Bulvár

Feministky: Bez feministů bychom se nechytaly


Feminismus patří mezi nejkontroverznější hnutí, ač se už etabluje desítky let a má za sebou nepopiratelné výsledky. Mnohá média, ale částečně i ty nejradikálnější aktivistky nebo feministické intelektuálky, způsobily zmatený pohled na hnutí a jeho cíle.

A co teprve, až budou stále hlasitější muži – feministé? Co si o nich myslet, o feministech– je to recese, provokace, nebo skutečná součást emancipačního hnutí?

O feministech...
„Feminismus je programem také pro muže, již procitají z bezvědomí sociální homosexuality, z šedi uniformních názorů a postojů, v nichž ženy hrají roli domácích robotů na výrobu dětí, přípravu jídla atd. Bez mužů feministů by patriarcháty dosud drtily city a naděje žen stejně jako v dobách hinduistického či katolického temna.

Zajímavá je proměna mužů, kteří ženami pohrdají, ale kteří jsou otci dcer. Jak dcery dospívají, začínají se k nim přibližovat cizí muži. A jestliže tito muži mají k dcerám pohrdlivý vztah, chovají se k nim přezíravě a ponižují je, otcové to těžce nesou. Vše se děje podle rodičovského vzoru. Nicméně privilegovaní otcové v dcerách spatřují sami sebe, tolik si přáli syny, a proto těžce nesou jejich nerovné ženské role. Ze zmíněných situací se také někdy rodí mužský feminismus.“
Převzato ze seminární práceabsolventky sociologie.

Ženu považuji za sobě rovnou, nemůžu tedy být ničím jiným

Čtyřiatřicetiletý Michal Tesař ze Sokolova už dávno nechodí na demonstrace za rovnost žen a mužů, nesdílí oslavy MDŽ či Dne matek, nerozdává letáky při podobných akcích jako před pár lety. Názory si ale ponechal. A nemá problém označit se za feministu. „Určitě mi trvalo, než jsem ktomu došel. Nakonec vyrůstal jsem ve společnosti, kde je za nenormální považováno, když berete ženu za sobě rovnou. Takže i já, přestože jsem byl vždycky citlivý, jsem ktomu tak nějak podobně přistupoval,“ říká Tesař.

„Přesto přirozeně jsem to cítil jinak. Nakonec, určité návyky jsem si nesl zdomova. Táta to bral tak, že vdomácnosti jsou smámou dva, a tak se o práci vní musí podělit. Byl víc vpráci, a to jediné bylo důvodem, proč toho na svých bedrech měla víc mamka. Vidět ho ale vařit nebo žehlit nebylo pro nás nic mimořádného,“ pokračuje.

Tento pohled si Tesař začal osvojovat i celospolečensky: „Jsou tu muži a ženy. Rozdíly mezi námi jsou biologické, ale jiné ne. A tak není důvod, aby byla politická moc vrukách převážně mužů, aby průměrně za stejnou práci brali muži o čtvrtinu vyšší plat,“ uvedl.

Feministické organizace mužů jsou obvyklejší spíš vzápadní Evropě nebo USA. I vČesku mají své zastoupení. Zafeminismu blízkou jsou považováni například tvůrci stránek novimuzi.cz, kteří spolupracují sorganizací Žába na prameni. Kolem ženských sdružení se ale pohybuje čím dál tím více mužů se seriózním zájmem o problematiku, dá se tedy předpokládat, že počet skupin mužů– feministů poroste.

Feministé, které znáte

Milan Machovec – filozof– …v patriarchátu spatřoval slepou uličku lidských dějin a z ekologicko-feministických pozic kritizoval mužskou civilizaci a moc". Podle něho jednou z příčin současného politického, mravního i ekologického úpadku je to, že naše civilizace je jednostranně mužská...

Vlasta Redl – Folkový písničkář– veřejně se označuje za feministu.

José Luis Rodriguez Zapatero – španělský premiér za tamní socialisty – hlásí se k feminismu. Vládu z poloviny obsadil ženami či prosadil zákon o ochraně týraných žen.

A co vy říkáte na feministy? Souhlasíte s nimi, nebo byste jejich partnerky poslali zpět do kuchyně, ložnice a k dětem?

   
04.04.2009 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [25] grizzly [*]

  man-mimo — #22 No to nevím, jestli podepisovali mírovou smlouvu, ale Madla prohlásila, že lidé jako jsou srbové si nic jinéhonež bombardování nezaslouží.

  superkarma: 0 17.04.2009, 17:18:04
 2. [24] LINDA123

  FEMINISTKY.CZ

  superkarma: -1 15.04.2009, 09:44:01
 3. avatar
  [23] sas [*]

  odpověď na Josephine — #19 Vůbec nezpochybňuji, že ve výběru zaměstnání si muži a ženy nejsou rovni. Psal jsem o rovnosti před zákonem a zde není co řešit.

  Na druhé straně je naprostá hloupost, že se zaměstnavatel nemůže ptát na věci ze soukromého života. Dělal jsem dost dlouho vedoucího a také jsem se ptal, kolik má žena dětí a podobné věci. Pro zaměstnavatele je to totiž velice důležitá informace pro to, aby věděl, jak nového zaměstnance začlení do stávajícího kolektivu. Musí totiž vědět, jak např. nemocného zaměstnance nahradí, kdo jakou práci zvládne atd.

  superkarma: 0 09.04.2009, 21:43:49
 4. avatar
  [22] man-mimo [*]

  odpověď na grizzly — #21 Jasně, např. poslední válku v Evropě rozpoutala krvavá Madla v době, kdy muži už podepisovali mírové řešení

  1. na tento komentář reaguje grizzly — #25
  superkarma: 0 07.04.2009, 05:49:07
 5. avatar
  [21] grizzly [*]

  Jako většina feministek to má chuděra trochu pomotaný. Trochu mi to připomíná slohové práce z doby socialismu. Plné žvástů o ničem. Pořád se mee o ušlechtilosti a užitečnosti feminismu, ale vždyť je snaha jasná. Jedná se o ekonomický boj. Nejde o ideály, ale o prachy. Vše ostatní je pouhá nálepka. Vždyž, když už se dostanou ženy konečně k moci jsou horší vykořisťovatelé než ostatní.

  1. na tento komentář reaguje man-mimo — #22
  superkarma: -1 06.04.2009, 16:58:11
 6. avatar
  [20] Kassy [*]

  Josephine: Jak "paušální tvrzení"? Ta slečna přece nepíše, že se to týká VŠECH mužů. Naopak vysloveně píše "Zajímavá je proměna mužů, _kteří_ (už nevím, jak to mám zvýraznit) ženami pohrdají, ale kteří jsou otci dcer". To přece neznamená, že takoví jsou všichni muži ani všichni otcové dcer. Mluví o určité jedné SKUPINĚ mužů. A ještě navíc říká, že to tak NĚKDY je. Tak kde je ta paušalizace?

  A troufla bych si tvrdit, že velká část pětačtyřicátníků, kteří mají dcery kolem dvacítky by ti za zařazení do "starší generace" příliš nepoděkovala.

  superkarma: 0 01.04.2009, 15:00:01
 7. [19] Josephine [*]

  Kassy: Já si nemyslím, že píšu o něčem jiném než studentka té seminárky... Ano myšlenka o radikáln. feministkách bylo reakce na různé názory k tomuhle tématu jinde na serverech a dostatečně jsem to neodělila, ale opravdu si myslím, že se muži nestávají feministami úderem, když se u dcer objeví ženiši a že najednou přestanou pohrdat svými manželkami apod.; to je skutečně velmi paušální tvrzení; navíc si myslím, že otcové dnešních dcer, kterým je třeba dnes 20 a začínají mít tzv. věk na vdávání jsou pořád starší generací, kde je obrat k feminismů ze strany mužů skutečně velmi velmi zřídka; A názor o tom, že privilegovaní muži vidí v dcerách sami sebe, když si přáli syny. Není tohle budování dalšího stereotypu, že otec dcery si ve většině případů přeje syna??
  A ještě reakce na SAS: To, že máme rovnost jako ženy před zákonem ještě skutečně nezajistí rovnost při výběru na pracovní pozici a výši platu za stejnou práci.
  Mnohokrát jsem byla svědkyní toho, že se ženy v práci ptali a máte přítele, kde (a jak) bydlíte, plánujete děti... to jsou otázky, na které se fakt nesmí zaměstnavatelé/lky ptát navíc to dost hnusně působí, když chlapa se na takové věci neptají... U něho předpokládají stereotypně, že je chytrý, zatímco u ženy se nejdříve ptají na její roli potencionální matky než na kvalifikaci.

  1. na tento komentář reaguje sas — #23
  superkarma: 0 01.04.2009, 14:02:09
 8. avatar
  [18] Kassy [*]

  Josephine: Ta slečna ale nepíše nic z toho, co tvrdíš. Přečti si to pořádně. Píše v této souvislosti o mužích, KTEŘÍ ženami pohrdají, ale kteří jsou otci dcer. A píše, že "ze zmíněných situací se také NĚKDY rodí mužský feminismus". Žádné "vždy" tam není.
  A s tím patriarchátem jsi to asi taky pochopila nějak obráceně.

  superkarma: 0 01.04.2009, 12:19:12
 9. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Josephine: ...nota bene, že on je ten, kdo jim vysvětlí, jak to mají dělat

  superkarma: 0 31.03.2009, 23:12:07
 10. avatar
  [16] Suzanne [*]

  Josephine: Mirek Vodrážka/Mirka Vodrážková je jeden z největších šovinistů, které znám. Člověk, který se označuje za feministu, ale vytýká ženám, že ten feminismus dělají špatně

  superkarma: 1 31.03.2009, 23:11:17
 11. avatar
  [14] sas [*]

  cristy.crow: Železničáře jsem uvedl jen jako přirovnání. Samo, že je to něco jiného. O ztátě mužské identity by se dalo napsat mnoho. Sám se k tomu vyjadřuji v různých diskusích. Je to vlastně to samé jako feminismus, ale z opačné strany. Je to spíše o tom, že muži, kteří berou ženy jako rovnocenné partnery jsou považováni za zženštilé, slabochy atd.

  superkarma: 0 31.03.2009, 20:53:12
 12. avatar
  [13] sas [*]

  gentiana:Rovnoprávnost , tj. rovnost před právem u nás existuje. Tudíž je zbytečné toto řešit.

  superkarma: 0 31.03.2009, 20:46:33
 13. [12] Josephine [*]

  Musím říci, že jsem potěšena, že v první řadě zaraegovaly feministky - jako já a ne ženy, které vyrukují s tím, jak jsou ženy feministky, šílené, radikální a že se nediví, že se jich chlap bojí, a pak se poplacávají po ramenou, jak jsou normální...

  superkarma: 0 31.03.2009, 20:06:43
 14. [11] Josephine [*]

  Radikální feministky, které mohly nenávidět muže, se vyskytovaly v 60., 70. letech v druhé vlvně feminismu. Nyní jde feministkám/tům především o rovné příležitosti pro ženy, i pro muže. Bourání stereotypů typu, že žena je k plotně a muž pro peníze... a myslím, že citovaná práce nějaké slečny ze sociologie je vedle jak ta jedle. Protože tvrdit, že muži vždy chtěli syna, když mají dceru a že se stávají feministy, když se začnou objevovat "ženichové" je fakt volovina n entou. Stejně jako tvrdit, že kdyby nebylo feministů, tak by patriarchát drtily plané city a naděje žen... ach jo, slečna fakt neví, o čem mluví a myslím, že ti/ty, kteří hovoří o tom, že jsou feministky furie a nepřirozené baby taktéž zaspali/ly dobu, neboť zřejmě neví, o co dnešnímu feminismu jde...
  Trochu je mi záhadou, proč chybí v článku další významný feminista Mirek Vodrážka... a místo toho se zmiňuje nějaký Španěl...

  superkarma: -1 31.03.2009, 19:59:55
 15. avatar
  [10] Altamora [*]

  Jsem feministka, jsem jí hlavně kvůli těm pitomcům, kteří se domnívají, že obsah jejich kalhot jim dává více rozumu než mají ty, kterým se tam nic nebambelá. Řekla jsem to vulgárně, ale v téhle zemi bohužel asi jinak nelze. Vadí mi, že když je muž idiot, tak je to bráno jako vlastnost jedince, když je hloupá žena, je to proto, že všechny ženy jsou hloupé. Šéf může být sebestředný a diktátorský, někteří chlapi takoví holt jsou, ale sebestředná a diktátorská šéfka? No, co byste chtěli, všechny šéfky jsou hnusné semetriky A tak to jde jedna věc za druhou. Vím, že takové názory nezměním a nemám takové ambice. Jen nemám potřebu hihňat se a pochlebovat někomu jen proto, aby v mé přítomnosti říkal, že ženské jsou slepice, ale tebe k nim nepočítám.

  superkarma: 1 31.03.2009, 18:25:01
 16. avatar
  [9] cristy.crow [*]

  sas: železničář je povolání kdežto feminista je životní postoj. Feministé by měli mít zájem, protože se ze všech rohů země ozívá pláč nejen šovinistických mužů o ztrátě identity.

  superkarma: 0 31.03.2009, 18:10:17
 17. avatar
  [8] cristy.crow [*]

  No Machovec o sobě tvrdil, že feministou není. Dokonce se k tomu v nějakém rozhovoru doznal. Ale jeho "Filozofie tváří v tvář zániku "je dobré čtení.

  superkarma: 0 31.03.2009, 17:51:50
 18. avatar
  [7] Kassy [*]

  sas: "Když si občas přečtu něco o feministkách" - možná bys neměl číst něco O feministkách, ale něco OD feministek. Jestliže čteš o nich, znamená to, že je to někým přežvýkané a tudíž to může být do značné míry překroucené podle názoru a měřítek autora. Zrovna u tohoto tématu to nebývá vzácností.

  superkarma: 0 31.03.2009, 17:48:56
 19. avatar
  [6] Lukáš Čejka [*]

  Je možné, milý čtenáři, že jste žena. Nic si z toho nedělejte, to se stává. A kromě toho to nic nemění na tom, co se vám chystám říct. Mám široký záběr.

  Michel Houellebecq: Rozšíření bitevního pole

  superkarma: 0 31.03.2009, 17:44:23
 20. [5] gentiana [*]

  sas: Stejnou odpovědnost, to jo, to je pěkný. A co stejná práva, ty uznáváš taky?

  superkarma: 0 31.03.2009, 17:16:21
 21. [4] Dubika [*]

  Jsem feministka. Nestala jsem se jí proto, že bych muže nenáviděla, ale proto, že vidím, že považují ženu za něco méně než jsou muži. Už jenom věta muž = pán tvorstva mě tedy štve. Bojuji za stejná práva mužů a žen, proč, když zahybá ženská, tak je tzv. k...., když chlap, tak je borec. Proč je normální, že ženská doma maká, ale když chlap třeba umývá nádobí, tak jen pomáhá. Proč je normální menší plat u žen, já když chtěla přidat na platu, tak mě bylo řečeno, že si mám najít chlapa. A takto bych mohla pokračovat. Ale tvrdím, že bez chlapa je to zlý, jen to nesmí být samolibej a ubohej hulvát.

  superkarma: 0 31.03.2009, 15:35:24
 22. avatar
  [3] sas [*]

  Uznávám stejnou odpovědnost mužů a žen. To mi přijde naprosto normální, tudíž bych za feministu být označen mohl. Označovat se ale za feministu mi připadá přihlouplé, je to něco, jako kdybych všude říkal, že jsem např. železničář.
  On bude velký rozdíl mezi feministkami a feministy. Když si občas přečtu něco o feministkách, tak mezi řádky je znát nenávist k mužům , resp. je tam cítit něco jako : muži, nyní vám ukážem ! To není dobrý přístup. Feministé mají asi skutečný zájem na tom, aby se žena stala rovnocenou s muži. Nelze psát rovna, protože to z biologických důvodů nelze.

  superkarma: 0 31.03.2009, 14:44:48
 23. avatar
  [2] Aja [*]

  Machovec byl úžasnej

  superkarma: 0 31.03.2009, 10:01:03
 24. avatar
  [1] Severacka [*]

  Co říkám? No to je přeci super, jsou to chlapy, kteří jsou dle mého soudu normální a myslí jim to mozkem

  superkarma: 0 31.03.2009, 09:47:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme