.

Feng -šuej: Kuchyně by měla být přívětivá a vzdušná

Magie

Feng -šuej: Kuchyně by měla být přívětivá a vzdušná

Jedna z mých nejmilejších dětských vzpomínek je tato… Vracíme se s rodiči domů z chalupy a v bytě voní nedělní bábovka. Žili jsme totiž s babičkou a dědou a babička skvěle vařila, z jejích rukou byly lahůdkou i cezené nudle se špekem. :-) Babička vařila taková ta staročeská jídla, z dnešního pohledu naprosto obyčejná, třeba chlupaté knedlíky nebo bramborové šišky se strouhankou či bramborák.

Milovala jsem tu vůni, která se linula z kuchyně celým bytem a byla předzvěstí velkého pochutnání. Kuchyně je pro mnoho z nás místem bezpečí, tepla a lásky. V dřívějších dobách byla místností, která byla středem domova, a všichni členové rodiny se v ní scházeli, aby si porozprávěli a zahřáli v čase, než se připraví večeře. Obdivuji velké prostorné kuchyně s pěkným stolem, kam se pohodlně vejde více lidí, bohužel naše kuchyňka je maličká a stolek se židličkami spíše symbolický. :-)

kuchyň

Teď v létě ale naštěstí používáme velký stůl pod pergolou, kde jíme prakticky stále. Magií kuchyně se zabývá i staré čínské vědění feng - šuej, podle kterého by kuchyně měla být především přívětivá, světlá a vzdušná, aby přitahovala spoustu užitečné čchi, která pak může proudit volně a bez překážek. Našim cílem je pak podle Richarda Webstera fakt, že taková energie vstoupí do připravovaného pokrmu, a tím vytváří potěšení celé rodiny. Je také potřeba, aby v kuchyni bylo prostorné okno, aby se do ní dostalo spoustu přirozeného světla. 

Sporák či trouba k přípravě pokrmů se podle staré čínské tradice považuje za sídlo rodinného bohatství. A jelikož jídlo je k životu nutné, je kuchyně hned po vchodu nejdůležitější částí domova. 

Podle feng - šuej má sporák být obrácen směrem ke středu domu (k oblasti štěstí). Takové postavení pak přispívá k blahobytu rodiny, neměl by směřovat ke vchodu do domu, zdraví a prosperita rodiny pak může trpět. Sporák by dále neměl být obrácen k toaletě, ke dveřím do ložnice pána domu, ke schodišti nebo přímo k posteli. 

Člověk, který se sporákem pracuje, by měl mít možnost spatřit každého, kdo do místnosti vejde, aniž by byl nucen otáčet hlavu. Kuchař by neměl stát zády ke dveřím! Feng - šuej ale vždy nabízí možnosti k nápravě, doporučuje vedle sporáku pověsit zrcadlo, aby kuchař mohl vidět všechny, kteří do místnosti vstupují. Lze tak předejít situaci, kdy se kuchař poleká nečekaného návštěvníka, a to má prý na jídlo špatný vliv. Kvalitu jídla může ovlivnit i stísněný prostor kolem sporáku! I proto je dobré mít kuchyň vymalovanou světlou barvou a dodávat kuchyni co nejvíce světla… Samotný sporák je potřeba udržovat vždy v čistotě, jestliže není vše, jak má být, vytváří to negativní čchi. Což není nic podivného, jelikož sporák představuje bohatství rodiny a je potřeba, aby všechno, co s ním souvisí, fungovalo co možná nejlépe.

kitchen

Je potřeba také dbát na to, aby byly používány všechny hořáky či plotýnky sporáku, podle feng - šuej to může zvýšit váš blahobyt. :-)

feng shuiDalší neméně významnou kapitolou vedle sporáku, na kterém se pokrmy připravují, jsou lednička a spižírna. Miluji plné spižírny – zásoby, to je věc, o kterou se již několik let marně snažím, ale toto umění je mi bohužel odepřeno. :-(

Kvalita a kvantita potravin se totiž přímo odráží v prosperitě rodiny (zítra dokoupím alespoň všechny druhy mouky).

Podle starých čínských mudrců zdánlivě neomezená zásoba jídla symbolizuje hojnost, spokojenost a štěstí. 

U dvoupatrového nebo vícepatrového domu není dobré, když je přímo nad kuchyní toaleta, ta vytváří negativní čchi, která má schopnost zpětně ovlivnit štěstí a bohatství rodiny. Naopak kuchyně by měla být blízko jídelny a na stejné úrovni. V kuchyni se totiž vytváří dobrá energie – čchci, a je tedy záhodno, aby se jí dostalo co nejvíce ke strávníkům. A to se nestane, pokud je jídelna daleko od kuchyně. 

Jedno z doporučení feng - šuej se také týká odpadních trubek, není dobré, když jsou v kuchyni vidět trubky či odpadní roury, odchází jimi voda, což symbolizuje odliv bohatství…          

   
24.07.2017 - Magie - autor: Helena Pelikánová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Dudlajlama [*]

  Jsem vyrazne kuchynova. I u kamaradek na drbech sedime v kuchyni, do obyvaku nikdo nechceSml16.

  superkarma: 0 29.08.2017, 20:34:20
 2. [8] babinka [*]

  Kuchyni mám velkou, ráda v ní trávím čas i mimo vaření a scházíme se tam i s ostatními členy rodiny k posezení u kávy s koláčem...Sml67

  superkarma: 0 24.07.2017, 15:01:52
 3. [7] 511 [*]

  To by se mi moc líbilo - ale nemám na to prostory

  superkarma: 0 24.07.2017, 13:41:09
 4. [6] MARIE MATEJKOVA [*]

  Kadlik549 — #1 také si tuto otázku kladuSml80

  superkarma: 0 24.07.2017, 12:46:12
 5. [5] Wally [*]

  Hezky popsaný šťastný sporák. Sml16Sml16Sml16 Proč ilustrační foto vše popírá? Tak doufám, že je aspoň čistý a není nad ním záchod.Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 1 24.07.2017, 11:27:09
 6. [4] babiS [*]

  Souhlasím, kam dám všechny ty elektrické pomocníky v kuchyni ?

  superkarma: 0 24.07.2017, 11:05:43
 7. [3] kantor10 [*]

  nám se v bytě vlezou do kuchyně jen tři židle

  superkarma: 0 24.07.2017, 08:38:25
 8. [2] bobani [*]

  celý byt mám vzdušný a přívětivý

  superkarma: 1 24.07.2017, 08:19:20
 9. [1] Kadlik549 [*]

  a JAK TO V PANÉLÁKOVÉM MINI BYTEČKU ZAŘÍDIT, KAM VŠECHNO DÁT ?

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #6
  superkarma: 1 24.07.2017, 06:40:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme