Bulvár

Feministky apelují: Nebojme se počítačů!


Aktivistky sdružení proFem letos uspořádaly kurz práce na počítači pro ženy a v této aktivitě budou pokračovat i v následujících týdnech a měsících.

Proč kurz speciálně pro ženy?
Vysvětluje to ředitelka proFem Marie Lienau: Znalost práce na počítači je běžným požadavkem personálních oddělení většiny firem. V málokterém oboru se dnes stále ještě setkáváme s takovými stereotypy jako právě u IT - informačních technologií. Muži jsou již jako děti téměř automaticky směrováni k technickým oborům, ženy jsou odmalička zpravidla zaměřovány na obory humanitní. Výjimky sice potvrzují pravidlo, ale tradiční rozdělení rolí tu funguje snad nejvíce - v útlém věku dostávají kluci autíčka a stavebnice, dívenky pak panenky s příslušenstvím. Počítače jsou pak ve školách především záležitostí mužské části populace.

Genderové studie sice trendu vedoucímu ke speciální počítačové výuce pro ženy příliš nefandí, ale zkušenosti ukazují, že oddělené počítačové vzdělávání pro ženy má hlubší význam. Ženy totiž nemají dost důvěry ve vlastní schopnosti, a i proto už jako uživatelky počítačů za muži stále silně zaostávají. Muži jsou považováni za pány počítačů doma i v práci a běžné „genderově smíšené“ kurzy na to neberou ohled. V čistě „ženských kurzech“ ženy nacházejí klid, nebojí se opakovaných dotazů, nejsou „ty hloupé“ a získávají nové znalosti spolu se zvýšeným sebevědomím vlastních schopností.

Snímek z letošního prvního kurzu
 

 

 

 

 


Moto kurzu: „Když se ženy zbaví zbytečného ostychu z počítačů a budou s nimi zacházet stejně sebevědomě jako muži, otřesou tak aspoň trochu technickou nadřazeností mužů.“


Nejbližší kurz

Základy Word a Excel podle tzv. ECDL osnov, 30. března až 3. dubna 2009, od 9 do 13 hodin (denně 5 výukových hodin) za 1 950 korun.

Genderově citlivou výuku vede lektorka podle standardů tzv. „počítačového řidičáku“ (podrobně na www.profem.cz/it-ridicak). Každá žena má svůj notebook včetně zvláštní klávesnice, skupina bude malá, nejvýše 14 účastnic. Kurz se bude konat na Plzeňské 66, Praha 5 (tram 4, 9, 10, stanice Bertramka).

Přihlášky…
…písemně:
proFem o.p.s., Plzeňská 66, 150 00 Praha 5
…telefonicky: 77 44 33 00 5 nebo 224 910 744
…elektronicky: info@profem.cz

Na webové adrese www.profem.cz jsou uvedeny termíny dalších kurzů.

Považujete podobné aktivity za přínosné? Řeknete o kurzu některé ze svých známých, která má s prací na počítači ještě problémy?

   
25.02.2009 - Společnost - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] Lilinka [*]

  To je jak nábor na univerzitu třetího věku.

  superkarma: 0 25.02.2009, 22:27:22
 2. [45] Maurice. [*]

  Mě přijde zajímavé, že když se v mainstreamové kultuře mluví nebo píše o feministkách a vědcích, vždycky je to v souvislosti s nějakou ptákovinou a pokaždé ta zpráva evokuje šílenou tlustou bábu s plnovousem a magora v bílém plášti a se zježenými vlasy, ale když se tyhle dvě odrůdy zkříží, vyjde z toho někdo jako Lara Croft.

  superkarma: 0 25.02.2009, 22:00:51
 3. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Kassy: No oni ti muži, o kterých jsem psala, s počítačem pracují pravidelně, když si na něj kupují software pro svou praxi. Jenže to umí zapnout, mají naučený nejjednodušší postup všeho a na konci vypnout. Když šéf viděl, že jsem něco udělala nějakým rychlejším způsobem, než zná on (kupříkladu používala jsem klávesové zkratky), tak následovaly nutně dvě otázky - jak to dělám a hlavně KDE JSEM SE TO NAUČILA, když to není napsaný v manuálu

  superkarma: 0 25.02.2009, 21:25:33
 4. avatar
  [43] Lesana [*]

  Kassy: to je jednoduché. Ptž když se v počítači vrtá chlap a nepodaří se mu to nebo dokonce při tom vrtání ještě něco poškodí, tak to je holt riziko podnikání, problém byl složitej, nepovedlo se, zavoláme odborníka. Kdyby se v tom šťourala ženská a dokonce třeba při tom šťourání něco poškodila, tak je neskutečně pitomá, proč se v tom vůbec hrabe, teď aby se zavolal odborník, ptž po ní to dopořádku už nikdo nedá

  Jinak třeba já sama se nepovažuji za kdovíjaký technický typ a počítačový talent, ale pokud je nějaký problém, jsem to já, kdo se ho jako první pokouší vyřešit. Ptž pustit manžela k počítači... to je neštěstí (budiž tedy řečeno, že hlavně proto, že on NEMÁ ČAS se v tom počítači šťourat, takže se v něm logicky neorientuje ani tak, jako já po osmi letech doma s dětmi na mateřský a počítačem k dispozici).

  superkarma: 0 25.02.2009, 20:18:00
 5. avatar
  [42] Kassy [*]

  *jistě => jasně

  superkarma: 0 25.02.2009, 20:11:55
 6. avatar
  [41] Kassy [*]

  Ťapina: Právě že pro spoustu žen bohužel není důležiá ta odbornost. Prostě řeknou chlapovi, který je po ruce a nechají řešení na něm, i když odborník není. Žena to prostě hodí na chlapa a dá ruce pryč. Kdežto chlap se pokusí řešit sám, maximálně si někde najde nebo od někoho zkušenějšího vyžádá radu a pokud je věc nad jeho síly, zavolá toho odborníka. To je prostě moje zkušenost
  Nejvíc mě překvapuje, že tohle vidím i u své maminky, která informatiku, resp. výpočetní techniku vystudovala na VŠ a dnes ji učí. Přesto jakmile se jí něco trochu nezdá, volá okamžitě tátu, pustí ho k tomu a vrátí se až k hotovému. To nepochopím.

  S tím návodem je to teda dobré. Akorát koukám, že jsem se asi nevyjádřila úplně jistě. Srovnávám samozřejmě s muži, kteří s počítači pracují pravidelně stejně jako ty ženy, nikoli s takovými, kteří umí počítač jen zapnout. To je pak jasné, že si sami neporadí. Obecně mám dojem, že muži buď neumí téměř nic (protože to dosud nepotřebovali) nebo se snaží umět co nejvíc. Kdežto ženy zůstanou tou cvičenou opičkou a nic dalšího, co běžně nepotřebují, se učit nehodlají.
  Ale možná mám kolem sebe jenom takový divný vzorek.

  superkarma: 0 25.02.2009, 20:10:06
 7. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Kassy: Když je třeba počítač odvirovat, nebo řešit nějaké složitější problémy, tak se zpravidla volá chlap, jehož profese nese název "informatik" A může to být i ženská, nicméně volá se odborník. Já jsem se mohla pominout smíchy, když mi přišel software pro veterinární ordinaci a návod k instalaci začínal slovy: 1. Přizvěte si někoho zkušeného v práci se soubory na počítači. 2. Vložte CD do mechaniky ... Nekecám, klidně to můžu nascannovat Byl to text cílený na veterináře, čili ve starší generaci z 80 % chlapy. A věděli setsakra dobře, proč to tam píšou, třeba můj bývalý šéf kdyby si na to nepřizval mě, tak to prostě nenainstaluje.

  superkarma: 0 25.02.2009, 17:46:45
 8. [38] Sixty [*]

  Nejsem si jistá, jestli apelují skutečně feministky nebo jen nějaký novinář... tolik k názvu článku.
  Podle mě je schopnost práce s počítačem a osvojení si "něčeho nového" obecně závislá jednak na přirozené inteligenci a pak na čase, který k tomu kdo věnuje. Chlapi povětšinou po skončení práce nemají na krku tolik zásadních byť "jednoduchých" věcí jako doprovody malých dětí, zajištění potravy pro rodinu, čistého prádla, péči o nemocné, ... Tak věnují nesčetné hodiny sezení u kompu, třeba aby předstírali sofistikovanou činnost a vyhli se výše uvedeným jednoduchým pracem. Potom se tedy zdá, že jsou schopnější. Nejsem bůhvíjaký ajnštajn, ve škole jsme počítač ani nezahlédli. Všechno jsem se učila v podstatě sama, tu a tam s podporou nějakého školení starých bab v práci. Některé kolegyně ze školení si ho stále stěží zapnou a přečtou poštu. Já dělám každý den nové věci a obrázky, v několika různých programech, sama jsem se naučila zpracovávat fotky a videa, zařadila jsem práci s různými programy do svého každodenního pracovního dne (i když nemusím!). Pokud bych neměla doma dva profíky na sw i hw, tak bych se určitě naučila i tu jednoduchou údržbu, ... ale možná je přece jednodušší a efektivnější to nechat těm, co to dělají denně. Nainstalovat si po dohodě jestli je to ok nějaký program umím, dát fotky na web, ... ale přeinstalovat třeba celý operační systém je práce podle mě fakt pro profíka. Takové ty rychlokvašky rádobyamatérů pak dělají jen neplechu. A že to dělají spíš chlapi? Asi je to víc baví... holt se přece jen v něčem můžem lišit...

  superkarma: 0 25.02.2009, 17:40:05
 9. avatar
  [37] Kassy [*]

  Ťapina: Ale ano. Běžně pracovat s počítačem, ovládat programy, napsat něco ve Wordu nebo poslat e-mail ano. Ale kolik žen (a často se to dočteš i tady v diskusi) okamžitě volá chlapa, když je potřeba počítač odvirovat, něco nainstalovat nebo přenastavit v systému nebo když prostě narazí na něco, s čím se ještě nesetkaly? Píšu to velice nerada, ale moje zkušenost říká, že chlap si poradí ohledně počítače s čímkoli, i když třeba ne hned, musí chvíli koumat a hledat informace a ne vždy se napoprvé povede. Kdežto žena umí jako cvičená opička úkony, které dělá pravidelně, a jakmile nastane nestandardní situace, je mimo a obvykle volá na pomoc chlapa. Samozřejmě, že existují i přesně opačné případy, ale podle mé zkušenosti jsou to spíš výjimky. Akorát pochybuju, že zrovna tohle vyřeší kurzy podle osnov ECDL, neb ty vychovávají právě ty cvičené opičky...

  superkarma: 0 25.02.2009, 17:11:52
 10. avatar
  [36] Lukáš Čejka [*]

  OlgaMarie: ad 25.2.2009 15:13:19 -> kdyz si neco porizuju, tak me zajima jestli je k tomu poradny servis, jinak do toho nejdu

  superkarma: 0 25.02.2009, 16:53:50
 11. avatar
  [35] OlgaMarie [*]

  Ťapina: Hele, taky jsem s pár "utírači prachu" (technici), pěkně v práci vyběhla. A hodně si mě předcházeli, aby neulítli.

  superkarma: 0 25.02.2009, 15:35:22
 12. avatar
  [34] Ťapina [*]

  OlgaMarie: No dobře, ale předsudek, že počítače jsou mužská záležitost? To existuje? Když se podíváš, kdo dělá s počítačema, tak kromě informatiků, u kterých by bylo fakt divný, kdyby neuměli , jsou to VĚTŠINOU ženy.

  superkarma: 0 25.02.2009, 15:17:27
 13. avatar
  [33] OlgaMarie [*]

  Buďme soudné. Myslím, že je to v pořádku, když se feministky snaží pomáhat jiným ženám překonat bariéru v hlavě a předsudek, že něco je hlavně mužská záležitost. Koneckonců jsou to i feministky, které přesvědčují muže, že musí umět přebalit vlastního potomka, když si ho pořídili.

  superkarma: 0 25.02.2009, 15:13:19
 14. avatar
  [32] Bugy [*]

  Já jsem netušila, že feministky mají něco proti technice. Vždycky se profilují proti chování mužů.

  superkarma: 0 25.02.2009, 14:43:52
 15. avatar
  [31] man-mimo [*]

  Tak proFem o.p.s., konzultační středisko pro ženské projekty tvrdí, že ženy jsou blbky. A ty (ti) musejí o ženách vědět hodně

  superkarma: 0 25.02.2009, 14:34:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] gerda [*]

  7kraska: možná, že by ho mohl někdo zavařit

  superkarma: 0 25.02.2009, 13:22:39
 2. avatar
  [29] Vivian [*]

  Ta spodní fotka, to je jako u nás
  Kája si hraje i s autíčkama a až na to bude mít věk, naučí se samozřejmě pracovat i s počítačem... Budu se snažit ji vybavit pro život

  superkarma: 0 25.02.2009, 13:16:23
 3. [28] 7kraska [*]

  ja jsem si hned pri cteni nadpisu vzpomnela, jak jsme do smluv na dodavku software davali ujednani, ze dodavatel hradi skodu, kdyz software zpusobi neci smrt...a byl to sofware na bankovni sluzby...nikdy jsem nepochopila, jak by mohl zpusobit smrt...ale od ty doby se pocitace malinko bojim, ze z nej vyslehne plamen nebo neco takovyho...to se uz taky stalo, ze se nekomu pocitac vznal :-)

  superkarma: 0 25.02.2009, 13:05:00
 4. avatar
  [27] sanvean [*]

  Tak jsem přemýšlela, kdo z mého okolí má problém s počítači...a napadli mě jen dva muži.

  superkarma: 0 25.02.2009, 12:27:44
 5. avatar
  [26] Mipe [*]

  PC je kámoš,ovládat jsem se ho naučila sama bez problémů to co potřebuji to umím a co bych případně potřebovala se naučím.

  superkarma: 0 25.02.2009, 12:22:55
 6. [25] Lindaa [*]

  OlgaMarie: jé tise závidím . Já podedila po manzelove babicce první elektrickou Singrovku...coz o to, sije dobre, zvládne i nový zip do dzínu, ale vedle ní mám postavenou velkou tasku s náradím a náhradními díly a pomer svadlena:opravár je tak zhruba 50:50

  superkarma: 0 25.02.2009, 12:04:18
 7. avatar
  [24] Lukáš Čejka [*]

  Trochu mi pripominaj komunisty, ty taky verily, ze poruci vetru desti, ze zmeni beh prirody

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:56:09
 8. avatar
  [23] Suzanne [*]

  A nejlepší byly vždycky články M.Vodrážky o tom, jak má vypadat a konat SPRÁVNÁ ŽENA - feministka.

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:53:05
 9. avatar
  [22] OlgaMarie [*]

  Lindaa: Mám docela drahý šicí stroj a ke koupi mě přesvědčil displej, kde se objeví, že nemám spodní (vrchní) niť, zapíská, když není dole patka, tlak a napětí nitě je automatické podle materiálu apod.

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:52:39
 10. avatar
  [21] mmarianne [*]

  S PC snad umí zacházet každý. Doufám, že feministkám nevadí, že mám na sobě kalhoty.

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:32:54
 11. [20] Lindaa [*]

  OlgaMarie: já mám pracku 7 roku a tuhle na me zacala pípat a blikat, tak jsem sla hledat návod....taky mi mohla rovnou na displey napsat: pes mi nahryznul vodní hadici a tak nenapoustím a na sucho jeste prát neumím

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:29:37
 12. avatar
  [19] gerda [*]

  A pak nemají mít feministky takovou pověst

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:23:41
 13. avatar
  [18] OlgaMarie [*]

  Feministky by měly pořádat kurzy pro muže na třídění prádla do pračky. Mám 3. měsíc novou a prádlo roztřídit umím, ale pouštím ji dodnes s návodem v ruce na rozdíl od PC, kde mi to vše napíše samo, včetně toho, že mám vyměnit někde baterie. (Meander: )

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:15:46
 14. avatar
  [17] Meander [*]

  Cože?
  Za chvíli budou soudružky bojovat za volební právo žen

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:08:40
 15. avatar
  [16] Suzanne [*]

  To je 20 let starej článek? Můj táta používá pc velmi aktivně, ale do útrob systému, pokud je třeba, se noří moje matka. Oba důchodci.

  superkarma: 0 25.02.2009, 11:07:56
 16. avatar
  [15] SENSITIVESKIN [*]

  to je prdel?

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:57:03
 17. [14] Lindaa [*]

  evelyn: já jsem se natrvalo ubytovala v muzských oborech a 1) nejsem tu jediná zenská a 2)kdo myslís, ze dává dohromady pocítace (at uz pri stehování a nebo kazdodenní práci) kdyz náse PC oddelení stávkuje? Ale pravda zrovna v tom oddelení a jeho pobockách po celým svete jsou pouze chlapi...asi proto je témer nemozné se k nim dovolat a nedej boze po nich cokoliv chtít

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:44:02
 18. avatar
  [13] shb [*]

  ...hehehe koukám že nejsem sama

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:31:34
 19. avatar
  [12] shb [*]

  s tím teda vůbec nesouhlasím - když vezmu v úvahu tu starší generaci, tak právě naopak ženy jsou na tom líp- z mé zkušenosti...

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:31:01
 20. avatar
  [11] evelyn [*]

  Ch.Z. Kochanská: je teda fakt, ze obory, co mam kolem sebe jsou spis humannho, nebo umeleckeho zamereni, ale pracuji s pc denne, znaji program s kterym pracuji, zbytek je pro ne spanelska vesnice

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:25:12
 21. avatar
  [10] *modrá [*]

  Profem
  ještě furt tak krize není krize když se strkají peníze do takových kravin

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:22:18
 22. avatar
  [9] kareta [*]

  já se nebojím počítače, počítač se bojí MĚ!!

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:20:55
 23. avatar
  [8] Ch.Z. Kochanská [*]

  evelyn: Mám v práci stejnou zkušenost.

  superkarma: 0 25.02.2009, 10:01:11
 24. avatar
  [7] Sonne [*]

  No, myslím že co se počítače týče, jsem na tom líp než někteří muži. Dokonce ani moje 62-letá maminka nemá problém fungovat s PC na internetu, na mailu, na skype a je samouk (stačilo pár lekcí se mnou )

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:51:59
 25. avatar
  [6] gerda [*]

  někdo prostě zaspal dobu

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:45:33
 26. avatar
  [5] evelyn [*]

  to je hovadina, vubec si nemyslim, ze bych byla nejak zaostala ohledne pc, naopak, v praci za mnou pokulhava muzska populace

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:41:02
 27. avatar
  [4] femme [*]

  nemám žádnou známou, nebo kamarádku, které mají s prací na počítači problémy ale můžu kurzy doporučit několika svým kámošům a známým, kterým to na PC, ani po letech práce, pořád ještě nejde

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:39:01
 28. [3] karym [*]

  To je ale pěkná hloupost! Copak se na základkách na předmět Informační technologie dělí děti na kluky a holky jako na tělocvik?

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:35:46
 29. avatar
  [2] gerda [*]

  Já myslila, že tohle klišél už dávno neplatí. Na počítači se učí (a naučí!) dobrovolně i důchodkyně.

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:35:15
 30. [1] Lindaa [*]

  Teda takovou hovadinu, jako je ta napsaná sikmým písmem, jsem uz hodne DLOUHO (ne-li vubec) necetla

  superkarma: 0 25.02.2009, 09:28:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme