé země by už mohly, stejně jako naše jejímu příteli. Takže nakonec by asi měli co měsíc jezdit z jedné země do druhé, ne? Předpokládám tedy, že mluvíš o té situaci, kdy jde o pravého otce. Pak mi přijde naprosto logické, aby dostal povolení k trvalému pobytu, dítě snad má právo na oba rodiče.
  Jenom je mi divné, že úřady takhle rozhodnou jen na základě faktu, že "se to často zneužívá", aniž by si třeba vyžádaly testy DNA. Ale to je holt náš Kocourkov...

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:44:49
 4. [19] Rikina [*]

  OlgaMarie: jo, matka s dítětem bude následovat do otcovy země, tam zjistí, že se jí tam nelíbí, tak uteče zpátky i s dítětem, tady ji zavřou za únos, pro dítě si přijde exekutor a doručí ho expresně zpět otci do cizí země, načež matce zbydou oči pro pláč, a reportáž v hlavním vysílacím čase některé komerční televize. To už tady několikrát bylo, a lidi se nepoučí, a nepoučí. Nicméně tady jde o něco jiného, kam by měla matka následovat, když ten otec je pouze fiktivní a za peníze jenom papírově zapsaný? Ještě bych to pochopila u těch sňatků na oko, ale zapisovat cizince jako otce dítěte mi přijde jako hloupé, na to se přece musí přijít.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:32:38
 5. avatar
  [18] OlgaMarie [*]

  A to matka dítěte s dítětem nemůže následovat otce do jeho země. Snad by jí naše úřady potíže nedělaly.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:11:16
 6. avatar
  [17] Eirin [*]

  Lindaa: Protože v mém oboru by to bylo super, i finančně, a mám moc ráda Kodaň a tak nějak celkově se mi tam vždycky líbilo. Víc než jinde.

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:58:28
 7. [16] Lindaa [*]

  Eirin: Proc jezdit za prací do Dánska? Jedine snad pro zkusenost, rozsírení obzoru, ale to se dá i v jazykove príjemnejsích zemích, tak proc zrovna tady? No k vuli penezum to urcite nebude

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:54:10
 8. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Za 35 000 bych si žádného pákistánce nenechala napsat ani na popelnici natož do lrodného listu dítěte.

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:24:11
 9. avatar
  [14] Eirin [*]

  No já se pustila do studia dánštiny, protože hrozilo, že bych tam měla pracovat.. což o to, líbí se mi tam, ale ten jazyk a hlavně ta výslovnost a milion jejich samohlásek Jsem ráda, že nejsem sama, kdo má z dánštiny stejné dojmy

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:21:32
 10. avatar
  [13] Jeremi [*]

  Lindaa: Vtipný bylo, že já na tu dánštinu začala chodit po té, co jsem zdrhla z francouzštiny s tím, že se přece nebudu učit jazyk, ve kterém se devadesát řekne "čtyřikrátdvacetdeset". U těch dánských "půl třetího", "třikrát" apod. mi bylo vysvětleno, že základem je jeden člověk, co má dvacet prstů. A když přestanou prsty stačit, začnou se násobit lidi. Přišlo mi to nesmírně důmyslné.

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:56:11
 11. [12] Lindaa [*]

  Jeremi: to jsou presne ty situace kdy jsem to vzdala a nepátrám po logice (sakra z ceho je 50,70 a 90 polovina) . A uz jsi se potkala s pointou podekování? Ty podekujes a oni ty odpoví "sama dekuji"...bylo mi to vysvetleno jako ze dotycný dekuje tobe, ze ti smel pomoci .

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:48:10
 12. avatar
  [11] Jeremi [*]

  Sorry - Kebína to odklepla než jsem dokončila myšlenku.

  "Hrdelní chorobu" jsem převzala z nějakého rozhovoru s manželem dánské královny. Ten se vyjádřil, že člověk musí být permanentně nastydlý a musí ho bolet v krku, aby mohl správně vyslovovat dánštinu.

  A jestli na dánštině něco žeru, tak jsou to čísla. To, že 75 je pět a půl čtvrtého.

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:39:35
 13. avatar
  [10] Jeremi [*]

  Lindaa: Nemám na mysli nápisy, jak to upotřebit, mám na mysli ta vzletná povídání o cestě mléka od krávy ke spotřebiteli (na mléku), nebo vyprávění o tom nejlepším ovoci, které pro nás vyberou do marmelády připravené podle tradičních starých dánských receptur. Tady se těmahle frázema hemží třeba reklamy v televizi, ale na výrobku už to pak není.

  "Hrdelní chorobu" mám z nějakého rozhovor

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:36:54
 14. [9] Lindaa [*]

  Jeremi: na nekteré mlécné výrobky písou i recepty jak je upotrebit nebo tebe snad nezajímá, jak pít správne mléko .
  A úplne nejlepsí jsou ty poslední tri samohlásky, co? Já jsem poprvé vyslovila ø; správne pri 1. tehotenství s hlavou z záchodové míse a milácek sel zrovna okolo, netusíc co v oné místnosti delám, na me pres zavrené dvere zavolal "no ted se ti to konecne správne povedlo" a já v tom okamziku vedela, ze tenhle jazyk bude moje celozivotní dílo.
  Hrdelní choroba

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:30:25
 15. avatar
  [8] Jeremi [*]

  Evikus: A standardně se testy DNA nedělají u stanovení otcovství souhlasným prohlášením rodičů prostě proto, že zákon o rodině má primárně sloužit k usnadnění života normálním lidem, nikoliv podvodníkům.

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:29:03
 16. avatar
  [7] Jeremi [*]

  Eirin: Já na dánštinu chodila asi tři roky. A dostala jsem se na úroveň, že dokážu o dovolené dánsky přelouskat nápisy na krabicích s mlíkem (neznám nikoho jiného, kdo by na obaly psal tolik informací, které se přitom netýkají přímo složení výrobku). A pokud jde o mluvenou dánštinu, tak se dokážu omluvit, že neumím dánsky (vizáží se s davem v Dánsku docela integruju, takže od blondýny nikdo nečeká, že by nějaký severský jazyk neuměla ) a jestli by tedy Dánové nebyli té dobroty a nepřešli do angličtiny. Oni Dánové nejsou zvyklí na to, že by se cizinci tu jejich hrdelní chorobu učili, takže nejsou ani zvyklí snažit se rozumět někomu, kdo dánsky nemluví perfektně.

  superkarma: 0 13.10.2008, 10:11:18
 17. avatar
  [6] Eirin [*]

  Lindaa: Děkuji za odpověď, takže učit se ji tady, kde člověka přirozené prostředí nenutí jazyk aktivně používat, je úkol na zbytek života :) Ale to jsem nějak odbočila od tématu, pardon.

  superkarma: 0 13.10.2008, 09:53:33
 18. [5] Lindaa [*]

  Eirin: Pockej, a kdo tvrdí, ze jí umím?
  Co já vím, pár roku to bylo, ale já shodou okolností nenavstevovala jazykovku (ta je normálne 3 roky), ucila jsem se tak nejak po domácku a taky to podle toho vypadá. Jedna vec je naucit se gramatiku, druhá vec je výslovnost, aby Ti Dánové rozumeli, dalsí vec získat si duveru Dánu, aby Ti byli ochotni rozumet a nakonec naucit se rozumet jim. A pak je spousta dialektu, které jsem i po 15-ti letech vzdala. Takze shrnuto asi 7-10 roku , netusím.

  superkarma: 0 13.10.2008, 09:33:28
 19. avatar
  [4] Eirin [*]

  Lindo, jak dlouho ti trvalo, než ses naučila dánsky?

  superkarma: 0 13.10.2008, 08:32:07
 20. [3] Lindaa [*]

  Doprcic proc se Dk nenaucí nekteré veci od CR, to bych mela jednodussí zivot, ty vado mít zarucený dozivotní trvalý pobyt jenom proto,ze jsem 1) vdaná za Dána a 2)mám s ním dve deti, to by byla pohoda I kdyz dneska je to uz jedno, ale pred 10-14lety by to bylo príma.

  superkarma: 0 13.10.2008, 07:35:12
 21. avatar
  [2] Evikus [*]

  Nějak nechápu, že k přiznání otcovství není nutné dělat testy DNA, ale stačí, že se k tomu "otec" přihlásí a matka s tím souhlasí. DNA by tyhle problémy snad vyřešilo, ne?

  superkarma: 0 13.10.2008, 07:19:45
 22. avatar
  [1] rek11 [*]

  Klasický případ čecháčství...co na tom,že je,či není biologický otec,má šikmé oči tak pryč,ale cikany si tu sedet nechaji přitom jsem ještě neviděla jedinýho cizince tady chytat lelky,což se o tech tam tech, fakt rict neda

  superkarma: 0 13.10.2008, 00:08:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme