divadlo

18. ročník mezinárodního festivalu Divadlo, který se koná od 15. do 23. září v Plzni, nabídne kromě předních činoherních souborů od nás a ze střední Evropy také rozsáhlý site-specific program. Představení z oblasti současného tance, nového cirkusu, pohybového a alternativního divadla, která v rámci festivalu spolupořádá občanské sdružení Johan, se odehrají navíc na netradičních místech - v prostoru Moving Station zastávky Plzeň - Jižní předměstí, v bývalém pivovaru Světovar a v klášteru v Plasech. „Je to již podesáté, co site-specific program v rámci festivalu Divadlo připravujeme," uvádí Roman Černík, dramaturg a ředitel o.s. Johan. „K nejzajímavějším souborům letos patří Antalya State Theatre z Turecka s představením Kvartet, jehož režisérkou je žena - Esen Özman - která se cíleně zaměřuje na současnou evropskou dramatiku, což v tureckém divadle není časté. Dalším zahraničním hostem je Divadlo Pôtoň ze Slovenska s experimentálním představením Shake Shakespeare_Macbeth," doplňuje Černík. Nový cirkus v Plzni zastoupí Cirkus Mlejn, politické divadlo pak Archa Lab Divadla Archa s představením Šašci, špióni a prezidenti. Přední soubor současného tance VerTeDance uvede představení Emigrantes, které nahlíží dětskýma očima fenomén uprchlictví. Dvakrát v rámci site-specific programu bude zastoupen herec a mim Vojta Švejda - jednou pohádkou pro děti Arktický Robinson, která se odehrává ve zvláštním iglú, a podruhé současným projektem Sifon, který má přesah do výtvarných performancí. Plzeňskou scénu zastoupí soubor Evrybáby se scénickou koláží Čas G a soubor Kühlschränke, který v klášteru v Plasech uvede představení Žalář, montáž z textů napsaných ve vězení známými autory - například J. Genetem, P. Verlainem, markýzem de Sade a dalšími. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji od 23. srpna tradičních plzeňských předprodejích a na www.plzenskavstupenka.cz. Do kláštera v Plasech bude vypraven z Plzně zvláštní autobus, návštěvníci si navíc budou moci prohlédnout klášter při zvláštní prohlídce. Více informací na www.festivaldivadlo.cz.

K představením z dalšího festivalového programu, která se odehrají na netradičních místech, dále patří několik akcí ve veřejném prostoru, které budou přístupné zdarma. Přímo na hlavním plzeňském náměstí Republiky uvede 16. září večer hamburský soubor Bängditos Theater představení Fontána / Überfluss. Další dva večery budou v Křižíkových sadech patřit nevšední inscenaci TaBALADA česko-francouzského souboru Décalages, která je volně inspirovaná japonskou legendou Obasute a kombinuje postupy a techniky cirkusového umění, vzdušné akrobacie, fyzického a loutkového divadla s hudbou a zpěvem. Do prostoru bývalého pivovaru Světovar se dostanou tak diváci představení souborů Farma v jeskyni, VOSTO5 a Husy na provázku.

Mezinárodní festival Divadlo připravil již poosmnácté těm, kdo fandí divadlu, „pravé hody". „Letos jsme se při výběru zahraničního programu zaměřili na prestižní národní na straně jedné a, podobně jako loni, na nové tváře evropského divadla na straně druhé," říká Jan Burian, ředitel festivalu. Celkem během hlavní části od 15. do 19. září uvidí návštěvníci 35 představení souborů z České republiky, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Srbska a Turecka. V rámci epilogu do 23. září pak další tři tuzemská divadla.

Letos jsme nejvíce hrdí na inscenaci Sound of Silence z Nového rižského divadla, o niž jsme se snažili několik let," říká dramaturgyně Kamila Černá. Režisér Alvis Hermanis patří k nejpozoruhodnějším tvůrcům východní Evropy. Toto představení beze slov s písněmi Simona a Garfunkela, které hostovalo s obrovským úspěchem na řadě evropských jevišť a získalo několik prestižních ocenění, se inspirovalo „koncertem těchto dvou písničkářů v roce 1968 v Rize, který se nikdy nekonal". Po dlouhé době se do Plzně také vrací Slovenské národní divadlo, tentokrát s cenami ověnčenou dramatizací Anny Kareninové režiséra Romana Poláka s výjimečnými výkony herců. Srbské národní divadlo z Nového Sadu přijede do Plzně se „snovým" představením Loď pro panenky, s jednou z nejúspěšnějších a nejoriginálnějších tamějších inscenací uplynulých let, jejíž hrdinové procházejí světem pohádek. Zahraniční program představí také dvě nová, ale v evropském kontextu již významná jména - režiséry Maju Kleczewskou z Polska a Sándora Zsotéra z Maďarska. Kleczewska nastudovala v divadle Teatr Polski z Bydhoště provokativní inscenaci Čechovova Platonova, kterou kritika označila jako „čechovovské orgie". Zsotér inscenoval v divadle Gézy Gárdonyiho z maďarského Egeru Shakespearova Kupce benátského netradičním, minimalistickým způsobem a jeho děj umístil mezi panelákové bloky. Tato Zsotérova inscenace získala v Maďarsku ocenění jako nejlepší inscenace a nejlepší scénografie sezony.

Tuzemská divadla se stanou již podruhé součástí přehlídky Czech Theatre Showcase, pořádané ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem, která zahraničním producentům, kritikům či divadelníkům prezentuje nejlepší české scény. „Domácí program nemá jednotící téma, jde jednoduše o nejzajímavější inscenace uplynulé sezony," říká dramaturg Jan Kerbr. Do výběru se dostala osvědčená divadla, z režisérů pak například dvakrát Jan Mikulášek, „režisér, jehož inscenace v poslední době vzbudily zájem i v zahraničí," podotýká Kamila Černá. Návštěvníci festivalu uvidí jak pražské scény - Dejvické divadlo (Muž bez minulosti), Divadlo Komedie (Weissenstein), Národní divadlo (Blackbird), Divadlo Na Fidlovačce (Benefice aneb Zachraňte svého Afričana), Farma v jeskyni (Divadlo / The Theatre) - tak i dvě z Brna - Národní divadlo Brno (Divadlo Reduta) (Elementární částice), Divadlo Husa na provázku (Prase) - a dále Divadlo Petra Bezruče z Ostravy (Divoká kachna), Naivní divadlo z Liberce (Labutí jezírko) a hostitelská divadla J. K. Tyla (Monty Python´s Spamalot) a Alfa (James Blond) z Plzně.

Na hlavní část (15. - 19. září) naváže tradičně epilog (20. - 23. září) s výběrem dalších pražských divadel - Divadlo v Dlouhé (U Hitlerů v kuchyni), Divadlo ABC (Saturnin) a Činoherní klub (Léda).

Doprovodný program zahrne workshop a výstavu divadelní fotografie, videoworkshop, výstavu Nové divadlo v Plzni a diskuse.

Reklama