Do redakce dorazil další dotaz pro veterinářku Hanku Žertovou, která pro náš magazín píše poradnu o výchově domácích mazlíčků. Čtenářka Lenka má problém s vánočním dárkem pro maminku: fenečkou čivavy…

pes

V radách veterinářky Hanky Žertové jsme se již dozvěděli, že „Na povel NE! musí pes ztuhnout“, že „Není správné kupovat si psa jako stylový doplněk“ nebo například, „Jak zabránit pokousání dítěte“. Tentokrát se na Hanku obrátila čtenářka Lucie, která řeší problém s počůrávající se fenečkou…

Čtenářský dotaz

Dobrý den, paní Žertová,

měla bych na Vás dotaz. Mám 9týdenní fenečku čivavu kříženou s pražským krysaříkem, je to dárek pro moji maminku k Vánocům. Chovatelka mi říkala, že fenečka umí být doma sama a chodí na plínky se venčit. Fenečka opravdu umí být doma sama, ale dělají mi starosti ty loužičky. Pořád ji kontroluju po jídle, po spánku a po hraní. Vždycky ji dám na plínku a čekám, ona se tam vyčurá, tak ji pochválím a dám radostně pamlsek. Ráno, když se probudím, tak jsou loužičky na podlaze. Chodí i na koberec. Když ji dám na plínku, tak ona si tam sedne a dívá se na mě, pomyslím si, že se jí teda nechce, a po deseti minutách ji přestanu dávat na plínku, ona za mnou jde a po dvou minutách se vyčurá na podlahu. Rychle ji chytnu a dám na plínku, jenže to už ona asi neví, co po ní chci, tak si zas sedne a dívá se na mě. Ven ještě moc nechodíme. Chovám ještě roční čivavku a nesetkala jsem se u ní, když byla malinká, že by mi čůrala jinde než na plínky. Je možný, že je třeba vystresovaná z té mé roční čivavy, a proto dělá „naschvály“? Nebo opravdu neumí čurat na plínky? Já vím, že je ještě štěňátko, ale bojím se, že se to nenaučí.

Předem děkuji za odpověď!

S pozdravem, Lucie

Hanka Žertová radí

Dobrý den, Lucie,

devítitýdenní štěňátko je ještě mimino a nedokáže ovládat svěrače tak jako dospělý pes. Zabrání do hry či delší spánek způsobí, že štěně nevnímá naplňující se močový měchýř, a pak svěrač obsah neudrží. Stejně tak emoce a větší aktivita mohou způsobit častější močení. Než bude fenečka cíleně vyhledávat plínku, bude ještě nějaký čas trvat. Některý pejsek je čistotný brzy, jinému to trvá dlouho - stejně jako je tomu u dětí. Moje krysařice Fibinka měla problémy s čůráním téměř rok. Jakmile bylo doma rušno (návštěva, příprava na cestu či nějakou akci), dala se očekávat loužička. Zpravidla na plínce, ale občas se také netrefila.

Doporučuji chodit co nejčastěji ven, tam, kde vykonává potřebu druhý pejsek. Plínku bych pak dala ke vchodovým dveřím. Nemá cenu tam fenečku posazovat „jen tak☺“, ale jen ve chvíli, kdy si evidentně hledá místečko k vykonání potřeby nebo s ní právě začíná. Užitečné pro obě strany je omezení pohybu fenky jen na prostory, kde svými případnými prohřešky neudělá mnoho škody. Na noc bych omezila prostor na minimum (ohrádka) a hned po vyspání na plínku nebo ven. Hlavně ji za počůrání netrestejte ani nenapomínejte - mohla by pak začít chodit čůrat na místa, kam na ni nevidíte. A takový zvyk se pak těžko odstraňuje.

Zdravím z Brna!

Hanka Žertová

Reklama