Bulvár

Feministka není žádná ošklivá zapšklá ženština!l


Pokud jde o slušné chování, jako feministka v tomhle nečiním rozdílu mezi mužem a ženou, dítětem, starcem, nikým... Slušné, ohleduplné chování by mělo být vlastní všem civilizovaným příslušníkům rodu Homo.
 
Mnozí lidé (bohužel dámy i pánové) si ale myslí, že slušné chování je v dnešní době zastaralý přežitek, že vítězí především ostré lokty, že projevovat ohledy je slabost a že slušný člověk je sám proti sobě. Kuriózní na tom ovšem je, že takoví drsňáci sami požadují, aby na ně byly brány ohledy a aby se k nim všichni chovali se vší úctou, a jakmile na ně někdo uplatní jejich drzé způsoby, křičí ze všech nejhlasitěji.
 
Neuvěřitelní jsou také pánové, kteří dnes houfně přestávají projevovat jakoukoli úctu ženě s tím, že by to určitě brala jako diskriminaci, ponižování či obtěžování, nebo s tím, že "když chtějí rovnoprávnost, tak mají mít rovnoprávnost, takže jaképak zvláštní ohledy na ně". Není to však nic jiného než trapný alibismus. Myslíte, že jsou doopravdy přesvědčeni o tom, že má-li být žena rovna muži, není možné se k ní chovat slušně?

Moudrá a zdravě sebevědomá žena (znalá pravidel slušného chování) přijme projev úcty od jakéhokoli člověka s radostí. Když mi nějaký muž dá přednost při nastupování do autobusu, usměji se a srdce mi zaplesá, že gentlemani ještě nevymřeli. Hloupá žena se urazí a obdaří gentlemana vražedným pohledem (Co si to ten dobytek dovoluje?! Já jsem přece rovnoprávná! Copak jsem méněcenná, abych potřebovala nějaké ohledy?!).

Tohle ovšem nemá zhola nic společného s feminismem, ačkoli mnozí se jím ohánějí a slovo "feministka" používají jako hanlivé označení, nebo přímo nadávku. Nenamáhají se otevřít slovník cizích slov a zjistit si, co slovo 'feminismus' doopravdy znamená. Mrzí mě, že se tento trend ujal i zde, na Žena-in, od níž bych jako od ženského magazínu očekávala spíše osvětu a boj proti mýtům, předsudkům a zastaralým názorům.

Feministka není žádná ošklivá zapšklá ženština, která kolem sebe dští jed a síru, když si někdo dovolí jí podržet dveře nebo pomoci obléknout kabát. Ano, některé to sice dělají a nazývají to feminismem, ale je to jen jejich omezenost, ne projev feminismu. Opravdová feministka není nic jiného než žena usilující o to, abychom my ženy měly v naší společnosti stejné možnosti jako muži. Nic víc, nic míň.

Vidím, že jsem se trochu odchýlila od tématu, ale cítila jsem zkrátka potřebu tohle napsat.
Vivian

Nevadí, rádi jsme příspěvek zveřenili. Já sama jsem ráda, když mě v metru do vagónu pustí muž jako první. Ale spíš je to výjimka.

Co se týče feminismu, výklady jsou různé, za zmínku stojí například tento úryvek:
Různorodé dějiny feminismů tvoří základ pro současnou polemiku o feminismu. Existuje celá řada odrůd liberálního, socialistického, marxistického a utopickěho feminismu. K nim se druží další varianta založená na psychoanalýze. Feministky diskutují o rovnosti chápané z hlediska formálně-právního, o rovnosti příležitostí i o rovnosti úcty a zacházení. Sexualita a sexuální identita se staly nebezpečným sudem prachu a arénou politické redefinice. Menšina radikálních feministek vybízí ženy, aby se zcela oddělily od muži ovládané společnosti, avšak jiné v tomto příkazu vidí návod ke katastrofě. Jsou feministky, které zastávají neoblomné přesvědčení o odlišnosti žen, a jiné, které minimalizují rozdíly mezi pohlavími. Tak zůstává feminismus v podstatě sporným pojmem. (Jean Bethke Elshtain Vanderbilt University)

Vymřeli gentlemani?
Obrací se Guth v hrobě?
Jste ze slušného chování v rozpacích?
Co gentlemanství a feministky?
Společenské konvence = přežitek?
Společenské chování?
Jsem hvězda salónů!
Co se dnes učí v tanečních?
Napište a možná vás odměníme.

redakce@zena-in.cz


 
   
22.11.2005 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [25] Jarkka [*]

  Význam slova feminismus ve slovníku cizích slov

  superkarma: 0 10.10.2012, 13:25:08
 2. [23] Tobbi [*]

  Bellana: TGM by se asi pod označení feminista nepodepsal, ale jeho některé názory byly ryze feministické. Nejzjevnější pochopitelně je, že přidal, z úcty ke své ženě, její jméno k tomu svému.
  Ale mně se líbí tohle: Když mu bylo mnoha vzdělanými muži vysvětlováno, proč ženy zkrátka NEMOHOU být lékařkami. (Jsou příliš slabé, nerozozhodné, přecitlivělé...), TGM opáčil, že v tom případě nechápe, jak je možné, že nikomu nevadí, že ženy dělají ošetřovatelky (a to i ve válečných konfliktech). Což je práce fyzicky podstatně náročnější, není při ní možný žádný odpočinek, přecitlivělost se u ní také nepěstuje, ono by to ani nešlo, když ošetřovatelka třeba pečovala o vojáka, kterému se v nekrotické tkáni amputované nohy vylíhly larvy, což se za 1. svět války běžně stávalo, a tak podobně.
  Asi docela fajn chlap.

  superkarma: 0 22.11.2005, 23:20:08
 3. avatar
  [22] Suzanne [*]

  Lowel: feminista asi s třetí definicí nemá mnoho společného. Ale vím, že existuje feminista Mirek Vodrážka. Četla jsem kousek jeho knihy. V hávu milionu filozofických řečí, odkazů a mlh vysvětluje ženám, jak by to měly dělat, aby byly SPRÁVNÝMI feministkami

  superkarma: 0 22.11.2005, 21:34:31
 4. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Vivian: Cítím to stejně.

  superkarma: 0 22.11.2005, 21:30:31
 5. [19] Bellana [*]

  Lowel: Kdysi dávno jsem někde četla, že TGM byl feminista. (Autor toho článku mu vyčítal, že kvůli němu nastal úpadek mravů.)

  superkarma: 0 22.11.2005, 18:42:27
 6. avatar
  [17] Meander [*]

  Vivian: Amen

  superkarma: 0 22.11.2005, 16:01:22
 7. avatar
  [16] Vivian [*]

  Meander: každopádně platí můj příspěvek 12, ať už je definice jakákoliv

  superkarma: 0 22.11.2005, 15:55:01
 8. avatar
  [15] Meander [*]

  Vivian: člověče, já mám asi jinej Bohužel ne u sebe, ale pamatuju si, že jsem tam tu definici hledala a našla. A bylo to něco jiného, než jsi našla ty. Divné, roztodivné

  superkarma: 0 22.11.2005, 15:51:25
 9. avatar
  [14] Vivian [*]

  Meander: takže slovník cizích slov praví, že feminismus je:
  1. hnutí za rovnoprávnost a zvýšení vlivu žen (jak jsem psala výše); 2. chování a projevy charakteristické pro ženské pohlaví; 3. projev pohlavního zvratu u samců v typ samičí

  superkarma: 0 22.11.2005, 15:35:01
 10. avatar
  [13] Meander [*]

  Slovník cizích slov. Tam definice je.

  superkarma: 0 22.11.2005, 15:20:55
 11. avatar
  [12] Vivian [*]

  Gabi: jdnoznačnou definici jsem nenašla ani já, ale stoprocentně vím, že feminismus není hnutí usilující o zrušení slušného chování mezi lidmi

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:43:59
 12. avatar
  [11] Gabi [*]

  Prima článek . Jen mě překvapuje, když jsem před pár měsíci hledala nějakou definici feminismu, že žádná taková neexistuje. Snad je to hnutí, které chce bořit předsudky, omezování práv a svobod a xenobobii, ale pak je vlastně zavádějící jeho název. Dnes už to není hnutí fixované na "femme".

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:20:01
 13. avatar
  [9] Tesay [*]

  hezky napsaný článek . souhlasím s pisatelkou a

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:13:27
 14. avatar
  [6] Meander [*]

  Vivian, upřímně děkuju za tenhle článek.

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:56:00
 15. avatar
  [4] Kekka [*]

  Mno, Roberta Muldoonová byla taky docela sympatická kočka....

  superkarma: 0 22.11.2005, 09:57:16
 16. avatar
  [2] lilithheta [*]

  Líp bych to nenapsala. Mluvíš mi Vivian s duše

  superkarma: 0 22.11.2005, 09:50:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme