.

Feministka Helena Skálová: „Nemůžeme striktně říct, že feministky si pořizují muže, jen aby je obskakovali.“

Vztahy

Feministka Helena Skálová: „Nemůžeme striktně říct, že feministky si pořizují muže, jen aby je obskakovali.“

Když se řekne slovo feministka, většina z nás si představí drsnou ženu, která prostě muže nechce, nepotřebuje ho a svým způsobem je ona tak trochu chlap, ale v sukni. Tomu však tak není. I žena, která se hlásí k feminismu, může žít v harmonickém partnerství či manželství.

Velká část naší populace žije v tom, že feministky jsou ženy, které striktně odmítají muže a jsou takovými šovinisty v sukních, což je ale nesmysl. To jsem se však dozvěděla až z mého setkání s Helenou Skálovou, feministkou a ředitelkou nevládní neziskové organizace Gender Studies, která mě zasvětila do tajů feminismu a vysvětlila mi, že toto hnutí není o tom, že by nadsazovalo ženy jako vyšší živočišný druh, nýbrž o tom, že se snaží bojovat za rovnoprávnost, nejen žen, nýbrž i mužů.

Žijí feministky v páru? Odmítají instituci manželskou? Fungují ve vztahu jako ty dominantnější? To se dozvíte v rozhovoru s feministkou Helenou Skálovou, ředitelkou Gender Studies, o.p.s..

yxKdyž se řekne feministka a manželství, myslím, že to nejde vůbec dohromady…
To je velmi rozšířený názor, který na feministky panuje. Pramení zřejmě z toho, že v počátcích ženského hnutí bylo manželství jedním ze symbolů společenské podřízenosti žen, tudíž jej první feministky logicky odmítaly. Od té doby ale uplynulo téměř sto padesát let, a nyní už můžeme s trochou nadsázky říct, že co feministka, to jiný životní model. A právě o tom je z hlediska partnerských vztahů nejvíce dnešní feminismus, který již z daleka nemusí být takovým strašákem pro mužskou populaci, jakým stále pořád je, bohužel. Dnešní česká feministka to má, pokud se to vůbec dá zobecnit, většinou tak, že za nejdůležitější v partnerství považuje svobodnou volbu. Pokud v partnerství nežije, není to pod vlivem feministické ideologie, ale díky svému osobnímu nastavení.

Nevím ve svém okolí o nikom, kdo by ke svým vztahům přistupoval přísně ideologicky. Znám nejrůznější modely. Můžu začít u sebe - jsem se svým partnerem dvacet let a manželé nejsme. Kolegyně naopak žije v manželství, protože se tak rozhodla, i pod vlivem toho, že i v dnešní době je manželství instituce, která je společensky podporovaná a která přináší jisté výhody, respektive jistoty. Např. s jedním z partnerů se něco stane a ten druhý dostane státní podporu, je to pro ni důležité zejména kvůli odpovědnosti za děti.

Mezi feministkami jsou častá nesezdaná soužití stejně tak, jako manželství, obojí s dětmi i bez dětí, různí se i přístupy k tomu, zda partneři volí společné příjmení, zda si nechávají svá rodná jména, případně přijímají partnerovo ke svému původnímu. Pohled na partnerství či manželství má u různých feministek různé podoby, jedno je ale společné a to je svoboda, jestli spolu chtějí být či nikoliv. 

Jak to tedy feministky vlastně mají? Chtějí vůbec muže a potřebují je?
Chtít a potřebovat je velký rozdíl, a v tom je také ten feministický přístup. My ta manželství či partnerství a vztahy obecně máme, protože je mít chceme, ne protože je potřebujeme. My je nepotřebujeme ekonomicky, ale chceme vedle sebe mít lidi, kterých si vážíme a chceme s nimi být. Tím, že máme vztahy svobodnější, tak mohou být mnohem opravdovější, než když lidé spolu setrvávají jen kvůli společné hypotéce, dětem, nebo ze strachu se s někým rozejít.

Co feminismus a domácí práce - většina si asi představí ženu, která nevaří, neuklízí, prostě nezastává takové ty klasické ženské práce, je tomu opravdu tak?
Dnešní feminismus je o tom, že dává svobodu, odmítá, aby byli partneři v zajetí svých rolí, aby striktně dělili mužské a ženské povinnosti, zájmy, koníčky. Toto vše je ve „feministickém“ vztahu o individuálním nastavení partnerů. Povinnosti se dělí podle toho, kdo na co má čas, co je komu bližší, co mu jde... U nepopulárních činností typu úklidu pak vstupuje do hry vyjednávání, co kdo bude dělat. Určitě nemůžeme striktně říct, že feministky nevaří, neuklízí a pořizují si muže, jen aby je obskakovali, tak to vážně není!

To je právě to, co se mi u slova feministka vybaví, dominantní žena, která si najde submisivního chlapa…
Tak takovou feministku neznám ani jednu, abych se přiznala. :-)

Svoboda, o které jsem mluvila, jde totiž ruku v ruce s odpovědností. V momentě kdy jste aktivní, berete svůj život do vlastních rukou, jste si vědoma toho, že máte nějaká práva a jdete si za nimi, musíte umět také přijmout za svá rozhodnutí zodpovědnost. To znamená, že byste měla být připravená na to, že budete dělat i některé věci, které v tradičnějších domácnostech dělá muž. 

Teď budu mluvit hlavně za sebe, ale myslím si, že většina žen, které znám ze svého profesionálního okolí, to má podobně. Jdou do vztahu a očekávají, že je partner bude respektovat jako svébytnou bytost, že bude akceptovat jejich práci, zájmy a že nedělají věci automaticky, z povinnosti, protože se to od nich očekává. Zároveň ale podobně přistupují ke svému protějšku, nevyžadují na oplátku ty tradičně mužské záležitosti. Tudíž žena, která je dostatečně samostatná, by měla být připravená na to, že dotyčný muž jí nebude pravidelně odnášet těžkou tašku s nákupem nebo se starat o to, aby bylo vždy spravené auto. Neměla by být překvapená, když jí muž nepomůže do kabátu, nebo ji nepustí první do dveří. Zároveň to ale neznamená, že taková pravověrná feministka, když jí něco z těchto drobných pozorností muž poskytne, ho bude žalovat za sexuální obtěžování. To je další velký mýtus spojený s feminismem, ale tak to opravdu není.

Pokud jsem tedy přijala to, že jsme si ve vztahu rovni, že jako žena nejsem ani podřízená, ale ani protěžovaná, tak nebudu žádná privilegia očekávat, i když mě osobně vždy potěší. Beru je ale jako příjemný bonus, ne jako něco, na co mám automaticky, díky svému ženství, nárok.

V čem tedy vlastně tkví feminismus? Jak si teď povídáme, tak na mě to působí, že i já bych se mohla pasovat na feministku, protože já takhle funguji… V čem je tedy rozdíl mezi mnou, jako samostatnou jednotkou a ženou, která se hlásí k feminismu?
On právě není… Teď jste to pojmenovala úplně přesně. :-) Spíš se vás zeptám, proč si myslíte, že nejste feministka? :-)

No já totiž žiju s tím, že feministka prostě žije v tom, že v té společné domácnosti prostě nemusí vařit, péct buchty, vytírat podlahu atd.
Teď jste to opět řekla správně, ona to NEMUSÍ dělat. Pokud to dělá, tak na základě svobodného rozhodnutí, protože chce a baví ji to.  V případě, kdy to nedělá úplně s nadšením, ale protože občas zkrátka musíme v životě dělat i něco, co nás úplně nepovznáší, tak je to na základě dohody s partnerem. On také většinou dělá něco, co mu úplně po chuti není. Opět osobní příklad - já osobně miluju jak vaření tak i pečení, ale zase ne vždy je u nás navařeno a napečeno. Je to o tom, že když mám náladu a čas, tak do toho jdu a udělám to ráda, ale není to pro mě povinností. A baví mě to právě proto, že se nemusím každý den přesně v 17.00hod. zvednout a jít vařit, aby měl můj chlap teplou večeři hned, jak přijde domů.

Není to samozřejmě univerzální model, znám i feministické domácnosti, kde to ženy mají takto nastavené, hlavně v případech, kdy mají malé děti, ale zase si to kompenzují jinak. Ten feministický rys v tomto je právě odmítání té samozřejmosti, té přirozenosti a povinnosti dostát své „ženské“ roli. Ale není to o tom, že když se považuji za feministku, tak automaticky obcházím sporák metrovým obloukem.

Ještě by mě na závěr zajímalo, znáte ze svého okolí nějakou takovou tu „klasickou“ feministku, tak jak si ji mnoho lidí představuje a jak jsem ji já popsala podle svých vizí tedy ženu, která nenávidí muže?
Ne, vůbec ne. Feminismus není o nenávisti k mužům, neznám jedinou feministku, která by svou motivaci k feminismu čerpala z těchto důvodů.

Feminismus je jen radikální názor, že i žena je člověk :-)

Čtěte také:

   
13.01.2016 - Láska a vztahy - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] SNÍŽEK [*]

  v každé rodině je to na domluvě a rovnoprávnosti Sml22

  superkarma: 0 18.01.2016, 16:33:03
 2. [15] Ferdicek [*]

  Sml59

  superkarma: 0 14.01.2016, 13:20:45
 3. avatar
  [14] AmeA [*]

  Už jsem dost velká odrostenka bavilo by mne starat se o domácnost, ale mít slovo rozhodovat o financích a volnu pro sebe Sml59

  superkarma: 0 13.01.2016, 18:43:42
 4. [13] bobani [*]

  hezké

  superkarma: 0 13.01.2016, 15:52:37
 5. avatar
  [12] risina [*]

  gerda — #8 Jak dolouho se dá věnovat naplno mateřství Sml58?

  A myslím, že i žena, která touží po dlouholetém mateřství na plný úvazek, může být feministkou...

  superkarma: 2 13.01.2016, 09:41:55
 6. avatar
  [11] risina [*]

  Mickey Mouse — #7 Já myslím, že jsou české ženy (ne spousta, ale jsou), které by chtěly žít "postaru" v tom, že muž finančně zabepečuje rodinu, ale "ponovu" v tom, že ony mají všechny výhody moderního feminismu. Asi by se vzepřely kdyby muž chtěl zároveň o financích a o své manželce rozhodovat...

  superkarma: 2 13.01.2016, 09:39:48
 7. avatar
  [10] Suzanne [*]

  No jo, ale to je ta mýlka - rovnoprávnost netkví v tom, že se má žena ve všem vyrovnat muži, popř. že žena nesmí žít "postaru". Jde o svobodu výběru a rozhodování. Proto si myslím, že připomínka a diskuse o tom, co to vlastně je, je fajn. Protože v tom má leckdo nejasno. Stejně jde o to, aby se potkali partneři, kteří si vyhovují - jen nesmí jeden z nich mít neměnnou představu, co má a nemá žena dělat. Sml58

  superkarma: 3 13.01.2016, 09:14:36
 8. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Podle mě je feministka každá žena, která si nemyslí, že žena je podřadnější než muž v jakémkoli ohledu. Jen to nikdo nepřizná, protože feministka je u nás hodně ošklivá nálepka. Spousta lidí řekne "Nejsem žádná feministka, ale myslím si, že ..." a vysloví nějakou feministickou myšlenku. Já feministka jsem, myslím si, že muži a ženy jsou rovnoprávní tvorové, nikdo z nich není lepší nebo horší a nejsou stejní, ale musí mít stejné podmínky a příležitosti.

  superkarma: 3 13.01.2016, 08:27:12
 9. avatar
  [8] gerda [*]

  Mickey Mouse — #7Ano, někdy to tak je, bohužel. Nejsme všichni stejní a ne každá žena touží po tom, aby se ve všem vyrovnala muži. Ani to nejde. Mně teda osobně daleko víc imponuje muž, který se dokáže postarat o rodinu ve smyslu finančního zabezpečení tak, aby ženu zbavil existenčních starostí a umožnil jí věnovat se naplno mateřství. A vážil si jí za to. To vyhovuje mně. Na druhou stranu plně chápu ženu, která třeba programově po rodině netouží, chce žít "jen" partnersky a logicky očekává spravedlivé rozdělení prací doma.

  1. na komentář reaguje risina — #12
  superkarma: 1 13.01.2016, 08:13:09
 10. avatar
  [7] Mickey Mouse [*]

  risina — #5 Spousta žen tak žije, ale chtěly by žít "postaru". Vadí jim, že jejich partner neplní tu tradiční mužskou roli a ony proto nemohou žít tu tradiční ženskou roli. Čili nejsou feministkami ani omylem.Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  2. na komentář reaguje risina — #11
  superkarma: 0 13.01.2016, 08:07:13
 11. avatar
  [6] gerda [*]

  risina — #5Já si myslím, že nejjednodušší je nehledat škatulky a žít.Sml58

  superkarma: 0 13.01.2016, 07:37:59
 12. avatar
  [5] risina [*]

  Opravdu si autorka až disud myslela, že všechny feministky jsou "šovinisti v suknich"? Mladá vzdělaná žena, která žile velmi samostatným a rovnoprávný, životním stylem včetně sexuality (aspoň podle článků, které píše), pracuje, se svými penězi nakládá (zřejmě) podle svého uvážení a nikomu neskládá účty (v žádném smyslu slova)?

  Bohužel je to tak, že spousta žen JE v praxi feministkami a místo aby si to přiznaly, říkají, že ony NIKDY a že feminsmus je FUJ Sml58.

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #7
  superkarma: 0 13.01.2016, 07:31:21
 13. avatar
  [4] Suzanne [*]

  gerda — #3 Upřímně, nemyslím si, že už je to naprosto normální. Je pořád ještě spousta lidí, mužů i žen, kteří jsou přesvědčení, že ženská musí...vydržet, zavřít oči, mít vyžehleno, mít navařeno, chlap/domácnost/dítě je vizitkou ženy apod. Takové to klišé - on potřebuje víc peněz, protože živí rodinu (jako argument, proč pracovnice má méně peněz) taky ještě existuje (osobně jsem se s ním setkala před 15 lety, ale to je z hlediska vývoje společnosti strašně krátká doba). On člověk k tomu klidnému svobodnému postoji obvykle dospěje s věkem, s určitou vnitřní zralostí, my obě asi taky, ale není od věci ty věci občas takhle srovnat (já vím, není třeba to nějak nazývat, ale třeba to někomu dělá dobře).

  superkarma: 1 13.01.2016, 06:47:52
 14. avatar
  [3] gerda [*]

  No, když teda přejdu ten do očí bijící překlep v titulku....fůra zbytečných řečí o tom, co je u nás už naprosto normální a běžné. Nechápu, proč si někdo dává nálepku že je feministka, když nedělá nic jiného než to, co většina žen - ta většina ovšem bez toho, aby to roztrubovala na celý rynk a honosila se odznakem s velkým FSml52.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 5 13.01.2016, 05:37:52
 15. avatar
  [2] jazuzinka [*]

  co je to POŘUZUJÍ? netřeba číst článek...Sml68

  superkarma: 0 13.01.2016, 05:20:14
 16. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  feministky si pořuzují muže - nadpis mi stacil.Sml24

  superkarma: 5 13.01.2016, 00:31:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme