Rodina

Fenomén šátkování: Módní výstřelek nebo léty prověřená klasika?

Maminek (a tatínků) přepravujících své malé děti na místo v kočárku v šátku na těle, je v České republice čím dál tím více. Kde se vlastně šátky na nošení miminek vzaly? Proč po nich maminky sahají? A jsou pro děti dobré?

šátekŠátky nejsou ničím novým – rodiče takto své potomky nosili od nepaměti. Kočárky tak, jak je známe, jsou záležitostí 18. století. Dnes své děti rodiče nosí odhadem zhruba ve dvou třetinách světa. Do západních zemí tento tradiční způsob nošení znovu pronikl v 60. letech 20. století, kdy začaly vznikat moderní šátky. K nám trend pronikl po roce 2000.

Příběhy maminek, které se do šátkování pustily, často začínají podobně - nedůvěrou. Denisa Písaříková, zakladatelka české značky šátků Mamalatté, se dlouhodobě věnuje poradenství ohledně šátkování a šátky také půjčuje k vyzkoušení. Postoj většiny čerstvých maminek označuje jako „Tak mi to teda ukaž a uvidíme“: „Celá řada maminek, které se přijdou poradit nebo si šátek půjčit, je nejprve skeptická, často přijdou jen z čisté zvědavosti nebo v krajním zoufalství, zkusit vyřešit nespavost svého miminka. Většinou však následuje pocit úlevy a radosti, že šátek funguje,“ vysvětluje Denisa. Najdou se samozřejmě i takové, kterým šátek ani přes veškerou snahu a „chuť nosit“ po vyzkoušení nevyhovuje. V těchto případech odborníci doporučují nic nelámat přes koleno, šátkování „na sílu“ nebude fungovat. „Pokud se s miminkem v šátku na těle necítíte a není vám to příjemné, nenuťte se, miminko vycítí, že jste nervózní a bude na to reagovat. Miminko je na nošení fyziologicky připravené, ale šátek musí vyhovovat i vám,“ upozorňuje Denisa Písaříková.

Hlavním důvodem počáteční nedůvěry většiny maminek jsou veřejností často zažité mýty:

●      Miminko v šátku nemá klid a nemůže usnout

Řada lidí se při pohledu na miminko choulící se v šátku domnívá, že mu šátek nedovolí v klidu spát. Opak je pravdou. Studie i praxe ukazují, že šátkované děti jsou klidnější, méně plačtivé a lépe spí. „Odstranění problémů se spánkem byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se odhodlala šátek vyzkoušet,“ říká Denisa Písaříková z Mamalatté, sama maminka dvouletého Vojty: „Vojta od narození přes den velmi špatně spal. Když už zabral, věděla jsem, že do 30 minut bude opět vzhůru, unavený a protivný. Nepomáhalo nic. V šátku od začátku spal klidně i dvě hodiny v kuse, po probuzení byl veselý a i další usínání bylo lehčí,“ říká Denisa. Kouzlo je především v těsném kontaktu a také ve vyplavování oxytocinu – „hormonu lásky“ (který mimochodem pozitivně ovlivňuje laktaci) - miminko uklidní a odbourá nervozitu.

●      Miminku je v šátku nepohodlně a deformuje se

Miminko v šátku nemá prostor jako v kočárku, což přirozeně vede k obavám, že je utiskované a nemůže se správně vyvíjet. Při uvázání do jednoduché ergonomické polohy je tomu ale přesně naopak – je pohodlná a navíc podporuje správný vývoj kyčlí. V ergonomické poloze jsou nožičky v pozici písmene “M”, kolínka výše než kyčle, zádíčka do písmene “C” (toho se dosáhne dostatečným posazením zadečku) a hlava je opřená o hruď maminky. Nožičky by se v kolenou měly volně hýbat kvůli prokrvení. Podle pediatrů má tato poloha i další prospěšné účinky – pomáhá miminkům, která mají problémy s odříháváním a díky neustálému tlaku a teplu na bříško působí blahodárně na břišní problémy.

●      Šátek se s miminkem pořád houpe, z čehož mu musí být špatně

Miminko v šátku při matčině pohybu vnímá všechny otřesy a hýbe se s ní, v podstatě se tedy stále „pohupuje“. Nám dospělým to může připadat nepředstavitelné, ale miminkům je to příjemné, připomíná jim to pohyby, na které byly zvyklé v  děloze. Miminka v šátku navíc při matčině chůzi neustále vyrovnávají její pohyby, čímž posilují tělíčko. Pohyby v šátku jsou pro malé dítě mnohem přirozenější, než klasické houpání a drncání v kočárku. S dítětem v šátku se tedy můžete bez obav pohybovat, pozor dejte jen na to, ať neuklouznete/nezakopnete/nenarazíte a podobně.

●      Nošení v šátku dítě rozmazlí, bude nesamostatné

Ano, miminko je sice v šátku v těsném kontaktu s maminkou, ale ta se mu dále nemusí nijak zásadně věnovat, jelikož v šátku má dítě vše, co potřebuje - kontakt, pozici pro pozorování a zábavu, sleduje, co maminka dělá a učí se od ní, poslouchá ji v hovoru s ostatními a tím se rozvíjí. S dítětem v šátku můžete v klidu doma uvařit, nebo si zajít na kávu s přáteli… Studie navíc potvrzují, že nošené děti bývají samostatnější než ty z kočárku, protože mají naplněnou touhu po kontaktu a nesou si v sobě pocit bezpečí a blízkosti matky.

●      Šátek mamince deformuje záda

Ženám trpícím skoliózou nebo většími problémy se doporučuje, aby šátek předem konzultovaly s lékařem, je však dokázáno, že právě proti skolióze může pravidelné a správné nošení šátku pomoci. Stejně tak je šátek po konzultaci s lékařem vhodný pro ženy po císařském řezu a je doporučován pro maminky s poporodní depresí.

šátek

Správné šátkování přirozeně posiluje svalstvo zad i břicha. Navíc díky tomu, že zátěž se zvyšuje postupně s přibýváním dítěte na váze, mají svaly dostatek času zesílit a celý proces je pro ně přirozený a zdravý. Dobře navázaný šátek a jeho pravidelné nošení tak funguje jako přírodní posilovna. Základem je samozřejmě dobrý šátek a správný úvaz, který rovnoměrně rozloží váhu na ramena, lopatky i bedra a nebude škrtit. Například české šátky Mamalatté ze 100% bavlněné příze jsou natkané v tzv. atlasové vazbě, díky níž jsou velmi pevné a zároveň měkké a rovnoměrně tažné v obou směrech, takže se zádům dokonale přizpůsobí a nikde neškrtí.

Co byste měli mít na paměti, rozhodnete-li se pro šátek?

●      Vždy miminko uvazujte do ergonomické polohy.

●      Neoblékejte miminko tolik jako do kočárku – díky neustálému kontaktu je mu tepleji.

●      Hlídejte, aby miminko mělo dostatečný přísun vzduchu a nepadala mu hlavička

●      Miminko je zcela závislé na vaší stabilitě, zvažte proto nošení šátku ve špatném terénu a vždy volte stabilní obuv.

●      Neomezujte se v pohybu, ale buďte opatrní – pozor především na nárazy do nábytku, dveří, či manipulaci s horkou tekutinou. U starších miminek, kterým koukají ručičky ven, pamatujte, že i oni mají určitý dosah.

●      Nenechávejte miminko v šátku celý den, nošení je dětem pohodlné, nemůže však nahradit jejich spontánní pohybovou aktivitu – dbejte na to, ať má miminko přes den i dostatek spontánního pohybu.

●      Při pořizování šátku buďte nekompromisní. Látka musí být pevná a zároveň dobře tažná, prodyšná a samozřejmě nezávadná. Šátek pravidelně kontrolujte. Opravdu kvalitní šátek by vám při správném zacházení měl vydržet roky.

   
26.05.2017 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [17] cilani [*]

  Rikina — #14nepřijde mi, že by článek šátek vnucoval jako jedinou správnou věc. Je to prostě jen jedna z variant a vybere si ji jen ten, komu vyhovuje Sml80

  superkarma: 0 30.05.2017, 09:04:55
 2. avatar
  [16] Cher [*]

  Eva_CZ — #15 přesně tak.

  A mám případ v okolí, že paní dítě nosila v šátku často i v jeho půl roce a miminko pak mělo opožděný pohybový vývin. Museli pak s ním chodit na rehabilitace a cvičit Vojtovu metodu.

  Zlatý kočár.

  superkarma: 1 29.05.2017, 14:23:36
 3. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Pripada mi to cikansky a ja bych takhloe dite teda nevlacela. Sml23

  1. na komentář reaguje Cher — #16
  superkarma: 1 28.05.2017, 13:46:48
 4. [14] Rikina [*]

  Upřímně řečeno - poslední dva měsíce těhotenství jsem si toužebně přála, aby se to dítě už konečně narodilo. Protože to obrovské břicho nosit po světě prostě je zátěž, překáží a unavuje. A když se dítko teda narodí, tak si dobrovolně tuhle zátěž zase uvážu zpátky na břicho? Na dalších několik měsíců? Sml80 Abych zase nemohla nic pořádně udělat a byla omezená v pohybu a unavovala se nošením těžkého potomka, když toho mám jako "čerstvá" matka i tak plný kecky? Naštěstí to tenkrát ode mně nikdo neočekával a nevyžadoval. Ono kdyby jo, tak by měl stejně smůlu. Nemyslím si, že matka musí nutně dítěti dělat nosiče, jinak ho nemá dost ráda. To je takový vyděračský postoj. Stejně jako když je vymáhána za každou cenu přítomnost otce u porodu, jako by to něčemu prospívalo. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  superkarma: 2 27.05.2017, 09:41:33
 5. avatar
  [13] vladka321 [*]

  Když byl můj syn malý, vyžadoval velikou pozornost a starost. Používala jsem tehdy dostupnou klokanku a takovéto nošení bylo spíše raritou. Nosila jsem ho takhle všude, uklízela jsem s ním, když byl v klokance a dokonce i opatrně vařila, či žehlila. Bylo to pro něj dokonalé a mimochodem s ním mám dodnes velice kvalitní vztah a nikdy jsem u něj nepozorovala, že by byl rozmazlený. Zažil si tolik bolesti, že to snad ani ničím nahradit nešlo...

  superkarma: 0 26.05.2017, 18:10:33
 6. [12] anina4 [*]

  dcera první dítě - v kočárku, spokojené, druhé dítě nosí v šátku nebo nosítku, dělá s ním vše, uvaří, uklidí, šije na stroji, dítě je spokojené,konzultovala to i s lékařem, neměl námitky

  superkarma: 0 26.05.2017, 16:30:17
 7. [11] Boros [*]

  To dítě na obrázku sice nemá botičky, ale podle mého by už mělo chodit samo. Já měla ve 20 měsících 20 kg a narodila se sestra- kdyby mě měla maminka nosit, tak teda nevím....Za mně kočárek hluboký (a pořádný) do roka a sporťák (pořádný, ve kterém se dá i spát) do dvou. Bolí tě nožičky? tak "na koně". Jít na výlet? šlapej, nebo krosnička.

  superkarma: 1 26.05.2017, 15:48:36
 8. [10] babinka [*]

  Výborná věc toto šátkování...tedy kočár je samozhřejmostí...moje neteř vychovala s pomocí šátků tři děti...Sml59

  superkarma: 0 26.05.2017, 15:19:33
 9. avatar
  [9] kareta [*]

  hm, syn byl nespavej nošenej šátkovanej a dcera spavá kočárová, šátek nesnášelaSml80

  superkarma: 0 26.05.2017, 15:11:26
 10. [8] Bébina [*]

  Chachacha, zase se píše o páteři, jak je to dobré a pro kyčle, jak je to dobré, ale na svaly se zapomíná. Ono to totiž pro břišní svaly není dobré vůbec. Protože miminka se rodí s diastázou a teprve při ležení se jim svaly natáhnou a diastáza zanikne. Ale když je mimino furt skrčené, nemají břišní svaly šanci správně narůst. Tohle žádný propagátor šátků neřekne, nebo neví. No nic, s prvním jsem to zkusila a bylo mi to krajně nepříjemné, zjistila jsem, že s miminem v šátku nejde dělat nic, jen chodit, ale člověk neuvaří, nenají se, neuklidí. A ta ilustrační fotka,to je přímo odstrašující případ hyperlordózy u matky. Tu si potřebujem po těhotenství naopak srovnat.

  superkarma: 2 26.05.2017, 14:17:33
 11. [7] zuzkar2 [*]

  kočárek je nej Sml22

  superkarma: 1 26.05.2017, 13:37:51
 12. [6] dolga [*]

  Rikina — #5 Do města bych s tím rovněž nevyrazila, ale jsou situace, kdy se šikne. Jinak samozřejmě kočár je kočár a to nějakej pořádnej, co toho hodně uveze a dítěti poskytuje prostor. Když kolikrát vidím designové pidikočárky, je mi těch dětí líto, ale hlavně že maminka je spokojená, jak moderní kočár s kožešinkou a kamínky má. To raději uberu z nároků na design a dám přednost praktičnosti. Jak se tu píše, záleží na dítěti, každému vyhovuje něco jiného, naše se rádo nosilo, tak pro mě bylo lepší "připnout" si malou na hruď a moci alespoň něco dělat, než mít ruce jako orangutan a přemýšlet, jak jednoruč uvařit oběd;-)

  superkarma: 1 26.05.2017, 13:25:06
 13. [5] Rikina [*]

  Bez pořádného velkého kočáru bych nepřežila. Tam se mi vešlo dítě včetně náhradního oblečení, plín, svačinky, mojí kabelky, tašky s nákupem včetně 5 kg brambor, nebo několika lahví nápojů, a v nouzi se tam dalo naložit i starší dítě, které bolely nožičky. To celé se pohodlně uvezlo. Představa, že táhnu dítě v šátku plus mám plné ruce zavazadel a ještě musím postrkovat druhé dítě, aby šlo... Navíc teda mí synci byli velká a těžká mimina, kdo by se s nima tahal, nejsem soumar. Měla jsem na ně takovou "klokaní kapsu" ušitou dle návodu z nějakého časopisu, a použila jsem ji tak málo, že to nestálo za řeč. Bylo to nepohodlné, nepraktické, bolely z toho záda, a dítě se nespokojeně mlelo a snažilo se vylézt. Sml80

  1. na komentář reaguje dolga — #6
  superkarma: 2 26.05.2017, 12:02:36
 14. [4] bobani [*]

  ani omylem

  superkarma: 2 26.05.2017, 11:17:57
 15. avatar
  [3] Gosi [*]

  jako jo, je to dobrá věc a určitě je spousta nosících se dětí, ale naše zrovna potřebovalo osobní prostor... měly jsme půjčenej šátek, natrénovaný úvazy na plyšácích, zkontrolovaný i s miminkem, později mei tai(nebo mai tei, nevím jak se to píše), jediný, co zvládla byla ve dvou letech krosna na jeden výlet... takže ne, neškodí to dětem, ale jsou děti, kterým to prostě nevyhovuje...

  superkarma: 2 26.05.2017, 11:08:09
 16. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Myslím,že je to dobrá věc. Jen jednou v létě jsem viděla,jak bylo dítě strašně zpocené

  superkarma: 0 26.05.2017, 10:33:50
 17. [1] dolga [*]

  Nemám šátek, ale používala jsem Manducu. Byl to super pomocník, obzvlášť, když jsem potřebovala něco dělat a malá nechtěla být v postýlce. Takto jsme spolu věšely prádlo, vařily, nebo třeba vyšly na Dívčí hrady, kam bych asi těžko táhla kočár. Od té doby jí mělo půjčeno nesčetně kamarádek a rovněž si jí pochvalovaly.

  superkarma: 2 26.05.2017, 08:48:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme