Domácnost

Feng shui: Postavíme vám cokoli, když to zaplatíte

feng

Základním myšlenkou Feng shui je, jak víme, nastolení harmonie a rovnováhy v životě a prostředí. Jde o učení východní, a tak by člověk řekl, že se pomalu nehne z východu.

A to právě není pravda. Asi na tom něco bude, protože i v naší malé zemi, kulturně zcela jinde než Čína, není dnes problém sehnat firmu, která vám bez problému vytvoří projekt Feng shui domu…

…a nejen to. Pro architekta není nic složitého se podle projektu zařídit, neuvidí to poprvé a vlastně s tím nemá pražádný problém, když to zaplatíte.

Průzkum byl překvapivý na naši zeměpisnou šířku

fengNašla jsem překvapivě mnoho firem, které nabízejí kvalifikované a kompletní služby v této oblasti, a nebyl to vůbec problém.

Poté, co jsem zatelefonovala a poptala se, zda potřebují nějaký naprosto polopatický model, podle kterého by se potom řídili, drtivou většinou byla odpověď NE.

Mnoho firem má například již své vlastní poradce, kteří jsou odborně školeni ve Feng shui. Logicky je ale dům na klíč podle těchto norem o poznání dražší, nikoli však smrtelně.

Dalo by se říci, že tento způsob výstavby, nebo chcete-li bydlení podle této filozofie a zásad, je u nás asi frekventovanější, než jsme si mysleli.

„Projekujeme nejen domy, ale už jsme pracovali na mnoha kancelářích a firemních stavbách. Běžně upravujeme již postavené a zařízené domy, zahrady  i kanceláře. Výjezd poradce je zdarma,“ shodují se.

Není problém najít, co hledáte

Například firma Feng shui studio nabízí ucelený model za 6000 Kč

Jsou zde připraveni jak na větší rekonstrukci, tak i na drobné úpravy interiérů i zahrad, bytů i pracovišť, obchodů nebo restaurací.

Cena také zahrnuje

 • Konzultace začlenění prvků Feng shui již ve fázi stavebního projektu.
 • Zjištění potenciálu prostoru (pozemku, bytu, domu, zahrady, pracoviště, obchodu) pro život, odhalení jeho silných stránek i slabin a jejich odstranění.
 • Harmonizaci prostoru dle zásad Feng shui ve sladění s potřebami klienta a jeho individuálními očekáváními od prostoru.
 • Prozkoumání vztahu jedince a prostoru a jejich následné vyladění do takové míry, do jaké je to možné, a rovněž srovnání horoskopu a potřeb jedince s potřebami a dispozicemi prostoru.

Po zásahu pracovníků tohoto studia už můžete jen vzít návrh, jak provést harmonizaci nebo úpravy, případně i návrh rovnou k rukám architekta, pro kterého, jak už jsme uvedli, to jistě nebude novinka.

Tak teď malý kvíz pro vás

feng

Co z těchto zásad splňujete vy sami? (já moc ne)

 • Dávat přednost jednoduchým tvarům před složitými a neobvyklými (špatně)
 • Čtverce a obdélníky mají lepší feng shui než-li trojúhelníky nebo tvary s chybějícími rohy (špatně)
 • Chodníky odvíjející se v křivkách přinášejí větší štěstí (špatně)
 • Jakýkoliv chodník vedoucí k vašim vstupním dveřím by se měl vlnit tak, aby zpomaloval „či“ neboli kosmické energie (špatně)
 • Alespoň jednou týdně  je třeba otevřít okna ve dvou různých místnostech a nechat čerstvým průvanem vymést všechen opotřebovaný jinový vzduch (tak to jo)
 • Usušené květiny v bytě snižují výrazně šance na štěstí (Jsou to mrtvoly – nemám je ráda, takže bodík)
 • Voda by měla být vlevo (bodík)
 • Jakékoliv vodní prvky před domem by měly být umístěny nalevo od vstupních dveří při pohledu zevnitř ven. (Takovéto uspořádání posiluje stabilitu vztahu manželských dvojic žijících v domě) (bodík)
 • Voda vpravo od vchodu způsobuje postranní úmysly mužů
 • Pokud je vaše zahrada a její okolí zvlněné, přivádí to domu draka štěstí. Když je zem plochá a nevýrazná, drak chybí a říká se, že vliv pozemku je méně příznivý (špatně, je placatá)
 • Toaleta by neměla být naproti vchodovým dveřím (špatně)
 • Toaleta by neměla být součástí koupelny (neoddělena dveřmi nebo něčím pevným) (špatně)
 • Vaše nohy u postele by neměly směřovat ke dveřím (poloha mrtvého) (bodík)
 • Ale hlavou ke vchodu byste spát neměli (špatně)

Evidentně nejsem adeptem na bezmezné štěstí, neb polovinu z toho momentálně nesplňuji.

Kdybych si ale nechávala postavit dům a nemusela řešit peníze, skutečně bych se zodpovědně poptala po někom, kdo mi postaví obydlí, ve kterém se jednak budu cítit dobře, a jednak by mně opravdu dost záleželo na tom, abych se vůči energiím proviňovala co nejméně, protože staré nauky tak úplně „bokem“ nebudou.

A hlavně: CO KDYBY NÁHODOU!

   
11.03.2010 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Sonne [*]

  O Feng-Shui jsem se dočetla poprvé asi před deseti lety a hodně mě to zajímalo. Koupila jsem si tři knížky (v němčině, u nás jsem na takovou narazila asi před 2 lety). Když jsem stavěla dům, snažila jsem se pár věcí tomu přizpůsobit (samozřejmě všechno nešlo s ohledem na daný projekt a na ty peníze) Sml57 Feng-Shui je ale geniální v tom, že i když je něco u vás doma špatně, dá se to většinou něčím potlačit Sml16 Z uvedených zásad jsem toho dost splnila a přiznávám, že něco cítím úplně podvědomě (spaní hlavou ke vchodu, otevírání oken, sušené květiny...)

  superkarma: 0 11.03.2010, 18:44:33
 2. [7] gentiana [*]

  Odborně školeni! Vymést jinový vzduch! Přilákat draka štěstí! Co kdyby náhodou!

  Nechtělo by to trochu přemýšlet, protože, co kdyby se to náhodou k něčemu hodilo?  Ale drak štěstí by se hodil, byl by víc kchůl mazlíček, než čivavy, co má Paris.

  superkarma: 0 11.03.2010, 14:28:57
 3. avatar
  [6] RenataP [*]

  no jo, kdyby....

  Jsou-li prachy, nemusí být ani hajzlík naproti dveřím...Sml52 a vo tom to je. Krásu fengšvej jsem už vzdala a to jsem se tím svého času zabývala až nezdravě!

  Pak mi došlo, že na kompletní překopání to není, na fengšvej novostavbu nemáme, takže adijé...Sml68

  superkarma: 0 11.03.2010, 10:24:49
 4. [5] Lyoness [*]

  Ja jsem zarizovala pred necelymi dvema roky. V bytovem dome clovek zrovna nemuze moc laborovat s tim, jestli ma zachod naproti dverim...

  Prisne podle feng shui to asi neni, ale ridila jsem se citem, dle vyse uvedeneho hodne splnuju a hlavne se tam citim dobre a rada se tam vracim.

  Az budu jednou stavet dum, rada bych se poradila s odbornikem... Ale posledni slovo budu mit ja.

  superkarma: 0 11.03.2010, 09:54:21
 5. avatar
  [4] maje [*]

  RenataP — #3 to sice pozná a když vidím ty ukázky, tak se mi to vážně líbí. ale já přijít do prázdné místnosti s tím, že jí mám jakkoli zařídit, tak jsem v koncích. takže buď radu nebo inspiraci bych určitě potřebovala. vlastně bych potřebovala dát pár pohlavků, abych nepřekážela a nějakého návrháře, který by udělal ten základ. já bych ho pak maximálně doupravila dle svého

  superkarma: 0 11.03.2010, 08:55:45
 6. avatar
  [3] RenataP [*]

  maje — #1 tak tak...

  na druhou stranu, nemusí si člověk brát vydřiduchy z fengšvej kšeftu a stačí mu jenom zapojit cit a intuici... většina těch jejich "pravidel" je intiutivních a citlivý člověk to pozná sám...

  1. na komentář reaguje maje — #4
  superkarma: 0 11.03.2010, 08:48:32
 7. [2] macamala [*]

  Vzhledem k tomu, že mě čeká zařizování nové domácnosti, tak už pošilhávám po publikacích na tohle téma.

  superkarma: 0 11.03.2010, 08:15:21
 8. avatar
  [1] maje [*]

  byty nebo domy zařízené tímto stylem se mi hrozně líbí a věřím, že mít peníze, tak si postavím dům přesně tímto stylem. bohiužel jsem ráda, když se dočkám výplaty

  1. na komentář reaguje RenataP — #3
  superkarma: 0 11.03.2010, 07:20:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme