Domácnost

Fialový jazyk po červeném? To je určitě špatně

Říká se, že ve víně je pravda. Ale také se kolem vína točí spousta mýtů a nepravd, díky nimž nám tento ušlechtilý nápoj občas zhořkne v ústech. Aby se to nestávalo, je dobré si nechat poradit. Pokud máte (stejně jako já) ráda víno, možná vám tento rozhovor přijde vhod.

Na mé otázky odpovídal pan Jan Tauer, spolumajitel Koštovny u Počtů v Praze.

 

Čtěte také:

vínoŘíká se, že vína se dělí na dobrá, špatná a vína pro Pražáky. To nezní moc lichotivě. Jak pozná „Pražák“ (neodborník), že narazil na dobrého vinaře, který mu neprodá patok?
Osobně si myslím, že pojem „vína pro Pražáky“ se už moc nepoužívá. Nejen v Praze, ale obecně všude v posledních letech povědomost o vínech výrazně vzrůstá. My si vybíráme a oslovujeme vinaře hlavně na základě doporučení. Akce jako například „Ze sklepa do sklepa“ ve Velkých Bílovicích nebo vinařská událost „Otevřené sklepy“ bývají kvalitním ukazatelem dobrého vína. Takže neodborník by se měl určitě vypravit k vinaři na základě doporučení.

Za dobrým vínem nemusíme jezdit na Moravu, či sever Čech, ale můžeme navštívit vinotéku. Jak poznáme dobrou vinotéku? Můžete nám prozradit pár indicií, které by nás měly varovat, že nemáme víno kupovat?
Mám rád vinotéky, kde je vidět osobní přístup majitele nebo personálu. Je fajn, když si majitel vybírá vína sám na přímo a nikoliv přes velkoobchod. Nicméně i specializovaný velkoobchod může dodávat skvělá a kvalitní vína. Tam pak může chybět zase osobní zkušenost ze setkání s vinařem, o kterou se vinárník či provozovatel vinotéky rád dělí se svým hostem.

poctovi

Vinárna U Počtů včera

dnes

...dnes

Jak se díváte na stáčírny vín, se kterými se poslední dobou roztrhl pytel.
Stáčená vína tzv. sudovky by se měly prodávat v obchodech k tomu určených. Ve vinotékách, šencích a vinárnách, nikoliv však v prodejnách typu trafika. Prodejce by o tomto zboží měl vědět co nejvíce, protože mnohdy je kvalita sudových vín kolísavá. Co koupíte jeden týden a je dobré, o pár týdnů později může být patokem tvářícím se podle označení zcela stejně.

Když koupím červené víno a ještě druhý den mám fialový jazyk, znamená to, že je víno dobarvované? Je to v souladu s vinařskou etikou, nebo už trochu podvod na zákazníka?
S tím jsem se nesetkal, tak bych to nerad komentoval. Pokud by to tak bylo, určitě je to špatně.

Co říkáte vínu, které se prodává v supermarketech? Asi řeknete nekupovat, ale co když nemám jinou možnost?
I tam se dají koupit dobrá vína. Určitě se to ale netýká všech.

Slyšela jsem, že víno pod 200 Kč za sedmičku nestojí za nic. Souhlasíte?
To je nesmysl. Záleží na tom, kde nakupujete. Někdy i v supermarketu můžete koupit kvalitní víno okolo 100 korun. U vinaře zcela určitě pořídíte skvělá vína za výrazně příznivější cenu.

Jak se českých a moravských vinařů dotýká dovoz z Chile, Argentiny, Jižní Afriky, Austrálie apod.
Jakýkoliv dovoz se jich určitě nějakým způsobem dotýká, ale když vinař má dobrou sklizeň a má v nabídce kvalitní a chutná vína, tak je zcela určitě prodá.

Máme dávat přednost tuzemským vínům? Pokud ano, proč?
Určitě dávejme přednost dobrým vínům a hlavně konzumujme správně. Myslím si, že máme skvělá bílá vína s osobitým charakterem. U červených vín, vzhledem k našim klimatickým podmínkám, je to malinko složitější, nicméně i některá tuzemská červená vína jsou zajímavá a chutná.

Mohl byste nám doporučit dobré tuzemské víno (bílé, červené, růžové)?
Z bílých vín rád aktuálně doporučím Chardonnay 2011, pozdní sběr od pana Kršky z Pavlova, z růžových pak Rulandské modré rosé 2012, pozdní sběr od Petra Vydařilého z Mutěnic a z červených naprosto famózní Pinot noir Austerlitz 2009, výběr z hroznů, ze slováckého vinařství Spielberg.

Alkohol je sice metla lidstva, ale už i lékaři uznávají blahodárné účinky tohoto nápoje. V přiměřeném množství, pochopitelně. Proč by měl člověk pít víno a kolik, aby mu šlo k duhu?
Pravidelné, ale přiměřené pití vína je zdraví prospěšné. Navíc také uvolňuje naši psychiku, pomáhá odbourávat stres a obzvláště ve společnosti dobrých lidí dokáže navodit příjemnou náladu. Dá se určitě říct, že malé dávky vína příznivě ovlivňují oběhový systém, hladinu krevních tuků, krevní srážlivost, trávení, hormonální funkce a záněty.

Děkuji za rozhovor.

 

Jan Tauer, 44 let

V roce 2011 byl osloven lidmi z okruhu majitelů vinic na Salabce, aby vypracoval business plán na gastro provoz navazující na vinice a výrobu vína. To byl impuls pro jeho další směr v oblasti vinařství. Ihned se začal pídit po historii pěstování vína v Praze a okolí, po historických pražských vinárnách a po tom, jak to fungovalo a do teď funguje ve Vídni, kde jsou jak vinárny, tak vinice např. vídeňský Grinzing. Po několika návštěvách těchto vináren se Jan Tauer rozhodl zavést podobný koncept i tady v Praze. V září roku 2012  v prostorách bývalé vinárny U Počtů na pražské Letné byla otevřena Koštovnu U Počtů.

Čtěte také:

   
07.11.2013 - Dům a byt - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] mmysulka [*]

  červené víno mám raději jak bílé

  superkarma: 0 07.11.2013, 22:22:00
 2. [9] Dana Haklová [*]

  Nikar — #8 Jasně, souhlasímSml16

  superkarma: 0 07.11.2013, 15:29:02
 3. [8] Nikar [*]

  To mi připomněla, že se blíží svatý Martin a je třeba koupit svatomartinské. Sml16 Avšak, důvod dát si skleničku dobrého vína, se vždycky najde, nemám pravdu dámy?

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #9
  superkarma: 1 07.11.2013, 10:51:25
 4. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Doporučuji komedii Bobule 2! Po odpovědi, proč je modrý jazyk," Šak je to Modrý portugal", jsem v kině málem spadla pod sedadlo.Sml52

  superkarma: 0 07.11.2013, 08:38:43
 5. [6] petulinka_2012 [*]

  vino moc nepiju alek uz tak cervene

  superkarma: 0 07.11.2013, 08:13:11
 6. avatar
  [5] Májík [*]

  Kvalitní bílé suché,nejlépe pozdní sběr nebo výběr z hroznů z jižní Moravy, mám vlastního dodavatele,vinaře z Velkých Pavlovic. Dělá víno bez chemických přísad, pouze přírodní cestou, i když jeho vína vypiju hodně, druhý den mi nic není a hlavně mě nebolí hlava.

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:51:20
 7. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Raději mám bílé vínečko a pokud možno z Moravy Sml67

  superkarma: 1 07.11.2013, 06:31:25
 8. [3] lidicka [*]

  Víno nepiju, když už "musím" dám přednost bílémuSml22

  superkarma: 1 07.11.2013, 06:21:46
 9. avatar
  [2] gerda [*]

  dávám přednost bílému, ale nepohrdnu, když mě někdo pozveSml30

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:03:02
 10. avatar
  [1] helmar [*]

  ČERVENÉ VÍNEČKO - HM, HM - TO JE MOJESml67

  superkarma: 0 07.11.2013, 00:37:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme