Bulvár

Fenomén internetových diskuzí

 

Propadly jste závislosti na internetových diskuzích? Patrně ano, jinak byste nebyly na magazínu Žena-in….

A už vůbec byste nečetly tyhle řádky s nadějí, že pod článek napíšete něco vpravdě originálního. Nebo prostě jen svůj názor.

 

Jak jsem prozatím měla tu čest tento úkaz poznat, musím říct dvě věci. Webová diskuze, chat, ICQ, auditka či jiné diskuzní formy jsou naprosto úžasné pro lidi, kteří ke svému životu nutně potřebují jakoukoliv komunikaci.

 

A druhá věc je ta – a tady jsem párkrát narazila – že útvar diskutujících mívá většinou podobný názor na probíranou věc. A bacha na to, když se odvážíte napsat cosi byť jen miniaturně odlišného. Jsou typy diskuzí, kde vás rozcupují na kusy, chytí za slovíčko skryté mezi řádky a v tu ránu jste naprosto nežádoucí živel plný všech možných negativních vlastností.

A za anonymitou nicku není daleko pro sprosté slovo a nevybíravé chování.

Pokud se vám něco podobného stane, hlavně si to proboha neberte k srdci. Kdyby stejná diskuze probíhala někde u kafe z očí do očí, zcela určitě by vypadala úplně jinak.

 

Vládnout psaným slovem totiž není vůbec lehké a ne vždy se podaří do puntíku napsat přesně to, co si myslíte. Něco může znít dvojsmyslně, neúplně nebo zcestně. A to je voda na mlýn diskuzním rejpalům, kteří vždy čekají na nějakou oběť.

Obětí můžu být například já  - jako autorka článku, nebo některý účastník diskuze.

 

Sice existují smajlíci, kterými se dá výborně vyjádřit ironie, humor, pohrdání, zděšení či jiné důležité emoce. A text obohacený smajlíky je čtivější a živější než jen pár suchých řádků.

Vlastně ano, to je třetí věc, která mě na internetových diskuzích vzala – smajlíci, žluté obličeje, s jejichž náladami se ztotožňujeme…

 

V neposlední řadě je to forma rychlé výměny názorů, rychlé výměny informací. Pod ochranou v podstatě anonymního nicku se seznamujeme s novými lidmi. A dokonce se někteří z nich stávají našimi virtuálními přáteli.

A naopak, v diskuzi se lze potkávat se starými známými, a v tom případě poštovní známka a papír hyne na úbytě, že?

 

Někdo najde dokonce životní lásku, jiný jen pár avantýr pro zábavu. Anonymita internetu může být nebezpečná a ten, kdo se prezentuje jako úžasný muž pro život, může nakonec být obyčejný starý otrapa s chlípnými touhami.

 

A kolik mužů se skrývá pod ženskou přezdívkou a naopak? To je naprosto nezjistitelné, a tak v těchto diskuzích poté vznikají opravdu zajímavé reakce.

 

A pokud si myslíte, že občas to mezi ženskými „drbacími“ diskuzemi není k vydržení, jak to tam jiskří, pak se mrkněte do ryze mužských serverů.
Stránky hokejového klubu po prohraném zápase raději neotvírejte. Anebo ano, pokud si chcete obohatit slovník sprostých slov…

A to dokonce takovým způsobem, že se provozovatelé někdy brání zrušením anonymního diskutování.

 

Téma pro mě bylo natolik zajímavé, že jsem požádala o názor odborníka.

Zeptala jsem se psychoterapeuta Mgr. Davida Doležala (www.psychoterapeut.cz), jestli schovaní za přezdívkou nejsme náhodou někým jiným?

Rozdíl mezi tím, říkat si věci face to face, nebo druhého nevidět a odpovídat od počítače, samozřejmě je, a to velký. V běžné komunikaci totiž hovoříme s někým z určité role, také obvykle diskutujeme s někým, koho více méně známe - což opět znamená naplňování role, která má svá pravidla, mimo jiné také "slušnosti".  Jsme-li "bez role", což od počítače s neznámým člověkem téměř jsme, můžeme být "odvážnější", protože když to "přepískneme", tak se vůbec nic nemůže stát.  Částečně se dá říct, že v těchto neosobních diskusích se člověk projevuje takový, jaký je - to ale také ne zcela a vždy - chceme totiž nějak působit (zapůsobit), lze dokonce vytvořit naprosto falešný obraz, vyhovující tomu, kdo má "poruchu identity", neumí se v běžném světě projevit - tak zde si to užívá."

 

A co ti obzvlášť rýpaví? Jsou takoví doopravdy, nebo jen někde potřebují vyventilovat svoji agresivitu?

 

"Trochu budou takoví zřejmě i doopravdy, jen se tak ostře a za každou cenu ze sebezáchovných důvodů neprojevují - to jen ti opravdu nemocní - psychopatičtí.  Potkáme-li např. internetového bouřliváka či kritika, někdy bývá nevýrazný, sedí v koutku a neodváží se říct ani dobrý den, agresivita je totiž vždy nakonec projevem nízkého sebevědomí, i když to tak na první ani na druhý pohled nevypadá. Jindy působí normálně, je pozorný a hodný (mnozí naletí) a těmi z internetu se stanou až později, kdy opadne potřeba se pozitivně předvést. Dá se jednoznačně říct, že v komunikaci s někým na netu jsme daleko více "mimo", než přímo, protože většinu z toho, co o člověku potřebujeme vědět, odečítáme nikoli z jeho slov, ale z tzv. neverbality - mimoslovních projevů (mimika, gestikulace, pohled očí atd.).

 

 

A co vaše zkušenosti? Staly jste se také někdy nějakou obětí, nebo jste věčným útočníkem?

 

 

   
16.02.2006 - Společnost - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [33] paviocko [*]

  jeden čas jsem byla závislá na chatu, příznávám se. Ale je to už dobrejch 5 let a přiznám se, že mě chatování už nebí, diskuze ano, ale to j eněco trochu jiného :o)))

  superkarma: 0 16.02.2006, 14:09:41
 2. avatar
  [32] Tanzi [*]

  Věrulinka: jak ti rozumím!
  I já protože z rodinných důvodů jsem zůstala doma, jsem si přes net našla hodně přátel.
  A i já patřím mezi závislačky. Ale nemrzí mě to..nestydím se za to.
  Je sice pravda, že po dvou letech na netu, už sem poznala, že není všechno zlato co se třpytí. Ale ono je to tak i v reálném životě.
  Takže jsem tady ráda a doufám, že ještě nějakou dobu budu.

  Každej máme nějakou tu úchylku

  superkarma: 0 16.02.2006, 12:55:01
 3. avatar
  [31] Markýza [*]

  Meander: no nazdar

  superkarma: 0 16.02.2006, 11:22:57
 4. avatar
  [30] Meander [*]

  V reálu jsem mnohem horší než mé beránčí virtuální JÁ!

  superkarma: 0 16.02.2006, 11:11:48
 5. avatar
  [29] gerda [*]

  Věrulinka: a najednou je kolem spousta lidí, že? Na věku vůbec nezáleží, tady si to svoje najde každý. Je moc fajn, když lidi i ve zralém věku přijdou na taje techniky a svět jim zkrásní. Až budu v důchodu, budu si přát domů počítač, abych nepřišla o všecko, na co jsem si ráda zvykla.

  superkarma: 0 16.02.2006, 10:39:19
 6. avatar
  [28] gerda [*]

  Rikina:

  superkarma: 0 16.02.2006, 10:36:08
 7. avatar
  [27] Markýza [*]

  "A za anonymitou nicku není daleko pro sprosté slovo a nevybíravé chování.

  Pokud se vám něco podobného stane, hlavně si to proboha neberte k srdci. "


  hele dámy redaktorky, taky jste si to vzaly k srdci, nebo jste ještě furt nafouklé a musí se vám vykat, aby se Vám mohlo nadávat s "úctou". Mně jde od klávesnice odcela dobře "ty píp" jako "vy píp". A je tu dost lidí, se kterýma se znám a vědí, že stejně tak jako za "anonymním" nickem tak i v reálu si pro takové slova daleko nejdu.

  přeju úspěšný den.

  superkarma: 0 16.02.2006, 10:30:03
 8. avatar
  [25] Aja [*]

  Kampak se asi chodí zanickovat a seberealizovat pan psychoterapeut a důstojné osazenstvo redakcí...?

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:41:30
 9. [24] Rikina [*]

  Schovaní za přezdívkou nejsme "bez role", jak praví pan psychoterapeut, ale vytváříme si virtuální identitu, někdy velmi odlišnou od skutečné. Ovšem dlouhodobé udržení věrohodnosti takové postavy je náročné, jako spisovatel vytváří románovou postavu, tak i ta internetová potřebuje nějaké zázemí, zkušenosti, z kterých lze vycházet, nelze vymýšlet jen tak z ničeho. Nebezpečí vznikne, když se internetová identita začne míchat svému autorovi do skutečného života. Když dotyčný zjistí, že jím vytvořený virtuální svět je pestřejší, barvitější a přitažlivější, než každodenní realita kolem něj, a začne z nudné šedi všedního dne unikat stále častěji do vlastnoručně vymyšleného světa fantazie, který se náhle zdá být také reálný. Pak se snadno může stát, že za clonou slov tvořících virtuální svět zůstane člověk sám, bez opravdového přátelství, lásky, a třeba i bez práce... beznadějně závislý na stříbrném svitu monitoru.

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:40:50
 10. avatar
  [23] Věrulinka [*]

  Děvčata na stará kolena jsem též propadla počítači,čemuž bych v životě před tím nevěřila.Jsem pl.invalidní a je to super mít takovou zábavu.Jdu jenom k lékaři a už se nemohu dočkat až příjdu domů a pustím si počítač a hlavně ženu.in.Byla jsem vždy spíše praktická,vaření,pletení,háčkování a technika byla pro mne Španělská vesnice.Ale dnes vím,že je to super věc.Vydržím u počítače taky celý den.až do noci.Hraji hry,asi jsem se vrátila do dětských let.Teď se jdu podívat na Katku a držet jí palce.Zdravím Věra

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:34:11
 11. avatar
  [22] Z_U_Z_U [*]

  a propo...chvilku jsem tu ted nebyla...neodkrágloval nám ten odporník teda odborník paní Marii?

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:02:23
 12. [21] a.... [*]

  Eva_Fl: problém je v tom, že chytrej se s tebou baví jen jednou, aby zjistil , že není o čem...

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:01:28
 13. avatar
  [19] Evča [*]

  man-mimo: (10) trefa do černého

  superkarma: 0 16.02.2006, 07:43:01
 14. avatar
  [18] Kačena1 [*]

  Eva_Fl: Ad 4.

  superkarma: 0 16.02.2006, 07:31:07
 15. avatar
  [17] Linde [*]

  ..........Anonymita internetu může být nebezpečná a ten, kdo se prezentuje jako úžasný muž pro život, může nakonec být obyčejný starý otrapa s chlípnými touhami.A kolik mužů se skrývá pod ženskou přezdívkou a naopak? To je naprosto nezjistitelné, a tak v těchto diskuzích poté vznikají opravdu zajímavé reakce.
  jaká paní Marie? Minulý pátek dóóóst bavila! Už ji nemáme? Bude místo ní raději erotika?

  superkarma: 0 16.02.2006, 06:46:32
 16. avatar
  [16] Dudlajlama [*]

  Zaplat panbicek za internet, kdyz jsem pred ctrnacti lety prisla do Kanady mezi medvedy, trapila jsem se den co den a chybel mi neskutecne kontakt s domovem. Telefon nebyl za hubicku jako dnes a tak bylo pro me porizeni PC neco jako maly zazrak. Sice jsem nemela moc respondentu v CR, to se soukrome pocitace daly spocitat na prstech, ale uz jenom cteni ceskych novin a komunikace po svete byla pro me neco nepopsatelneho, uzasneho. Priznavam se, ze si nedovedu predstavit zivot bez PC, staci mi par dni na dovolene, kdy jsem z dosahu a uz mam abstak .

  superkarma: 0 16.02.2006, 04:11:47
 17. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  man-mimo:

  superkarma: 0 16.02.2006, 02:37:12
 18. avatar
  [14] Irka1 [*]

  man-mimo: .....na z-in by se odbornik skutecne vyradil .

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:45:28
 19. avatar
  [12] Léthé [*]

  man-mimo: to je zbytečné . Jsou spolčeni .

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:34:16
 20. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Eva_Fl:

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:31:42
 21. avatar
  [10] man-mimo [*]

  No, to já kdybych potkal takového odborníka, tak bych se ho zeptal na názor na ty, které se na internetových diskuzích uraženě dožadují vykání

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:20:49
 22. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  Suzanne: s chytrym ja SE DOMLUVIM VZDYCKY.

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:13:23
 23. avatar
  [8] Irka1 [*]

  Suzanne:

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:11:47
 24. avatar
  [7] Léthé [*]

  Suzanne:a budou psát a budou psát.

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:09:01
 25. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Náhodou, je fantastický, jak vedle pod prkýnkem jsou všichni děěěsně pohoršený, že už zase, ale píšou a píšou

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:06:44
 26. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Eva_Fl: a vidíš, mě se zdáš vcelku nekonfliktní

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:05:43
 27. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Suzanne: ja to tady nadzvedavam hromadne. Ale jsou ted moc hodny, ze se mi netristej, najdu je vzdycky pohromade.

  superkarma: 0 16.02.2006, 00:58:33
 28. avatar
  [3] Léthé [*]

  Áááááá ….Ééééé …..Evo . vidíš, vidíš . Už je to tady . Pozvali si na tebe psychologa….že by i na mě?

  Ale v něčem s Davidem souhlasím ...pardon , v reálu bych řekla s panem Mgr.

  superkarma: 0 16.02.2006, 00:56:53
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Ale jo, párkrát se mi stalo, že se do mě někdo pěkně pustil, když jsem napsala reakci... tak si říkám - když to líp neumí

  superkarma: 0 16.02.2006, 00:42:42
 30. avatar
  [1] Mickey Mouse [*]

  Také se dá potkat člověk, který je ve skutečnosti opravdu takový, jaký se jevil i v "anonymních" diskuzích.

  superkarma: 0 16.02.2006, 00:21:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme