Bulvár

Feministka? Ani náhodou!


Když se řekne žena, mnoha mužům se vybaví plný stůl, vůně vypraného prádla a domácího štrůdlu. Představí si něžné zranitelné stvoření, atmosféru domova, přívětivou tvář s ďolíčky a ruce od mouky.

 

Mnoho žen tato jejich představa ale popouzí a vyvolává potřebu stavět se na odpor. Zazní termín „emancipace“ a rovnost pohlaví. „Chceme to, co oni!“ volají ženy organizované v různých feministických organizacích. 

 

Například paní Hana je členkou spolku bojujícího za práva žen „Feministická skupina 8. březen“ a k tématu nám řekla několik zásadních bodů, které její sdružení pokládá za palčivé a co by chtělo ve společnosti změnit.

 

Podle ní je žena v této společnosti nedoceněná. Domnívá se, že není spravedlivé, když:

+ například v politice mají ženy tak malé zastoupení,

+ žena má mnohdy potíže, chce-li vykonávat práci, která je určena výsostně mužům,
pokud už je jí to umožněno, je muži často zesměšňována, 
+
žena je nucena zůstávat v domácnosti a mnoho mužů ji vnímá jako služku,
+
nadřízení v mnoha firmách přistupují k ženám jako k méně výkonným.

 

Cítí se tak společně s dalšími diskriminována a prosazuje (citujeme):
+ Abychom měly v této společnosti stejné postavení jako muži.

+ Aby k nám přistupovali jako k rovným, a ne jako k někomu podřadnějšímu, či méně důležitému.
+
Chceme stejné právo na pracovní zařazení a plat.
+
Žádáme rovné zacházení a stejný přístup.

 

Kým chtějí být?

 

Asi se mnou mnoho z vás nebude souhlasit a mohlo by to klidně vypadat, že střílím do vlastních řad. Je to ale naopak. Mnoho žen, volajících po rovnoprávnosti, má myslím někdy o tom, co proklamují, trochu zkreslenou představu.

 

Rovné nebo rovnější?

 

Pokud bychom totiž chtěly být opravdu objektivní a pokud by se měly zásady proklamované Hančinými spolubojovnicemi prosadit, pak bychom všechno musely tak trochu přehodnotit, protože jinak by to nebyla rovnoprávnost.

 

Opravdu chceme vymazat rozdíly?


+ Rovné podmínky v zaměstnání? Dobře, ale také zrušit úlevy při tělesně namáhavé práci.
+ Stejné postavení ve společnosti? Fajn, ale nehněvat se: za nedostatek úcty, neotevřené dveře, absenci gentlemanského přístupu, násilí (když se dva chlapi poperou, je to mezi chlapy, ale ženu ani květinou...)

Jak potom u soudu při svěřování dětí do péče chtít, aby se přihlíželo především k matce?

 

Vůbec mi nevadí, že jsem slabší, a nechci fárat do dolů!


Umíte si představit, že by se k vám muž nechoval jako ke slabšímu pohlaví a nepřistupoval k vám jako ke zranitelnější a křehčí bytosti zasluhující ochranu? Já ne.

Neumím opravit pračku a nechtěla bych se cítit jako srab, když se nezapojím do bitky na obranu napadeného kamaráda. Chci mít vedle sebe někoho, kdo mi pomůže, a nemyslím si, že stačím na všechno. A už vůbec nechci, aby si to někdo myslel a choval se ke mně tak.

 

Nechci fárat do dolů a nechci do války. Potěší mě, když muž pochválí mé jídlo, péči, starostlivost, nebo se automaticky staví v nebezpečí přede mě. Nechci jít s „bejsbolkou“ do kůlny, protože tam něco šramotilo. Cítím rozdíl a nevadí mi to. Než společnost jednoho univerzálního pohlaví, to raději vzájemné pochopení a ohled. To ovšem není o rovnosti, ale o úctě.

 

Važme si mužů za

-         jejich umění strategicky uvažovat,

-         lepší orientaci,

-         schopnost jít se za nás bít,

-         fyzickou sílu, kterou použijí k tomu, aby nám prokázali službu a ochranu,

-         obdiv, který věnují naší kráse,

-         i oběti složené naší větší zranitelnosti.

 

Vyžadujme jejich úctu k

-         naší schopnosti empatie,

-         lepšímu smyslu pro detail,

-         schopnosti péče a porozumění,

-         schopnosti dát jim život,

-         i oběti složené při výchově jejich potomků.

 

Nechtějme se vyrovnat mužům, protože jimi nejsme. Neberme termín „slabší pohlaví“ jako handicap, ale jako důvod ochrany toho, co je jediným možným předpokladem existence „silnějšího pohlaví“.

Vyžadujme úctu a ohled, nikoli vymazání rozdílu. Buďme hrdé, že jim dokážeme uvařit, pohladit, ošetřit, povzbudit, motivovat i dráždit jejich fantazii. Nechme si to, co obdivují a co nemají. Protože jsou to přece zase oni, kdo automaticky a ochotně zůstává, když se jako první v případě ohrožení odvážejí do bezpečí ženy a děti. Nejsme jako oni. Nechme jim důvod nosit nám květiny.

 

Myslíte si, že je žena v této společnosti diskriminována? Chtěly byste, aby se k nám muži chovali jako k mužům? Chcete být rovnoprávné?

   
16.09.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [130] IKE [*]

  Solei — #126 zjevně jste můj příspěvek nepochopila .....

  superkarma: 0 05.10.2010, 14:29:28
 2. avatar
  [129] Meander [*]

  a....: Sorry, ale občasné zábavné přeháňky se proměnily v trvalý a nudný déšť, ne? (To je metafora, pro pořádek.)

  superkarma: 0 18.09.2008, 15:45:15
 3. [128] a.... [*]

  gentiana: To je všechno?? Já čekala nějaký dlouhosáhlý výblitek, za který bych tě mohla nominovat na ocenění DIPLOMOVANÉ PAKO no nic. Tak si prostuduj tu terminologii a koukni se do nějaké učebnice dějepisu, aby sis ujasnila, jak je to s tou úlohou lidových vrster( všimni si, že už užívám neutrálního termínu, abych tě nezmátla ) v dějinách, ať si ty své pomýlené názory, vycházející z historického materialismu, opravíš.

  superkarma: -1 18.09.2008, 14:59:31
 4. [127] gentiana [*]

  a....: Koledovala sis. Takže: táhni k čertu.

  superkarma: -1 18.09.2008, 14:44:01
 5. avatar
  [126] Solei [*]

  IKE: byla bys radši, kdyby ti říkal koťě a šahal ti na zadek?

  1. na komentář reaguje IKE — #130
  superkarma: -1 18.09.2008, 09:03:41
 6. [125] IKE [*]

  Pokusím se diskuzi trochu odlehčit:
  konkrétně k bodu Žádáme rovné zacházení a stejný přístup.
  Dosáhla jsem toho! - můj (mužský) kolektiv mě vzal mezi sebe jako rovnou! Nejprve mi kolega řekl, že jsem IDIOT (povšimněte si mužského rodu) neboť jsem svoje pracovní složky řadila tak, jak mi to vyhovuje, ovšem ne podle jejich - mužské - logiky. A pak, když potřeboval abych mu uvolnila místo před PC, řekl mi VYPADNI! Ne, nejsem třasořitka a v podstatě je mi to šumafuk, ale první, co mě napadlo, bylo: TO JSME TO S TOU ROVNOPRÁVNOSTÍ DOPRACOVALY!

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:46:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [124] a.... [*]

  gentiana: Tak už mi nic, co si zasloužím, nenandáš??? Já čekala nějaké důkazy funkčnosti tvého mozku a furt nic.
  Mimochodem netuším, co tě irituje na spojení období (doba) feudalismu. Je přece pro každého průměrně chápajícího člověka jasné, že je tím myšlen určitý časový úsek, ve kterém fungují společensko-ekonomické feudální vztahy.
  Takže budu se těšit na další důkazy kvality tvého mozku. Předesílám však, že ten můj je zocelený jedním porodem
  ZOCELENÝ: výraz nutno chápat v přeneseném slova smyslu, nikoli v jeho původním významu( tedy dutina lebeční vylitá ocelí)
  Jen pro ty natvrdlejší, co znají od každého slova jen jeden význam( a ještě ne ten nejpřesnější )

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:17:10
 2. [123] a.... [*]

  gentiana: Drahá, tvé reakce jsou velmi úsměvné velmi bych ti doporučovala, aby sis sporná slova vyhledala ve slovníku cizích slov, protože pokud jsou použita v kontextu internetové debaty nemůžeš vycházet z historické terminologie. Zkus mít trochu nadhledu a koukat se na věci v širších souvislostech Omezený historik( ne nebudu v tvém případě tuto nálepku zpochybňovat, vidím, že jsi na ni velmi hrdá, asi tě stála mnoho úsilí ) je kreatura k pláči. Takže si ještě prostuduj něco z lingvistiky než mi zas dáš, co si zasloužím

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:37:16
 3. [122] gentiana [*]

  77.

  16.9.2008 14:19:11 - a.... (Odpovědět) (Poslat vzkaz)
  gentiana: Pokud dělám nějaké generalizace, myslím tím střední vrstvu společnosti a samozřejmě se nevracím až do feudalismu, ale do dob formování novodobé společnosti. Elitářská vrstva to měla vždycky jinak než ostatní a plebs mě nezajímá.


  Když se nevracíš do feudalismu, ale do jiných dob, tak z toho logicky vyplývá, že feudalismus je období nebo časový úsek, nikoli třeba budova nebo typ krajiny

  Elitáři nebo také snobové nejsou vrstva, vrstva je třeba ouřednictvo nebo ta šlechta. Elitář je i moje babička, prostá dělnice ze Škodovky, protože ona je dělník, kdo je víc, a s nějakou hej počkej z kanceláře se ona bavit nebude. Pokud jsi měla na mysli elitáře z různých vrstev společnosti, tak se prostě blbě vyjadřuješ.

  Plebs jistě může být blbý dav, ale pokud uvážím, že se pokoušíme bavit o dějinách, tak to jest lid římský, kterému se panstvo či vládnoucí třída pokoušelo podlézat chlebem a hrami, aby je tento plebs nesežral i s botama. Jsou o tom knihy. Nevím, nakolik by se dalo statisticky vypočítat, kdy lid vedl někdo z elity (elitář se s lidem nestýká, mohl by se ušpinit) a kdy lid vedl někdo jiný z lidu, ale obávám se, že i tvrzení, že lid se vzmůže na nějaké činy pouze tehdy, pokud ho vede někdo z vyšších vrstev či tříd, je přinejmenším velice nepřesné.

  Sečteno a podtrženo, historik jsem tady já a mozek mám funkčnější taky já. Když mi budeš fušovat do oboru a tvářit se jako machr, dostaneš, co si zasloužíš.

  superkarma: -1 16.09.2008, 22:28:23
 4. avatar
  [121] idiska [*]

  tak nevím jak kdo, ale s tím já problémy nemám ...no sice občas pronesu větu typu: vždyť je to jenom chlap , ale to spíš ve srandě a ti, co mě znají, už to ví ...doma s tím taky problém nemám, oba děláme to, co je právě potřeba...když partner nejde do práce, vaří on, vyluxuje, umyje nádobí atd., mi taky nedělá problém např. složit to uhlí , dokonce nedávno měl otec v práci těžký úraz, takže plno "chlapských věcí" doma dělaly mamka a ségra a nepřišlo to nikomu divné ...jestli ono to spíš není tím, jaký si to uděláš, takový to máš ...puťka bych teda nechtěla být, ale diskrimunována za to, že jsem žena, se teda necítím

  Lesana: jsem měla podobnou zkušenost při prac. pohovoru s majitelem firmy, byl to Řek...neptal se mě teda, jestli mi to manžel dovolí, ale spíš pořád házel grimasy jakože, eh, no to vy se ale brzo vdáte a budete mít děti, a kolik dětí chcete, a rozešla byste se s přítelem kvůli práci ...to mi teda bylo nějakých 19 let

  superkarma: 0 16.09.2008, 20:31:58
 5. avatar
  [120] risina [*]

  Manx: Základ platu ve státní správě je podle tabulek (vzdělání, dékla praxe), ale pak ještě existuje osobní ohodnocení a odměny - a tam už se to upravit podle čehokoli.

  superkarma: 0 16.09.2008, 20:26:24
 6. avatar
  [119] Stelinka [*]

  prece ja: Feminismus přece není o tom,že žena skládá uhlí...

  superkarma: 0 16.09.2008, 19:38:42
 7. avatar
  [118] prece ja [*]

  jsem žena a velice si to užívám.chci aby mi muž dával ve dvěřích přednost a platil za mne večeře.Vychovávám tak i své puboše: maminka se musí opečovávat(automaticky jí nosíme těžké nákupy, skládáme za ní uhlí...)Feminismus u nás ale nastal taky: vaří i peče a uklízí doma jak syn tak dcera, záleží na tom, který je zrovna doma.Takže si vybírám jen to nejlepší. Pro mě

  superkarma: 0 16.09.2008, 19:21:48
 8. [117] mindulinka [*]

  OlgaMarie: tak chodím do práce (teď už dočasně ne), manžel taky. vychovávám naše dítě, vedu domácnost - vařím, peru, uklízím. Manžel má přeci jenom časově náročnější práci. A veškeré peníze investuju do JEHO bydlení, protože je to jeho domek - a že jsem se nejedná o desetitisícové částky - ale o statisícové, co jsem zainvestovala, tak nevidím důvod, proč by neměl financovat domácnost - elektřina, voda, jídlo.

  superkarma: 0 16.09.2008, 18:17:37
 9. avatar
  [116] OlgaMarie [*]

  mindulinka: Ty máš tedy feminismus zmáklej! Do práce ano, aby bylo kapesné a slušné a na ozdobičky do bytu.

  superkarma: 0 16.09.2008, 17:26:17
 10. [115] mindulinka [*]

  Já mám tu výhodu, že mě práce hodně baví - jinak bych jí za ty prachy taky nedělala a další výhoda je, že rodinu táhne finančně manžel a co já si vydělám - to je vlastně takové moje slušné kapesné, které stejně nastrkám do bydlení.

  superkarma: 0 16.09.2008, 17:18:48
 11. [114] mindulinka [*]

  Manx: no jasně, obě moje kolegyně půjdou do 3 let po mým návratu do důchodu a já tam nejspíš zůstanu sama a budu dělat vedoucí sama sobě . Ale prostě, pánové za ten náš směšněj vysokoškolskej plat dělat nebudou, kdežto ženy ano, tak si je kupujou.

  superkarma: 0 16.09.2008, 17:17:10
 12. [112] mindulinka [*]

  Manx: OlgaMarie: já dělám na jiném okrese, kde jsme 3 ženský a každá máme svůj rajón, o který se staráme - takže samostatná práce a výsledky. Ale je to tím, že je nás strašně málo a převážně samý ženský. Jelikož je chlapů málo a naopak mají různé úlevy. Ze mě šílej, čekali, že se začnu s polovičního úvazku pracovat na celý a já jim klidně oznámím, že jsem znovu těhotná, už teď počítaj, kdy se jim tam vrátím.

  superkarma: 0 16.09.2008, 17:10:01
 13. avatar
  [111] OlgaMarie [*]

  Manx: Ono to asi nebude nejhorší ta státní správa. Co já vím, tak na každé radnici mají štos uchazečů o zaměstnání. Větší problém je povolební čistka.

  superkarma: 0 16.09.2008, 17:09:49
 14. avatar
  [108] OlgaMarie [*]

  mindulinka: A to po 10 letech těchto zkušeností nejsi schopná nalézt si jinou práci, když si tě tam neváží?

  superkarma: 0 16.09.2008, 17:04:45
 15. avatar
  [107] Vivian [*]

  mindulinka: a proč nadřízení usilují o to, aby jim neutekl? Asi je schopný

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:59:28
 16. [106] mindulinka [*]

  Manx: s lítostí s tebou nesouhlasím. Aby chlap ze státní správy neutekl a mohl se mu dát vyšší plat - tak se mu založí vyšší funkce s vyšším platovým tarifem, a pak bere víc než žena, která tam dělá 10 let a má to samé vzdělání a samé povinnosti - takhle to funguje i u nás (pracuji ve státní správě).

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:57:08
 17. avatar
  [105] OlgaMarie [*]

  Dá se tvrdit, že bylo běžné do 10. století na našem území, že se i ženy učily číst, psát latinsky. Tedy v době, kdy se západně od nás pokládala žena, která uměla číst a psát nejen latinsky ale i řecky, pokládala za čarodějnici. Zda je či není čarodějnice, prokazovala tím, zda se utopila či neutopila v ledové řece. Občas bych tam také s chutí někoho hodila.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:56:38
 18. [104] mindulinka [*]

  Tak pokud si pamatuji z jednoho článku - tak za volební právo žen vděčíme ženě prvního prezidenta Masarykové - od roku 1918. A ve Francii mají ženy volební právo od roku 1952 - nevím přesně, ale vím, že to bylo až po 2. svět. válce - tomu říkám správný feminismus řízený rozumem a ne slepičím mozečkem.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:52:20
 19. avatar
  [103] shb [*]

  Manx 98: ano, a jinak to tak je (dle praxe diskriminace.cz)

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:47:17
 20. avatar
  [102] Vivian [*]

  shb: na jakém postu?

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:46:00
 21. [101] Bellana [*]

  a....: Správně používáš slovní spojení "právo na práci". Komu se pracovat nechce, nemusí, stačí se dobře narodit, vhodně oženit nebo vhodně vdát. Třeba Pavlína Baburková. Tebe společnost pod pohrůžkou násilím nutí pracovat? Znám dost žen, které i za socíku byly v domácnosti. Jde právě o právo volby. Nechci pracovat, musím si najít živitele. To je to, oč tu běží.
  Když už mluvíme o historii - myslíš, že dcera úředníka, který většinu peněz probendil, byla nějak extra nadšená z toho, že musela předstírat, že je vše v pořádku a nemohla si na sebe vydělat sama, když se jí nepodařilo včas se vdát? O její matce ani nemluvím. Růžové to nebylo ani podle Jane Austen.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:38:32
 22. avatar
  [100] Dante Alighieri [*]

  shb: Říká se to, ale podklady k tomu nemám, takže nevyvracím ani nepotvrzuju.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:38:23
 23. [99] Korálek [*]

  Teď jsem si ještě vzpomněla, když jste byly u toho Egypta. Tam se rozmohlo nové odvětví plastické chirurgie. Rekonstrukce panenské blány. Existuje to i v západní evropě. Zájem je obrovský. Takže jaký, že nemůžou souložit před svatbou? Můžou. Pravda, jen ty movitější.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:33:55
 24. avatar
  [97] shb [*]

  a....: no jo to je tím, že nikdy nevíš, kterýho slova nebo věty vytrženýho z kontextu se lapači chytí...já (ač asi nejhloupější ze všech) jsem tvé tvzení pochopila....ale některým musíš vysvětlovat dál a dál...

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:20:52
 25. avatar
  [96] shb [*]

  Dante Alighieri: žena v ČR na stejném postu jako muž bere míň...

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:18:09
 26. [95] a.... [*]

  gentiana: Drahá, co se ti přihodilo,že trpíš přeludy? Prosím KDE píšu, že feudalismus je období dějin? Pojem "elitářský" užívám proto, protože jsem měla na mysli lidi z různých vrstev společnosti, nikoli jen jednu společenskou třídu. A že mě nazajímá plebs? To bude asi tím, že plebs sám o sobě není hybatelem dějin, tím se stává právě tehdy, když se ho ujme vůdce, rekrutující se z té střední a vyšší vrstvy společnosti, z elit . Mám pocit, že dnes tvá duševní kapacita stačí tak leda na debatu o kojení
  Bellana: Pokorně přiznávám, že má generalizace se týká menšiny ale celá tahle debata vznikla z jiného podnětu, původem bylo to, že jsem (ve vší skromnosti) chtěla naznačit, že ne všechny ženy jsou z vydobytého práva na práci zrovna nadšené.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:03:29
 27. [94] Korálek [*]

  Švagrová byla měsíc pracovně v Dubaji. Potkáte tam domorodky jak v tradičním oblečení, tak v minisukni. Mohou pracovat a také pracují, jsou vzdělané a samostatné. Vdát se mohou za kohokoli, ale když se vdají za domorodce, dostává rodina od státu neskutečné výhody jako pozemek na dům, nenávratnou půjčku na postavení domu.... Mmch. v současnosti oblíbená země pro zdravotní sestry, fyzioterapeutky.. Dvě moje kamarádky tam odjely pracovat. Takže není muslimská země jako muslimská země. V Somálsku například existuje ženská obřízka a žena tam není víc, než je kus dobytka.

  superkarma: 0 16.09.2008, 16:00:48
 28. avatar
  [93] Solei [*]

  Dětská císařovna: no jen aby to nedopadlo jako v Egyptě, tam jednu dobu bylo možné vidět ženy i v minisukních s odhalenými vlasy - jenže se to pak převrátilo

  superkarma: 0 16.09.2008, 15:58:10
 29. avatar
  [92] Solei [*]

  risina: ano přesně tak, tím poslouchat rodinu znamenalo, jednou za čas přijet domů a mít studijní úspěchy

  superkarma: 0 16.09.2008, 15:57:12
 30. avatar
  [91] Dětská císařovna [*]

  risina: Konkrétně v Turecku to třeba možné je, ale Turecko je moderní muslimská země, kde ženy získaly značná práva a náskok před muslimským světem už za Mustafy Kemala. Přesto i tam dodnes dochází zejména na vesnicích, kde je vyšší religiozita, k extrémním incidentům, kdy otec napadne nebo dokonce zavraždí svoji dceru, protože "zhřešila" před svatbou. Naopak, velká turecká města jako Istanbul nebo Ankara mají metropolitní charakter a všechno je zde mnohem uvolněnější. Ve velmi moderní rodině mého tureckého kamaráda ženy studují, pracují dle libosti, nenosí šátek, jejich partneři či manželé jsou z různých koutů Evropy a různého vyznání...

  superkarma: 0 16.09.2008, 15:41:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme